Fes’de konakladığımız riyaddan oldukça erken saatte kahvaltı alarak yola koyuluyoruz.Fas’da ikinci durağımız Şafşavan. Şafşavan’da bir gün geçirip, aynı günün gecesinde konaklayacağız. Şehre ne kadar erken varırsak o kadar tadını çıkarabiliriz diye erkenden yola düşüyoruz.

 

Fes Şafşavan arası yaklaşık 200 km ve 3,5 saat sürüyor. Kazablanka’dan Fes’e gelirken bize sürekli eşlik eden otoban Şafşavan yolunda sürekli bizimle olmayacak. Yolun kısa bir kısmını otobandan ilerleyip yaklaşık 2 € ödedik otoban ücreti olarak. Otobandan çıktıktan sonra harita üzerinde nispeten yakın görünen bu iki şehir dar yolları, bol radar ve polis kontrolü, bazı yerlerde köy yollarından ilerlettiğinden beklediğimizden uzun sürdü yol.

Şafşavan’a 11 gibi varıyoruz. İlk iş konaklayacağımız yer bulmak. Yine ‘Bir turistin bilmesi gerekenler’ yazımda belirttiğim gibi (okuyunuz:)) navigasyonun gösterdiği en kısa yoldan değil harita üzerinde yer alan mümkün olan en geniş cadde ve yolları seçerek konaklayacağımız evi buluyoruz.

 

Şafşavan Konaklama;

Konaklama opsiyonlarını araştırırken Casa Sabile’yi ayırtmıştım. Ancak Fes şehrinde pahalı bir riyadda üçte birlik fiyatlı kampanya olunca tutmak istemiş ve alışkın olduğumuz konaklama tutarının üstüne çıkmıştım. Bu nedenle rezervasyonu iptal edip daha uygun başka bir yer bakmak istedim.Ancak alternatif bir yer olarak aklınızda olsun.

 

Şafşavan’da konaklayacağımızı yerde önemli olan mümkün olduğunca yakınında otopark olması ve temiz olması ,booking de en azından 7.5 üstü puan almış olması benim için yeterli idi:) Bu kriterlere uyan Dar Dalia’da konakladık. Geceliğine 170 TL ödedik. Kahvaltı bu fiyata dahildi.

Dar ev anlamına geliyor. Alt katta üç, üst katında 4 olmak üzere az sayıda odası, ortasında oldukça küçük bir süs havuzu, terası ve ortak kullanım alanlarında dinlenebileceğiniz kocaman kanepeleri var. Otopark hemen dibinde ve karşısında akşam için su,çikolata, atıştırmalıklar vb şeyler alabileceğiniz minik bir mahalle bakkalı bulunuyor.

Capture

Capture2

 

Capture5

Capture4

Ertesi gün yine erkenden yol alacağımız için kahvaltımız tepsiye hazırlanıp avludaki masaya bırakılmıştı. Bu kahvaltımızda da şeker baş roldeydi. Çay,meyveli yoğurt,kek ve tereyağından oluşuyordu kahvaltımız.

Çantalarımızı odaya yerleştirdik. Şehirle ilgili gerekli bilgileri aldıktan sonra kapıların anahtarlarını da yanımıza aldık ve kendimizi sokaklara vurduk.Çünkü bu şehirde yapılacaklar listesi oldukça basit, bol bol sokaklarda yürümek. Konakladığımız ev şehrin meydanı yani merkezine beş dakikalık mesafede.

Şehrin en önemli özelliği bildiğiniz üzere Medina denilen bölgesinin dört bir yanın maviye boyanmış olması. Maviye boyanması ile ilgili iki baskın rivayet var. İlki bu rengin kötü ruhlardan koruduğuna inanılması. Diğeri ise yahudilerin bir geleneğinin sonucu oluşu. Yahudilerin ibadetleri esnasında giydikleri kıyafetlerin püsküllerinin rengi mavi-beyaz arası bir ton. Yahudiler ibadet ettikleri kıyafetlerini bu renge boyamışlar, akabinde şehride Tanrı bu rengi seviyor diye boyamaya başlamışlar. Zamanla yahudi nüfusu azalsa da bu gelenek devam etmiş.

Georgia Armani 2011 yılında bu sokaklarda bir çekim yapmış. Bu çekimden sonra şehrin ünü yayılmış ve inanılmaz popüler olmuş.

Reklam filmini buraya ekleyelim.

 

Bir kaç saat bol bol şehri gezip, resim çektik. Çünkü kendinizi tutamıyorsunuz. Her bir köşeyi fotoğraflamak istiyor insan. Fas seyahatimiz boyunca en rahat ettiğimiz şehir kesinlikle burası idi. Sizi sık boğaz eden, metrelerce peşinizden gelen ısrarlı satıcılar bu şehirde yok. Turistlik yer diye bir tanım olmadığından (meydan hariç) toplanmış bir kalabalığa denk gelmekte yok, tek yaptığınız sokaklarda kaybolmak. Dünkü Fes keşmekesinden sonra resmen bir tatlı huzur gibiydi. Ayrıca Fas seyahati boyunca gördüğümüz en temiz şehirdi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

şehrin meydanı

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Şehirde bol bol yürüyüp keyfini çıkardıktan sonra bir kaç magnet ve bardak alarak yine meydana döndük. Hatta bu magnetleri çekilişle hediye etmek istiyorum.Takipte kalın:)

Meydana dönüp en yüksek yerde yer alan kafeyi seçiyoruz yemek için . Kafenin adı ‘Cafe Alaaddin Teras’. Manzara nefis ancak yemek ve servis için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Burada köfte tajin, tavuk kuskus,Hannar çorba, iki içicek ve tatllıdan oluşan menüye 185 dirhem yani 74 TL ödedik. Kredi kartı geçiyor. Yediğimiz en güzel yemekler değildi ancak fenada değildi, yalnız servisi aşırı yavaştı. Burayı seçmemizdeki amaç manzara olduğundan çok da dert etmedik. Oldukça geç bir satte yemek yediğimizden akşam yemeğini bahsettiğim bakkaldan aldığımız atıştırmalıklarda geçiştirdik.

20171022_150836

20171022_161554

20171022_161727

20171022_162457

20171022_164409

 

Capture4

Capture

Capture2

Capture3

 

Yemekten sonra şehirde biraz daha tur atıp, konakladığımız bölgeye döndük. Burada da bir şelale olduğunu söylediler .Ras El Maa özellikle halkın serinlemek için gittiği bir yer.Evimizin yer aldığı bölgede bir çok kafe var. Akşam inanılmaz hareketli oluyor. Pazar akşamı olmasına rağmen çok hareketliydi sokaklar.

Şafşavan için sadece bir günümüzü ayırmıştık. Fas gezisini planlarken kuzeyde yer alan bu şehri plana eklemek biraz sıkıştıracaktı zaman planımızı. Ancak yinede buraya gelip bu güzelliği görmek istedim. İyi ki plana eklemişim. Gerçekten boncuk gibi, masmavi, huzur veren bir şehir Şafşavan. Yolunuzu muhakkak düşürün bu nazar boncuğu gibi şehre.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

22639387_163014770954147_5929644003615047680_n(1)

 

22639213_1972511992964587_5064149093505302528_n(1)

No Comments