Geçen sene başında yine tüm yıl için seyahat rotalarımı oluşturmuş, hayaller kurmuştum. 2017 yılında oldukça şanslıymışım aslında. Yazıya dönüp baktığımda bir çok yere gidebildiğimi görüyorum. Darısı 2018 başına…

2018 planları

Bu sene tatiller açısından oldukça şanslı bir yıl. İki tanesi hariç hemen hemen tüm resmi tatiller hafta içine denk geldiğinden kısa rotalar için fırsat yakalayabileceğiz.  Bayram tatilleri ise özellikle Kurban Bayramı uzun tatil planları yapmak için ideal.

  • 23 Nisan ile birleştirerek izin almadan 3 günlük
  • 30 Nisan da 1 gün izin alarak 4 gün
  • Ramazan Bayramı’nda 3 günlük izin alarak 9 günlük
  • Kurban Bayramı’nda 5 günlük izin alarak 16 günlük
  • 29 Ekim ile birleştirerek izin kullanmadan 3 günlük
  • Yıl bitiminde ise izin kullanmadan 4 günlük

tatilimiz olacak. Yani sadece 9 günlük izin ile 39 günlük seyahat planlayabiliriz.

 

2018 takvimi tatiller

 

 

2018 resmi tatilller

 

Bu sene Türkiye ‘de görmek istediğim bir çok şehir ve bölge var. Bunlardan ilki kesinlikle Karadeniz. Kurban Bayramı tatilinde uzun bir Karadeniz turu yapma hayalim var. Bunun dışında Temmuz ayında lavanta tarlalarını görmek için Isparta’ya, Mart ayında bir kaç kilo almak için Gaziantep’e, geçen seneki Adıyaman seyahati tadı damağımda kalmışken Mardin ve Urfa’ya gitmeyi planlıyorum.

Nisan ayında bir kaç gün Mersin’de olacağım. Malum her sene olduğu gibi yazlığa Ayvalık’a yolum düşecek elbet. Bu sene Küçükköy’e bu sefer bir rehber oluşturmak için yolum düşecek.

 

Malum kur almış başını giderken artık kısa kısa hafta sonu Avrupa seyahatleri  tuzlu olmaya başladı. Haliyle ucuz uçak bileti bulmadıkça 2-3 günlük seyahatler ciddi bir masrafa neden olacak.  2018 yılında Avrupa ile ilgili seyahatlerimi nispeten ucuz ülkelerle sınırlı tutmak istiyorum. Bunların başında  Lviv ve Belgrad geliyor. Her iki şehirde hem ucuz hem de çok şey vadediyor.  Belki hafta sonu Halkidiki ya da Şubat ayında İskeçe festivali için yolum Yunanistan’a düşebilir.

 

Ben Avrupa’ya yılın ilk seyahatini çok ucuz bir bilet bulunca geçen hafta sonu gerçekleştirdim ve 3 günlüğüne Brüksel’e gittim. Bu seyahatimde günübirlik Gent’e de uğramayı ihmal etmedim. Ancak uzunca bir süre çok ucuz bir uçak bileti bulmadıkça pahalı ülkelere pek yolum düşmeyecek gibi. Sadece eğitim nedeniyle yine  Almanya’ya gideceğim, bu dönemde hafta sonu ile birleştirme imkanım olursa Münih ya da Berlin’den paylaşım yaparken görebilirsiniz beni.

 

Bu yıl en çok gitmek istediğim ülke Küba.Hatta mümkünse Nisan ayı olabilir mi diye kafa patlatmaktayım şu an.  Ancak bütçe konusunu çözemedim henüz. Ağustos ayındaki uzun tatilimi çok iyi değerlendirmek istiyorum. Az izinle bu kadar uzun bir tatil alabiliyorken Asya ya da Güney Amerika’dan yana kullanabilirsem şansımı demeyin keyfime. O kısım halen çalışma aşamasında. Şu an 3 farklı ülke için rota çalışmaları yapıyorum. Sonrasında oturup detaylı bir şekilde değerlendirip, karar vereceğiz.

Umuyorum sizin cephenizde de hayaller kurulmaya başlanmış, planlar yapılmıştır.

Hepimize sağlıklı,huzurlu ve bol seyahatli bir yıl diliyorum.

No Comments