Şafşavan’dan sonraki durağımız Marakeş. Aslında yol üstünde Rabat’a da uğramak istiyorduk ancak Fas için süremiz 8 gün olunca Rabat’ı es geçip Marakeş’e daha çok zaman ayırmak istedik.

 

Fas ile ilgili pratik bilgiler, diğer gezi notları için tıklayın.

 

Marakeş’e Ulaşım;

Şafşavan’dan erkenden ayrılıp yaklaşık 8 saat boyunca yol aldık. Her ne kadar google map üzerinden 7 saat görünsede yol 8 saati buldu. Özellikle otobana bağlanıncaya kadar epeyce zaman kaybediyorsunuz maalesef. Şafşavan Marakeş arası otoban ücreti olarak toplam 58 dirhem ödedik.

Ülkemizden Fas’a ulaşırken muhtemelen Kazablanka Havaalanı’nı kullanıyor olacaksınız. Buradan Marakeş’e trenle ulaşmanızda mümkün.  Tren yaklaşık 3,5 saat sürüyor.Araç ile 2 buçuk saatte rahatlıkla varabiliyorsunuz.

Ayrıca özel araçlar transferde ayarlayabilirsiniz. Marakeş’te konaklayacağınız bir çok otel/ riyad ücretle transfer hizmeti de sağlamakta. Ayrıca  bu işi yapan acentalarda mevcut. Ancak 1000-1200TL gibi fiyatlar var. Oldukça pahalı anlayacağınız, tercih sizin.

 

Marakeş’te konaklama

Marakeş’te 3 gece kaldık ve 2 farklı riyadda konakladık.

İlk gün kaldığımız  riyadın adı Hotel &Spa Riad El Walaa. Oldukça temiz ve odaları çok genişti. Eğer Fas seyahatiniz içinde araç kiralayacaksanız kesinlikle tavsiye ederim. Hemen yan cadde üzerinde açık ve geniş bir otopark yer alıyor. Dolayısıyla bavulla daracık sokaklarda adım adım riyadı aramanız gerekmeyecek, yeride oldukça kolay. Ayrıca şahane bir terası ve barı var. Akşam çok keyifli zaman geçirebilirsiniz. Aynı zamanda küçük bir Spa merkezi ve resimde gördüğünüz dinlenebileceğiniz bir havuzuda mevcut.Burası için kahvaltı dahil gecelik 56€ o gün için 253 TL ödedik. Kahvaltı da Fas seyahatimizi boyunca aldığımız en güzel kahvaltı idi:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20171024_083730

 

Diğer kaldığımız riyadın adı Riad El Wiam. Açıkçası ilk gün kaldığımız yerin adının Hotel&Spa olması beni yanlış yönlendirdi. Çünkü bu tatil boyunca riyadda konaklama istiyordum. Bu nedenle başka yer arayışına girdim. Ancak ilk konakladığımız yere göre kesinlikle memnun kalmadık.  Riyadımız temiz ve çalışanlar ilgiliydi. Ancak aracınız var ise burayı bulmak hatta buraya yaklaşmak tam bir işkence. Yakın otopark denilen yerden bile neredeyse 10 dakika yürüyorsunuz. Odalar küçük ve ışıklandırma çok yetersiz. Açıkçası Marakeş tatilimizde sadece bu riyadda konaklamış olsaydık yorumlarım daha farklı olurdu ancak Riad El Walaa dan sonra üstüne üstlük buraya daha çok para verdiğimizden benim tavsiyem kesinlikle Riad El Walaa olacaktır. Marakeş için yaptığımız en yanlış tercihti riyad değişikliğiydi çünkü bize çok zaman kaybettirdi. Burası için 2 gece kahvaltı dahil 140€ , yaklaşık 629TL ödedik.

20171024_194549

20171024_185743

20171024_194558

20171024_210844

20171028_091417

 

Gezilecek yerlere giriş yapmadan önce şehir ile ilgili bir kaç bilgiyi ekleyeyim.  Marakeş şehri 1062 yılında Yusuf Bin Taşkın tarafından kurulmuş. 1269 yılına kadar başkent yapılmış. 16.yüzyılda Sadiler tarafından  tekrar başkent yapılmış. Marakeş yıl boyu güneş görmek isteyen herkesin uğrak yeri. Yukarı Atlas ve Fas’ın  ticaret merkezi. Medina sizi bir zamanda yolculuğuna çıkarırken, bu eski kent geniş bulvarlı oldukça modern ve çağdaş Gueliz ile çevreleniyor. Medina’dan yeni kent bölgesine geçtiğinizde bambaşka bir şehir karşılıyor sizi.

 

20171024_133829

 

Marakeş’te Gezilecek Yerler

Badi Sarayı (El Badi Palace)

Gezilecek yerler listesinde bizim sıralamamız biraz daha farklı oluyor. Fnaa Meydanı’na kendimizi atmadan, riyadımız buraya yakın olduğundan bizim ilk durağımız  Badi Sarayı oluyor. Hayatımız boyunca gördüğümüz en ilginç saray olabilir burası. Ortasında devasa bir havuz ve yine simetrik olarak 4 büyük çukur bahçeler. Havuzun alt kısmında bahçelere çıkan tüneller ile eşsiz bir saray. Bahsettiğim havuz bölgesine geldiğiniz bahçelerin içinde yer alan ağaçlar aşağıda ve aynı boyda yer aldığından garip bir boşlukta yürüyorsunuz hissi uyandırıyor.

360 odası ve 50 tane avlusu olan bu sarayın yapımı yaklaşık 25 sene sürmüş. Molla İsmail hükümdarlığı döneminde saray yağmalandığından günümüze büyükçe bir kısmı ulaşamamış. Marakeş boyunca bir çok yerde yağmalamadan ötürü kaybolan ya da yıllarca gün yüzene çıkmamış tarihe tanık olduk. El Badi’de bunlardan biri idi.

Capture

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Capture1

 

Havuzun yer aldığı avlunun kenarında sergilerin olduğu odalar mevcut. Kutubiye Cami’nin 12. Yüzyıla ait orjinal minberi bu odalardan birinde sergileniyor. Minberi görmek isterseniz 10 Dirhem ekstra ödemeniz gerekiyor. Girişte bilet alırken bunu söyleyin. İçeride bu kısım için ayrıca bilet satışı yok.

Hem sarayı çok güzel fotoğraflayabileceğiniz hem de Yahudi mahallesi Mellah’ı farklı bir açıdan görebileceğiniz  terasa çıkmanızı da şiddetle tavsiye ederim.

Giriş Ücreti: 20 Dirhem

Not: Eğer erken saatlerde burada olmayacaksınız, güneş kremi, şapka ve gözlük konusunda uyarıda bulunayım istedim:)Güneş burada fena yakıyor.

Saadi Mezarlığı ( Saadian Tombs)

Marakeş’te ki bir diğer harika güzellikte sıra. 16.yüzyılda Ahmet el-Mansur tarafından yaptırılan anıtmezarlar, Mevlay İsmail tarafından surlarla çevrilmiş. Mevlay İsmail Sadilere ait bir çok yapıta o dönemlerde ciddi zarar veriş ancak konu mezarlık olunca yıkmak yerine surlarla çevirerek neredeyse görünmez hale getirmiş. Taki 1917 yılnda Fransızların havadan çektiği fotoğraflarda surlar arkasındaki geniş boşluk farkedilene kadar. Günümüzde halen Sadi Mezarları’na ulaşmak için bu surlar içerisinde yer alan dar bir tünelden geçmeniz gerekiyor.

Her bir mezar taşındaki mermerler işçilik gerçekten muazzam. Buranın en etkileyici yapısı bence Ahmet el-Mansur’un oğlu ve torunuyla birlikte yattığı On iki Sütunlu Türbe. Tavanını muhakkak görmelisiniz.

Giriş: 10 Dirhem

23279535_372049986561513_6265114961278664704_n(1)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Bab Agnaou

El Badi Sarayı ve Saadi Mezarlarının hemen yakınında bulunan Bab Agnaou, Eski şehir yani Medina’ya giriş yapılan 19 kapıdan biri. Bu kapıyı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise muazzam işlemeleri. Kraliyet Mensuplarının şehre giriş yaptığı kapı olmasından ötürü özel işlemeler barındırıyor.

20171024_100139

 

Bahia Sarayı

Bahia kelimesi harika anlamına geliyor .Sarayın sahibi Sultan Mevlay el-Hasan’ın başveziri Ahmed Bin Musa tarafindan yaptırılmış. Ahmed Bin Musa’nın serveti ve gücü ile kralla yarışacak boyuta gelmiş. Ölene kadar sarayda 4 eşli haremi ile burada yaşamış. Sarayın en önemli özelliği palmiye,servi ve sarmaşıklarla dolu bahçesi. Riyadımızı araken giriş saatini kaçırdığımız bu saray tekrar gittiğimizde ziyaret edilecek ilk yer olarak listeye alındı.

Giriş:10 dirhem

 Capture

El-Fnaa Meydanı

Marakeş hatta Fas denince akla gelen ilk görüntülerden biri kesinlikle bu meydan. Hayatınızda görebileceğiniz en enteresan anlardan birinin sebebi olabilir burası. Bu devasa meydanda gecenin geç saatlerinde, sabahın erken saatlerinde ve de gün ortasında bulunmuş bir kişi olarak hareketliliğin her daim olduğunu söyleyebilirim.  Özellikle akşam saatleri Mahşer yeri neymiş resmetmek istesek kesinlikle buranın fotoğrafını kullanırdım. Onlarca tezgah, envai çeşit şeyleri satmaya çalışan satıcılar, yılan oynatıcıları, kalabalık, müziklerin ve bağırışmaların birbirine karıştığı o uğultu…. tam bir kaos:)

El- badi Sarayı’nı gezerken bu meydan ile ilgili bir sergiyide dolaştık. Meydandaki yılan oynatıcılığı,satıcılar, sakal traşı olan insanlar! Bu gibi bir çok gelenek neredeyse  bu meydan varolduğundan beri değişmeden devam ediyor.  O resimlerdeki görüntüyü 2017 itibariyle aynen karşımızda görmek şoke ediyor bizi. Marakeş’te bulunduğumuz zaman boyunca yolumuz bolca buradan geçti. Eminim sizinde bir kaç defa yolunuz buraya düşecektir. Kendinize bu karışıklığa teslim etmezseniz burası işkence olabilir.

Gün batımına yakın  meydanda yer alan kafelerden birine oturup bu kaosu izlemek en unutulmaz anlardan biri olabilir.

 

20171024_192414

20171024_192959

 

 

Kutubiye Cami

El-Fnaa Meydanı’nın bir yolu bu camiye açılıyor. 77 metrelik minaresi ile şehrin en büyük camisi. Zaten gezerken bir nevi kutup yıldızımız oluyor.  Dolayısıyla bu cami önünden ve meydandan bir kaç defa geçmeniz çok normal. 5 yılda inşaatı yapılan cami 1199’da bitmiş.

Minaresinin her bir yüzü ayrı bir desenle bezeli.  Muvahhidlerin 12. yüzyılda yaptığı üç büyük  minareler arasında en iyisi Kutubiye Cami Minaresi imiş. Diğerleri ise Sevilla’daki Giralda ve Rabat’taki yarım kalan Hasan Kulesi imiş.

 

20171024_114951

20171024_120401

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jardin Majorelle

Marakeş şehri hani çöl ortası vaha denebilecek güzellikte bahçelere sahip. Bunlardan en ünlüsü Majorelle.300 farklı bitki türünün olduğu, inanılmaz huzur veren bir bahçe.

Jardin Majorelle ;Jacques Majorelle ve Yves Saint Laurent’in tamamen kendi çabalarıyla oluşturdukları Marakeş’in en güzel noktalarından biri. Bahçenin yer aldığı caddeye de Yves Saint Laurent adı verilmiş.

Ressam Jacques Majorelle Marakeş şehrine aşık olmuş ve evlendikten sonra bu şehre yerleşmiş. Şehre yerleştikten sonra bahçenin bulunduğu araziyi sarın almış ve beş farklı kıtadan bitkiler alıp bu bahçeye ekmeye başlamış. 1931 de bahçeye bir de villa inşa edilmiş. Bahçe o kadar güzel bir hal almış ki Marakeş’e gelenlerin görmesi gereken bir yer halini almış.

Majorelle Fas’ın bir çok şehrindeki o mavi rengi çok beğenince villayı ve bahçenin duvarlarını  bu renge boyamış. Majorelle Blue ismi ile bu rengi tescil ettirmiş. Hikayenin devamı maalesef kötü. Ressam bir kaza sonucu bacağını kaybediyor ve maddi sıkıntılar yaşadığından bu villa ve bahçeyi satmak zorunda kalmış. Paris ‘e dönmüş ve burada vefat etmiş.

1966 yılında Yves Saint Laurent ve Pierre Berge Marakeş seyahatleri esnasında burayı görmüşler ve bundan sonra defalarca bu bahçeyi ziyaret etmişler. İlerleyen yıllarda tıpkı bizde olduğu gibi böyle yeşillik alana ne gerek var hemen yıkıp otel yapalım diye tartışmalar başlamış. İşte bu noktada Yves Saint Laurent ve Pierre Berge bahçeyi ve villayı yıkımdan kurtarmak için satın almışlar ve yıllar içerisinde daha da güzelleşmesini sağlamışlar.

Bahçede  Yves Saint Laurent için bir anıt bulunuyor. Ayrıca kendisinin isteği ile vefatından sonra külleri bu bahçeye savrulmuş.

20171024_160415

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bizim ilk molamız bu huzur veren bahçenin kafesinde oldu. Tabiki nane çayı içtik:)

 

20171024_162342

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Le jardin Secret gezebileceğiniz bir başka güzel bahçe.

Giriş Ücreti :  70 Dirhem. Berber Müzesi’ne de girmek isterseniz ek 30 Dirhem . Açıkçası Marakeş’te ki en pahalı giriş ücreti ödediğimiz yer burası idi. Aynı zamanda giriş sırasında beklerken sıcaktan bunalmamızı için su püskürtülen bir düzeneğin olduğu tek yer idi:)

 

Yazının sıradaki durakları Marakeş Müzesi ve Ali Bin Yusuf Medresesi yanyana yer alıyor ve bizim kaldığımız riyada 5 dakikalık mesafede. Riyadımız buraya yakın olduğundan Marakeş gezimizin ikinci ve görülmesi gerekenler olarak son kısmı oluyor. Ortak bilet alırsanız her ikisine 60 Dirhem ödeyerek gezebilirsiniz.

Marakeş Müzesi;

Menebbi Sarayı 1997 yılında müzeye dönüştürülüp, Marakeş Müzesi adını almış.  İslami hat sanatından örnekler, değerli el yazmaları, Fas sanatına ait el yazmaları, seramikler, 18. 19.yüzyıla ait taş baskılar müzede görebileceğiniz eserler. Ayrıca çağdaş Fas sanatı örneklerinden sergilere de ev sahipliği yapıyor.

Giriş: Tek başına bu müzeyi ziyaret etmek isterseniz ücret 50 Dirhem

Not: Bizim vaktimiz yetmedi ancak buraya gelmişken Maison de Photograhie (fotoğraf evi) oldukça yakın, uğrayabilirsiniz.

  

Ali Bin Yusuf Medresesi

14.yüzyılda kurulan medrese 16.yüzyılda Sadiler tarafından Endülüs tarzında yeniden inşa edilmiş. Burası  Marakeş şehrinin en büyük medresesi. Medrese 130 odası ile 900 öğrenci kapasiteli. 1982 yılında müze haline getirilmiş ve ziyarete açılmış. 

 

 

 

Sizi Marakeş’teki bu tatlı kafe ile tanıştırayım. Henna Art Cafe. Jardin Majorelle ‘in kafesindeki molamız dışında diğer mola hakkımızı bu kafeden yana kullandık. Biz gün ortasında serin bir içecek için uğramıştık. Kendisi Berber mojito ile tanıştığım yer aynı zamanda:) Fas’a gelmişken kına yaptırayım derseniz bu güzel dekorasyonlu kısmı bu iş için ayırmışlar. Oldukça temiz ve rahat rahat oturabileceğiniz koltukları var.

23164550_1847600495551578_4764037673876717568_n(1)

20171024_143549

 

Sırada Fas’ın en önemli durağı Atlas Dağları ve Çöl Turu notları var.

 

No Comments