8 gün önce Kazablanka’da başladığımız Fas yolculuğumuz yine aynı şehirde sona erdi. Fas seyahatimizin son durağı Kazablanka. Kazablanka için ayrı bir gün ayıramadık maalesef. Sabah erken saatte Marakeş’ten ayrılıp uçuş saatimiz olan 15.30’a kadarki bir kaç saati değerlendirmek istedik.

51279167_543450932817020_5453233710702768323_n(1)

 

Kazablanka Fas’ta gördüğümüz hiç bir şehre benzemiyor. Ülkenin en modern kenti diyebilirim. Sanki Fas’ta değilde Avrupa’da bir şehirde geziyormuşsunuz hissi uyandırıyor. Özellikle palmiyeli büyük caddeleri bundan bir kaç sene önce yaz tatilimizde gittiğimiz Nice şehrini anımsattı bana.

Atlas Okyanusu sınırında yer alan Kazablanka ülkenin en büyük şehri. Aynı zamanda kıtanında en büyük finans merkezlerinden biri. Bu şehir ülkenin sanayi merkezi olarakta biliniyor. Anlayacağınız başkent her ne kadar Rabat olsada ülkenin kalbi Kazablanka. Bir nevi Ankara İstanbul durumu diyebiliriz:)

 

Kazablanka 1

 

Şehirde sadece bir kaç saat kalıp havaalanına geçtiğimiz için maalesef bu yazımda konaklama ve yeme içme konularında bilgiler veremeyeceğim. Bu kısa zamana görülmesi gereken tüm yerleri sığdırmamız mümkün değildi.

Yukarıda bahsettiğim gibi Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bu şehirdeki Kazablanka Limanı aynı zamanda  dünyanın en büyük suni  limanı.

Okyanus kıyısı boyunca uzun bir yürüyüş yolu oluşturulmuş durumda.Bu şehre gelmişken görülmesi gereken en önemli yer 2.Hasan Cami. Bizimde  en uzun zaman ayırdığımız yer burası idi. Benim bu zamana kadar gördüğüm en büyük\ en ihtişamlı cami burasıydı sanırım. Dünya’nın en büyük camilerinden. Fas’ın ise en büyüğü.

kazablanka3

 

 

 

 

kazablanka2

kazablanka 3

 

Hemen deniz kenarındaki konumu ve çevresindeki muazzam meydandan mı kaynaklanıyor bilemiyorum ancak ilk bakışta inanılmaz heybetli görünüyor. Minaresi 210 metre ve dünyanın en uzun minaresi imiş. Cami 20.000 kişi! kapasiteli, bahçe kısmı ise tam 80.000 kişi. Bu rakamları büyüklüğünü gözünüzde canlandırmanız için veriyorum. Bilet ofisi tur araçlarının durduğu kısımda, caminin yakınlarında değil. Dolayısıyla biletinizi aldıktan sonra camiye doğru yönelin yoksa zaman kaybedersiniz. Camiyi gruplar halinde gezebiliyorsunuz. Uçuş saatim yakın olduğundan bir sonraki grubu bekleme şansım yoktu neyseki bu konuda yardımcı oldular ve bir sonraki gruptan ayrı olarak camiyi gezebildim.

Caminin üzerindeki el işlemelerini nasıl tarif edeyim bilemedim. Hem dışı hem içi ayrı güzel. Bir kaç resmi ekliyorum. Çok kısıtlı zamanım olduğunda çok hızlı gezmek zorunda kaldım maalesef.

Giriş ücreti : 12€ kişi başı

Capture

Capture

 

31435872_451339195308897_3840894132172095488_n(1)

Capture

 

Vaktiniz varsa şu bol palmiyelerin olduğu Korniş Bölgesi’ne uğrayabilirsiniz. Burası şehrin en hareketli kısmı. Çok sayıda kafe ve restorantlar bulunuyor. Okyanus sularında serinlemek isterseniz bu  bölgedeki plajları kullanabilirsiniz.

Kazablanka ile Fas seyahatimizin tüm notları tamamlanmış oldu. Umarım en kısa sürede yolunuz bu güzel ülkeye düşer.

 

Fas ile ilgili tüm yazılara bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

No Comments