2016 sonunda Miles&Smiles ‘dan hesabımızda biriken millerin Aralık 2016 sonu itibariyle geçerliliğini yitireceğini bildiren bir mail aldık. Her ikimizinde hesabında 20.000 civarı mil bulunuyordu. (Bilmeyenler için açıklamak adına) Bu milleri sadece bilet tutarında kullanabiliyorsunuz, bilet tutarı haricindeki ek ücretleri ve vergileri  ödemek zorundasınız. Haliyle bilet fiyatı yüksek olan aynı zamanda vergilerin çok yüksek olmadığı ve 20.000 mil ile git-gel yapabileceğimiz bir rota seçmemiz gerekiyordu. Araştırmalarımdan sonra sonuç;THY mil programı kapsamında 20.000 mil için en uygun uçuşlar Fildişi Sahilleri ve Fas’a aitti.

 

Öncelikle her iki ülkede Afrika kıtasında olduğundan bizim için ilgi çekiciydi. İlk defa Afrika’ya ayak basabilecektik. İki ülke içinde ayrıca kısa bir araştırma yaptık. Aslında FAS her zaman aklımızda olan bir ülkeydi  ama öncelik listemizde çok yükseklerde değildi. Fildişi ile de karşılaştırınca çeşitlilik olarak kesinlikle bize daha çok şey vadediyordu. Bu nedenle Fas ‘ta karar kıldık.

 

Sıra geldi tarihi belirlemeye. Bu kısım içinde ne zaman gidilir araştırmasından sonra Eylül -Aralık  gibi bir zaman aralığını belirleyerek biletleri kontrol etmeye başladık. Ödül biletlerindeki problemlerden biri her uçuşta yeterli sayıda garantili koltuk bulamamanız. Açıkçası 5 günlük bir izin ile Cumartesi gidip Pazar dönebilecek bir program yapmak istiyorduk. THY Türkiye’den Fas’a aktarmasız uçuyor. Yaklaşık 4,5-5 saatlik bir uçuş. Ancak bir türlü bu kapsamda garantili ödül bileti olan bir uçuş bulamadık. Bu nedenle 20 Ekim Cuma gidiş ve 28 Ekim Cumartesi dönüş olarak almak durumunda kaldık. Cumartesi uçuş 15:30 da olduğundan o günüde kısa bir Kazablanka turuna bıraktık. Burada çok kısa bir parantez açayım. Aslında gönül isterdiki Pazar günü dönüş yapıp bir gün daha kazanabilelim ancak bir türlü Pazar dönüş için uygun koltuk bulamadık.  Normalde Tayland’dan 10 saatlik uçuş sonrası, İzlanda’dan aktarmalar ile 9-10 saatlik bir yolculuk sonrası direkt işe gitmiş insanlar olarak Fas dönüşü Pazar günü dinlenmek bize acaip iyi geldi. İçten içe iyiki cumartesi döndük dedik:) Fas seyahatimiz oldukça yoğundu ve çöl kısmını tatilin sonuna getirmek akıllıca bir işti. Bu kısım insanı yorabiliyor.

 

 

Biz Fas’ta 8 gün kaldık ancak gideceklere tavsiyem mümkün ise  11 günden az olmayacak bir plan yapmanız yönünde olacak. 11 gün kesinlikle Fas için ideal. Eğer Fas ‘ın olmazsa olmazlarını takip etmek isterseniz yani hem çölü görmek, hem Atlas dağlarında yol almak, hem de yüzlerce yıllık  olmazsa olmaz tarihi şehirleri keşfetmek, biraz da kuzeye kadar iletleyip boncuk şehir Chefchaouen’a kadar ulaşmak isterseniz  geniş bir halka çizerek ülkeyi keşfedeceksiniz ve bu noktalar arası mesafeler yakın değil. Bu nedenle mümkün ise 11 günün altına inmemeye çalışın.

22793813_184447302130343_923779884059197440_n(1)

Şimdi sıra rotamızda;

Bu kısımda sadece ayırdığımız süreler var. Rehberler için linklere tıklamanız yeterli.

20 Ekim –> Kazablanka’ya varış ve kiraladığımız aracı teslim alıp Fes şehrine ulaştık.

21 Ekim –>Tam gün Fes şehri keşfi.Konaklama Fes’de

22 Ekim –> Erken kahvaltı sonrası Şafşavan’a hareket. Öğleye doğru şehre vardık,tam gün masmavi sokaklarda kaybolduk.Konaklama Şafşavan

23 Ekim –> Marakeş’e yol aldık. Plan yol üzerinde Rabat’a uğramaktı. Ancak biz araştırmalarımız sonucunda daha evvel gidenlerin tavsiyesi ile Rabat’ı es geçip direkt Marakeş’e yol aldık. Öğleden sonra 4 gibi Marakeş’e vardık. Biraz şehri koklamak için kısa bir yürüyüşe çıktık.Konaklama Marakeş.

24 Ekim –> Tam gün Marakeş ‘i keşfettik. Konaklama Marekeş

25-26-27 Ekim –> Çöl turuna ayırdık 3 günümüzü. 1 gece Atlas dağları , 1 gün Sahra Çölü’nde geceleme.

 

Çöl ile ilgili detayların yer aldığı ayrı bir yazı geliyor. Ancak zamanı az olan ve  plan yapacaklara  burada kısa bir parantez açmak istiyorum. Fas’ta Marakeş’ten kısa süreli iki çöl turu opsiyonu var. Zagora ve Erg Chebbi. Zagora için Marakeş’te 1 gece 2 gün sürecek tur ile ulaşabiliyorsunuz. Erg Chebbi için ise en kısa süren tur opsiyonu bizimde tercih ettiğimiz 2 gece 3 gün olan. Bu opsiyonun diğerinden farkı Atlas Dağları’nda konaklıyor olmanız. Erg Chebbi Zagora’ ya göre çok daha uzak bu nedenle Marakeş gidiş geliş yapmak isterseniz en az 2 gece 3 gün ayırmak zorundasınız. Turlar &fiyatlar vb detaylar için çöl yazısına yönlendireceğim. Bir kaç gün içinde yayında olacak. Burayı güncellerim:) Size net olarak şunu söyleyebilirim Zagora’mı Erg Chebbi mi ne farkı var ikiside çöl diyenler yanılırsınız. Fas ‘a gitmişken çöl hakkınızı kesinlikle Erg Chebbi’den yana kullanın. Neden mi, onu da şu yazıda kısaca anlattım.

 

28 Ekim–> Erken kahvaltı sonraki Marakeş’ten Kazablanka’ya geçtik. Kazablanka’nın ünlü II.Hasan Cami’ni görüp okyanus kıyısında tur atıp havaalanına geçtik.

 

Turun genel şekli şu şeklide oldu.

 

Fas turu

 

 

Fas bizim için çok özel bir ülke oldu. Afrika kıtasına ilk ayak basışımızdı. Ve hayatımda yaptığım en enteresan şeylerden birine ev sahipliği yaptı. İlk defa deveye bindim, hayatımda hiç kamp yapmamış biri olarak ilk defa çölde hem de Sahra Çölün’de geceleyip, milyonlarca yıldızı izledim.

Fas kesinlikle hayatınızda bir kere gitmeniz gereken bir ülke. Şimdi sıra şehir rehberlerinde….

2 Comments