En yakın arkadaşlarımdan biri geçtiğimiz ay itibariyle Mersin’de evlendi. Bu sefer düğün bahanesi ve 23 Nisan tatilinide fırsat bilerek 4 günlüğüne Adana’ya gittik. Adana, hani şu bir gün nasıl olsa gideriz dediğim şehirlerden biriydi. Nisan Ayı Adana’yı gezmek için en ideal aylardan biri olunca bu fırsatı kaçırmayalım dedim.

Adana Havaalanı oldukça küçük bir havaalanı. Uçağa körük yanaşmıyor. Uçaktan inip yürüyerek ya da zaman zaman denk gelebileceğiniz  veneden uyguladıklarını anlayamadığımız ancak  iki dakika süren otobüs yolculuğu ile giriş kapısına geliyorsunuz. Havaalanı ile merkez arası 5-6km. Toplu taşıma kullanabileceğiniz gibi mesafe yakın olduğunda takside tercih edebilirsiniz.

 

adana gezi rehberi

 

adana

 

Adana’da olmazsa olmaz görülmesi gereken yerler nispeten merkezde sayılır. İhtiyaç duyduğunuz anlarda ki yazın yürüyebileceğinizi sanmıyorum (bu konuya az sonra değineceğim) otobüs, minibüs ile rahatlıkla şehir içinde bir yerden bir yere ulaşabilirsiniz . Ancak tahminimce bizim gibi sadece Adana’yı görmekle yitinmeyip çevredeki yerleride keşfetmek isterseniz esnek olmanız adına araç kiralamanızı tavsiye ederim. Bu noktada başıma birşey gelmeyecekse bir çift lafım olacak. İstisnaların kaideyi bozmadığını baz alarak ; Ben ki Fas’ın o curcunalı daracık sokaklarında araba kullanma tecrübesi yaşamış biri olarak Adana’da ki şoförler pes dedirtti. Genelleme yapmak istemem ancak bu kadar kafasına göre, kuralsız ve Hindistan misali sürekli korno çalan bir topluluk görmedim.Bakın İstanbul’dan gelip, aktif araba kullanıcısı olarak bu cümleleri kurmak kolay değildir. Biz başımıza bir şey gelmeden arabayı iade edebildik. Bu noktadan sonra kararı size bırakıyorum 🙂

 

Gelelim çok önemli bir konuya. Hepimizin bildiği üzere Adana çok sıcak şehirlerimizden biri. Ancak gidip tecrübe edince sıcaklık konusunu biraz açmalıyım diye düşünüyorum. Nisan ayında böyle sıcaksa çok net bir ifade ile yazmak istiyorum yaz aylarında Adana’da tarihi eserleri göreceğim, sokak sokak keşfedeceğim derseniz beyniniz erir 🙂 Tabiki bu sıcaklık konusu bu şehirde doğan ya da uzun süredir yaşayanlar için katlanabilir bir durum olmuştur ancak alışkın değilseniz yaz aylarında gezilecek şehirler listesinde değil. Zaten lokallerden aldığım bilgide yaz aylarında Cuma iş çıkışı itibariyle şehrin nufüsunun yarı yarıya düştüğü yönünde. Herkes kendini yaylalara, deniz kenarlarına, serin yerlere atıyor. Kapalı kilimalı otobüs durakları olan bir şehirden bahsediyorum.

adana şehir içi ulaşım

 

Adana’da konaklama için Hilton ve Sheraton en çok tavsiye edilenler arasında. Ancak fiyatları oldukça yüksekti.  Biz Divan otelini tercih ettik. Ücret olarak belirttiğim diğer otellere göre daha uygundu. Ayrıca eşim Koç grubu çalışanı olduğundan indirimlerden yararlanabiliyoruz. Genel olarakta Divan’ın kalitesinde çok memnunuz, hele kahvaltılarına bayılıyorum. Bir gece için toplam 270TL ödedik. Tarihi bir binada ve Seyhan nehri kenarında tarihi yerlere daha yakın bir yerde konaklamak isterseniz  Adana Simema müzesine gelmeden solda yer alan  Otel Bosnalı iyi bir alternatif olabilir.

Ulaşım, konaklama konularına değindiğime göre gezilecek yerlere bakalım.

 

Adana Merkez Parkı

Türkiye’nin en büyük parkı olan Merkez Park‘tan başlıyoruz şehri keşfetmeye. Burası Seyhan Nehri’nin her iki tarafına kurulmuş ve tam olarak 33 hektar büyüklüğünde.

İnanılmaz bakımlı olan bu park benim Türkiye’de gördüğüm en iyi parklar arasında. Zaten Adana halkıda hakkını veriyor diyebilirim. Henüz sabahın erken saatleri olmasına rağmen bir çok kişi parkta zaman geçiriyordu.

adana Merkez parkı 2

Adana Merkez Parkı

 

Sabancı Merkez Cami

Sabancı Merkez Cami Merkez Parkı güneyinde yer alıyor. Hakikatten muazzam bir yapı.Hem içi hem dışı ayrı güzel. 1988 yılında yapımına başlamış ve tam 10 yıl sonra 1998 yılında hizmete açılmış. Caminin içindeki kilimalar bile (ki Adana’da şart olan bir şey) o kadar güzel entegre edilmişki hayran olmamak mümkün değil. Tam tamına 28.500 kişi kapasiteli yapının sütunlarında her biri bir sureyi temsil edecek şekilde onlarca hat yer almakta. Gövdeye bitişik olan 4 minare 99 metre, diğer iki minare 75 metre yüksekliğinde 6 minaresi bulunuyor.

sabancı merkez cami

Caminin her bir detayı çok özel anlamlar taşıyor. Camide yer alan 5 kubbe İslam’ın 5 şartına, 6 minare imanın 6 şartına, 4 yarım kubbe 4 halife ve 4 mezhebe denk geliyor. Avlusundaki 28 kubbe 28 peygambere, kubbede yer alan 40 pencere Hz. Muhammed’in peygamber olduğu yaşa ve gövdeye yapışık olan minarelerin yüksekliği olan 99 metre ise Allah’ın 99 güzel ismini anmak için yapılmış. Anlayacağınız her bir aşamasında muazzam bir detay var.

30602270_2138720626143673_8242363968434208768_n(1)

Not: Hem park hem de caminin altında ücretli geniş bir otopark bulunuyor.

 

Taş Köprü

Taş Köprü Adana’nın en meşhur yapılarında biri. Roma Dönemi eseri olan köprü, Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı döneminde çeşitli onarımlar görmüş. Günümüzde 14 kemeri bulunuyor. 8.70 metre eninde ve 291 metre uzunluğunda. Şehrin eski fotoğraflarında köprünün 21 kemerli olduğunu göreceksiniz. Daha sonra yapılan yol genişletme çalışmaları nedeniyle köprünün kemer sayısı 14’e düşüyor. Bu nehrin yazın zaman zaman kuru olmasına inanmak güç. Taş Köprü’den çok güzel bir Seyhan nehri ve Sabancı Merkez Cami manzarası olduğunu söylemeliyim. 

taş köprü

 

  Adana Kız lisesi Binası

Taş Köprü üzerindeyken çok güzel bir bina dikkatimi çekiyor. Tabiki yolumuzu hemen bu binaya çeviriyoruz. Seyhan nehri kıyısında yer alan  bina 1883 yılında Sultan 2. Aldülhamit döneminde yaptırılmış. Sütunlu kemerli revak ve kemerli pencereler binanın en önemli özelliği.

1998 tarihinde Adana ve çevresinde meydana gelen depremde ciddi hasar görmesi nedeniyle artık eğitim-öğretim işlevini sürdüremiyor. Günümüzde Adana Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılıyor.

adana gezi rehberi

 

adana kız lisesi binası

Bu noktada bir parantez açmak istiyorum. Adana Belediyesi gerçekten üzerine düşeni yapmış ve mümkün olan hemen hemen her yeri yeşillendirip, park bahçe olarak düzenlemiş. Seyhan Nehri boyunca tıpkı Kız lisesi binası önünde olduğu gibi bir çok dinlenebilecek yeşil alanlar oluşturulmuş.

kız lisesi

 

Ulu Cami Külliyesi

Ramazanoğulları Beyliği döneminde inşa edilip günümüze kadar gelmeye başarmış bir diğer muazzam yapıda Ulu Cami. Alt katta bulunan mezarlıkta sanduka içinde Ramazanoğlu Halil Bey’in mezarı,Emir Halil Bey, Mehmet Bey ve Piri Paşa’nın oğlu Mustafa Bey’e ait mezarlar bulunmakta.Yapımına 1500 yılında başlanmış ve 1541 yılında tamamlanmış. Cami içerisinde duvarlar İznik çinileri ile bezeli. Günümüze kadar çok iyi korunamamış olsada kesinlikle ihtişamını ve güzelliğini koruyorlar.

Adana’nın ilk valisi Ziya Paşa’nın mezarıda hemen cami yakınında yer alıyor.

30945215_447110249043125_5195048340793851904_n(1)

 

Adana Ulu cami

 

Tarihi Saat Kulesi (Büyük Saat)

1881 yılında inşaatı başlayan bu yapı 32 metre ile Türkiye’nin en uzun saat kulesi aynı zamanda Adana Belediyesi’nin de simgesi.Kazancılar çarşısının hemen başlangıcında yer alıyor.

Adana Saat kulesi

 

Tarihi Kazancılar Çarşısı ve Çarşı Hamamı

Saat kulesinin yer aldığı bu alan şehrin aynı zamanda çarşısı. Bakır ve kazan üretimi ve bakımı yapılan bu çarşı en önemli tarihi çarşılardan biri. . Burası sağlı sollu dükkanlardan oluşuyor. Ayrıca bünyesinde halen hizmette olan tarihi bir hamamda var.

Ancak açık söylemek gerekirse bu kısımda biraz hayal kırıklığına uğradım. Sanırım beklentim çok yüksekti bilemiyorum ancak belki bir çok yerdeki tadilatlardan, belki gittiğim zamandaki kalabalıktan ötürü bir an önce bu kısmı geçmek istedim.

bakırcılar çarşısı

 

Adana Sinema Müzesi

Adana’ya gelipte görülmeden dönülmemesi gereken bence en önemli yerlerden biri Sinema müzesi. Hele ki eski filmlere birazcık ilginiz varsa sadece eski filmlerin afişlerini görmek için bile gitmek gerekir. Adana’lı sanatçılara adanmış bir müze burası. Kimler yok ki listede. Yılmaz Güney, Muzaffer İzgü, Şener Şen, Aytaç Arman, Menderes Samacılar ve daha nicesi. Özellikle bazı sanatçılar için ki Yılmaz Güney bunların başında geliyor özel odalarda heykelleri ve oynadıkları filmler, fotoğraf sanatçısı ise fotoğraf örnekleri gibi belirli özel sergiler oluşturulmuş.

Fotoğraf makinaları ve kameralara ilgiliniz var ise burayı çok seveceksiniz. Sadece bu kapsamda ayrıca bir sergi alanı bulunuyor.

Üst katında bir kütüphanede yer almakta.

Haftanın 7 günü yaz kış 08:00-17:00 saatleri arasında müze ziyarete açık ve giriş ücreti yok. Sadece girişteki deftere kaydınızı yaptırmanız gerekiyor.

adana sinema müzesi

yılmaz güney

Etnografya Müzesi

Şehrin bir diğer müze alternatifi Arkeoloji müzesi. Önceleri kilise olarak kullanılan yapı 1924 yılı itibariyle müzeye çevrilmiş. Yapının içinde gezilecek bir sergi yok. Ancak bahçede yer alan diğer binanın ikinci katında Adana’nın  tarih boyu süre gelen yemek, yaşam ve giyim kültürü üzerine küçük bir sergi yer almakta. Müzeye giriş ücretsiz.

müze

müze2

Atatürk Müzesi;

Atatürk’ün 15 Mart 1923 ‘te Adana ziyaretinde bu binayı kullanmış. Seyhan Caddesi üzerinde yer alan Suphi Paşa konağı daha sonra müzeye çevrilmiş. Atatürk’ün bal mumu heykeli,çok sayıda kitap ve büstler sergileniyor.

Arkeoloji Müzesi

Bizim vaktimiz olmadı ancak şehirde daha uzun zamanı olanlar için gezilebilecek bir diğer alternatif müze Arkeoloji müzesi. Türkiye’nin en eski 10 müzesinden biri.1924 yılında kurulmuş.

Burası Adana’nın ve bütün Çukurova’nın tarihi eserlerinin sergilendiği bir müze. Bünyesinde  17.071 adet arkeolojik eser ve 26.547 adet sikke bulunuyor.

Giriş ücreti 5 TL ve  yaz aylarında 19:00 a kadar açık.

Ziya Paşa Caddesi

Bu cadde artık o kadar ünlenmişki Adana ‘ya gidince yolunuzu en az bir kere düşürmeniz gerekir. İstanbul da ki Bağdat Caddesi’ne oldukça benziyor. Sağlı sollu uzanan alışveriş dükkanları, kafeler , butikler…

 

Bu kadar gezmek insanı acıktırıyor tabi. Yazıyı bitirmeden önce son kısma yeme içme üzerine bir iki öneri ekleyeyim. Buraya kadar gelmişken şöyle güzel bir kebap yemeği hakettik sonuçta:) Kebap yemek için bir çok farklı mekan önerisi var ancak bizim en sevdiğimiz yer Onbaşılar Kebap. Hem ikramları bol, hem yemekler lezzetli, hem de manzara şahane. Fiyatlarda gayet makul.Bu bölgede alternatif olarak ‘Tahta Masa’ da aklınızda olabilir. Konumu mükemmel.

adana 3

adana kebap 1

adana kebap 2

30602636_190880808376361_8833803234498838528_n(1)

 

Adana da Türkiye’nin en iyi büfelerinden biri olan Kazım Büfe yer alıyor. Atom yani muzlu balı sütü ve tostu çok meşhur, ara öğün için uğrayabilirsiniz.

Genel olarak seyahatlerde kahvaltıdan sonra hem kendimize gelmek hem de günü planlamak için kahveci arayan bir çiftiz. Mümkünse bir yarım saat oturup plan yapar, güne hazırlanırız. Adana’da  Storie Store aradığımız kahveci oldu. Buraya lokal bir arkadaşımın tavsiyesi ile geldim. Kahvesi, dekorasyonu ve konsepti ile biz çok beğendik. Lokaller tarafından da oldukça seviliyor. Vaktiniz var ise bir kahve için uğramanızı şiddetle tavsiye ederim.

30079936_1775121775878123_1770123169923858432_n(1)

Adna storie store

30841642_1703870583028391_5171899222982656000_n(1)

 

Kahvaltı için efsane bir adreste sıra.Levent Börekçilik. Hani şu çıtır çıtır, içindeki kaşarı uzadıkça uzayan efsane su böreğinden bahsediyorum. Biz uçaktan inip arabamıza kavuşur kavuşmaz Adana’da ilk adres olarak kendimizi buraya attık.  2 porsiyon börek 10 TL, çay 1 TL İstanbul’dan sonra bu fiyatlar şoka sokuyor bizi. Sabah için Levent Börekçilik, gece için Rıza Börekçilik tavsiye ediliyor. Sabah yağlı yemeği kaldıramıyorsanız biraz ağır gelebilir , benden söylemesi.

adana

 

Son olarak alternatif arayanlar için lokallerden bir kaç öneri;

  • Croma Colina; el yapımı makarna ve güzel bir sinitzel için uğranabilir, ayrıca cheescake’te öneriliyor
  • House of Kamer; hem antika dükkanı hem de şık bir restorant. Özellikle şarap yemek ikilisi için atmosfer çok iyi Ancak porsiyonlar biraz küçük. Napolyon tatlısı denenmeli imiş.
  • Pizzasız bir gün bile geçiremem ben diyenler için:) Pizzaria di Mozza

 

No Comments