Her sene ‘gidelim artık’ , ‘bu sene kesin gidiyoruz ‘ diyip bir türlü yolumuzu Nemrut’a düşürememiştik. Nihayet bu sene Nemrut hayalim gerçek oldu . Geçtiğimiz hafta sonu 2 gün için Nemrut’a gidip, kalbimizi  bırakıp döndük. Muhakkak ama muhakkak bir hafta sonunuzu ayırıp Adıyaman’a gidin. Türkiye de yaşayıp Nemrut’u henüz görmemiş olmak büyük kayıp bence.  Bilgiler taze iken hemen kolları sıvayıp rehbere giriştim. Öyle uzun uzun kalmadık Adıyaman da. O yüzden Adıyaman’a dair çok detaylı bilgiler olmayacak. Daha ziyade tek bir hedef olan Nemrut üzerine bolca bilgi yer alıyor olacak.

 

Başlamadan gelen not: Ben zaten gidiş, konaklama, diğer görülecek yerler vb detayları hallettim,sadece Nemrut Dağı , gün batımı gün doğumu konusu ile ilgili sorumlarım var dersen seni şuradaki yazıya alayım. Kalanlarla devam edelim.

 

Ne zaman gidilir?

Bu konu başlığı altında çok kritik bir konu olduğundan ilk sıraya aldım. Nemrut kış aylarında kapalı. Dolayısıyla kışın Nemrut’a gitme şansınız yok. Yaz dönemi oldukça sıcak olacağından alışkın olmayan bünyeleri bence zorlar ki bizim gittiğimiz Haziran başında hava sıcak ancak idare eder düzeydeydi. Daha sıcak bir hava oldukça zorlardı. Nemrut için en ideal zamanlar ilkbahar ve sonbahar , özellikle gitmeden önce araştırdığım pek çok yerde en ideal ayın Haziran olduğunu yazılıydi ki bende teyit ederim. Bence de Haziran ayı en ideal ay. Zirvede dondurucu soğuya denk gelmiyorsunuz, güneşte gezmenizi engelleyecek kadar ızdırap vermiyor.

 

18947653_234848980342636_4450053187759505408_n(1)Şehri ziyaret ettiğim gün hava 32 dereceydi (Tarih 10 Haziran)

 

 

Nasıl gidilir?

Nemrut’a ulaşmak için en mantıklı yol Adıyaman’a uçup buradan Kahta ilçesine gitmek. Kahta ilçesinden Nemrut Dağı’na çıkılıyor. Havaalanı ile Kahta arası 15 km , oldukça yakın. Araba ile 15-20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Bir kaç gün ayırabilme imkanınız varsa  Urfa, Antep gibi çevre iller ile birleştirip bir turda yapabilirsiniz.

Adıyaman’a  İstanbul’dan günde 2 direkt uçuş var. Biri Sabiha Gökçen’den biri Atatürk Havaalanı’ndan.

1

Sadece haftasonu için gidecek bizim gibi gün batımı turuna katılacaksanız Cumartesi günü İstanbul Havaalanı’ndan kalkan 10:50 uçuşunu kullanabilirsiniz. Uçuş yaklaşık 1 saat 20 dakika ile 1 saat 40 dakika arası sürüyor. Pazar günü de 13:35 uçağı ile geri dönebilirsiniz. Sabiha Gökçen’den kalkan 12:55 uçağı 14:30 da varıyor. Gün batımı turu genellikle 15:00 civarı başlıyor. Bir gecikme olmaz ise sorun yok, çünkü belirttiğim gibi havaalanı ile Kahta merkezi çok yakın ancak uçak gecikirse problem olabilir. Ayrıca bu uçuş ile her iki turuda yapma imkanınız var. Tur kısmında değineceğim.

Adıyaman’a ulaşım ile ilgili bence en dikkat çekici husus bilet fiyatları. THY ‘nin yurtiçi uçak biletlerinde yaptığı tek yön 66 TL bilet kampanyasını takip edin. Biletimi bu şekilde aldığım için bana oldukça uyguna geldi. Tek kişi gidiş dönüş 132TL. Bu kampanya dışında genellikle bilet fiyatları yüksek oluyor.

Benim katıldığım tur transferide içerdiğinden Kahta’ya ulaşımı eklemiyorum ancak Adıyaman merkezden minibüslerin olduğunu söyleyebilirim.

 

Kahta ve İnşaat olayları

Nemrut ‘a çıkmak için Kahta ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Burası yaklaşık 75.000 kişilik nüfusa sahip. Havaalanından çıkar çıkmaz sağlı sollu  tütün tarlalarıyla karşılaşıyoruz. Çoğrafya derslerinden hatırlayacağımız üzere Adıyaman’ın tütünü meşhur:) Kahta ilçesine kadar bolca bu tarlalardan göreceksiniz.

Uçak alçalırken muhteşem bir manzaraya tanıklık ettik. Atatürk Barajı  sapsarı tarlaların ve dağların arasında inanılmaz  bir görsel ziyafet sunuyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Not: Bundan sonraki bir iki cümle belki Nemrut’a gidecekleri çok ilgilendirmeyebilir ama ben yine de eklemek istedim. Kahta’ya vardığımızda İstanbul’dan hallice bir manzara ile karşılaştım. Şu an yer gök ,ara sokaklar ,her yer inşaat ya , burada da 5-6 katlı site şeklinde konutlar bezemiş ilçe girişini. Bu konuyu özellikle sordum. Barajın yapım aşamasında evleri su altında kalacak kişilere yapılan ödemelerden sonra özellikle Kahta bölgesinde çokca toprak alınmış. Daha sonra toprağım mütaahitlere ev karşılığı verilmesi konusu buralara da ulaşınca inşaatlar patlayıp gitmiş. Çok ucuza alınan arsalarda bir verip 3-4 daire alan kişiler toprağını işletmek yerine bu şekilde yaşamayı tercih ediyor. Buralarda mercimek, makarnalık buğday gibi bir çok şey yetişebilecekken kimse fabrika yatırımı yapmaya yanaşmıyormuş. Baraj toprağın sulanması için çifçilere çok destek olmuş ancak bu şekilde bir düzen oluştuğu için toprağın işletilmesi konusu halen büyük bir sorun.

 

Konaklama;

Adıyaman merkezde konaklayabileceğiniz gibi bence zaman kaybetmemek adına Kahta da konaklamak mantıklı olacaktır. Kahta da çok fazla seçenek yok. Biz Kommagene Hotel de konakladık. Pansiyondan hallice, temiz,  kahvaltısı idare eder. Çok yüksek beklentiniz olmasın ama bence fiyatına göre hizmet gayet iyi.  İrfan Bey yıllarca sırt çantalıların, kampçıların gönlünü fethetmiş biri. Otelde her daim çay, kahve bulmak mümkün, bahçesi şahane, kendisi her bir misafiriyle de oldukça ilgili. Bir diğer otel  alternatifi ise Hotelnemrut 2000.

 

Nemrut  Turları; Neleri kapsar,başlangıç saati ,ücreti,detaylar…

Nemrut Dağı için iki farklı tur var ; gün batımı ve gün doğumu. Öncelikle hiç bir tura katılmadan araba kiralayarak kendinizde Nemrut’a ulaşabilirsiniz.  Ancak yol dik, bol virajlı. Varmanız normalden çok daha uzun sürer. Boşu boşuna kendinizi yormuş olursunuz. Güneş battıktan sonra ya da gün doğumu için dağa tırmanacaksınız karanlıkta dikkatli olmanız lazım.  Zaten kalabalıksanız şoförlü, rehberli bir araç kiralamanız kişi başı daha ucuza gelecektir. İki kişiyseniz bu defada araç kiralamak turla kafa kafaya gelir. Bende genellikle  tur ile gezen biri değilim ama Nemrut için tavsiye ederim. Zaten tur grubu 4-5 kişilik oluyor.

 

Gün batımı turu 15:00 civarı başıyor ve otele dönmeniz 21:00′ i buluyor. Gezilecek yerlerde detaylarına değineceğim üzere sırasıyla Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Selçuklu Köprüsü ,Yeni Kahta Kalesi görülüyor. Akabinde Nemrut Milli parkına giriş yapılıyor. Giriş ile zirve arası 20 km . Milli park içerisinde Arsameia Antik Kenti son mola oluyor, burayı da gördükten sonra Nemrut zirvesine hareket ediliyor.  Güneş battıktan sonra otele dönüş ile tur sonlanıyor. Tüm bu yerlerde yeterince zaman ayrılıyor.

Gün batımı turu için ise 02:45 civarında uyandırılıyorsunuz. 03:00 civarı  hareket şeklinde. İlk durak Nemrut dağı ve gün doğumunun izlenmesi. Yine gün batımındaki noktaları bu sefer tersten takip ederek tur noktalanıyor.

Kaldığımız otelin sahibi İrfan Bey zaten Nemrut turları konusunda internette nereye baksanız göreceğiniz isim. Konaklamayı burada yapacağımız için direkt kendisi ile irtibata geçtik. Havaalanın gidiş dönüş transfer , konaklama, kahvaltı , gün batımı turu için iki kişi 350TL ödedik. Konaklama 100 TL gibi düşünebilirsiniz. Yani iki kişi için 250 TL ödedik. Bu fiyat çok değişken şimdiden söyleyeyim. Kişi sayısı arttıkça fiyatta değişecektir. Ramazan ayında olduğumuzdan gün batımından sonra kafeteryada çorbalı ana yemekli bir menüde aldık bu da tur fiyatına dahildi ayrıca bir ücret ödemedik.

Ayrıca bu otelde konaklamayacaksınız Murat  (Polat) Bey ile de iletişime geçebilirsiniz.Kendisi de Hem Nemrut hemde Urfa gibi çevre illere turlar düzenliyor. İnternet adresinin linkini buraya bıraktım.

Ayrıca  alternatif olsun derseniz VEKA Turizm ‘in de bir çok tur aracını gördük. Gün doğumu ve batımı turlarının direkt linkini buraya bıraktım.

 

Peki Nemrut’ta  Gün batımı mı Gün doğumu mu?

18949616_233824350437844_3466052609465384960_n(1)

 

Baştan söyleyeyim her ikisine katılmanız mümkün. Biraz yorulursuuz ancak gün batımı turundan dönünce hemen dinlenebilirseniz çokda problem olmayacaktır. Ancak ben seyahate çıkarken ciddi hasta olduğumdan her ikisini yapabilecek gücü kendimde bulamadım. Bu yüzden daha gitmeden kararı gün batımından yana verdik. Her ne kadar gün doğumunu görmemiş olsamda, gün batımındaki dehşet güzelliği görmüş olmanın bana verdiği yetkiye dayanarak söyleyebilirimki; Her ikisinin de manzarası efsane.

Gün doğumunda biraz daha farklı bir ortam olacağını düşünüyorum. Çünkü gün battıktan sonra kafeterya alanına inmemiz bizim için biraz zaman aldı. Bu esnada iyiden iyiye karanlık çökmüştü. Sabaha karşı bu karanlık ortamda zirveye tırmanmak eminim daha etkileyici ve biraz da hatta bence çokca ürpertici olacaktır. Ancak ben tercihimden memnunun. Çünkü güneş battığı andan itibaren rüzgar hemen etkisini hissettiriyor, kesinlikle sabah dondurucu soğuk oluyordur. Ağzınızı burnunuzu koruyacak şeyler alın yanıınıza. Zirveye tırmanırken yanınızda getirdiğiniz kazak, mont vb şeyleri hemen giymeyin. Tırmanış esnasında zaten sıcaklıyorsunuz sizi üşüten zirveye varıncaki şiddetli rüzgar.

 

 GEZİLECEK YERLER

 

Karakuş Tümülüsü;

İlk durağımız Karakuş Tümülüsü. Burası Kommagene krallık ailesine ait bir anıt mezar. Üzeri taşlarla kapanmış çevresinde sütunlar yer alıyor. Güneydeki sütunda kartal, batıdaki sütunda kral II. Mithridates’in kız kardeşi Laodike ile tokalaşma kabartması, doğudaki sütunlar üzerinde aslan ve boğa kabartmaları mevcut.

Doğudaki sütun üzerinde Kral II.Mithidates’in (M.Ö.36-20)aile üyelerinin mezarları bulunuyor.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

e

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Cendere Köprüsü

Köprü adını üzerine kurulduğu Cendere Çayı’ndan almış. Roma İmparatorlarından Septimius Severus döneminde yaptırılmış. Antik Roma döneminden kalma çok güzel bir eser. Uzunluğu 120 metre, yüksekliği 30, genişliği 7 metre. Köprüde bir sütunun eksik olduğunu göreceksiniz. Kaldırılan sütunun hikayesi şu şekilde. Köprüde Severus , karısı J.Domna ile oğulları Caracalla ve Geta adına toplam dört sütun bulunurmuş. Ancak Caracalla imparator olunca kardeşi Geta’yı öldürtür ve onun adına dikilen sütunun kaldırtır.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Köprünün hemen arkasında muhteşem bir kanyon var. Köprü güzel olmasına güzel ama ne yalan söyleyeyim insan şu manzaraya bakakalıyor. Sanırım köprünün manzarası kendisinin önüne geçmiş olabilir:)19050250_1853527174967451_728591869772038144_n(1)

 

Köprünün hemen yanında kurulan alanda kahve ya da soğuk birşeyler içmek için mola verebilirsiniz. Bu arada kahvesi gerçekten inanılmaz lezzetli. Sıcaktan bunalanlar için yatak bile düşünülmüş:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

Selçuklu Köprüsü ve Yeni Kale (Eski Kahta Kalesi)

Cendere Köprüsü’nden sonraki durağımız Selçuklu-Memluk Köprüsü ve Yeni Kale.

Kahta ilçesinde yer alan köprüsünün Romalılar zamanında yapıldığı düşünülüyor. Adı ile ilgili bir takım karmaşa geziyor ortalıkta. Selçuklular döneminde kullanıldığı için Selçuklu Köprüsü, Memlukler zamanında restore edildiği içinde Memluk Köprüsü , son dönemde ise niçin bu isim verildiği anlaşılmamış olan Şeytan Köprüsü olarakda anılıyor.

Köprünün hemen üstündeki yamaca yayılan Yeni Kale çaya uzanan tünelleri ile  büyüleyici bir güzelliğe bürünmüş. Kalenin asıl adı Eski Kahta Kalesi. Bir müddettir restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bu nedenle ziyarete kapalı. Kale Kocahisar Köyü’nde yer alıyor. Kahta Kalesi aslında bir nevi şehir gibi. İçerisinde su yolları,sarnıç, zindan, ibadet mekanları ve geniş odalar bulunuyor. Buradan Arsemia Antik kenti’ne ulaşan bir su yolu bulunuyormuş. Kale Kommagene krallığından günümüze ulaşan bir başka şahaser.

19051694_1357050324380615_233382561450033152_n(1)

 

 

Arsameia Örenyeri-Antik Kenti

Nemrut Milli Parkı’na girdikten sonra Nemrut dağı için 20 km lik bir yol daha katetmek gerekiyor. Zirve öncesi görülmesi gereken en önemli yer Arsemeia Antik Kenti. Kommagene kralı I.Antiochos’un (M.Ö. 62-32) atalarından Arsemis tarafından M.Ö. III. yy’da kurulmuş. Kutsal kabul edilen bu alan krallığın yazlık yönetim merkezi imiş.  Antik kentte; Üzerinde Anadolu’nın en büyük dini ve sosyal içerikli Grekçe yazıtı bulunan mağarayı, Işık tanrısı Apollon-Mithras kabartmasını, Kral Antiochos ve Herakles ‘in tokalaşma kabartmasını görebilirsiniz.

Not: Işık Tanrısı kabartmasının ön yüzünü görebilmek adına örenyeri girişinde ayrılan yolda soldaki patikayı takip edebilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Nemrut Dağı Tümülüsü;

Sıra benim için tüm bu turun sebebi  olan Nemrut Tümülüsü’ne geldi. Yeni devreye giren büyük bir kafeterya ve park alanı var. İster özel, ister tur olsun araç ile çıkılabilecek son nokta burası. Bundan sonra  tırmanmaya başlayacağınız alana götürmesi için shuttle  kullanacaksınız. Gidiş gönüş 3 TL, binişte size verilen bileti kaybetmeyin. Kafeteryada yiyecek,içecek, hediyelik eşya dükkanı bulunmakta. Hatta kiralık battaniye bile temin edebilirsiniz.(Fiyat 5 TL) Ayrıca kafeteryanın terasında rüzgar izin verirde durabilirseniz muhteşem bir manzara var.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Transfer aracının sizi ulaştırdığı noktadan sonra doğu ve batı terasına çıkmanızı sağlayan iki farklı yol var.Doğu terası yolu sonlara doğru biraz daha taşlı, Batı terası için yol baştan başa yenilenmiş durumda. Biz gün batımını izlemek istediğimizden önce doğu terası için tırmandık. Ben buna merdiven çıkma demiyorum tırmanma diyorum. Fikir vermesi adına aşağıya resmi ekliyorum:) Ancak çokta panik yapmayalım, çok sık aralıklarda dinlenebileceğiniz banklar var.

Nemrut Dağı zirvesi

 

Gelelim Nemrut Dağı Tümülüsüne: Tümülüs Komagene Kralı I.Antiokos (M.Ö.69-34) döneminde inşa edilmiş. Büyük tanrılara adanmış bir anıt mezar. Antiochos babası Mitradates dış tehditlere karşı halkın birbirine bağlılığını artırmak adına tanrılarla bir anlaşma yapar . Tanrılarla olan bağı kuvvetlendirmek  ve böylece ulusunu barış içerisinde yaşatacağına inandığından, ülkesinin çeşitli yerlerinde tapınaklar yaptırır. Bu tapınakların hepsi Numrut’un tepesindeki muhteşem yapıyı görecek şekilde inşa edilmiş.  Mitradates’in yerine geçen oğlu Antiochos bu kutsal alan ve anıtı  bitirmek için çabalamış ancak ölümünden önce tamamlanamamış. Yaptırılan heykellerin arka yüzünde Antiochos vasiyetini yazdırmış. Antiochos ‘un ölümünden sonra yerine geçen oğlu bu yapıta gereken önemi vermemiş. Uzunca yıllar boyunca unutulup giden bu anıt mezar 1880 li yıllarda yol yapım işlerinde çalışan Alman mühendis Karl Sester arafından keşfedene kadar Nemrut’un zorlu hava koşullarına dayanıp günümüze ulaşmış.

Gelelim anıtın yapısına. Merkezde 30-35 derece eğimli konik bir tümülüs (anıt mezar) yer alıyor. Bu tümülüsün zirvesi 2206 metre, çapı doğu batı yönünde 135 , kuzey güney yönünde 145 metre. Bu bilgileri yapının büyüklüğünü canlandırabilmeniz adına paylaşıyorum. Bu konik yapıyı doğu,batı ve kuzey yönlerinde üç teras çevreliyor. Tümülüsün yüzeyinde ana teresların yontulmasında elde edilen küçük kireç taşı ve yakınlardan getirilen mıcırlarla kaplamış durumda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Batı ve Doğu terası birbirinin aynısı olarak tasarlanmış . Batı terasındaki heykeller doğu terasındakilere göre biraz daha yıpranmış durumdalar. Aslan ve kartal heykeli ve sırasıyla Antiochos, Kommagene, Zeus, Apollon, Herakles heykelleri yer almakta. Kommagene Krallığı adını Kommagene tanrıçasından almakta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Her iki terastada gün doğumu ve batımını izleyebileceğiniz alanlar mevcut. Bulutsuz bir güne denk gelirseniz hafızanıza kazıyacağınız muhteşem bir manzara olacak karşınızda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nemrut Dağı Tümülüsü; Pers,Helenistik Anadolu geleneklerinin bir arada sergilendiği bir örnek oluşu, kompleks tasarımı ve devasa ölçeği ile antik dönemde eşi olmayan bir proje olması, boyutu nedeniyle yüksek bir inşaat tekniği kullanılması sebepleriyle 1987 yılında Dünya Kültürel Miras Listesi’ne dahil edildi.

 

Ne alınır?

Tabiki Nemrut Dağı’nın simgesi heykellerin bibloları. Çeşit çeşit heykellerden bence kesinlikle almalısınız. Fiyatları 4 TL ile 35 TL arası değişiyor. Hem Kahta da hem de Nemrut Dağı  girişindeki kafeteryada mevcut. Fiyatlarda gayet makul.Yine bu bölgede bolca karşılaşacağınız bilmem kaç tane kahvenin karışımından oluşan özel bir kahve var, artık bir çok yerde bu kahveden bulabiliyorsunuz ancak yine de aklınızda bulunsun. Bahsettiğim kafeterya da bu kahveden de satılıyor. Evet, yok yok kafeteryası yapmışlar. Nemrut ile iligli çok detaylı rehber kitaptan edinebilirsiniz.Fiyatı 15 TL civarı idi.

Bonus;  Damlacık Köyü;

Tura dahil olmasada dönüş yolunda Kahta ilçesine bağlı Damlacık Köyü’ne uğradık. Bu köyün en önemli olayı şifalı olduğuna inanılan suyu. Çeşme cami girişindeki  bahçede yer alıyor . Bayağı meşhurmuş buralarda. İndik arabadan bir tadına bakalım dedik. Ama asıl aklımızda kalan kısmı gece vakti dut ağacını yağmalamamız oldu:)

 

Kısa kısa notlar:

  • Tur güzargahı boyunca bir çok yerde telefon ve internet çekmiyor
  • Yukarıda sıraladığım görülmesi gereken noktaların hemen yanlarında dinlenme alanları mevcut. Soğuk sularınızı buralardan temin edebilir, mola verebilirsiniz.
  • Klima konusunu turu organize ederken muhakkak sorun. Buralarda araçta klima kullanımı pek yaygın değil.Siz söylemeden açmıyorlar.
  • Nemrut zirvesi için muhakkak ama muhakak rüzgardan korunacak şeyler alın yanınıza. Hatta gün doğumu için kafeteryadan battaniye kiralamanız mümkün.(5 TL)
  • Kötü bir haberim var; maalesef tüm bu çabanız sonucu bulutlu bir güne denk gelirseniz gün batımı ve gün doğumunda hiç bir şey görememe ihtimaliniz de var:( Umuyorum öyle bir güne denk gelmezsiniz.
  • Özellikle Nemrut Milli Parkı içinde Dünya’nın en güzel keçi sürülerine denk geleceksiniz:)

 

 

 

 

1 Comment