Sosyal medyada takipteysen geçtiğimiz haftalarda Budapeşte de olduğumuz görmüşsündür. Ayağımın tozuyla, heyecanı hale içimdeyken,  sıcağı sıcağına notları paylaşmak istedim sizlerle.

Buda ve Peşte nin birleşmesiyle oluşan bu şehir Tuna’nın incisi lakabını sonuna kadar hak ediyor. Bir nehir bu kadar mı güzel taçlandırılır. Tuna 10 ülkenin sınırlarından geçiyor, ama Budapeşte de tüm zerafeti ortaya çıkıyor. Şehir en iyi ışıklandırılma ünvanını  taşımakta ve bunu sonuna kadar hak etmekte. Öyleki yapılacak en etkileyici aktivite açık ara ,gece Tuna kıyısında yürümektir.

Yıllarca Osmanlı hakimiyetinde kalan bu ülkede türbeler gözden kaçmıyor, ancak bana göre şehrin en önemli özelliği kaplıcaları, şehrin altı kaynıyor desek yeridir:) 112 su banyosu var şehirde, 30 u aktif durumda, yazının ilerisinde en eski banyolardan biriyle ilgili görsellerle bilgilendirme yapacağım zaten

Peki buralara kadar geldik, şimdi Buda damıyız Peşte demiyiz? Nasıl ayıracağız,Buda ve Peşte yi ayırmak için rehberde anlatılan çok basit bir yöntem var , çevrene bak herhangi bir tepe yoksa Peşte desin; tepe, dağ yükselti varsa Buda dasın bu kadar basit:)

Budapeşte nufusu şuan 2 milyon , iki şehrin birleşerek başkent olması nüfusu oldukça arttırmış. Ülkenin 5′ te 1’i bu şehirde yaşamakta. Kendilerini İngilizce (Hungary ) den gelen Hun olarak tanımlamayı sevmiyorlar, bunu özellikle vurguluyorlar,

Bildiğiniz üzere Estonya, Macaristan ve Türkiye halkları aynı dil ailesinden(Ural Altay) gelmelerine rağmen birbirlerini anlayamıyor. Ancak ben gece pazarında bizim oralardan bir sahne, altında da bu yazıyı görünce ‘ yok ya baya ortak kelimeler var’ dedim, o kadarda uzak değilliz. bakınız Süt Kestane .Ayrıca kapı da Kapu demek, anlayacağınız ortak kelimeler tahminimizden fazla

DSC_0627 (Medium)

Cuma öğleden sonra 14:55 gidiş pazar 11:10 dönüş olarak biletimizi Wızz air den süper uygun bir fiyatla  gidiş dönüş 180 TLye aldık. Ancak biletlerin 140 TL ye kadar düştüğünüde söylemeden geçemeyeceğim. Burada bir parantez açalım; bu bilet fiyatı tek bir çanta için geçerli. Ölçüleri 42*32*35 i geçmemeli, hatta aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir kontrol sistemi var,(hizmet ayağınıza geldi,Üşenmedim sizin için fotoğrafladım:)) tartışmaya gerek yok, sırt çantanız buraya girebiliyorsa tamamdır  değilse ekstra ücreti ödeyeceksiniz.

Wızz air kontrol

Ancak bayanlara sesleniyorum, sırt çantamın yanında bir tanede kendi çantamı alırım diye düşünmeyin sakın. Bu uyanıklığa izin verilmiyor ki bayan çantalarının ulaşabileceği boyutlar düşünüldüğünde çokta haksız değiller, ancak gezerken tabiki ufak bir çantaya ihtiyacınız var, benim gibi yer kaplamayan zarf çantayı tercih edebilirsiniz, yada sırt  çantanıza sığabilecek küçük bir askılı çantada alternatif olabilir. Ayrıca online check in yapıp, çıktısını almayı kesinlikle unutmayın yoksa yine ekstra ücret ödemek zorunda kalırsınız. Sıvı konusunda da dikkatli oldunuz mu tamamdır.   Bu 3 kurala uyduğunuzda süper uygun bu biletle şahane bir haftasonu geçirebilirsiniz.

Hava alanından şehre transfer

Bununla ilgili 3 seçeneğiniz var,
1. Wızz air direkt şehir merkezine transfer sağlıyor. 5€ luk bir fiyatı var ki biz bunu tercih ettik,ancak bileti aldıktan hemen sonra yerinizi ayırtın yoksa fiyat artabilir transfer saatleri liste halinde mevcut. terminalde bekleyerek transfer saatine yakın mor park tabelalarını takip edin, bekleme alanında otobüs sizi bekliyor olacak. Biletlerinizi alırken otobüsün geliş saatlerini belirten listeyede ulaşıyor olacaksınız.

2. 200E otobüsü ile metro durağına gitmek, buradan M3 metro hattına bağlanarak şehir merkezine ulaşmak, resim aşağıda, biliyorsunuz kendinizi bir yerden metro hattına attınızmı tamamdır:)

metromap (Medium)

3.Tabiki taksi, grup halinde gideceksiniz tercih edilebilir,

 

Ayrıca BudaPeşte metrosu Londra’dan sonraki 2. en eski metrodur. Bunuda bilgi darcığımıza ekleyelim, kim bilir belki bir gün bir yarışmada lazım olur:)

 

Konaklama;

Otelimiz Hotel Budapest Museum, kesinlikle tavsiye ederim. Oldukça merkezi ve fiyata göre sunduğu imkanlar kıyaslandığında oldukça iyi. Ücretsiz sauna, hamam ve dinlenme havuzunu kullanabilirsiniz, Astoria’ a oldukça yakın, ayrıca otelin içinde sanat eserleride bulunmakta, geçtiğimiz yıldan beri Mercure otel grubundan ayrılmışlar ancak personel ve yönetim grubu aynı bunu da belirtmemi istediler:) (hayır reklam almadım:)) Böylede güzel bir görüntüsü var.

mercure-budapest-museum (Medium)

Bunun dışında Full Moon Design  hostelinde de konaklayabilirsiniz. Artık ünü almış başını giden Morrison’s Music Pub 2 nin hemen üstünde, girişi de burada konakladığınızdan ücretsiz , duyurulur:) Şöylede renkli bir görüntüsü var.

hostel (Medium)

Peki nasıl gezelim ,nereleri görelim;

Öncelikle bir ilke imza atarak çok tercih etmediğimiz bir yöntemle oldukça turistik bir çözüm bulduk. Hasta olmamın verdiği vücut yorgunluğuyla yürümekte zorlanacağımı anladım, bu yüzden bir çok şehirde olan Hop on Hop off otobüsü tercih ettik,

Nedir bu hop on hop off? Adında anlaşıldığı üzere, bir bilet alıyorsunuz ve tüm gün boyunca turistlik yerlerin yanı başındaki duraklardan istediğiniz yerde binip istediğiniz durakta inebiliyorsunuz. Belirlenmiş otobüs saatlerinde bu durakta olmanız yeterli, genellikle yarım saatte bir geliyorlar. Şehir içi otobüsleri düşünün ancak sadece gezilecek görülecek yerlerde duruyor ve koltuklarda 25 dilde o yerlerin özelliklerini anlatın ‘guide’ları dinleyebiliyorsunuz, açıkçası konsepti sevdim,toplamda mavi, pembe, yeşil olmak üzere 3 farklı hat var,

Biz full bilet aldık, peki bu biletin içinde neler vardı,

Tüm bu hatlarda geçerli, gece turu(resim çekebilmek adına sadece Citadel e giden otobüs), tekne turu(2 farklı saatte gündüz ve gece), ücretsiz goulash çorbası, ücretsiz bira, sıcak şarap yada palinka, ve birçok ünlü banyo,eğlence merkezi, bar vb yerlere indirimli yada ücretsiz giriş sağlayan biletler dosyası:) bence oldukça iyi, 48 saat geçerli ve kişi başı fiyat 25 €

*önemli bir not Margert adasına bu otobüsler ile gitmek isteyenler pembe hat erken sona eriyor, öğlen saatlerine denk getirmeye çalışın

Sizler için görülmesi gereken yerleri kabaca listeledim, tabiki ilk sırada Zincirli Köprü var

1.Zincirli köprü(Aslanlı köprü); fotoğraflarda vurulduğumuz Zincirli köprü hem gündüz hem gece görülmesi gereken en önemli eserlerin başında, 1842 yılında yapımına başlanan köprüde tam 100.000 perçin kullanılmış, Tuna nehri üzerindeki Regensburg şehrindeki köprüden sonraki en uzun köprü. Ayaklarında toplam 4 ihtişamlı aslan heykeli nedeniyle Aslanlı köprü olarakta anılmakta,maalesef bu aslan heykelleri yüzünden köprünün mimarı İngiliz William Clark Tuna nehrine atlayarak intihar etmesine neden oluyor. Köprünün yapımına başlarken mimarı herhangi bir eksiklik olur ise intihar edeceğini söylüyor, ve bir çocuk aslanların ağızlarında dilleri olmadığın farkediyor! Böylede bir hikayesi var.

Köprünün gece ışıklandırılmasıyla görüntüsü o kadar etkileyici ki ayrılamıyorsunuz yanından, Peşte’den Buda’ya, Buda’dan Peşte’ye 2 kere geçtik, üzerindeyken  ayrı bir güzel.

Bu köprü açık ara bugüne kadar gördüğün en etkileyici ve en romantik köprü olarak listemin ilk sırasına alındı efendim,

 

zincirli köprü 3

 


zincirli köprü 1zincirli köprü 5

 

zincirli köprü2zincirli köprü 4

 

2.Elizabeth Köprüsü

Budapeştede Tuna yı taçlandıran bir başka zarif köprü ise kar beyazı olan adını İmparator Franz Joseph’in eşi Macaristan’ın kraliçesi Elizabeth’den alan Elizabeth köprüsü. 1897-1903 yılları arasında yapılmış ve tamamlandığında, dünyanın en uzun asma köprüsü imiş. II. Dünya Savaşında, diğer köprüler gibi yıkılmış ve 1964 yılında yeniden inşa edilmiş.  Budapeşte’nin en yeni köprüsü. Uzunluğu 290 metre.

BUD Budapest - Elizabeth Bridge (Erzsebet hid) with  Inner-City Parish Church (Belvarosi Plebania Templom) 01 3008x2000 (Medium)

3. Liberty Köprüsü

Bence hakkettiği üne henüz ulaşamamış bir köprü, özellikle gündüz yakınına gittiğinizde mimarisiyle büyülüyor, 896 yılında, İmparator Franz Joseph tarafından açılmış. mimarisi nedeniyle Asma köprü  hissi veriyor ve muhteşem yeşil rengi gece büyüleyici bir tona kavuşuyor.

IMG_0472 (Medium)

 

 

 

IMG_0473 (Medium)

 

 

IMG_0462 (Medium)

 

4.Parlamento Binası;

Peşte yakasında Tuna nehrinin hemen kıyısındaki bu bina Avrupa’ nın 3. büyük parlamentosu, isterseniz turlarla içerisini gezebilirsiniz, ancak benim için gece ışıklandırılmış haliyle gözlerimi büyülemesi yetti.

 

Budapeşte parlemento binası

 

5.Margaret Adası;

iki köprü ile Buda ve Peşte yakalarına bağlanan bu ada daha ziyade bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmesi gereken bir yer diye düşünüyorum. Tabi spor yapmak için gitmiyorsanız kendisi bizi inanılmaz bir rüzgarla karşıladı uzun süre kendimize gelemedik,

Adını Macar kralı IV.Béla’nın kızı Margaret’ten alan bu adada spor alanları, açık hava tiyatroları, havuzlara kısacası sosyal anlamda tüm güzelliklere ev sahipliği yapmakta,

margaret adası

 

 

margaret-island3 (Medium)

 

IMG_0383 (Medium)                                                                                Ada mağduru ben ( o saçlar dahada düzelmedi:)

6.Matthias Klisesi / Balıkçı tabyası/ Buda kalesi

Macar krallarının taç giydiği bu kilise oldukça ihtişamlı ve sizi etkileyeceği açık.

DSC_0427 (Medium)

 

DSC_0433 (Medium)

IMG_0399 (Medium)

IMG_0405 (Medium)

 

 

IMG_0395 (Medium)

Avludan devam ederseniz, kendinizi muhteşem bir filmde hissedeceğiniz, şato ihtişamıyla Balıkçı tabyasını göreceksiniz, tabi bol bol resim çekin ve de manzaranın keyfini çıkarın.

IMG_0398 (Medium)

 

IMG_0438 (Medium)

 

DSC_0440 (Medium)

 

DSC_0426 (Medium)

Balıkçı tabyasından yokuşu takip ettiğinizde Buda kalesi karşınıza çıkacak, buraya Zincirli köprüyü geçtikten sonraki füniküler ile de ulaşabilirsiniz, sıcak şarap ve sıcak çikolata molasının tam zamanı.

 

DSC_0448 (Medium)

 

 

IMG_0451 (Medium)

IMG_0442 (Medium)

 

 

IMG_0386 (Medium)

DSC_0522 (Medium)                                                                                        Buda Kalesi gece ışıklandırılmış haliyle

 

7.Citadel

İşte burası şehrin muhteşem manzarasını izleyebileceğiniz en güzel  yerlerden biri.

Konumlandığı dağda 80 Milyon lt tatlı su depolanıyor.

Eskiden bu yamaçtaki rüzgarın çıkardığı sesten ötürü yerli halk cadıların toplanma yeri olarak görürmüş, Şaşırtıcı bir şekilde cadılarla ilgili ciddi bir takıntı var. 12. yüzyılda dönemin kralı cadıların var olmadığına dair açıklama olan ve cadı davalarının yasaklandığına dair bir  yasa çıkartıyor, ancak Avrupa da kayıtlara geçen cadı davası 1782 yılında olmuş. Efsanevi hikayeler eşliğinde tadını çıkarabilirsiniz buranın.

 

250px-Citadellalégifotó (Medium)

9.Grandmarket;

Liberty köprüsünün peşte yakasında yer alan bu markette lokal lezzetlerin tadına varabilirsiniz, bir şehri yaşamanın en güzel şekli bence bu lokal marketler, ancak cumartesi 15:30 dan önce , hatta mümkünse daha da erken gitmeye çalışın.

grandmarket budapest
Grand Market çıkışında Tuna ya paralel olan ana caddeye girerseniz, alışveriş için oldukça güzel dükkanlar bulabilirsiniz, ayrıca ICE BAR bu cadde üzerinde, aynı caddenin Tuna tarafında ise lokantalar mevcut , Burada da ünlü goulash çorbasının tadına bakabilirsiniz, 2,5€ porsiyon,

DSC_0470 (Medium)

 

DSC_0472 (Medium)

Tuna Nehri yakınlarında oldukça güzel kiliseler var, tek tek detaylara girmeyeyim,  St.Stephen Bazilikasının resmini paylaşıyorum, diğerlerini keşfetmek sizden.

DSC_0273 (Medium)

Listenin bu kısmına kadar olan yerler nispeten Tuna nehri kıyılarında yer almaktaydı. Listenin bundan sonraki kısmı ise eski merkez olarak anılan daha iç bölgede yer almakta, Citadel hariç listenin ilk kısmındaki yerlere yüreyerekte ulaşabilirsiniz, Buda kalesi için füniküler kullanmanız sizin açınızdan daha faydalı olabilir:)

 

10.Sinagog

Şehir içinde ilk durağımız Sinagog, Kaldığımız otelede yürüme mesafesinde.

Budapeşte de yaşayan 80.000 civarındaki yahudi cemaati için ibadethane olan bu sinagog Avrupa nın ikinci büyük sinagogu, 1859 yılında tamamlanmış.Mimari açıdan oldukça etkileyici.Yapının hemen yanında en iyi yahudi müzelerinden biri bulunmakta,

Burada rehber yahudilikte 3 önemli kuraldan bahsediyor,

Tevrat okunması

Öğrenme

İbadet,

kitapta herşeyden önce öğrenme emri geliyor. İbadethane yapılacak para yok ise öncelikle okul yapılması söyleniyor, ibadet okullardada yapılabilir diye,

bu yapının bahçesinde birçok yahudi mezarı bulunmakta,

IMG_0484 (Medium)

IMG_0485 (Medium)

 

11.Kahramanlar Meydanı

Bir sonraki durağımız kahramanlar meydanı. Bu meydan için Hösök Tere istasyonunda inmeniz gerekiyor,

Metrodan çıktığınız anda genişçe bir avluda muhteşem sütunlarıyla ve 36 metre yükseklikte melek anıtıyla size bekliyor olacak, her bir sütundaki heykel ülkenin ünlü kahramanlarına ait, bu kahramanların isimleri;

 

01. I.Stephan (Istvan)
02. I.Ladislaus
03. Coloman
04. II.Andrew
05. IV.Bela
06. I.Charles
07. I.Louis
08. Janos Hunyadi
09. Matthias Cornivus
10. Istvan Bocskay
11. Gabriel Bethlen
12. İmre Tököly
13. II.Francis Rakoczi
14. Lajos Kossuth

 

Bu anıtta bir elinde Macar Krallığı’nın ilkkralı olan ve daha sonra azizlik mertebesine yükseltilen İstvan’ın (Aziz Stephan)’ın kutsal olarak kabul edilen Macaristan tacı, diğer elinde ise Piskoposluk hacı taşıyan Cebrail bulunur.

DSC_0651 (Medium)

 

 

DSC_0639 (Medium)

 

Avlu sağ ve sol taraflarında  sanat müzeleriyle çevrelenmiş durumda, Müzenin duvarlarındaki mozaikler oldukça etkileyici,

Meydanın aol tarafındaki sanat galerisinin ise bir özelliği var, Madonna’ nın oynadığı ünlü Evita filminin sahneleri binanın Arjantin parlamentosuna benzediği için bazı düzenlemeler ile burada çekilmiş . Ayrıca Michael Jackson bir klibinde de bu bina kullanılmış.

 

DSC_0647 (Medium)

DSC_0612 (Medium)

 

12.Hayvanat Bahçesi

Meydandan devam ettiğinizde  kapısındaki devasa fil heykelleriyle hayvanat bahçesini bulacaksınız,

Burası Dünya’nın 20. hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyor, Avrupa’nın ise 2.hayvanat bahçesi. 2.Dünya Savaşı sırasında bahçedeki hayvan sayısı 12 adede kadar düşmüş. Ancak günümüzde 2000 den fazla canlıya ev sahipliği yapıyor.

Bünyesinde 100 yıllık atlı karınca ve 175 m olan Dünya’nın en uzun tahta korku tünelini barındırıyor

zoo (Medium)

13. SCZECHENYI Termal Banyosu

Budapeşte’nin en eski termal banyolarından olan sczechenyi termal banyosunu müze olarak dahi gezmeye değer. Şehirde ciddi bir kaplıca turizmi mevcut, her yıl binlerce insan bu kaplıcalarda şifa bulmaya geliyor.

1856 yılında 1 km derinlikten o günün şartlarıyla bu sulara ulaşmak  bir mucize olarak görülmüş,

böylede şahane havuzları var, Kısacası kesinlikle bikini ve mayosuz gitmiyoruz şehre,

Geceleri de partiler mevcut , biletlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Szechenyi-Spa-Baths-Press-Photo-Outdoor-Pool (Medium)

 

IMG_0374 (Medium)

IMG_0375 (Medium)

14.Vaydahunyad Kalesi;

Gecesi ve gündüzü ayrı  güzel bu kale, Budapeşte’liler için çok önemli bir yer edinmiş, Özellikle düğünlerde bu kale içerisinde kilise fazlaca tercih ediliyormuş.

castle_of_vajdahunyad_02 (Medium)

Biz ise akşamları kalenin avlusunda bulunan gece pazarına bayıldık, burada her türlü lokal lezzetleri bulabilirsiniz, sakın atlamayın. Muhakkak zaman ayırın. Akşam yemeğinizi burada yiyebilirsiniz.

DSC_0629 (Medium)

 

DSC_0631 (Medium)

DSC_0634 (Medium)

 

DSC_0625 (Medium)

DSC_0626 (Medium)

Ünlü makara tatlısını da bol bol göreceksiniz, çikolatalı ve vanilyalı olanlarına kefilim. Zaten kokusunu duyduğunuz anda kendinizi tutamayacaksınız.

DSC_0609 (Medium)

DSC_0611 (Medium)

Hemen yanı başındaki kayak pisti ise kıskançlığımı tavan yaptırıyor. Muhteşem bir cumartesi akşamı  sizi bekliyor.

DSC_0621 (Medium)

Budapeşte Heykelleri;

Budapeşte ye gelipte bu heykellerden bahsetmemek olmaz sanırım;  yakın zamanda küçük bir post yayınlayacağım bu konu ile ilgili, ancak Küçük Prenses’e bir selam gönderelim buradan:)

DSC_0567 (Medium)

 

Budapeşte’ ye gelmişken dünyanın en eski ve ünlü cafelerinden biri olan New york cafe de mola verebilirsiniz, Gül baba türbesine de muhakkak uğrayın,

DSC_0300 (Medium)

gul_baba_s_tomb_01 (Medium)

Bu şehir gece büründüğü ihtişamıyla, görüntüsüyle bana huzur verdi, Sanki imkanım olsa her hafta sonu atlayıp gidebilirim,

Siz siz olun bu güzel şehri görmeden geçmeyin,rotanızı muhakkak düşürün buralara…

Sonraki Durak: Hamburg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Comments