Bu senede geleneği bozmadık bayram kalabalıkları çekildikten hemen sonra Ağustos ayı sonunda bir kaç günlüğüne Alaçatı’ya gittik. Bol bol yüzdük, erken kahvaltımızı yapıp sakin saatlerde sokakları dolaştık ve elimizden geldiğince çok mekan denemeye çalıştık. Tabi buralarda mekanlar denene denene biter mi. Her gün yeni bir yer açılıyor, bir önceki sene gördüğünüz mekanların bir çoğu o yıl yerinde olamayabiliyor. Acayip bir sirkülasyon. 

Yer yer kalabalık olsa da o izdiham hali yoktu, o yüzden çok keyifliydi bu dönem. 

Erken yol alırsanız mekanlarda rezervasyonsuz yer bulmak mümkün oluyor, Özel sahillerde (Bech clubı böyle tanımlayayım dedim:))nispeten sakin kısımlar bize kaldı. Özellikle girişine para verip oturduğumuz yerde birşeyler ısmarlamamız için bizi darlayan kişiler olmadı bu sefer. Evet Çeşme’ye gelmişken bu özel sahilleri kullanıyoruz çünkü özellikle Aya Yorgi’deki  deniz benim saatlerce kalabildiğim yegane denizlerden.

Bu yazıda kısaca nerede kaldık, hangi mekanları denedik özetlemek istedim. Eylül ayı Çeşme’nin en keyifli dönemi, acaba hazır fırsat varken güzel bir kapanış yapmak için yolunuzu düşürürseniz mi. Şimdiden keyifli tatiller.

40075209_1884483351637560_85205073046536192_n(1)

Biz bir anda karar verip yola koyulduğumuzdan ötürü oteli 2 gün öncesinde tutabildik. Her ne kadar kalabalık dönem olmasada yer bulmak yine de çok zor. Geceliği 1000TL civarı otel fiyatlarını görünce otel seçimi konusunda tamamen fiyat  odaklı ilerledik haliyle. Bu nedenle iki geceliği kahvaltı dahil olan ve booking uygulamasında 9.1 puanlı olan Mor Salkım Konağı’nda konakladık. Otelin yeri gayet güzel. Yürüyerek 15 dakika içerisinde Alaçatı’nın merkezi kabul edilebilecek yere ulaşabiliyorsunuz. Otoparkı mevcut ve ücretsiz.

Biz ekonomik odada konakladık. Bu odalar bodrum katta yer alıyor. Otelin diğer odaları uygulamadaki resimlerde fena gözükmüyor ancak ekonomi odalarında beklentinizi düşük tutmazsanız epey hayal kırıklığı yaşatır. Biz buna hazırlıklı gittiğimizden problem olmadı. Ancak özellikle bu katı sanki misafir ağırlamıyorlarmışçasına ardiye gibi kullanıyorlar, inanılmaz dağınık. Poşetli havlular ortada, süpürge makinası açıkta, toplanmış çarşaflar koltukların üstünde. Tamam ekonomik odalar bu katta ama bu kadar özensiz olmalarına gerek var mı bu kısmı çözemedim. 

Kahvaltıda da yine çok bir şey beklemeyin. Karnınız doyar ama öyle ev yapımı reçel, çörek vb. şeyler beklemeyin tabi. Benden 10 üzerinden 10 alacak tek noktaları otel çalışanlarının yardımseverliği oldu. 

Biz ilk günümüzü Ilıca Plajı’nda geçirip ikinci gün için beach club tercih ettik. Aya Yorgi koyu bence Çeşme’de denize girilebilecek en güzel koylardan biri. Rüzgar almadığı için deniz her daim çarşaf ve inanılmaz berrak. Öte yandan denize girerken direkt derinleşmediği için eğer bebek/çocuk ile gelmeyi düşünüyorsanız bence bu koyu tercih etmelisiniz. Aya Yorgi koyunda Sole Mare’yi tercih ettik.

Otopark ücreti 25TL. Giriş ücreti kişi başı 65 TL. Bu ücrete bir bira ya da bir soft içecek dahil. Yalnız her ne kadar bir bira dahil deselerde herhangi bir bira aldığınızda gün sonunda hesaba yansıtıldığını görürseniz şaşırmayın. Ben bu konuda bir kaç yorum okumuştum. Özellikle sadece Efes biranın ücretsiz olduğunu söylemiyorlar aklınızda olsun. Sole Mare’nin genel olarak kullanım alanlarını beğeniyoruz biz. Neyseki kalabalık olmayan bir güne denk geldiğimizden inanılmaz keyifli idi. Yemek fiyatlarıda fikir vermesi  adına patates kızartması 20TL, bira ise 25 TL ve hamburger 40TL dir.

Alaçatı’da Denediğimiz Mekanlar

KÖŞE KAHVE

Köşe Kahve,İlk gün kahvaltı nedeniyle uğradığımız Kemal Paşa Caddesi’nin köşesinde yer alan mekan. Dekorasyonu acayip tatlı ve ferah. Servisi oldukça hızlı idi. Biz kahvaltı nedeniyle uğradığımızdan otlu ve isli etli omlet yedik. Menü içerisindeki bazı ürünler demlik çay ile birlikte geliyor. Omlette onlardan bir tanesi. İsli etli omlet biraz tuzlu idi. Tabak yeşillik, domates, zeytin ve minik bir kek ile servis ediliyor. 

Kahve ve sohbet için mekan ararsanız adresiniz burası.

Adres: Alaçatı Mahallesi, Kemal Paşa Cad. 41/A

1535628847374

BOM DİA

Biz  mekana tatlı molası için uğradık. Dekorasyonu çok güzel. Hem bahçesinde hem de içeride geniş rahat alanlar mevcut. 

Şeftali ve böğürtlenli kekine bayıldık. Kekler günlük servis edildiğinden değişiyor. Özellikle kahvaltıda son dönemin modası bowl tercih ediyorsanız ya da avokadolu bir takım lezzetler ararsanız tam yerindesiniz. Buranın olayı pankek imiş. Biz denemedik ama servis esnasında denk geldik, sunumunun çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Mekan cadde üzerinde yer alıyor. Çevresinde araç park edebileceğiniz yerler var. Servis kalabalık olmasına rağmen gayet hızlı. Çalışanlar genç ve çok güleryüzlü.

1536645507315

Çalışmak için bir yer arıyorsanız mekanın ortasında kahvenizi alıp çökebileceğiniz tam da bu amaç için kullanılan şahane geniş bir masası var.

Adres: Alaçatı Mh. 12500 Sokak No:38

1536645643444

ROQQA 3rd Wave Coffee & Bar

Alaçatı’da bir çok kahveci denedik ama bizce en güzeli Roqqa idi. Sabah kahvaltısından sonra nispeten erken sayılabilecek öğle saatinde mekan açılır açılmaz orda idik.Kahve olarak Kenya denedik. Bir çok kahveci bu saatte menüdeki tüm kahve çeşitlerini,farklı demleme opsiyonlarını sunmuyor. 

Mekanın kahveleri kadar arka bahçedeki ve iç kısımdaki muralları ile de çok ünlü. Hem arka bahçede hem de cadde tarafındaki mekan önünde bolca masa mevcut.

39651379_298912154025483_7820176538732593152_n(1)

KAF

Bir başka denediğimiz kahveci KAF idi. Biz buraya Seferihisar’a doğru yola çıkmadan kahve molamız için uğradık. Mekan oldukça küçük ve önünde çok az sayıda masa var. Burası daha ziyade take away için uygun. Kahveleri Kronotop’ dan. Yine mekandaki mural daha yazın başında instagramlarda binlerce kez fotoğraflanmıştır.  Filtre Kahve 13 TL.

40000406_2078162748881922_2805475910512279552_n(1)

KAF

TUCK

Tuck bu yaz Alaçatı’nın en popüler mekanlarından. Özellikle akşam önündeki masalarda yer bulmanız çok zor. Aslında kapalı bir alanı yok mekanın. Tamamen ön kısımdaki masalardan oluşuyor. Bizce fiyat olarakta bu konsepttekilere göre daha uygun. Bu mekanın özelliği simgeleride olan pandası. Mekanın önündeki panda yine Alaçatı hahgstagi altında  bolca rastlayabileceğiniz fotoğraflardan. Bu simge panda karton kahve bardaklarında, tatlı kavanozlarında hatta peçete ve ıslak mendillerinin üzerinde dahi var. Tatlı demişken buranın muzlu magnoliası aşırı güzel ve bizce genel olarak fiyat performans olarakta epeyce başarılı. 

ROKA BAHÇE

İlk günün akşam yemeği için Hacımemiş Mahallesi’nde oldukça sakin bir sokakta yer alan Roka Bahçe’yi seçtik. Bahçesi gerçekten çok güzel. Özellikle bu kadar ara sokakta bu kadar güzel bir mekan çıkması herkes gibi bizide çok şaşırttı. Rezervasyonsuz yer bulmak biraz zor olacaktır. Biz erken geldiğimiz için ağacın altındaki masada 2 kişilik yer bulabildik. Müzikleride çok beğendik. Ayrıca çalışanlar çok güleryüzlü idi.

Menüde Ege ve Boşnak lezzetleri bulunuyor.Bizim menümüze gelince rakı ve bol mezeli bir akşam oldu. 

Çıtır nohutlu humus—>kesinlikle listeye alabilirsiniz, gayet lezzetli ve porsiyon oldukça büyük

Tahinli,yoğurtlu patlıcan ezme—> tahinli versiyonuda deneyelim dedik, bizce değişik bir lezzet katmış, denemelisiniz

İç baklalı fava—>uzun zamandır yediğimiz en güzel fava idi

Ege otları tabağı—>bu tercih yerine başka bir şey söyleyebilirdik dedik, çünkü çok daha iyi versiyonlarını (Datça’da)denemiştik, bizce bu mezeyi listenize almayabilirsiniz.

Çıtır kalamar—> Biz ara sıcak yapalım dedik, gayet lezzetli idi ve iki kişi için doyurucu bir tercih oldu

Tüm bunlara ek olarak 35 ilk yeni rakı için toplam 295TL hesap ödedik.

Adres: Hacımemiş Mahallesi, 2027. Sk. No: 6
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
DOKUZ BUÇUK

İkinci günün akşam yemeğinde şarap içelim dedik. Bir çok mekan vardı ama Dokuz Buçuk gitmeden önce aldığım notlarda bir adım öne çıkıyordu. Aslında Dokuz Buçuk 80-90’lı yıllarda İzmir’de oldukça meşhur imiş. Geçtiğimiz sene ise Alaçatı’da tekrar yer açmış. Dolayısıyla müdavimlerini halen ağırlıyor. Mekan Kurabiye Otel’in hemen yakınında bulunuyor. Nispeten yüksek duvarlarla çevrili güzel bir bahçesi var. Sanki bir Ege evindeymişçesine özenle seçilen mobiyalar, şık antikalar acayip güzel bir atmosfer yaratmış.

 Gitmeden önce özellikle dekorasyonunun, müziklerle birleşince atmosferinin çok hoş olduğunu okumuştum. Hakikatten sakin ve keyifli bir yer. 

 2 kadeh şampanya ve dağ kekikli kestaneli makarna için 2 kişi toplam 195 TL ödedik. 

Adres: Alaçatı Mahallesi, 2030. Sk. No:11

Bizim bu yaz için Çeşme Alaçatı’da denediğimiz mekanlar bunlar idi. Not aldığım bu yaz oldukça popüler olan ancak gidemediğim bir kaç mekan;

  Traktör(akşam içki ve güzel sohbet için) , Muazzam(müzikte eksik olmasın derseniz) , Fava, Tek Masa, Eflatun, Hoshaff (hemen Köşe Kahve’nin karşısında kahve molası için).

Vaktiniz olur ise not olarak bırakmak istedim.Belki uğrarsınız. 

No Comments