Kars’a nasıl gidilir, nerede konaklanır, görülmesi gereken yerler nelerdir diyenler için Kars rehberi burada.Kalanlar ile Ani Antik Kenti’ne devam ediyoruz.

 

Ani Antik Kenti’ne Ulaşım;

Kars’a kadar gelmişken biraz daha şehrin dışına çıkmak gerekiyor.  Ani Harabelerini görmemek olmaz. Ani Harabeleri, Çıldır Gölü ve Boğatepe köyünü içeren bir günlük tur yapabilirsiniz.  Bu tur için kendiniz araç kiralayıp gezebilirsiniz yada bizim gibi şoförlü bir araç kiralayabilirsiniz. Bu şekilde turlar yapıyorlar. Kış döneminde şoförlü bir araç kiralamak yani bilen biri ile yola çıkmak daha iyi olacaktır. Kar ve buz sıkıntı yaşatabilir. Ancak bizim gittiğimiz dönem olan Mart ayı sonları ve sonrasında gidiyorsanız kendiniz araç kiralayarak rahatlıkla gezebilirsiniz.

Biz Murat Bey ile gayet güzel bir tur yaptık. İnstagram hesabını ekliyorum ( @kars_taksii )kendisine oradaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz. Ticari taksiler de günü birlik bu turları yapıyorlar , fiyatları bir miktar daha ucuz ancak 4 kişi için çok konforlu olmayabilir. Bizim tercih ettiğimiz turda araç doblo olduğundan dört kişi daha rahat ettik. Tur fiyatları 400-450 TL civarı. Ancak öncesinde nereleri görmek istediğinizi netleştirmelisiniz. Örneğin mevcut turlar genellikle Ani ve Çıldır Gölü’nü kapsıyor,Boğatepe köyü dahil değil. Bu köye de gitmek istemeniz durumunda tur fiyatı değişiyor.

Biz sabah 09:00 da tura başlayıp 16:30 gibi Kars merkeze geri döndük. Ancak şehirde ekstra gününüz yok ise, bu tur saatini daha önce çekmeniz mümkün örneğin 07:00 de tura başlayıp, erken Kars’a dönüp merkezi hızlıca gezerek uçağa yetişebilirsiniz.

 

Kars Merkez ile Ani Kenti arası 41 kilometre mesafede bulunan Ocaklı Köyü’nde yer alıyor, araba ile yaklaşık 35-40 dakika sürüyor. Giriş 8 TL, müze karta ücretsiz.

Öncelikle Ani Antik Kenti’nin hakkını vermek için kesinlikle rehberli gezmek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yapıların önünde yeterli açıklama olmadığından sadece bakıp geçmek durumunda kalırsınız. Kitap rehber edinebilir, güvenlik görevlilerinde size rehberlik etmelerini isteyebilirsiniz.

kapı

 

Gelelim Ani Antik Kenti’ne. Ani Antik Kenti Geçtiğimiz yıl Unesco Dünya Mirası listesine alındı. Türkiye’den bu listeye giren 16. alan. Genellikle Ani Harabeleri olarak anılsa da Ani Antik Kenti olarak telaffuz edilmesi daha doğru olacaktır. Ani kentini gezerken gördüklerimiz şehrin çok küçük bir bölümü, büyük bir çoğunluğu halen toprak altında ve gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Özellikle kentin Unesco Dünya Mirası listesine alınmasıyla hem kazı çalışmaları hem de restorasyon işlemleri hız kazanmış.

20170402_110513

 

Ani 5000 yıllık tarihinde birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin bıraktığı izleri görebileceğiniz muhteşem bir arkeolojik alan. Şehirde ilk yaşam 5000 yıl önce mağaralarda başlamış. İlk yerleşim yerleri ise 900 lü yıllarda Ermeniler tarafından yapılmış. İpekyolu üzerinde olmasından dolayı uzun bir süre şehir önemini korumuş.Bu dönemlerde şehrin nüfusu 100.000 i bulmuş.

Ani Şehrinin yıllarca tercih edilmesinin iki önemli nedeni var. Bunun ilki güvenlik. Diğer nedeni ise debisi yüksek olan Arpa Çayı ile su ihtiyacının rahatlıkla giderilebilmesi. Şehir Güneydoğusundan geçen Arpa Çayı ve vadisi,kuzeybatısındaki Alacasu ve vadisi ile doğal olarak korunan bir platoda yer almakta.

Şehrin 3 yanını çevreleyen doğal kanyonlar mevcut ( ki Arpa Çayı ve vadisi ile oluşan kanyon günümüzde Ermenistan ile doğal sınırımızı oluşturmuş durumda) Kentin su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Arpa çayı 44km boyunca  belirttiğim gibi Ermenistan ile sınırımızı oluşturuyor. Antik Kent girişinde göreceğiniz üzere şehir tek tarafı surlarla korunmuş. Bu koruma amaçlı olan surlar tek sıra iken yıllar geçtikçe şehri büyüyüp zenginleştikçe savunmayı güçlendirmek adına üç sıraya çıkarılmış. Günümüzde sadece iki sıra sur ayakta.İkinci sıra yapılan surlarda girişler çapraz olarak inşa edilmiş. Böylelikle düşman olur da ilk suru aşmayı başarılı ise direkt olarak ikinci giriş kapısını bulamamakta. Buda zaman kazandırıp düşmanın iki sur arasında sıkışması hedef alınmış. Üçüncü sıra sur oluşturulduğunda ise iki sur arasına çevredeki ırmaklardan su yolu oluşturularak kazlar yerleştirilmiş ki herhangi bir düşman sızdığında gürültücü kazlar iş başında olsun:)

 

3

Surlarda kullanılan iki farklı taş göreceksiniz. Koyu olan renkteki taş daha zor işlenen ancak oldukça sağlam bir taş. Günümüzde ayakta kalan yapıların bir çoğunda bu taş kullanıldığından ulaşabilmişler.

Giriş kapısının üstünde yer alan işaret  4 elementi simgelemekte ve tüm doğanın muazzam bir denge üzerine kurulduğunu sembolize ediyor.

sur 2

 

Şehir döneminde en çok bezirgan otu ekilip ticareti yapılıyormuş, mağaraların yer aldığı alan özellikle ekip biçmeye uygun korunaklı bir toprağa sahip olduğundan dönemin en önemli ot yetiştirilen yeri imiş. Kanyonlarda yaklaşık 2000 civarı mağara bulunuyor

20170402_104858

 

Yüzlerce yıl önemini koruyan şehrin 1500’lü yıllarda İpekyolu ticaretinin önemini yitirmesi ile şehirde önemini yitirmeye başlamış, Osmanlı döneminde nüfusu azalmaya devam eden şehir, 1600 lü yıllarda yaşanan büyük bir deprem ile kaderine terk edilmiş.

Gelelim Ani Antik Kenti’nde göreceğiniz önemli yapılara,

Rus işgali döneminde 1880 li yıllarda Ruslar tarafından bölgede kazı çalışmaları başlatılıyor.Bu kazı çalışmaları Nicolas Marr tarafından yapılıyor. Çalışmalar esnasında ortaya çıkarılan eşyaların sergilendiği bir alan yok zira 40 yıl boyunca bu bölgede yapılan kazılarda  ortaya çıkarılan değerli hazineler  1920 yılında Rusya’ya götürüldüğü notunu almışım.

Ani’yi gezerken bir çok kilise, cami,kervansaray, eski evler ve anıtlar göreceksiniz. Benim önerim  Ermenistan sınırını oluşturan kanyona doğru yol alıp bu muhteşem görsel şölen ile başlamanız.

20170402_101915

17626596_10155213693913139_3428468895280155354_n

Doğal korunma sağlayan kanyonlar

 

20170402_102115

Ani Katedrali (Fethiye Cami); Meryem Ana anısına yapılan bir katedral.Kilisenin en dikkat çekici özelliği kesinlikle fil gövdesini andıran iç mimarisi. Kolonlar 4 fil ayağı formunda yapılmış. Akustiği çok kuvvetli. Halkın, din adamlarının ve hanedan halkının kullandığı 3 farklı kapısı bulunmakta.Her ne kadar camiye çevrilmiş olsa da yapının geneline dokunulmamış, özelliği korunmuş.

20170402_101306

Yıkık Minare; dinamit ile patlatılarak yıkılan caminin kalıntısı

 

f

Taş köprü; Ermenistan ile sınırımızı oluşturan Arpa Çayı üstünde yer alan ve yine dinamitle patlatılmış ,                                                                               günümüze yıkıntıları ulaşabilmiş olan köprü

 

20170402_103849

 Manuçehr Cami;Selçuklu motifleri ile bezeli caminin her tavanında farklı motifler mevcut.

 

20170402_104612 20170402_104634

Dönemin zenginlerinin yaşadığı evlerin kalıntıları

983888_10155214765763139_7309416080575910557_n

Abughamrents Kilisesi / Poladoğlu Kilisesi; Sanırım Ani dendiğinde gözümüze gelen ilk resim. Parantez açmadan geçemeyeceğim, duvarlarına  isimler yazılmış , saçma sapan notlar karalanmış. Bunu yapabilen insanlar var , ben gerçekten anlayamıyorum.

Tabi ki yapılar bunlarla sınırlı değil Bakire Manastırı,Gürcü Kilisesi,Selçuklu Sarayı,Havariler kilisesi aklıma gelen diğer yapılar.

20170402_110249

 

Yazıyı bitirmeden önce Kars Rehberi’nde rastladığım Ani ile ilgili çok beğendiğim bir paragrafı eklemek istedim;

‘Ani bir Dünya ama Dünya bir Ani değil’ denilmiş vakti zamanında. Ani’nin böylesini onurlandırılmasının nedeni ise yüzyıllar boyunca değişik ulus ve dinleri bünyesinde toplamasından gelen çok kültürlülüğü.Türkler , Gürcüler ve Ermeniler bir orkestranın enstrümanları gibi uyum içinde yaşamayı başarabilmişler.Günümüzün tahammülsüz dünyası düşünüldüğünde, binlerce yıldan beri yan yana duran cami,kilise ve zerdüşt tapınağı insanı fazlasıyla şaşırtıyor. Bu yanıyla Ani saygıyı fazlasıyla hakediyor’

 

Minik notlar;

  • Ani için ne kadar zaman ayırmalıyız sorusu çokça geldi. Bu tamamen ilgi alanınıza kalıyor.Bence yarın gün olmalı. Biz bir buçuk saat civarı kaldık. Kesinlikle yeterli değildi. Bilgiler alıp, hızlıca resimleri çekip yola devam ettik.
  • Ani malumunuz oldukça açıklık bir bölgede bulunuyor. Kışın gidecekseniz sağlam giyinmeyi, yazın gidecekseniz ise korunmak adına yanınıza  bir şapka almayı unutmayın.
  • Ani girişinde sizi bekleyen çocuklar olacak.Çantanıza çikolata şeker almayı ihmal etmeyin, paylaşırsanız çok mutlu olurlar.
  • Girişte otopark ve gayet temiz olan bir tuvalet mevcut.
  • Ani Kenti’nin açılış saati 8:00 ancak gün doğumu fotoğrafları çekmek isterseniz önceden bilgi verirseniz turu yapacağınız kişiler yardımcı olacaktır.Fotoğrafçılar yada gün doğumunu izlemek isteyenler  için zaman zaman güvenlikten izin alıyorlarmış, benden duymadınız:)
No Comments