Bu sefer bambaşka bir konu ile karşınızdayım .Biliyorum bu blogda seyahat konseptli yazılara alışkınsınız. Hayatımda kısa bir süre önce bazı küçük değişiklikler yapmaya başladım. Bu değişiklikler içerisinde  sizlere anlatabileceğim, bana iyi geldiğine inandığım bir çok farklı konu var. Bu noktada blogda ‘Faydalı bilgiler’ adında bölümün altında deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Seyahat planlamanın yanı sıra yılın ilk aylarında sağlıklı beslenme, şekeri azaltma, düzenli spor, daha iyi yaşam konularında kafa yoruyorum. Kendime iyi geleni keşfetmeye çalışıyorum. Az  eforla daha doğalı olabilir mi bakıyorum. Özellikle de beslenme konusunda evde yaşanan değişimler üst düzeyde. Ama bugünün konusu Aromaterapi.

Bu süreçte en önemli kazançlarımdan biri doğal yağlarla ve onların muazzam etkileriyle tanışmam oldu. Yağlı ciltte yağ kullanılmaz önyargısı ile bol bol uzak durdum bu dünyanın faydalarından. Paralelde ise içerisinde bir çok kimyasal barındıran envai çeşit marka ve ürün denedim. Derken size bahsettiğim araştırma sürecinde bir çok yağın cilt lekesinden tutunda, saç bakımına hakikatten bir çok konuda inanılmaz derecede etkisi olabileceğini keşfettim. Önemli olan neyi ,nasıl ve nerede kullanacağını bilmek! Yani bilinçi olmak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İşte bende bu alanda bilinçli bir kullanıcı olmayı hedefledim ve aromaterepi konusunda güvenilir olduğuna inandığım Homemade Aromaterapi’nin cilt bakımı konusundaki atölyesine katıldım. Eğitmenimiz Yıldız Kurt. Kendisinin instagram hesabını keşfetmemde aromaterapi konusundaki araştırma zamanlarıma denk geliyor zaten. Oldukça faydalı bilgiler içeriyor.

İnstagramda yaptığım paylaşım sonrası aslında bu konuda bilgi almak isteyen bir çok kişi olduğunu farkettim. Bu nedenle günlük hayatıma bu kapsamda hangi ürünleri dahil ettiğimi  ve katılmış olduğum atölyeden bahsetmek istedim.

Aromaterapi en basit anlamda kokusunu veren bitkilerin çeşitli kısımlarından (bunlar çiçek, dal, gövdesi dahi olabilir) elde edilen öz yağların sağlık için kullanılmasına deniyor. Bu konuda aşırı duyarlı ya da hayatını tamamen değiştirmiş bir insan değilim. Sadece faydalı birşeyler öğrendiğimi ve bunun bana iyi geldiğini bildiğimden sizlerle paylaşmak istedim. Yazının kalanını bu bakış açısıyla okursanız çok memnun olurum.

 

Yirmili yaşlarda sivilce ve akne problemiyle tanıştım ve en çok yapılmaması gereken şeyi yaparak bol bol kurcaladım kendilerini. Bu nedenle 31 yaşında olmama rağmen özellikle kış aylarında daha da belirginleşen sivilce izleri ile mücadele ediyorum. Son günlerde  internette denk geldiğim bir kaç video ve yazıda kuşburnu çekirdeği yağının ciltteki lekeler konusunda faydalı olduğunu görünce denemek istedim. Ama bu sefer denk geldiğim ilk yerden almak değil gerçekten kaliteli ve orjinal olanı bulmak istedim. Homemade aromaterapi markasıyla tanışmamda böyle oldu. Aldığım yağı düzenli olarak geceleri cildime uyguladım ve sonuçtan gerçekten çok memnun kaldım. Ek olarak fazla kalan yağı tırnaklarıma uyguladımki sonuçlar bu anlamda da başarılı.Kesinlikle manikür ihtiyacınızı azaltıyor.

 

Daha sonra gül suyu almak adına bir araştırma yaptım ve Gülsha markasının ürününden satın aldım. Özellikle gözeneklerin küçülmesi konusunda epeyce başarılı. Kokusundan dahi evde kullandıklarımızın gül suyu değil güllü su olduğunu anlamış oldum. Arkadaşlar gülsuyu esansı gerçekten çok pahalı bir şey.     5o ml lik olanı 200-250 TL gibi fiyatlara satılıyor! Bu esansların ne kadar değerli olduğunu anlamak lazım.

 

İş değişikliği nedeniyle gittiğim Gebze de özellikle ellerimin kuruması konusundaki sorunu bir türlü çözemedim. Başıma ilk defa gelen birşeydi. Yağlardan bir çözüm bulabilirim diye düşünerek Badenaturel markasının el ovması satın aldım. Deniz tuzu ile yapılan bu  peeling, ellerinizi yumuşacık yaptığı gibi  stresi vücudunuzdan atmayada yardımcı olan bir ürün. Her gün topraklama yapmak pek mümkün olmuyor malum:) Bana gerçekten çok iyi geldi. Zaten katıldığım atölyenin sonunda markanın kendi el ovmasıda denettirdiler, herkes ürünün etkilerine hayran kaldı diyebilirim. Eğer isterseniz ayrı bir yazıda elimdeki ürünlerden bahsedebilirim.

Capture

Homemade aromaterapinin sitesinde aromaterapi üzerine bazı kurslar olduğunu gördüm ve yazının başında sizede bahsettiğim daha bilinçli olmak adına aromaterapi konusunda bişeyler öğrenmeye karar verdim. Atölye tarihlerine siteden ulaşabilirsiniz. Her ayın 3. haftası bir sonraki ayın programlarını yayınlıyorlar. Workshop 11.00-15:00 saatleri arasındaydı. Atölye aromaterapinin kısaca tanıtılması ile başlıyor ve ilk kısımda teorik olarak bazı bilgiler veriliyor. Oldukça meraklı bir grup ile bu etkinliğe katıldım. Bu nedenle çok zevkli idi. Teorik kısmı daha ziyade sorular üzerinden ilerleyerek tamamladık diyebilirim. Yıldız Hanım’ın Instagram DM sini hakikatten hayal dahi edemiyorum:)

workshop 1

workshop 5

workshop2

workshop3

workshop6

workshop7

workshop8

 

Atölye sonunda  cilt tipinizi tespit edip, ürünlerin özelliklerini öğrendikten sonra kendiniz için temizleyici, tonik, nemlendirici, göz çevresi serumu ve saç maskesi olmak üzere toplam 5 adet ürün yapmış oluyorsunuz. Saç maskesi benim gibi uzun saçlılar için 2 kullanımlık. Diğer ürünler ise düzenli kullanımda yaklaşık 2 ay kadar gidecekmiş. Ürünleri hemen kullanmaya başladım, ara vermeyide düşünmüyorum açıkçası , çok memnunum. Kendinizin yaptığı ve  etkisini gördüğünüz doğal ürünleri elinizde tutmak ayrı bir keyif veriyor.

workshop3

workshop4

Ayrıca sadece bunlarla kalmayıp selülitten tutun, dudak balmına bir çok farklı ürün tarifide elinizde oluyor. Yıldız Hanım’ın Instagram hesabına da bakmayı unutmayın. Bol bol tarifler paylaşıyor kendisi.  Eğer bu konuda birşeyler öğrenmek istiyorsanız atölyeye katılmanızı şiddetle tavsiye ederim. Kuzguncukta deniz kenarında çok güzel bir binada düzenleniyor atölye. Sadece o şahane manzara için bile gidilebilir:)  Bunu ek bilgi olarak bırakayım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aromaterapi  üzerine tüm bu öğrenme sürecinde not aldığım bilgileride ayrıca bir yazıda toparlamaya çalıştım. Belki işinize yarayan şeyler bulabilirsiniz. Linki bırakıyorum.

Umuyorum hayatınızın bir kısmında aromaterapinin muhteşem etkilerinden faydalanma imkanınız olur. Sağlıklı,mis kokulu günleriniz olsun.

No Comments