Ayvalık’a bu sene bayram kalabalığı dağıldıktan sonra tekrar yolumu düşürdüm. Görülmesi gerekenler, uğranılası mekanlar bu yazıda sizi bekler. Şimdiden keyifli seyahatler.

Taksiyarhis Klisesi- Cunda

Ayvalık’ a geldiğinizde kuvvetle muhtemel Cunda Adası’nı es geçmeyeceğinizi düşünüyorum. Cunda ‘ya gelmişken görülmesi gereken en önemli tarihi mekan olan Taksiyarhis Kilisesi ile başlayalım. Burası yıllar boyunca yıkık dökük bir haldeydi.  Neyseki Koç Vakfı tarafından restore edilerek müzeye çevrildi.Günümüzde Rahmi M. Koç Müzesi olarak kullanılıyor.

Restorasyon işleminde değiştirilen ikinci katta yer alan renkli  camlar öğleden sonra vuran güneş ile kilisenin içinde çok güzel bir renk cümbüşü oluşturuyor. Kesinlikle görmeye değer.

Müzede tıpkı İstanbul ve Ankara Müzeleri’nde olduğu gibi  tekneden buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine kadar geniş bir ürün yelpazezi var.

Adres: Namık Kemal Mahallesi, Şeref Sokak 6

Giriş:5 TL

Ekran-Alıntısı4

 

Ayvalık Taksiyarhis Klisesi(Anıt Müzesi)

Ayvalık’ta iki tane Taksiyarhis Kilisesi var. Bu nedenle peşpeşe yazmayı tercih ettimki aynı yapılar sanıp görmeden dönmeyin.

Taksiyarhis Anıt Müzesi Ayvalık’ın merkezinde yer alıyor. Taksiyarhis kilisesi Ayvalık’ın ilk kilisesi olarak kabul ediliyor. Zaman içerisinde depremler nedeniyle hasar gören yapıda tamir amaçlı restorasyonlarda yapılmış.

1927 yılından itibaren uzun süre ‘Tekel Deposu’ olarak kullanıldıktan sonra uzun bir süre terk edilmiş. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca restore ettirilmiş ve 2013 yılında ‘Taksiyarhis Anıt Müzesi’ olarak ziyarete açılmış.

Giriş 5TL, müze karta ücretsiz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Çınarlı Cami

Ayvalık sokaklarında biraz yürüyüşe çıktığınızda ki bence buralara kadar gelmişken muhtemelen sokaklarını keşfe çıkacaksınız diye düşünüyorum, karşınıza Çınarlı Cami çıkacak. Aslında camiyi gördüğünüzde buranın eskiden kilise olarak kullanıldığı tahmin etmeniz zor olmayacak.Aşağıdaki resimde ne demek istediğim daha net anlaşılıyordur sanırım.

1923 yılına kadar kilise olarak kullanılmış. Bahçesindeki çınar ağaçları nedeniyle Çınarlı Cami diye isimlendirilmiş(çok mantıklı:))

Adres: Hamdibey Mahallesi, Alibey Cami Cd.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Ayvalık Sokakları

Ayvalık’ın merkezi başlı başına görülmesi gereken yerler listesinde. Çok güzel bir atmosferi var buranın,İstanbul’un  eski mahalleleri gibi. Özellikle bahar ve yaz aylarında çok daha güzel oluyor. Eğer fotoğraf çekmeye ilginiz varsa cennete düştünüz benden söylemesi.Buraların  en çok fotoğraflanan  Barbaros ve 13 Nisan caddelerine yolunuz muhakkak düşecektir. Her iki caddede özellikle son dönemde açılan mekanlarında yoğun olduğu yerler. Haliyle kalabalığında diğer yerlere göre bir tık daha yoğun olduğu caddeler demek. Fotoğraf çekmek için geleceksiniz sabah erken saatleri tercih edin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Şeytan Sofrası

Gittiğimiz ülkelerde gün batımı manzarası ile meşhur olan yerler oluyor, inanın bir çoğunda gün batımını izlerken aklıma gelen ilk şey ülkemizdeki bir çok yerde günbatımlarının çok daha güzel olduğu . Bu yerlerden biride  Şeytan Sofrası. Çünkü Şeytan Sofrası’ndaki manzara hele gün batımındaki  o kızıllık ile oluşan muhteşem güzellik kesinlikle gördüğüm bir çok manzaradan çok daha güzel.

Günümüzde bu tepede manzara izleyeceğiniz alanının büyük bir çoğunluğu özel işletmelerce kapatılmış durumda. Birşeyler içmeniz /yemeniz ve erken gidip önlerde yer tutmanız gerekiyor. Bundan bir kaç sene öncesine kadar kayaların üzerinden gün batımını izleyebiliyordunuz. Özellikle kalabalık günlerde insanların resim çekinmek için aldıkları risklere inanamıyordum. Günümüzde bu alanlar kapatıldığı için böyle tehlikeli atraksiyonlara girilemiyor ancak işletmelerin masalarının tüm manzarayı kapatmış olmasıda nasıl bir mantıktır anlayamıyorum.

Unutmadan buraya adını veren büyük bir ayak izi şeklinde çukur var. Bu izin şeytanın ayak izi olduğuna inanıldığından bu isim verilmiş!

Varsa ilginiz çaput bağlayıp,para atıp dilek dileyebilirseniz:)

Haftasonları ya da bayram dönemlerinde oluk oluk tur otobüsleri akar buraya ve inanılmaz kalabalık olur.Son olarak her daim acayip bir rüzgarı vardır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Küçükköy

Burası için ayrı bir yazı yazılabilir aslında ama kısaca bu yazı kapsamında da yer vermem gerekir diye düşündüm.

Son dönemde Küçükköy’ü duymayan kaldımı bilemiyorum. İnanılmaz bir değişimin hikayesi burası. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar unutulmuş ve yıkılmaya yüz tutmuş tarihi Rum evlerinin olduğu küçücük bir beldeydi burası. Ne olduysa bundan birkaç yıl önce büyük şehirlerden göç eden insanların buradaki  yıkık dökük evleri, atıl binaları satın almasıyla oldu. Bu binalar restore edilip galeri, el sanatları merkezleri, kafeler gibi yerlere çevrildiler.  Öyle güzel bir değişimdiki bu bir anda bu kadar popüler olmasına şaşırmamak gerekir.Ben küçüklüğümden beri yaz tatilleri için Ayvalık’a gelirim. Bu belde bizim için Ayvalık merkeze ulaşırken trafikten nispeten kaçabilmek adına kısa yol olarak kullanılırdı! Her geçişimizde binalara bayılırdık.

Son dönemde açılan yeni kafeler, galeriler ile çok hızlı bir değişime uğradı burası. Bu sene bir önceki gidişimde Küçükköy’de lavanta yetiştiriciliği ile ilgili de şöyle bir yazı yazmıştım.

Özellikle akşamları çay ve trileçe için gidiyoruz, geç saatlere kadar açık oluyor kafeler. Eğer o eski mahalle ortamlarını yaşamak isterseniz kalabalık olmayan zamanda ve akşam çay kahve içmeye gitmenizi tavsiye ederim.

 

Biraz Yeme İçme Konusunu Ele Alalım

Son dönemde özellikle İstanbul’da bir çok semtin başına gelen değişim süreci buralara kadar uzanmış durumda. Bir çok yeni mekan çok güzel dekorasyonlarla ve menülerle kapılarını açıyor. Bazıları yeni ,bazıları bir kaç senedir buralarda. Ben ilk kez denediğim, her sene geldiğimde muhakkak uğradığım yerleri kısaca özetlemek istedim. Yolunuz düştüğünde uğramak isterseniz aklınızda olsun.

 

Cunda Deniz Restorant

Her sene gittiğimizde rakı,meze ve balık üçlemememizin vazgeçilmez adresi burası. Biz özellikle mezelerinin hastasıyız. Her gittiğimizde aynı menüden sipariş ediyoruz. Menümüzde Levrek simit(favori), fava, deniz börülcesi, patlıcanlı yoğurtlu ezme ,kalamar tava,kabak çiçeği dolması ve yanında da rakımız. Genel olarak fiyatlarının uygun olduğunu söyleyebilirim.

Haftasonu ve bayram dönemlerinde rezervasyon yapmanızı öneririm.

Cunda Taş Kahve

Adanın  olmazsa olmazı bu tarihi kahveye ne yapıp edip yolunuzu düşürün ve  türk kahvenizi burada içmeyi ihmal etmeyin.Yıllardır özgünlüğünü koruyan şahane bir yer. Bazen arkadaşlarla gittiğimizde saatlerce oyun oynuyoruz. Yanına da bol bol çay kahve:)

13597781_1746448188935761_2120800843_n

 

Cunda Orman Coffee&Cocktail

Orman, Cunda adasında iyi kokteyl için bence en güzel yer. Açıldığı zamandan beri benim favorim. Arkadaşlar gelirse kesin buraya gidiyoruz. Genellikle deneyipte beğenmediğimiz kokteyli olmuyor desem yeridir. Bu sene ada çaylı ve fesleğenli olanlar favorimiz oldu. Kokteyler 35TL’ den başlıyor.Tabi sadece kokteyl mekanı olarak düşünmeyelim. Ayrıca kahveleri de çok güzeldir. Orman Cheesecake’e de kefilim efenim.

38999751_1705293916234875_717531298192687104_n(1)

 

Artizan Bakkal

Aslında burası ekmekleri ile meşhur. Merkeze geldiysek ekşi mayalı ekmeklerinden alınmalı. Haftasonu açık büfe kahvaltıya gittik. Macaron konağının bahçesinde kahvaltı. Bu kahvaltıdaki hamur işlerinin güzelliğini size nasıl anlatırım bilemiyorum. Börekleri ayrı, kekleri ayrı güzel. Yolunuz düşerde denerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Haftasonu açık büfe kahvaltı kişi başı 40 TL

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kafedemia

Gelelim Ayvalık’taki kahvecilerden bahsetmeye. Bu sene üçüncü senesi olan Kafedemia’dan bahsedeyim. İnstagramda paylaştığımda mekan çok beğenildi. Bu güzel mekan adı üstünde olduğu üzere:) kahve için kesinlikle uğranması gereken bir yer. Yanındada minik un kurabiyesi ikram ediliyor, mis gibi. Vintage dekorasyonu çok güzel ve kahvesi kadar müziklerde şahane. Şöyle kafa dinleyeyim kitap okurum derseniz tam yerine geldiniz, ayrıca yanınızda kitabınız yoksa ödünç alabilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

39596411_922873804570834_3622007235669917696_n(1)

Kvicii

Best Coffee In Town sloganıyla yola çıkan Kvicii yıllardır buranın kahve için en çok tercih edilen ve sanırım instagram için en çok fotoğraflanan yeri. Dekorasyonu şahane. Daha sakin bir sokakta konumlandığından önündeki masalarda mis gibi zaman geçirebilirsiniz. Kahveler gayet başarılı.

Aklınızda olması gereken en önemli konu ise sürekli mekanın açık olduğu dönemler. Sonbahar kış döneminde de kapalı oluyor. Haftasonu geç açabiliyor,her Pazar için geçerli mi emin değilim ancak ilk uğradığım Pazar günü kapalı idi.

39810460_2151169044953295_1861837725468983296_n(1)

No Comments