Bir kaç saat sonra İzlanda topraklarında olacağıma halen inanamıyorum. Dünya’da bir çok yeri ÇOK görmek istiyorum:)  ama İzlanda her zaman bambaşkaydı, insan gitmeye kıyamaz ya benimde bu ülkeye karşı heyecanım böyle. Baştan gelen uyarı; iyisimi siz kendinize bir çay yada kahve alın çünkü anlatacaklarım biraz uzun olabilir:) Adım adım hazırlık sürecini, kullandığım siteleri, hatta takibe aldığım instagram hesaplarını bile ilham vermesi adına paylaşmak istiyorum.

Ege kıyılarında 10 günlük bir road trip planı yaparken İzlanda’ya nasıl bilet alıverdik önce ondan başlayayım sonra size bol bol İzlanda öveceğim. İzlanda’ya direkt uçuş yok bu nedenle aktarma yapılabilecek Stockholm, Oslo, Kopenhag gibi şehirlere bilet alıp buradan ulaşmak gerekiyor. Avrupa’nın bir çok farklı şehrinden İzlanda’ya uçak var, örneğin Londra;Londra biletleri de uygun ancak transit vize gerekli diye biliyorum ve transit vizeside pahalı, dolayısıyla Schengen vizeniz varsa Kuzey Avrupa şehirlerinden birinden gitmek en makul ve ekonomik çözüm. Kurban  Bayramı tarihleri için öylesine bilet bakarken Stockholm’e bilet görmüştüm Pegasus’ta 202 TL gidiş dönüş. O öylece aklımda kalmış.Bayram tatilinde planımız ege kıyıları olunca çok üstünde durmadım. Derken Bayramda tek günlük izin ile 9 günlük bir süre varken farklı bir plan mı yapsak diye düşünmeye başladık. Asya ve Amerika için kısa geldi süre, o anda İzlanda mı olsa diye düşünürken, kendimi  Stockholm İzlanda biletine bakarken buldum. Açıkçası Eylül ayı Kuzey ışıklarının görülebileceği zaman diliminde olduğundan biletin pek de uygun olmayacağını düşünüyordum, derken WOW air de 10 kg lık sırt çantası hakkı ile biletin %50 indirimli olduğunu gördüm,345 TL! İki kişi tek bir ek bagaj alır bu işi çözeriz diye konuşurken pat biletleri alıverdik, daha doğrusu alsak mı acaba derken Gökhan ‘Aldım ben biletleri’ deyiverdi.

capture

İşte o andan beri yüksek tempoda hazırlık sürecindeyiz. Çünkü önümüzde sadece 2 haftadan biraz fazla zaman vardı. Pahalı bir ülkeye gidiyoruz, bütçemiz az. Detaylı araştırma yapmak lazım.Bugün (11.09.2016) Stockholm’e uçuyoruz, Pazartesi sabahı İzlanda’ya uçup 18.09.2016 Pazar’a kadar keşifte olacağız ,tam bir haftamız var adada. Bir günden biraz fazlada Stockholm’de kalacağız, açıkçası İzlanda’ya bir gün eklemek daha cazip geldi. Stockholm’e elbet hakkını verecek bir plan yapılıp yine gidilir.

Şimdi gelelim hazırlık sürecine;biletleri aldıktan sonra yaptığım ilk iş rota çıkarmadan önce İzlanda konusunda mümkün olduğunca çok bilgi edinmekti.Bunun için daha önce göz attığım siteleri didik didik ettim, yenilerini keşfettim, anlayacağınız onlarca sayfa okudum. Biraz bilgim vardı ama detaylara girdikçe ne kadar olağanüstü topraklara gideceğimi bir kez daha anlamış oldum. Bakalım neymiş bu adayı bu kadar özel kılan.

img-20160816-wa0018

İzlanda’nın başkenti Reykjavik, Kuzey Kutbu’na en yakın başkent olarak tanımlanıyor. Nüfus 300.000 civarı, Avrupa futbol turnuvası ile zaten bunu bilmeyen kalmadı artık, bilgi yarışmalarının soru listesinden çıkarılacak kıvama geldi.Aslında Amerika kıtasına daha yakın olmasına rağmen Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. En yakın komşusu 350 km ile Grönland,Norveç 1050km, İskoçya 800 km uzaklıkta. Atlas Okyanusu’nda yer alıyor.Tüm bu özellikleriyle Dünya’dan oldukça izole.

 

capture

 

Ülkenin %8’i (Avrupa’ daki en yüksek oran) Vatna buzuluyla kaplı , bu buzulun kalınlığı 1000 metreyi bulan yerler var, ancak bunun aksine yerin altı fokur fokur kaynıyor. Avrasya ve Amerika Tektonik plakaları ülkenin ortasından geçiyor, hatta Golden Circle turunda bu iki plakanın birleştiği yer olan Thingvellir parkını görüyor olacağız.Bu fay hattı o kadar hareketli ki günde yüzlerce sarsıntı meydana gelebiliyor. 200  civarı aktif volkan var.  2010 yılında patlayarak günlerce Avrupa hava trafiğini felç eden Eyjafjallajökull  yanardağı ülkenin en büyüğü bile değil! ‘Bundan 30 yıl önce bu tepe burda yoktu’ cümleleri günlük sohbetlere konu!

Bitki örtüsü yosun,çalı. Adada görülecek bütün ağaçlar insanlar tarafından özel olarak dikilmiş.Son Mc Donald’s 2009 da satış yapmış, yani o bilindik fast food zincirlerini bulmak zor ancak o kadar da koruyamamışlar kendilerini zira İkea mevcut:) İzole olmanın avantajıyla Dünya’da bilinen en yalın dillerden birini kullanıyorlar, pek fazla yabancı sözcük karışmamış,bu arada 16 Kasım İzlandaca günü. Dagur İslenskrar Turgu! 🙂

capture

 

Adada binlerce yıllık kraterler var, bir iki tanesi bizim turumuzda görmeyi umduklarımızdan.Trollere ve elflere ciddi şekilde inanıyorlarmış. Gidip döndükten sonra sanırım tüm bunlar için bir yorumum olacak.

 

Ada’nın dört bir yanı ırmak, şelale, sayısını unutacağımız kadarını görebilmeyi umuyoruz. Siyah kumları ile Dünya’nın en ilginç sahilleri arasında sayılan bu kumsalları görmek için sabırsızlanıyorum. NASA astronatları bir çok testi için bu  ülke topraklarını kullanıyor. Game of Thrones’un bir çok sahnesi bu adada çekildi. Interstellar  filmindeki Matthew McConaughey  ve Matt Damon’ın buzulların üzerinde yürüdüğü sahne burada çekilmiş. O kadar farklı bir doğası varki bambaşka bir gezegen gibi. Abartmıyorum The Planet İceland videosunu bırakıyorum buraya:)

 

 

Bir diğer özelliği ki bence en önemlilerinden biri  Kuzey Işıklarının en iyi izlenebilecek yerlerden biri olması. Bu olağanüstü olayı izleme fırsatımız olacak ,tabi eğer şans yanımızda olursa. Eylül-Mart arası Kuzey ışığı izlenebilecek tarihler. Bulutsuz ve soğuk bir hava, ışıksız bir ortam ve ışıkların yeterli aktiflikte olması gerekiyor. Umarım şanslılardan oluruz.

 

capture

 

 

Hızımı alamadım ama doğal güzelikler anlatmakla bitmeyecek gibi. Biraz İzlanda’nın insanına bakışına el atalım. 2008 yılında batmasına rağmen kendi ayakları üzerinde durup yeniden inşa etti ekonomisini. Dünya’nın ilk eşcinsel Başbakanına sahip  ülke. Kadın erkek eşitliği konusunu 40 yıl önce çözmüş bulunuyorlar. Efsane bir olay yaşandı bunda birkaç yıl önce,İzlanda’da bir polis tarihte ilk defa bir vatandaşı öldürdü, bu nedenle ülke ciddi bir bunalım geçirdi, polis defalarca özür diledi, uzun süre bu şoku atlatamadılar ki, öldürülen kişi elindeki silahla çevreye ateş edilince öldürülmüş.Okuma oranı %100. Örneğin bir parka gittiniz ;Oturma banklarında QR kodu ile metinler dinleyebiliyorsunuz, bunu gördüğümüzde de bir iç geçireceğiz.

Doğaya inanılmaz saygılılar, yaşam şartlarını buna göre şekillendirmişler. Sanat ve tasarım konusunda da çok başarılılar. Ülke Björk ve Olafur Arnald ihraç etmiş Dünya’ya ,daha ne olsun.

capture

Onlarca sayfa okuduktan  sonra rotamız kabaca şu şekilde;

İlk gün sadece yarım günümüz var Reykjavik’te, City Pass’a dahil olmayan ve açık olan müzeleri keşfedip şöyle bir turluyor olacağız şehri.Konaklama Reykjavik’te. Bir günümüzü Golden Circle turu, 2 tam günümüzü Güney İzlanda rotasına ayırdık,Güney İzlanda rotasının 2. gününü  Skaftafell Mill Parkı ve Jökulsarlon buzul gölüne ayırdık,bot ile biraz daha buzullara yaklaşmak istiyoruz.Güney İzlanda rotasında Vik kasabasında konaklayacağız. Bir tam gün Snaefellsness yarımadasında, bir tam günde Reykjavik’e ve tabi Blue Lagoon’a ayırdık, sanırım İzlanda’ya daha güzel bir veda olamaz.

 capture

İzlanda hava durumu çok  değişken, hatta İzlanda havası için ‘Havayı beğenmedin mi, 5 dakika bekle değişir’ denir . Bu tur boyunca bir gün buzullara yaklaşacak ertesi gün 35 derece üstündeki jeotermal kaplıcalara girecek, gece soğuk ve muhtemelen rüzgarlı bir havada Kuzey ışığı kovalayacağız, hal böyleyken bu zamana kadar hazırladığım en enteresan bavulu yapıyorum. Onun detaylarını da şuraya ekledim.

İzlanda pahalı bir ülke. Dolayısıyla otellerde yemek işinide halledebileceğiniz ortak kullanımlı mutfak olması önemli. Araç rezervasyonu yapmadan önce muhakak kullanılacak rotanın kafanızda oluşmuş olması ve buna göre aracınızı seçiyor olmanız gerekiyor. Zaten döndüğümde gezi rotalarımızdaki görülmesi gereken yerleri,kaldığımız otellerin yorumları ve alternatifleri, ulaşım detaylarını, not ettiğim püf noktaları anlatıyor olacağım.

 

Faydalı Bilgiler;

 

  • İzlanda ile ilgili bilgi edindiğim siteler;

Nordiksimit, havadaki leylek,vişnekiraz,thelattemug…

yabancı siteler;

http://expertvagabond.com/   (muhakkak göz atın), bir kaç güncel bilgi çok işime yaradı.

http://icelandmag.visir.is/article/hit-town-queer-guide-reykjavik

 

Özellikle Nordiksimit  ile başlamanızı rica ederim.  Site İskandinavya ile ilgili her türlü bilgi edenebileceğiniz şahane bir portal. Eminim birçok kişi haberdardır.  Ben önce sitede yer alan videolar ile başladım.İzlanda’dan güncel haberleri,önerileri not ettim. O kadar renkli ve güzel postlar var ki, gaza gelmemeniz mümkün değil. Ünlü fotoğrafçı ya da yönetmenlerin gözünden İzlanda’ya ait video ve fotoğrafları bulabiliyorsunuz. Sitede müzik önerileri de yer alıyor, tam playlist hazırlama öncesi ilaç gibi geldi, bendeki listeye ek olarak sitede hali hazırda yer alan Nordic plasylistler var. Hatta Olafur Arnald’ın hazırladığı Reykjavik mekan,kahveci vb öneriler var:)

 

Gitmeden izleyebileceğiniz filmler;

The Secret Life of Walter Mitty

Interstellar

Land Ho!

  • Arkadaşlar bazı yüreği büyük insanlar üşenmemiş , bizim gibi film ve sinema hayranlarını düşünmüş; İzlanda da çekilen filmler dizilerin lokasyonları tek tek işaretlenip interaktif bir harita oluşturulmuş, Linki buraya bıraktım,

http://ferdamalastofa.gistemp.com/vefsjar/kvikmyndir/

 

  •   Bu süreçte takibe aldığım instagram hesapları

igers_iceland; Benjaminhardman; kollayr;nordiksimit;kateromanova;everydayiceland

 

Beni bu yolculukta takip etmek isterseniz

İnstagram: nextdestination_

Snapchat: semacolak28

Facebook sayfasınıda güncel tutmaya çalışacağım,

Ateş ve Buzun ülkesi İzlanda yollarındayız….

 

Not: postta paylaşılan video ve resimler internetten alınmıştır.

No Comments