Uzak Doğu’nun en popüler başkentlerinden biri Bangkok. Tam bir kaos şehri. Açık söylemek gerekirse uzun zamandır beni bu kadar yoran başka bir şehir olmamıştı. Bir  şehri sevmek için insanında ne kadar önemli olduğunu gördüm bu seyahatte. Bangkok’ta özellikle turistleri bunaltan öyle bir topluluk var ki bir noktadan sonra tahammülünüz kalmıyor. Ben Bangkok’a çok ısınamadım ama bu demek değilki nefret ettim. Bangkok kesinlikle görülmesi gereken bir şehir , sadece hani bazı şehirler vardır bir şekilde tekrar tekrar gitmek istersiniz , işte maalesef  o bağı kuramadım kendisi ile. Belki de Uzak Doğu için oldukça tecrübesiz olduğumdan da kaynaklı olabilir bu durum. Tekrar gitme imkanım olursa aramızı düzeltirim bence:=)

 

Öncelikle  Tayland ile tüm pratik bilgileri ve bilmeniz gerekenleri şuradaki yazıda detaylıca anlattım. Bangkok rehberine başlamadan önce okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

Tayland vize istiyor mu?

Genel olarak Asya’da bir çok ülke bizden vize istemiyor. Tayland’da bunlardan biri. Ülkeye girişte iki form doldurmanızı istiyorlar. Bu iki form size uçakta dağıtılıyor.  Girişte birini alıyorlar, çıkış için ayrı bir form veriliyor. Formu ülkeden çıkış yapana kadar kaybetmeyin. Çıkış formunu doldururken dönüş uçuş numaranızı yazmanızı istiyorlar. Uçuş numaranızı telefona ya da kolay ulaşabileceğiniz bir yere kaydederseniz işiniz kolay olur.

20170825_211334

 

Nasıl gidilir?

THY ile Bangkok’a direkt uçuşlar mevcut. Gidiş yaklaşık 9 saat , dönüş yaklaşık  11 saat sürüyor. Bayram döneminde bence fena sayılmayacak bir fiyata THY’dan 2000TL/kişi başı aldık biletleri. Ancak dönemine göre değişmekle birlikte 1500-1800 TL arası aktarmalı uçuşlar bulmanız mümkün. Direkt uçuşlar tabiki inanılmaz zaman kazandırıyor. THY uçuş saatleride gün kaybetmemek adına oldukça iyi. Benim ilk uzun uçuşumdu,biraz gergindim ama o kadar saatin nasıl geçtiğini anlamadım desem yeridir. Bir kere eğlence sistemi çok başarılı. İki film izleseniz, yemek servisleri , bir iki saatte uyusanız zaten yolculuk bitiveriyor.

Capture2

 

 

Ne zaman gidilir?

Ülke tropik iklime sahip yani her daim ziyaret edilebilecek sıcaklıkta. Burada önemli olan sıcaklığa dayanabilmek:) Ülkeyi ziyarete en uygun dönemi kuru ve nispeten serin olan Kasım-Şubat arası.

Mart -Nisan ayları ise gerçekten sıcak.  Bizim Tayland ‘a gittiğimiz  Haziran-Ekim ayları arası sezon yağışlı sezon olarak geçiyor. Acaba bu sezonda gitsek mi gitmesek mi diye çok düşündük. Gidip tecrübe etmiş biri olarak hemen fikirlerimi paylaşayım. Öncelikle o yağmur bildiğiniz gibi değil. Bir anda hava kararıp bir patlıyor, 1 metre önünü görmüyorsun. O esnada gezmek imkansız, bir yerlere sığınıp geçmesini bekleyeceksiniz. Normalde 1 saat yağıp gidenide gördük bütün tur boyunca tepemizden eksilmeyeni de. Yani  tamamen şans. Şimdi tüm bu sürece bakarak diyebilirim ki evet  yağmurlu sezonda gidilir. Çünkü bu mevsimdeki sıcaklık bile hat safhada iken diğer dönemlerde gezmenin neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorum. Hatta bence yağmurun yağması iyi bile oluyor ,ortam serinliyor. Sonuçta yağmur günlerce sürmüyor.

Yalnız sağlam bir yağmurluk, şemsiye ve çantalarınızı korumak için çöp poşeti vb birşeyler yanınıza alırsanız bizim gibi herşeyiniz sırıl sıklam olmaz, tatilin ortasında birde kıyafetlerle uğraşmazsınız.:) Son olarak bu dönem yüksek sezon olmadığından kalabalık bir tık daha az. Açıkçası bu sezonda şehirdeki kalabalığı gördükten sonra asıl sezonda buranın kaosunu tahmin bile edemiyorum.

 

 

Havaalanından Şehre Ulaşım

Tayland pratik bilgiler yazısında belirttiğim gibi bence kesinlikle Grab uygulamasını kullanarak taksi ile merkeze ulaşın. Ancak tabiki opsiyonlara değineceğim.

Şehirde iki havaalanı var. Uluslararası uçuşlar için kullanılanı Suvarnabhumi. Yani şehre iniş yapacağınız havaalanı. Bu havaalanından merkeze taksi ile ulaşmak isterseniz çıkışta taksi tabelalarını takip edip muhakkak fiş alarak binin. Yanınıza yanaşan korsan taksilere  güvenmeyin. Grab uygulaması ile taksi kullandığınızda yaklaşık 350 Baht civarı bir ücret tutuyor. Ayrıca 70 baht civarı otoban ücreti ekleyeceksiniz. Suvarnabhumi için taksi dışında halk otobüsleri ve skytrain kullanabilirsiniz.

Şehirde bulunan bir diğer havaalanı ağırlıklı olarak iç hat uçuşlarında kullanılan ve ucuz havayollarının tercih ettiği  daha küçük olan Don Mueang Havalanı. Örneğin biz Air Asia ile Kamboçya ve Phuket uçuşlarımızda bu havaalanını  kullandık. Bu havaalanından şehre ulaşım seçeneğiniz taksi.

Şu linkte türkçe olarak  her iki havaalanı içinde ulaşım seçeneklerine detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Konaklama 

Bangkok’ta ibir gece ‘Nouvo City’, diğer 2 gece ise ‘Rambuttri Village Plaza’ da kaldık. Nuovo City biraz daha pahalıydı. Bence hiç gerek yokmuş fazla para vermeye. Her iki otelde gayet temiz. Rambuttri Village Plaza da 2 gece için iki kişi 295 TL ödedik. Bu fiyata kahvaltı dahil, yalnız 10:30’u geçtiğinizde inanılmaz bir hızla açık büfeyi topluyorlar:)

Bu bahsettiğim oteller merkezi noktalardaydı. Dolayısıyla gece geç saate kadar gürültü had safhada oluyor. Dolayısıyla çocukla seyahat ediyorsanız rezervasyon yaparken özel istek bölümüne ana caddeye bakmayan odalardan tercih ettiğinizi belirtmenizi tavsiye ederim.

Son olarak Tayland pratik bilgiler rehberini okumaya üşünenler için otellerle ilgili bir kaç önemli noktayı ekleyeyim.

  •  Khao San  Road civarı gibi oldukça popüler olan bölgelerde konaklamak olanaklar ve şehre hemen adapte olmak adına mantıklı .
  • Bir çok otel 1000 bahtlık depozito istiyor ve bu parayı nakit ödüyorsunuz, kredi kartı ya da dolar ile ödemeyi kabul etmiyorlar, en yakın döviz bürosuna yönlendiriyorlar. Size 1000 baht ödediğinize dair bir fiş veriyorlar. Bunu da kaybetmemeniz gerekiyor. Çıkış yaparken oda kontrol edilip fişi alıp , paranızı yine nakit olarak size geri veriyorlar.
  • Otellerde problem yaşamazsınız ancak hostellerin bir çoğunda saç kurutma makinası yok. Hostellerde kalacaksanız ve bu konu sizler için önemliyse seyahat boyu saç kurutma makinası edinmek faydalı olacaktır.
  • Hem hostellerde hem otelllerde kilima mevcut. Sıcaklığı görünce bu konunun önemli olduğunu anlayacaksınız.

 

 

Gezilecek yerler

Transferi çözdük, oteli ayarladık, geldik en keyifli yere. Öncelikle nasıl gezsek kısmını şu yazıda anlattım. Ne kullanmalı Toplu taşıma /Taksi / Tuk Tuk(aman dikkat!)

Bangkok oldukça büyük bir şehir ancak olmazsa olmaz yerler nispeten aynı bölgeye dağılmış diyebilirim. Bir gününüz var ise buraları tamamlayabilirsiniz. Ancak aşağıda bahsedeceğim biraz daha şehir merkezinden uzak yerlerde listenizde olacaksa 2 gün ve fazlası ayrılmalı.

Bangkok tam bir tapınaklar şehri, binlerce tapınak barındırıyor bünyesinde. Şehri gezerken bol bol WAT göreceksiniz. Wat tapınak anlamına geliyor. Tıpkı bizim tarihi yarımadamız gibi meşhur tapınaklar ve bir çok önemli tarihi ve turistlik yerler  Ratanakosin isimli bölge ve civarında bulunuyor.

 

 Büyük Saray;

Bangkok’ta az vaktiniz var ise  gideceğiniz ilk yer burası olmalı. Büyük Saray kompleksi Bangkok’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Önerim mümkünse erken saatte burayı ziyaret etmeniz olacak. Öğle ve öğleden sonraki saatlerde oldukça sıcak ve kalabalık oluyor. İçeri girerken kesinlikle kollarınızı ve bacaklarınızı örtmeniz gerekiyor.

Büyük Saray’a girer girmez solunuzda 3 yapı göreceksiniz. Bu tapınakların isimleri Ophara Si Rattana Chedi(altından yapılmış),Phra Mondop(Budist Kutsal kitapları için yapılmış bir kütüphan)e ve Prasat Phra Thep Bidom(Kraliyet Tapınağı).

Bu kompleksteki en önemli yapılardan biri Wat Phra Kaew içinde bulunan Zümrüt Buda Heykeli. Heykel yeşim taşından yapılmış ve sadece 66 santim, ancak Tay halkı inanılmaz bir saygı duyuyor. Heykele Kral’dan başkasının yaklaşması yasak. Tapınağın ön tarafında bulunan kapıdan giriş yapıp, yan kapıdan çıkılıyor. Merkez kapıyı sadece Kral ve Kraliçe kullanabiliyormuş.

Kompleksin içinde yer alan tapınakların giriş kapılarında  5 metrelik devasa boylarıyla koruyucu heykelleri kesinlikle incelemelisiniz.

Giriş;500 Baht

Giriş; Her gün 08:30- 15:30 saatleri arasında açık

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

21690082_1656046391119657_5907429578061643776_n(1)

Chakri Maha Prasat

Wat PHO

Muhakkak görülmesi gereken tapınaklardan bir diğeri Wat Pho. Büyük Saray’ın hemen yanında yer alan bu tapınağın en önemli özelliği içindeki devasa Yatan Buda Heykeli. Gerçekten insan bir anda bakakalıyor. 15 metre yüksekliğinde ve 46 metre uzunluğunda.Tapınağın tavanına kadar uzanıyor.

Ayak bölümünde Buda’nın sedef kakmalı 108 karakteri bulunuyor. Burası aynı zamanda Bangkok’un en eski tapınağı imiş.

Tapınağın bahçesinde Bangkok’un en iyi masaj okulu yer almakta. Fiyatlar diğer bir çok yere göre pahalı haliyle.Ancak yinede Türkiye’den ucuz tabi. Yarım saat ya da bir saatinizi ayırabilirseniz muhakkak masaj yaptırın.

Ayrıca tapınağın bahçesi fotoğraf çekmeye meraklıysanız tam bir cennet.

Giriş 200 Baht

08:00-18:00 arası açık

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

21372538_169605226945278_9195957170410094592_n(1)

Wat Arun

Bu sıralamayı hiç bozmadan Wat Pho çıkışında hemen nehre doğru ilerleyin. Buradaki feribotla bir iki dakikada karşıya geçebilirsiniz.Şafak Tapınağı olarak bilinen Wat Arun Tayland’ın en meşhur tapınaklarında. Chao Phraya Nehri’nin karşı kıyısında yer alıyor. Özellikle gün batımında en çok fotoğraflanan yerlerden biri. İşlemeleri gerçekten etkileyici.

Giriş;100 Baht

Feribot ücreti 4 baht. Turisler için özel olanı ise 50 Baht.  Bunları pratik bilgiler yazımda anlattım hep:)

21689834_484207151972389_3330943890499829760_n

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Khao San Road

Sanırım Bangkok diyince akla gelen en meşhur yerlerden biri Khao San caddesi. Eskiden özellikle sırt çantalı gezginlerin  cenneti idi. Günümüzde tamamen turistlerce ele geçirilmiş olan bu caddede bol bol hostel, otel ve kafeler yer almakta. Ayrıca sağlı sollu alışveriş yapabileceğiniz tezgahlarda mevcut. Tabi halen oldukça popüler. Otelimiz bu cadddeye oldukça yakın olduğundan akşamları birşeyler içmek için uğradık.

20170826_121041

 

Grand Kanal

Bangkok’da bir de kanallar üzerinde bir hayat var.Bu klong’ları yani kanalları keşfetmenin en popüler yolu Chao Phraya Nehri üzerinde uzun kuyruklu tekneler ile kanal turu yapmak. Kanal boyunca kullanılmayan yüzer restorantlar, benzin istasyonları, tapınaklar, halen yaşayanların olduğu eski ahşap evler kesinlikle görülmeye değer.

Hang yao denilen bu uzun kuyruklu tekneleri kiralayıp gezebilirsiniz. Malalesef  biraz pahalı bir aktivite. Bir saatlik bu özel tur kişi başı 800-1000 BAHT civarı.

Daha yavaş ve ucuz ulaşım için Cha o Phraya Turist Teknesi’ni kullanabilirsiniz. Güzergar Sathorn ile başlayıp Phra Arthit’te son buluyor ve güzergah boyunca 10 büyük iskeleye uğruyor. Herhangi bir iskelede binip bir diğerinde inerek keşfe devam edebilirsiniz. Ücreti 75-100 Baht civarı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Ulusal Müze

Şehre vardığımız ilk gün kültüre biraz ısınmak adına  Büyük Saray’ın hemen yakınındaki Na Phra That Caddesi üzerinde yer alan Ulusal Müze’ye gittik. Müze Tayland’ın en eski eserlerini barındırmakta. Seramikler, heykeller, mücevherler, krallık dönemine ait eşyalar, kraliyet cenaze töreni arabaları, tahtlar , ülkenin farklı kültürlerinide görebileceğiniz sergiler bir kaç binaya dağılmış durumda. Salonlar tarih sırasına göre dizilmiş durumda. Tay kültürü ile ilgili bilgi sahibi olabileceğiniz ve özellikle Buda’nın tasvirinin yıllar içindeki değişiminide görebileceğiniz güzel bir müze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kapalı mekanların delice soğutulması olayı bu müze içinde geçerli. Yanınıza muhakkak ince bir hırka ya da şal alın, müze binaları inanılmaz soğuk.

Giriş 09:00-16:00

 

Yüzer Pazarlar

Bangkok denince akla gelen ilk görsellerden biri kesinlikle geniş şapkalı kadınların sürdüğü kayıklar ve üzerinde envai çeşit meyve sebzenin satıldığı yüzer pazarlar. Bu yüzer pazarların en meşhuru Damnoen Saduak. Benim Bangkok’ta görmek için can attığım ve bayağı heyecan yarattığım bir duraktı.  Ancak maalesef  tam bir hayal kırıklığı oldu.

Burası tamamen turistlik bir yer. Hatta sırf turistler için özel bir ortam oluşturulmuş gibi.  Tamam ortam farklı, konsept değişik ama daha lokal ve Tayland halkının gerçekten alışveriş yaptığı Taling Chan,Bang ku Wiang,Tha Kha  gibi nispeten çok daha küçük ama gerçek yüzer pazarlara gitmek gerekir.  Onlar için biraz zaman ayırmak gerekiyor zira hiçbiri şehre yakın değil.

Yarım günlük turlar ile buraya gelebilirsiniz. Kanalda yarım saatlik tur için 150 Baht ödeniyor. Bu bilet hariç olarak tur için 250-300 Bahttan fazla vermeyin.

 21372379_119257308734816_5913116797661347840_n(1)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hazır resmimize girmişken keşke gülseymiş:)

Çin Mahallesi

İşte geldik bizim Bangkok’ta en sevdiğimiz ve orjinallikte ilk sıraya koyduğumuz yere. Sabah erkenden taksi ile Çin mahallasine geçtik. Rengarenk tabelalar, çin fenerleri, altın gerdanlık satan dükkanlar, envai çeşit değişik yemekler, bütün kızartılmış ördekler neler neler. Ben böyle kaos görmedim ki İstanbul da yaşıyorum,siz düşünün:) İstanbul kalabalığı buranın yanında hafif kalır.

Şansımıza o gün Pazar kurulmuştu. Pazara karışıp bol bol gezindik, resim çektik. Sanırım Bangkok’a kaldığımız zaman boyunca turist darlamayan tek yer burası idi. Kimsenin umrunda değildik. Keyifli keyifli gezip birşeyler satın aldık, denedik.

Ayrıca Çin Mahallesi’nde alışveriş rehberinde bayıla bayıla anlattığım Moshi Moshi ‘nin bir şubesi de mevcut.

21689813_131224874191684_6514333702804209664_n(1)

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wat Traimit

Çin Mahallesi’ne asıl geliş amacımız bu tapınak idi. Tapınağın en önemli özelliği içinde bulunan 4,5 ton ağırlığındaki Altın Buda heykeli.

Heykelin hikayesi şöyle; Bangkok limanı genişletme çalışmaları esnasında işçiler heykeli bir viçten düşürüyorlar. O zaman sıva ile kaplanmış heykelin altından yapıldığını keşfediyorlar. Birmanlar’la yapılan savaş döneminde düşmanın eline geçmemesi için böyle bir kaplama yapılmış olduğu tahmin ediliyor.

Tapınakta ayrıca bir müzede bulunmakta. Giriş ücretine bu müze giriş ücreti dahil değil, ayrıca bilet almak gerekiyor.
Giriş: 40 Baht

08:00-17:00 arası açık

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Chatuchak Haftasonu pazarı

Pazar kültürüne alışkın olan bizlerin seveceği , aklınıza gelebilecek herşeyin satıldığı tezgahların yer aldığı bir pazar burası. Adı üzerinde sadece Cumartesi ve Pazar günleri kuruluyor.

 

Tabiki Bangkok bunlarla sınırlı değil,görülecek bir çok farklı yer daha var. Ancak bizim şehre ayırabileceğimiz zamanda keşfedebildiklerimiz bunlardı. Daha uzun vaktiniz varsa buraları da listenize almak isteyebilirsiniz;  Jim Thompsun’un Evi, MOCA çağdaş  sanatlar müzesi , Lumphini Parkı, Pak Klong Talad çiçek Pazarı, Kwai Köprüsü, JEATH Savaş Müzesi , Vimanmek Sarayı, Kraliçe Saovabha Enstitüsü ve eski Başkent Ayutthaya(biz Ayutthaya için  plan yaptık ancak iptal etmek durumunda kaldık).

 

Buraya kadar okuduysanız şunlarda ilginizi çekebilir diye düşünüyorum; 

‘Bangkok’ta yeme içme’ olaylarına el atttığım yazı için tıklayın.

‘Bangkok’ta Alışveriş’ üzerine benim de söyleyeceğim bir şeyler vardı elbette. Alışveriş rehberi meraklısı için yerini aldı. Tıklayınız.

 

 

No Comments