Malum Barselona notlarına kısa bir giriş yapmış, gezilecek görülecek yerleri sıralamıştım. Nelerdi onlar diye hatırlamak istersen buraya tıklaman yeterli,

Gelelim herbiri birbirinden güzel yerleri detaylandırmaya,

Öncelikle 4 günlük Barselona gezimi  fikir vermesi açısından gün gün anlatıyor olacağım. Şehri bölgeleri ayırıp, görülecek yerleri listeleyerek gezerseniz zamandan ciddi şekilde tasarruf edersiniz, Aksi taktirde 4 günlük bir gezide beklediğinizden çok daha az yeri keşfederek dönmüş olursunuz.

Otelim La Rambla da olduğundan ilk gün bu bölge ile başladım,

Listemde neler  var dersen, La rambla caddesi, Christoph Colomb heykeli, Port Vell limanı,Meyve çarşısı, Plaça Reial

İstanbul’ un İstiklal’i, Paris’in Şanzelize Caddesi ne ise  Barselona’da La rambla budur. Cadde trafiğe açıktır. Yaya yolu ise caddenin ortasında bulunmakta.  1,2 km uzunluğunda.Cadde her daim kalabalık, sağlı sollu butikler,lokantalar, hediyelik eşyacılar ve oteller bulunmakta. Şehrin merkezlerinden biri. Özellikle sokak sanatçıları hemen hemen her adımda karşınıza çıkıyor. Dikkatimi çeken en önemli konu ise dükkanların hemen hemen tamamının Hintli kimselerce ele geçirilmiş olması:) Pazarlık şart. Öyle ki 25€ luk bir ürünü 4 € ya alma şansınız var. Ancak bu pazarlık pek zevkli değil açıkçası, bu kadar fiyat farkı olduğunu görünce, daha ziyade turist yolmak amaçlı bir durum olduğundan kendinizi rahatsız hissediyorsunz. Ne yani bugün konuşma günümde olmasaydım bende mi 4 katı fiyat ödeyecektim diye sormadan edemiyorsunuz. Yine bu cadde üzerinde bulunan dükkanlarda nefis Tapasların tadlarına bakabilir, yanında Sangria içerek bu lezzetlerin hakkını verebilirsiniz:)

 

IMG_6899 (Medium)

IMG_0209 (Medium)

IMG_0224 (Medium)IMG_0030 (Medium)

IMG_0027 (Medium)

IMG_0029 (Medium)

 

 

Cadde limana kadar devam etmekte,  liman tarafını doğru inerken anlatmalara doyamadığım La Boqueira (Meyve )marketi hemen sağınızda kalacak. Burada envai çeşit taze meyve, sebze , balık ve et bulabilirsiniz.Ben İspanyolların geç saatteki akşam yemeği ritüellerine alışabilmek açısından ara öğünlerimi bu marketle geçiştirdim. Bana göre şehrin en renkli noktalarından biri. Pazar adını keçi anlamına gelen ‘boc’ kelimesinden almış. 13. yüzyılda burada keçi eti satılıyormuş. Günümüzde ise yelpaze biraz daha geniş:) Hem lokaller hemde turistler buranın rengarenk dünyasına kapılmış durumda. Biz turistler için daha ziyade meyvelerinde kaybolduğumuz bir alan. Evet şeftalinin şeftali gibi koktuğu ve mis gibi tadının olduğu bir meyve pazarından bahsediyorum. Hani bizim uzun zamandır çok özlediğimiz o meyvelerin dört bir yanınızda olduğu yer. Bence bu adrese uğramayı ihmal etmemelisiniz.Pazar günü kapalı olduğunu da notlarımıza alalım.

IMG_0001 (Medium)

IMG_0002 (Medium)

IMG_0003 (Medium)

IMG_0004 (Medium)

IMG_0005 (Medium)

IMG_0007 (Medium)

Yine limana inerken bu sefer solunuzda kalacak, apayrı bir dünyaya açılan Plaça Reial meydanı uğranması gereken diğer bir önemli  adres. Bu meydanın bir kısmı şehrin hemen hemen her köşesinde imzası olduğunu göreceğiniz Gaudi tarafından tasarlanmış. Meydandan içeri adımınızı attığınız anda bambaşka bir atmosferde olduğunuzu hissediyorsunuz. 19. yüzyılda inşa edilen bu meydan özellikle akşam saatlerinde oldukça hareketli. Ayrıca meydanda bulunan Tarantos bara akşam için rezervasyon yaptırdım. Her ne kadar küçük bir yer olsa da Flamenko ruhunu içinizde hissettirecek dansçılara sahip ve oldukça sıcak bir yer. Fiyatı da çok uygundu.

IMG_0015 (Medium)

IMG_0017 (Medium)

IMG_0021 (Medium)

IMG_0244 (Medium)

 

IMG_0022

Caddenin sonunda limana açılan meydanda Kristof Kolomb Heykeli’ ni görebilirsiniz.

IMG_6907 (Medium)

,IMG_6908 (Medium)

 

Gelelim Port Vell Limanını. Peki nedir bu limanı turistlerce bu kadar önemli kılan. Liman yılda 16 milyon ziyaretçi ağırlıyor. içerisinde alışveriş merkezi, kafeler, lokantalar ve müze barındırıyor. Ayrıca Avrupa’nın en büyük akvaryumu bulunuyor.

Ayrıca limanda gemi giriş çıkışlarında raylı mekanizma ile köprü şeklinde olan yol hareket ettiriliyor ve açılıyor. Geçişten sonra tekrar aynı raylı sistem üzerinden hareket ettirilerek kapanıyor.Bunu da izlemek ayrıca keyifli.

IMG_0028 (Medium)

IMG_0040 (Medium)

 

IMG_6915 (Medium)

IMG_6921 (Medium)

IMG_6922 (Medium)

IMG_6926 (Medium)

IMG_6927 (Medium)

 

2. günle devam, takipte kalın…

Sevgiler

No Comments