Zeus, Atina, Apollon,Artemis… Mitolojik tanrıların gizemli şehri Atina , olimpiyatların doğduğu ve insanlığa kazandırıldığı,ismini barış tanrıçası Athena dan alan yegane şehirdeyiz.

Efsanemiz şöyle der; şehrin koruyucu Tanrısı olabilmek adına Athena ve Poseidon rekabet ederler. Athena sanat ve adalet , Poseidon ise deniz Tanrıçasıdır. Poseidon kente tuzlu su verir, güçlü bir donanma için.Athena ise kente bariş ve medeniyet sunar. Atinalılar Athena nın teklifini daha cazip bulur ve Athena kentin kotuyucusu olur, Atina da böylece adına kavuşmuş olur.

Şehir de yaşam yaklaşık 7000 yıl öncesi Neolitik döneme kadar uzanıyor. Ancak yükselişe geçmesi Antik Yunan ‘ın başkenti olmasıyla başlıyor. Bu dönemde Sokrates, Platon gibi filozoflar yetişiyor.Kent bildiğiniz üzere 1453 yılında Osmanlı egemenliğine giriyor. Roma dönemini başlayan ve Osmanlı döneminde de takip eden bir gerileme sözkonusu. Bu dönemde İstanbul ‘un yıldızı parlıyor. 1832 yılında ise Yunan Bağımsızlık savaşı ile Yunanistan bağımsız bir ülke ve Atina da bu ülkenin başkenti oluyor.

Atina dendiğinde aklıma hep surları ışıklandırılmış Akropolis resmi gelir. Yunanistan la ilgili tüm dizi ,tanıtım vb. görsel medyada hep bu görüntü vardır, dolayısıyla Atina ya gidilince Akropolis  gidilecek ilk durak olur. Bu nedenle Pire limanına varır varmaz bizimde ilk durağımız Akropolis,

150 m yükseklikten Akropolis ten şehre baktığınızda Atina boylu boyunca ayaklarınızın altında uzanıyor. Atina’ yı kuşbakışı incelediğinizde aslında çok küçük bir başkentte olduğumuzu hissediyoruz. Bildiğiniz gibi 2004 yılında Olimpiyatlar evine geri dönmüştü ve bu dönemde ulaşımla ilgili ciddi iyileştirme yapılmış. Otobüsle gezdiğimizden trafiktede problemin olmadığını görüyoruz.

Akropolis e geri dönelim.Akropolis Eski yunan kentlerin yanı başındaki yüksekliklere verilen addır. Yukarıda bulunan şehir demektir.   Bu akropolislerin en ünlüsü Atina Akropolisidir. 152 metre yükseklikte.Günümüzdeki yapıların yapımına ise MÖ 5.yüzyılda başlanmış.

Akropoliste başlıca 4 yapıt yer almakta;

1.Parthenon : M.Ö. 437-432

2.Propylaion : M.Ö. 437-432

3.Athena tapınağı: M.Ö. 427-424

4.Erekhtheion: M.Ö. 421-405

Buradaki en ünlü yapı Parthenon, akabinde ise Erekhtheion

Athenan baş tapınağı, MÖ 5. Yüzyılda inşa edilmiştir.Antik Yunan dan günümüze kalan yapılardan en meşhurlarından biri. Dev sutunlarla çevrilidir. Antik Yunan ve Atina Demokrasisinin simgesidir.

İşte size Akropolis ten resimler,

 

akropolis

 

akropolis

atina

akropolis

 

DSC02957 (Large)

 

akropolis

 

Atina

 

 

20130713_101254 (Medium)

 

20130713_102311 (Medium)

İkinci Önemli yapı ise Erekhtheion; MÖ 421-405 arasında Tanrıça Athena adına yapılmış. Mimarının Mnesikles olduğu sanılmaktadır .Diğer Yunan tapınaklarına göre farklı iki kotta yapılmıştır. Saçaklığı taşıyan karyatid figürleri gerçekten görülmeye değer.

 

Erekhtheion

 

 

Erekhtheion

Not: Önemli bir nokta, sabahın erken saatlerinde Akropolis te olduğumuz halde inanılmaz sıcak bir hava vardı. Temmuz ayında ve şehrin 150m üzerinde ayrıca ağaçsız bir bölgede olduğunuzu unutmayın. Güneş oldukça etkili. Birçok tur otobüsünün aynı anda bu noktaya varması ve turistlerin az sayıda olan büfelere ilgisinden ötürü,su işi ciddi problem oldu, burada bulunan bir çeşmede uzun süre sıra bekledik. Kısacası şapka , su yanınızda bulunsun, mutlaka! Ayrıca bilet içinde oldukça uzun bir sıra var. Bileti önceden almamıza rağmen uzunca bir müddet sıra bekledik. Muhakkak biletinizi önceden alın ve kendinizi bu kuyruğa hazırlayın.

 

DSC02955 (Medium)

İkinci adresimiz Parlamento Binası

Parlamento binası Ayntagma meydanında, şehrin göbeğinde,bu açıdan bizden biraz farklı, Burada askerlerle resim çektirmek moda, Ayrıca  askerlerin nöbet değişimi seramonisini izlemenizi tavsiye ederim.

Ekran Alıntısı

Parlamento binasının ön duvarında resimde gördüğünüz yatan bir asker var.Meçhul Asker Anıtı. Önünde Evzon askerleri nöbet tutmakta, tam 100 yıldır. Bu anıt dünya üzerinde hayatını kaybeden tüm Helen askerlerine adanmış.

Anıt ın üzerinde Perikles(Ünlü Atina Konumtanı)’in şu sözü var,

‘‘Demokrasi ve vatan için ölenlerin mezarı bütün dünyadır.’’

20130713_115007 (Medium)

 

Parlamento binasından sonraki durak İlk olimpiyat stadı

 

ATİNA

 

ATİNA

 

Atina üniversitesi ise gerçekten etkileyici;

20130713_115713 (Medium)

 

 

Ayrıca bildiğiniz gibi Atina uzun süredir ekonomik krizle boğuşuyor,diğer adalarda fiyatların ciddi düşmesinden anlaşıldığı gibi, Atina dada kapanan dükkanlardan ekonomik krizi hissedebiliyorsunuz

 

Bir sonraki durak güzel bir öğle yemeği için şehir merkezine gitmek,Burada ismini yazamayacağım:) ancak aşağıda resmini eklediğim restorantta öğle yemeğimizi yedik,ünlülerin sık sık ziyaret ettiği bir restorant,buranın sahibi eski İstanbul ‘lu, yemek esnasında Yunan müziğinin keyfini çıkardık.

20130713_124045 (Medium)

 

Atina

 

20130713_124006 (Medium)

 

 

20130713_124029 (Medium)

 

20130713_124137 (Medium)

 

Yemekten akabinde Ermou caddesinde alışveriş zamanı,burası İstiklal caddesinin bir boy küçüğü, H&M, Topshop,Zara gibi dünyaca ünlü markalar bu caddede yerini almış. Alışveriş molası sonrası Kolonakide güzel bir dondurma molası vermenizi şiddetle tavsiye ederim. Kolonakide Atina nın Nişantaşı semti, hoş baylar ve bayanlar sağlı sollu kafelerin önüne atılan masalarda keyifle sohbet ediyor, soğuk içeceklerini yudumluyor.

 

Ermou caddesinde yürüme mesafesinde Athens Flea Marker (Bit pazarı) nı muhakkak ziyaret edin,Bu küçük pazarda aynı Kapalıçarşı daki gibi, takı, dekorasyon ürünleri, mutfak gereçlerini vb. bulabilirsiniz. Ben resimde gördüğünüz kahve fincanını, Yunanistan’a özgü Buzuki  müzik aletinin ufak bir minyatürünü , dekorasyonda kullanmak üzere  tanrıça heykelciklerinden, üzerinde Antik Yunan figürleri bulunan minik bir parfüm şişesini hatıra olarak aldım. Buradaki dükkanları bol bol gezebilirsiniz,esnaf Türkçe olarak sizi selamlıyorlar ve uğurluyorlar.

 

hatıra

 

DSC_0006 (Medium)

 

 

DSC_0008 (Medium)

 

Yine bit pazarının bitişinde yürüme mesafesindeki Monastiraki meydanında zaman geçirebilir ve  Mustafa Voyvoda camisini de görebilirsiniz,İbadete açık değil cami. Avrupada ibadete açık camisi olmayan tek başkent Atina. Bu meydan tarihle günümüzün bir harmanı adeta. Binalar ,yapılar, tarih ben buradayım diye bağırıyor, ancak turistleştirilmiş kafeler ve mağazalar ise aramıza geri dön diyor.

20130713_152740 (Medium)

 

Atina hiç yabancı hissetmeyeceğiniz bir şehir. İstanbul un bir boy küçüğü gibi geldi bana. Bir günlük turda önemli yerleri gezebilmeniz için yeterli oluyor. Ancak Atina için mümkün ise birkaç gününüzü de ayırabilirsiniz.

Çok keyifli bir Yunan adaları turu oldu.Şiddetle tavsiye ederim. Kesinlikle tekrarlanmaya değer. Gemi ile gezme fikrine iyiden iyiye alıştık. Bunuda listemize aldık.

 

Sonraki durak: OCTOBERFEST

No Comments