Münih , Bavyera eyaletinin başkenti. Aynı zamanda Alman ekonomisinin en önemli kenti, her ne kadar diğer bölgeler tarafından köylü olarak görülseler de en zengin kesim bu bölgede.

 Bu insanlar gerçekten çalışkan.  BMW, benim de bir çalışanı olduğum Siemens, (eski çalışanı olduğum:))Bosch Siemens Ev Aletleri gibi uluslararası büyük firmalar hep Münih merkezli. 2. Dünya savaşından sonra Almanya’yı ayakta tuttukları kesin. Bavyeranın Alman ekonomisine katkısı tartışılmaz bir gerçek. Ayrıca eyalet yüzölçümü olarakta  Almanya’ nın en büyük eyaleti.

Halk Bavyeralık kimliğini çok özümsemiştir. Öyle ki çoğu zaman Alman ve Bavyera kimliklerini beraber kullanırlar. Ve tabi biralarıyla oldukça övünürler.Haklılar.

Köylü olarak tanımlanmalarının nedeni ise hala tarımsal nüfusun çok yüksek olması, nispeten diğer bölgelere göre daha tutucu yapıları. Burjuva kavramının ilk ortaya çıktı bölge burası.Özünde köylü, biraz cahil ancak zengin kesim olarak görülmekteler. Hani eski Türk filmlerindede gurbetçi vatandaşlarımız Almanyadan döndüklerinde tüylü şapkalar takarlardı ya işte bu şapka bu bölgeyi temsil etmektedir. Ayrıca konuştukları Bavyera dili ise diğer bölgelere göre çok farklı. Eğer benim gibi Berlin civarı bir bölgede Almanca öğrendiyseniz anlamak imkansız diyebilirim.

DSC_4902 (Large)

Münihte nufüs 1,5milyon civarı, genel kanı ise yaşam pahalı , özellikle de kiralar. Kendi tecrübelerime göre ise, bu şehre iş nedeniyle sık sık gittim, konaklamanın diğer şehirlere göre nispeten pahalı olduğunu söyleyebilirim. Almanya için ise genel kanım, yiyeceklerin ucuz konaklamaların yüksek olduğu.

Gelelim gezilecek görülecek yerlerine;

Münih’i keşfetmek için Oktoberfest in kapanışa denk gelen hafta sonunu seçtik.  Schönes wochenende( harika haftasonu)  biletlerimizi aldık, 15 kişi yollara düştük. Bu bilet Almanya da öğrenciler için ‘hayat kurtaran’ demektir. Almanya da bulunduğum yılda fiyatı 35 € idi ve 5 kişi paylaşılabiliyordu. Cuma gecesi 24:00 ile başlar, Pazar gecesi 24:00 da biter, bu süre içerisindeki hızlı trenler hariç istediğiniz trene binip seyahat edebilirsiniz. Tabi 2. Sınıf ta, 2.klasse:). Kişi başı 7€ ya denk gelir ki, candır kendisi . Birde uygun bir konaklama seçeneği bulup, yemek işindede çok lükse kaçmazsanız, müthiş uygun bir şekilde haftasonları kendinizi başka bir şehirde bulabilirsiniz. 6 ay kaldığım bu ülkede neredeyse hiçbir hafta sonumu yurttaki odamda geçirmedim. Bu biletle tüm Almanya’yı gezdim diyebilirim, Leipzig, Hamburg, Dresden,Köln,Düsseldorf , Münih, ..  Almanyayı doğudan batıya , kuzeyden güneye keşfettim. O nedenle bu biletin yeri ayrıdır bende, yeri gelmişken bir parantez açmak istedim.

Öte yandan Münih için sadece 1 günümüz vardı . Dolayısıyla tadı damağımızda kalan bir şehir tutu oldu. Ayrıca görsellik ön planda olan bir yazı olcağınıda şimdiden belirteyim

Tekrar gelelim gezilecek yerler listesine,

Marien Platzdan yani şehrin kalbinden başlamak yanlış olmaz sanırım. Eskiden bu meydan Munih’in tuz ve tahıl pazarı olarak kullanılıyormuş. Şimdi ise şehrin merkezi ve buluşma noktası. Meydanın çevresinde St.Peter klisesi, Eski belediye sarayı,(Altes Rathaus), yeni belediye sarayı(Neues Rathaus) bulunmakta, Meydandan açılan Kaufinger caddesinde  çeşit çeşit mağazalar , H&M, Zara vb bir çok uluslararası firmaların mağazaları mevcut. Meydanın hemen yanında şahane bir 2 katlı  Apple mağazası var. Bir seferinde  Marien platz daki Christmas marketinin kurulu olduğu bir döneme denk geldim,Şahaneydi. Ayrı bir post ta yer vereceğim,

marienplatz

 

100_6168 (Large)

 

 

Eski belediye binası (Alter Rathaus) da muhakkak görülmesi gereken yerler arasında, Yeni belediye binasının hemen yanında yer almakta, her daim kalabalık olan MarienPlatz bu iki beldeiye binasını barındırmakta, Eski belediye binasının hemen yanındaki dar sokak daha geniş bir avluya açılıyor. Bu yolu takip ettiğinizde karşınıza bira içebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz yerler çıkacak. zamanınız az ise fastfood dükkanlarıda bu cadde üzerinde.

 

altes rathaus

Neues Rathaus; Binanın cephesindeki figürler gerçekten göz kamaştırıyor. Metro istasyonundan meydana çıkarken o kadar muhteşem bir görüntü sunuyorki size, etkilenmemek imkansız.  Özellikle kulesinden Münih’in muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz, saat 12 de ise saatin içerisindeki Bavyera figürleri şovunu sergiliyor, Muhakkak izleyin. Kulesinden Münih manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Gece ise ayrı bir güzel.

neues rathaus

 

100_6129 (Large)

100_6166 (Large)

 

 

100_6171 (Large)

 

 100_6134 (Large)

100_6135 (Large)

 

100_6148 (Large)

Frauenkirsche; ikiz saat kuleleriyle görülmeye değer bir kilise, MarienPlatz ın hemen yakınında bulunuyor.

100_6151 (Large)

 

 

fraunkirsche

Alianz Arena; Frauenkirsche yide gördükten sonra durağımız Alianz Arena ,bu stadın kapasitesi 66.000 kişi, 340 milyon€ ya mal olmuş, gece dış cephesi Bayern Münih renklerine bürünüyor, stadın parkındaki noktadan alışveriş yaptık, o gün maç olduğundan oldukça renkliydi burası;

100_6212 (Large)

100_6185 (Large)

 

100_6214 (Large)

Yazının başında belirtmiştim,maalesef şehri gezebilmek için bir günümüz vardı, bu nedenle sadece belli başlı yerleri keşfetme şansı yakaladık. Tabiki Münih te görülecekler bu yerlerle sınırlı değil. Şehre en az birkaç gün ayırmanızı ve olmazsa olmaz yerleri gezmenizi tavsiye ederim. Benim içinde  BMW müzesini,İngiliz Bahçesini görün lütfen,

Sonraki durak MOSTAR

bmw_museum_p0000965-c

huw6u

No Comments