Capture

Aslına bakarsanız düzenli beslenme,sağlıklı yaşam olayına el atmamın mazisi çokta eskiye dayanmıyor. Sağlıklı beslenmekte kilo vermem mi gerekiyordan öteye gitmiyordu. Ekmeği kıstımı, şekere direndi mi hop diye fazla bir iki kilodan kurtulan ben birgün baktımki ne o kestiğim ekmek ne de feda ettiğim tatlı keyiflerim işe yaramıyor. O bir kaç kilo hiçte öyle şıp diye gitmiyor. O an beynimde (ki kendisi efsane cümleler haznemde yerini aldı) kimin ve ne zaman söylediğinin önemsiz olduğu bir zamanlar duyduğum bir cümle yankılandı. ’25 inden sonra vücudunun değişimini göreceksin,o kilolar öyle kolay gitmeyecek’. Hakikatten öyle mi? …Sık sık ve çok kolay hasta olmaya başlayınca ‘E bu tempoya  vücudun dayanmıyor tabi’ ler başladı çevrede. Sahi benki 4_5 saat uykularla dört köşe gezen, 10 saatin üstünde otobüs yolculuğuyla bir şehri gezip,pazar gecesi dönüp,pazartesi ofisinde yerini alıp banamısın demeyen,çarşambadan yeniden haftasonunu planlayan insan… Hakikatten yorgunluk hissediliyor mu artık.

O zaman dedim ki kendime artık bünye hafiften sinyal veriyor , e nerden baksan yavaştan 30′ lara yaklaşıyorsun,şu bünyeye bir el at. İşte bu vesileyle biraz daha yemek düzenimizi değiştirelim,düzenli spor yapalım,daha organik beslenelimcilere bizde eşimle birlikte katılmış olduk. Alışveriş listemizde artık ne kadar oluyorsa daha organik ürünler girdi. Kalori hesapları,spor saatleri belirlendi. Tam da bu noktada detoks denemeye karar verdim. Juico ile birkaç araştırmadan sonra tanıştım. Aslında yavaş yavaş moda halini aldı ama sağlıkta moda olmaz görüşündeyim. Gelelim juice cleance olayına.Bu süreçte amaç  katı gıdalara ara vererek besin değeri yüksek sıvı besinlerle beslenerek vücudun toksin atmasına yardımcı olmak. Durumun özeti sindirim sisteminizde dinleneceğinden vücudunuz daha ziyade onarıma enerji harcaması. En azından bendeki karşılığı bu:) Baştan söyleyeyim bu yöntem bir kilo verme yöntemi değil. Tabiki bol bol sıvı tüketildiğinden birkaç kilo fazlanız toksinlerle birlikte atılıyor. Ancak biter bitmez kebap,pizza Allah ne verdiyse dönerseniz o kiloların çok fazlasını alırsınız. sizi cezalandıracak bir midede cabası. Benim 3.juico deneyimim. İlk defa 2.günü bitirebildim. Buradaki en önemli konu bence ön hazırlığınızı iyi yapıyor olmanız. Bol sıvı tüketmeye alışkın olmanız gerekiyor. Başlangıç seviyesinde 500 ml den oluşan 6 adet şişeniz var. Ben özellikle ön hazırlığımı iyi yaptığıma inandığım son denemede açlık hissetmedim ancak bir müddet sonra gerçekten birşey içmek istemiyorsunuz. Her şişe arasındada bir bardak su tükettiğimden beyazdan önce halim kalmadı birşey içmeye. Şişeler iki saatte bir tüketecek şekilde gününüzü programlayabilrsiniz. Sitede tavsiyelerde yer almakta.Detaylı bilgi için linki bıraktım buraya.

 

Capture

Öte yandan evde olmanızı tavsiye ederim malum hem sizi bol bol tuvaletle buluşturacak hemde dinlenmenize yönlendirecek hafiften bir baş ağrısına sebep olabilir. Benim için juice cleance sürecinde en önemli amaç vücudumu dinlendirmek bir müddet sağlıklı besinlerle kavuşmasını sağlamak. 2 günlük bir program ile dünyanın en sağlıklı insanı olmayacaksınız elbette. Ancak vücudu hafiften terbiye ettiği aşikar. 2 günlük bir detoks sonrası bir kaç hafta yemek düzeninize sadık kalırsanız sağlıklı beslenmeğe iyi bir başlangıç yapmak için ideal bir program bence. 3 günlük detoks tavsiye ediliyor ancak iki günden fazla yapılmasının benim açımdan mümkünatı yoktur. 3 günü tamamlayabilenleri alınlarından öpüyorum.

 

Peki tadları nasıldır? Yorumlarım;

Beyaz , Tatlı Sarı; en içilebilir olanlar. Beyaz da kaju ve tarçın , Sarı da elma,ananas ve nane var, tadları başarılı.

Yeşil; Eh işte sabah kahvaltısı için sebze olayı zor oluyor ama yinede katlanabilir, 2 şişe olması hafiften moral bozuyor

Kırmızı; Nar Çiçeği olana canım feda ama o Pancar yokmu, Ömrü hayatımda o tadı anmak istemiyorum

Not: 3 denememde de Kırmızıyı(Pancar olan) bitiremedim

Mini tavsiye;Pipetle içmek çok daha kolay oluyor.

 

Sözün özü bu aralar iş yoğunluğundan azıcık yorulan ,öte yandan yakın zamanda yine yollara düşeceği aşikar ben  bazı haftasonları bol bol dinlenip bu sıvılardan içip vücuduna olumlu bir katkı yaptığına inanıyor. Yine de tavsiyem bir haftasonu değil yılın her günü sağlıklı beslenmeği hayatınızın bir parçası haline getirmeniz. Neyi ne kadar yiyeceğimizi,doğru olanın ne olduğunu bilmek,öğrenmeye çalışmak. Ben bunu yapmaya çalışıyorum.Sonuçta yollar bizi bekler,enerji lazım

 

Herkese iyi haftasonları

Sevgiler.

 

 

 

 

2 Comments