Son dönemlerde Yunan adaları bir hayli revaçta. Ülkenin içinde bulunduğu kriz, fiyatlara yansıyınca  turizme olan ilgiyi dahada arttırdı.Yeni Başbakanları ne gibi yenilikler getirecek ülkeye göreceğiz.Bildiğiniz üzere bu sıra oldukça kritik bir dönemdeler. Bakalım bu hafta sonu Yunan halkı ne karar verecek.

Gelelim nam-ı diğer Taşöz adasına;

Yunanistan ‘ın nasıl oluştuğu hikayesi ile başlayayım ve  sizi mitolojik döneme çağırayım.

Zeus elinde kalan bir parça toprağı havaya savurup,yeryüzüne serper. Böylece bugünkü 3000 üzerinde adası ile Yunanistan oluşur. Evet ! 3000 in üzerinde irili ufaklı kara parçasını bünyesinde barındırıyor bu ülke, ancak günümüzde bunun sadece 110 tanesinde aktif yaşam mevcut. Thassos Adası da bunlardan biri.

Zeus Phonex kralının kızı Europa ‘yı Hera’ dan kaçırmak için boğa kılığına giriyor. Kral kızını bulması için Thassos’ u görevlendiriyor, Thassos Europa’nın izinde bu topraklara kadar geliyor ve adanın güzelliğinden o kadar etkileniyor ki buradan ayrılamıyor. Ada ismini buradan almış oluyor.

Ada 387 kilometrekarelik bir yüz ölçüme sahip, 97 km lik sahil şeridi, 70 i aşkın plajı mevcut. 1000 m den yüksek 5 tane tepesi olan bu ada,  tepelerin kar tutması sayesinde toprakları daha iyi beslendiğinden %80 i çamlık alana sahip,

Mermerleri ile meşhur olan ada, Roma döneminde heykeltraşların sergilerine ev sahipliği yapan, dönemin zengin tabakasının yaşadığı, Kuzey’in Atina sı adı ile anılırmış.Günümüzde bal ve reçel diğer önemli geçim kaynağı.

Adaya Nestas deltası yolunu takip ederek, Keramati limanından geçebilirsiniz. Bu bölge üzüm bağları, mısır, buğday yetiştirilen Yunanistan’ ın en önemli tarım bölgesi. Ülkenin %70 i dağlık iken,Batı Trakya havzası olarak adlandırılan bu bölge düzlük ve tarıma elverişli, dolayısıyla ülke tarımının büyük bir bölümü bu bölgede yapılıyor. Yeri gelmişken ülke elektriğin tamamını kendi üretiyor. Doğalgaz kullanımı yok denecek kadar az ve elektrik ucuz.

Yolculuk boyunca mis gibi havanın tadını çıkardık,

DSC_0003 (Medium)

DSC_0005 (Medium)

DSC_0009 (Medium)

DSC_0010 (Medium)

 

DSC_0020 (Medium)

DSC_0021 (Medium)

DSC_0024 (Medium)

Bu arada  katlı sistem bulunan bu feribotlardan özellikle yaz aylarında Eskihisar-Topçular hattında da kullanılmalı diye düşünüyorum:)

DSC_0295 (Medium)

DSC_0303 (Medium)

Adada ilk durağımız Panania Köyü, Meryem Ana köyü olarakta anılmakta. Yol boyunca mermer ocakları çevresinde konumlanan yoldan tırmanıyoruz. Hakikatten görüdüğüm en yeşil Yunan adasındayız. Köy 115 yıllık sonsuz Uyku Kilisesi ile meşhur. Ayrıca 2 büyük ağacın gövdesinde doğal yollarla oluşan kalp şekillerinin yer aldığı aşıklar köprüsü de görülmesi gereken diğer önemli adres. Denilen o ki; sevgilinizle bu köprüden geçerseniz aşkınız sonsuz olurmuş, ben onların yalancısıyım, garanti edemem , sonra bozuşmayalım:)

 

DSC_0080 (Medium)

 

DSC_0089 (Medium)

 

DSC_0091 (Medium)


DSC_0098 (Medium)

DSC_0048 (Medium)

DSC_0049 (Medium)

DSC_0050 (Medium)

Köyün yolları sakin,rengarenk, özel mermerden yapılan çatılar bambaşka bir hava katmış köye, birde şirin mi şirin bu  evi bünyesinde barındırıyor. Detay resimleri ayrıca paylaşacağım.

DSC_0123 (Medium)

 

Köyde ölüm yaş ortalaması 95 imiş, köy kahvesinin önünden geçince iyice inandım:) Köydeki suyun minaralleri, bal, temiz doğa vb derken ömürlerinin bu kadar uzun olmasına şaşırmamalıyız.

DSC_0039 (Medium)

DSC_0140 (Medium)

 

     Bol bol geziyoruz köyü, gezerken 3421 kapı resmime birkaçını daha ekliyorum.

DSC_0035 (Medium)

DSC_0037 (Medium)

DSC_0040 (Medium)

DSC_0041 (Medium)

DSC_0043 (Medium)


DSC_0100 (Medium)

DSC_0101 (Medium)

DSC_0105 (Medium)


DSC_0107 (Medium)

DSC_0110 (Medium)

DSC_0139 (Medium)

DSC_0142 (Medium)

DSC_0143 (Medium)

DSC_0145 (Medium)

DSC_0147 (Medium)

 

DSC_0150 (Medium)

DSC_0153 (Medium)

DSC_0154 (Medium)


DSC_0156 (Medium)

DSC_0157 (Medium)

DSC_0164 (Medium)

 

Köy gezimizden sonra iyiden iyiye kendini hissettiren güneş, kendimizi plajlara atmamız için bir mesaj veriyor

Gelelim adanın plajlarına, Golden beach adanın en uzun plajı, sayısız plaj var adada. Denizin hakkını vermek için bence yapılması gereken; araba, ATV yada motosiklet kiralayıp, limandan başlayarak sırasıyla plajları keşfetmek.

 

island-of-thassos-in-greece-map

 

 

thassos1

La Scala Beach i tavsiye ederim, geçtiğimiz sene Eylül ayında ufak bir yenilenme durumu oldu. Giriş ücretsiz ancak önemli olan barını kullanmanız. Birde kendinize özel bir loca istiyorsanız yaklaşık 60€ luk bir harcama yapmanız gerekiyor.

İnternet sayfası ingilizce olarakta mevcut, daha fazla bilgi isterseniz göz atabilirsiniz,

http://www.lascalabeach.gr/

la-scala-beach-slide-01

la-scala-beach-slide-05

sejur-insula-thassos-plaja-la-scala-beach

 

Akşam ise şehir merkezine inerek çarşıyı talan ettik, Mitos lokantasında güzel bir yemek yedik, tabiki kalamari, caciki,uzo,kabak kızartması sofradaydı. Adada genellikle Simi lokantasını tavsiye ederler, açıkçası tıklım tıklımdı, Biz Mitos lokantasından da çok memnun kaldık tavsiye ederim. Lokantalar aynı yol üzerinde sıralanmakta.

Otele dönmeden önce güzel bir sahil yürüyüşünü tavsiye ederim.

DSC_0211 (Medium)

DSC_0215 (Medium)

DSC_0217 (Medium)

DSC_0228 (Medium)

DSC_0279 (Medium)

 

Aklınızda olması adına belirtmek isterim ki, hafta sonları birçok şirket Cuma gecesi gidiş ve Pazar akşamı dönüş şeklinde turlar düzenliyor.Haziran ‘ın ilk haftasından başlayarak Eylül’ün ekinci haftasına kadar devem ediyor turlar.

Ada doğasıyla, deniziyle, yeşiliyle tam bir cennet, keşfedilmeye değmez mi sizce?

Herkese iyi hafta sonları

Sevgiler,

Sonraki durak: Eee madem cennet dedik, Türkiye’ den bir cennete yollanalım,

Ayvalık ve Cunda Adası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments