Sıra geldi ilk Cruise deneyimimize . Bu gemi turuna katıldığımdan beri kısa sürede çok fazla sorular soruldu , kendimce tavsiyeler verdim, önerilerde bulundum. Bu senede gitmeyi düşünenler için sezon bitmeden önce hemen yazmak istedim. Belkide son kalan turu yakalayabilirsiniz yada önümüzdeki sene planına alırsınız:)

Geçen sene gemi ile seyahat etmeyi kafamıza koymuştuk, ancak iş yoğunluğu ve uzun tatil günlerinin azıcık hayal olmasından ötürü kısa süreli bir şey yapmak zorundaydık. Bu nedenle neden Yunan Adaları olmasın dedik.Yıllardır Ege sahillerinde tatil yapıyoruz, burnumuzun dibindeki adaların adlarını duymakla yetiniyorduk.

Öncelikle Turumuzun Sloganı;

Mykonos eğlence  ,Santorini romantizim , Atina kültür

Her ne kadar öğrenciyken sırt çantanı alıp gezmek konseptine alışkın olsamda ve bu bana özgür olmam açısından daha cazip gelsede, öğrencilik hayatından çalışma hayatına geçiş yapıldığında ve 3-4 günlük tatillerin fırsata dönüştüğü zamanlarda otelinde sizinle birlikte gittiğiniz heryere geliyor olması oldukça keyifli. Ayrıldığınız her şehirde çantanızı toplamak , vardığınız her şehirde tekrar açmak gerekmiyor. Standartlarınız ortalama olarak sabit kalmış oluyor. Ayrıca gemide gece için sürekli eğlenceler ve animasyonlar var. Tercih edenler içinde gemi hareket halindeyken casino da zaman geçirebilirsiniz.Güvertede ufak bir havuz mevcut. Açıkçası yüzebileceğinizi söyleyemeyeceğim. Ancak serinlemek için kullanılabilir. Eğlence arayanlar için geminin belirli salonlarında müzik dinleyebilir, dans edebilir, şovları izleyebilirsiniz. Ayrıca ufak bir cep sineması mevcut. Günün belirli saatlerinde farklı filmler oynuyor. Öte yandan yeni tadlara açık olmayanlar için ise yüzen otelinizdeki menülerde oldukça başarılı. Ancak ben kendi adıma gittiğim heryerde lokal lezzetleri tatmaktan yanayım.

Öncelikle gemi ve kabin seçiminden başlayalım: Bizim gemimiz Aegen Paradise, tercihimiz ETS tur. Tabiki gemi rehberlerinden birinin arkadaşımınızın arkadaşı oluyor olması(J) ayrıca önemliydi  ve tercih sebebiydi. Harika zaman geçirmemizi sağladılar, heryeri avuçlarının içi gibi biliyor olmaları, turu bizim için dahada keyifli hale getirdi.

 

20130711_123102

Gemide kabin seçimi bence  önemli.  Bu tatilde bizlere geçen sene aynı tura katılan arkadaşlarımız (Ecem ve Didem ) eşlik ettiler. Kendileri bir önceki sene iç kabinde seyahat etmişlerdi, onların tavsiyelerine uyarak biz bu kabini tercih etmedik.  İç  kabinin özelliği hiç cam olmaması,gemi yolculuklarına alışkın değilseniz biraz basabilir. Bu nedenle biz Superior dış kabini (kare camlı) tercih ettik. Sınıflandırma şu şekilde  standart iç kabin, dış kabin (lumboz camlı), Superior Dış kabin, Premium Deluxe Dış kabin(büyük kare cam), Balkonlu silver kabin, Balkonlu gold kabin, Balkonlu suite kabin. Kabinlerde kendi içerisindeki en önemli fark  görüş engelli ; kısmi görüş engelli ve normal olarak ayrılması, ayrıca balkonlu çok daha lüks odalarda mevcut, bütçenize göre seçebilirsiniz.Lumboz camlılar ise güvertenin altında kalan kısımlar.

Biz kare camlının daha ferah olacağını düşündük, ancak bu camlar açılmıyor dolayısıyla oksijen konusunda yine havalandırmaya güvenmek zorundasınız. Yeri gelmişken belirteyim, odalar ferah ancak 2. ve 3. günlerde ara ara kapıyı açıp, hava sirkülasyonunu sağlamamız gerekti.

Peki kısmı görüşlü, görüş engelli ne demek; bildiğiniz gibi güvertede can kurtaran botları var. Bunlar belirli aralıklarla asılmış durumda. Bu botlar nedeniyle odaların bazıları kısmı görüşlü, yada tamamen görüş engelli olarak sınıflandırılıyor, seçim yaparken bu detaya dikkat etmenizi öneririm. Oda fiyatları standart iç kabin 200€ olarak başlıyor.

Kabin seçiminiz konusunda acentada yada internet sayfasında tüm detayları bulabiliyorsunuz, Kabin numaranızı belirledikten sonra ise vize konusunu çözüyoruz. Eğer geçerli bir schengen vizeniz varsa bunu kullanabilirseniz ki ben öyle yaptım, yok ise tur sizin adınıza vizeyi hallediyor. Sizden belirli evraklar talep ediliyor .Bunları acentaya göndermeniz yeterli, ancak öyle normal schengen gereklilikleri gibi düşünmeyin. Pasaport fotokopisi, resim, Schengen başvuru formu gibi basit evraklar. Vize dediğimizde aslında bir kart ve bunu kaybetmemeniz gerekiyor. Gemiden inerken bu kartla işlemleriniz yapılıyor.

 

DSC_0021

 

Bunuda hallettikten sonra sıra Çeşme biletlerine geliyor, Cruise kalkış limanı Çeşme, turlar genellikle Peşembe günü çıkışlı,dolayısıyla tavsiyem eğer imkanınız var ise  öncesinden giderek Çeşme de birkaç gün geçirmek ve bol bol yüzmek. Gemi turunun benim için en ilginç yanı yüzme konusu. Sürekli denizdesiniz ancak bizim seçtiğimiz tur programında sadece Santorini ayağında  yüzme şansı yakalamamız.(Santorini yazımda bununda detaylarını paylaşacağım). Daha önce belirttiğim gibi gemide ufak bir havuz var, güvertenin belirli yerlerinde serinleyebileceğiniz duşlar var. Ancak yinede deniz gibi bir ferahlamışlık elde edemiyorsunuz. Bu nedenle imkan olursa bol bol yüzün öncesinde:)

Biz sabah Çeşme limanına vardık ve işlemler için limanda kurulan acentanın masasına gittik, burada bavullarınızı teslim ediyorsunuz, bavullar odalarınıza kadar getiriliyor, siz bavulla o andan sonra ilgilenmiyorsunuz ki buda sevdiğim yanlardan biri. Odanıza kadar çekiştirip durmuyorsunuz bavulu. Ve hareket saati gelene kadar oyalanma vakti…

No Comments