Taşı toprağı beton şehrim İstanbul dan sonra her bir köşesinden park fırlayan ve kendileri gezilecek görülecek yerler listeme yerleşen,saray ve müzelerle bezenmiş, bu müze ve saraylar için en az 1 hafta ayırmanız gereken, Avrupa da gördüğün en sportif, kendi taktığım isimle koşan şehir Viyana rotamız.

Abartıyorsun demeyin, ağacıyla ,yaprağıyla 2356 kere resim çekinmişliğim var bu parklarda, meğer yeşil fondayken nede güzel oluyormuş,

yeşilin güzelliğinden, oksijenin etkisinden midir nedir şehir parkında Johann Strauss heykeli bahçesinde bendeniz; ağaçların arasında Instagram pozları veriyorum,

viyana şehir parkı

yakın bir gelecekte muhtemelen güzel şehrimiz İstanbul dada bulabildiğimiz nadide bir kaç ağaç ile turistlik fotoğraf çekinmek durumunda kalabiliriz.

Yazının devamında detayları bulacağınız sarayların bahçeleri, uçsuz bucaksız yeşilliklerden oluşmakta ve bu bahçeler, insanlara spor yapması , ailesiyle yürüyebilmesi için açık. Sadece sarayın müze olarak ayrılmış yerleri ücretli. İnsanlar sarayların bahçelerinde bol oksijenle spor yapıyorlar. Öyle ki siz Belvedere sarayının bahçesinde en sevimli hallerinizle turistlik bir kare yakalamaya çalışırken, Pazar sabahları Bostancı-Kartal sahilde koşuya çıktığınızda denk gelebileceğiniz sportifliğiyle, fotoğrafın bir köşesinden Viyana’lı vatandaş eşlik edebiliyor size, Bakınız;

belvedere 1

 

Viyana ile ilgili kapılarına defalarca dayanıp , alamadığımız şehir olarak bahsetmek istemiyorum, tarihsel olarak çok fazla anlatacaklarım yok size bu yazıda. Fethedip geldik diyede müthiş yaratıcı bir espiride eklemek istemiyorum:)

Viyana için bu hafta sonu sadece 48 saatten biraz fazla zamanımız var. Gazete ekleri tadında , 48 saatte Viyana, az birazda rehber formatında;

 

Uyarı: Bu yazı çok sayıda resim içermektedir:)

 

Ne zaman gidilir

Ne zaman gidilir sorusunu şehri nasıl görmek istediğinize göre değişken bir şekilde cevaplanabilir, her mevsimi ayrı güzel yani. Örneğin kışın gittiğim ancak şehrin sonbahar görüntüsünde olduğu , sarı yapraklarına vurulduğum uçsuz bucaksız bahçeleri  yazında ayrıca görmek isterim. Kim bilir belki yazın yine gideriz.

 

Ulaşım;

Viyana’ya uçak ile ulaşmak en mantıklısı tabiki. İstanbuldan otobüsler varmış ayrıca Viyana ya giden, ancak beyaz yakalı insanlar olarak izinlerimizin sayılı olduğunu ve hafta sonlarına ekstra geziler sıkıştırmaya çalıştığımız düşünülürse uçak en mantıklı seçenek gibi:)

Öncelikle hava alanında şehir merkezine ulaşmak için tren ve otobüs alternatifi mevcut, tavsiyem CAT trenini kullanmanız (City Airport Train) , hava alanından kalkan tren hiç durmadan yoluna devam ediyor, toplam 16 dakikada şehir merkezinde olabiliyorsunuz. kişi başı gidiş dönüş bilet fiyatı 19€

CAT

Trenin çalışma saatleri;

Hava alanından şehir merkezine 06:06 ile 22:36 arası her yarım saatte bir :06 ve :36 geçelerde,

Şehir merkezinden havaalanına ise 05:36 ile 23:06 arası yine her yarın saatte bir :06 ve:36 geçelerde,

Tren sizi U3 numaralı metroda Wien Mitte/landstraße durağına götürecek

bu istasyonda 48 saat geçerli olan biletimizi aldık 13,30€ kişi başı

72 saat geçerli olan bilet ise 16,60€

viyana şehrini rahatlıkla metro ile gezebilirsiniz . bu nedenle bu biletlerden almanız çok daha ekonomik olacaktır,

Viyana Metrosu toplam 5 hattan oluşmakta,U1,U2,U3,U4,U6

VİYANA METRO HARİTASI (Medium)

U3 hattındaki en önemli durak Stephanplatz (Stephan Meydanı), Stephan katedralinden ismini almış olan bu meydan şehrin merkezi konumunda ,gezmeye buradan başlayabilirsiniz.

 Konaklama;

Konaklama konusunda envayi çeşit seçenek mevcut , biz A&O Wien Hauptbahnof otelde kaldık, istasyona çok yakın temiz ve rahattı tavsiye ederiz,iki kişi 2 gece 295 TL /92€ civarı, kredi kartında ödeme yaptığınıda 2,95€ luk bir komisyon alınıyor. Kahvaltı hariç.

Konaklamaya çok para harcamayı müsriflik olarak gören bir çift olduğumuzdan:) temiz olsun metroya yakın olsun bizimdir mantığındayız, ancak şehir merkezine daha yakın yerlerde bütçenize uygun farklı seçenekleri de değerlendirebilirsiniz ki kaldığımız bu otelin hostelide vardı. Arasında pek bir fark göremedik açıkçası.

Otele ulaşabilmek için trenin sizi ulaştırdığı Lanstraße istasyonundan Stephanplatz  durağına devam edin, burada U1 hattına aktarma yaparak, Reumannplatz yönünde Hauptbahnof istasyonunda inebilirsiniz, otel yürüme mesafesinde,

Biz oteli ararken yanlış caddeye saptığımızda, tanıştığımız Viyanalı bir beyefendi, ki kendisi gerçekten bir beyefendi, gerek yok dememize rağmen neredeyse otelin kapısına kadar eşlik etti bize.

Yemek;

Gelelim önemli bir noktaya ; şinitzel ,patates salatası ve meşhur Sacher tatlısının yemeden dönmüyoruz ,

ayrıca her blogda görebileceğiniz gibi şinitzel için Füglmüller restorant öneriliyor, önceden internetten rezervasyon yapın yoksa hakikatten yer yok,öğlende denedik ama yer yok,

Ancak bu demek değil ki bu lezzetlerin tadına bakmadık. Stephan meydanındaki Europe cafede yedik şinitzel ve pateates salatamızı. Şinitzel hoştu güzeldi ama gerçekten patates salatası efsaneydi. 3 günün üçündede  patates salatası menümdeydi

figlmüller1

figlmüller2

Görmüş olduğunuz bu menü 14,90€,2.gün menümüz ise 19.90€, Füglmüller in hemen yakınında Cafe Gutenberg.

ŞİNİTZEL

Ayrıca elmalı olan bu tatlıdan muhakkak yiyin, karamel soslusunu tercih edin, pişman olmayacaksınız.

ELMALI TART (Medium)

 

Gezilecek yerler;

Aziz Stephan Katedrali;

Yazının başlarında bahsettiğim gibi Viyana yı gezmeye Stephan meydanından başlayabilirsiniz. Bu meydanda yer alan ve meydana ismini vermiş olan Aziz Stephan Katedrali gördüğünüz anda sizi etkileyecek. 1365 yılında inşa edilen bu katedral Viyana’nın en önemli simgesi.

katedral 107 metre yüksekliğinde.Ayrıca dünyanın en yüksek 4.gotik katedrali.

Katedralin kulesinden şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Dikkat 373 basamak çıkmayı göze almanız gerekli.

1534 yılında katedralin çan kulesine Osmanlı Akıncılarını haber vermek adına bir görevli tahsis edilmiş.  Bu memuriyet dikkat 1956 yılında! artık Osmanlı tehlikesi kalmadığından ve bu göreve luzum kalmadığından Viyana Belediyesi tarafından kaldırılmış.

 

stephan katedrali viyana 4

 

stephan katedrali viyana 3stephan katedrali viyana 2

 

Veba Anıtı;

Stephan meydanının bir başka kolu olan Graben caddesi üzerindeki bu anıt gerçekten görülmeye değer,

1679 yılında imparator 1.Leopold, kenti kasıp kavuran veba salgınının bitmesi halinde adadığı veba anıtı.

viyana veba anıtı 1

viyana veba anıtı 2

viyana veba anıtı 3

viyana veba anıtı 5

viyana veba anıtı 6

 

St.Peter Kilisesi;

Veba anıtını takip ettiğiniz cadde üzerinde sağ tarafta kalan bu kilise 1773 yılında açılan,Barok tarzda bir Roma kilisesi.

şık kuleleri hemen dikkatinizi çekiyor, ancak içi bu zamana kadar gördüğüm en güzel kiliselerden biriydi.

St.Peter klisesi viyana 1

 

 

St.Peter klisesi viyana 3

 

 

 


St.Peter klisesi viyana 4

St.Peter klisesi viyana 5

St.Peter klisesi viyana 6

St.Peter klisesi viyana 7

 

Hofburg İmparatorluk sarayı;

 

1654 yılında yapıla bu saray Avursturya Macaristan İmparatorluğunun bir çok önemli şahsına ev sahipliği yapmış bir saray. Hanedan tarafından daha ziyade kışlık malikane olarak kullanılmaktaymış. Yazın ise Schönbrunn sarayı ikamet adresleri. Nedenini yazının ilerleyen kısımlarında anlayacağınızı düşünüyorum:)

Sarayda 4 milyondan fazla tarihi eser mevcut. vakit ayırıp gezmenizi öneririm.

 

Hofburg sarayı viyana 1

 

Hofburg sarayı viyana 4

 

 

Hofburg sarayı viyana 2

 

Milli Kütüphane;

ilk bakışta bir saray gibi görünen bu kütüphane, kesinlikle görülmesi gerekenler listesine alınmalı, içeriye girmeyi ise ihmal etmeyin. Ülkemizdeki gibi kütüphanelerin kafelere çevrildiği bir ortamda , daha çok fırın ekmek yememiz gerektiğini hatırlattı bana.

 

viyana kütüphane 1

viyana kütüphane 3

viyana kütüphane 2

 

Belvedere Sarayı;

Bu sarayın en önemli özelliği 1955 yılında 2.Dünya Savaşı sonucunda özgürlüğe kavuştuğu anlaşmanın burada imzalanmış olmasıdır,

belvedere sarayı 3


belvedere sarayı 4

belvedere sarayı 6

belvedere sarayı 1

belvedere sarayı 2

 

DSC_0133 (Medium)

Yukarı ve aşağı Belvedere sarayları arasında geniş ve muhteşem bir bahçe yer almakta.

 

belvedere sarayı 11belvedere sarayı 5

 

 

Bu sevimliler ise parkın en minik sporcuları. Resim çekmem için el sallıyorlarda dayanamadım. Neymiş efendim ağaç yaşken eğilir. sosyal mesajımıda vermeden geçmek istemedim.

DSC_0139 (Medium)

 

 

 

belvedere sarayı 8belvedere sarayı 9

Saray 1668-1745 yılları arasında Prens Eugen tarafından  mimar Johann Lucas von Hildebrandt yaptırılmıştır.

Sarayı gezmedik, bu gezimizde süre azlığından maalesef bu güzel sarayların ve müzelerin hakkını veremedik, ama bahçelerin yeşilliğin hakkınını sonuna kadar verdik diyebilirim,

bu bahçede boydan boya yürümeniz bile epeyce vaktinizi alacaktır, alt Belvedere Sarayına geçerken bahçede yer alan heykellerin hepsi birbirinden güzel.

belvedere sarayı 15

belvedere sarayı 16

belvedere sarayı 17belvedere sarayı 18belvedere sarayı 19

 

 

 Viyana Şehir Parkı,

 

bu parka ulaşmak için U4 metrosunu kullanabilirsiniz,

park sizi muhteşem bir atmosferle bekliyor olacak, yemyeşil, upuzun, sakin , dinlendirici bir ortam düşünün, yanına birde sonbaharın sarı yapraklarını ekleyin. İşte bu hafta sonu ben bu şehre aşık oluyorum.

DSC_0181 (Medium)

DSC_0185 (Medium)

 

 

şehir parkının bahçesinde sizi ünlü besteci Johann Strauss heykeli karşılayacak

DSC_0187 (Medium)

DSC_0188 (Medium)

 

Ayrıca ağacıyla yaprağıyla resim çekinmişliğim var derken ,şaka yapmıyordum. Gerçekten yaprağının resmini çekmişliğim var:)

DSC_0203 (Medium)

 

Reichsbrücke Köprüsü;

Dünyanın en uluslararası nehri ; tam 10 ülkeden geçen, herkesin bildiği, adını muhakkak duyduğu, her bir şehirde ayrı ün salmış, şehre romantizm katmış olan Tuna Nehrinin üzerinde bulunan bu köprü Viyana’nın en ünlü köprüsüdür.

Köprünün ortasında Tuna’nın güzelliğini izleyebileceğiniz bir durak var. Aylardan Kasım olunca, şehirde hissetmediğimiz soğuk burada kendini hatırlattı. Çok zaman kaybetmeden görülmüş yerler listemize ekledik. Eğer daha sıcak aylarda yolumuz  Viyana’ya düşerse tekrar yollanacağız buraya. Bu sefer doya doya manzaranın keyfini çıkarmaya.

köprünün tarihini ve başına neler gediğini merak edenler için aşağıdaki linkten faydalanabilir,

http://www.reichsbruecke.net/geschichte_e.php

Merak edeniniz varmıdır bilemem ancak ben eklemiş olayım:)

DSC_0204 (Medium)

DSC_0205 (Medium)

DSC_0206 (Medium)

 

 

Prater

Avrupa’nın en eski lunaparklarından biri Prater. Aslında Viyana’ya gitmeden önce muhakkak görelim listemizde değildi, ancak görmeseydim çok şey kaybetmiş olacakmışım.

Daha metrodan iner inmez Prater yollarında aldı beni bir heyecan. Duvarlar harika resimlerle süslü, kalbimden vurdu beni.

DSC_0215 (Medium)DSC_0216 (Medium)                                             DSC_0217 (Medium)DSC_0218 (Medium)                                              DSC_0219 (Medium)DSC_0220 (Medium)

 

Prater beni o kadar etkiledi ve soğuk havaya kısa zamanda bile o kadar eğlendirdi ki beni.Burayı yazın cıvıl cıvıl iken düşünemiyorum bile.

Ayrıca Madame tussauds müzesi parkın girişinde yer almakta.  Avrupa’nın farklı şehirlerinde bu müzeyi ziyaret ettiğimizden ve yazının başından beri birkaç defa istemsiz olarak belirttiğim gibi zaman azlığından girmedik.

Arnold Alois Schwarzenegger’ e Merhaba diyip çıktık , gezimize devam ettik

DSC_0234 (Medium)DSC_0229 (Medium)

 

Park girişindeki  Riesenrad (Dönme Dolap) 1896 yılında İmparator I.Franz Joseph’in tahta çıkışının 50. yılı dolayısıyla İngiliz mimar Walter B. Basset’e 30 adet vagonlu olarak yaptırılmış. 2.Dünya Savaşı esnasında hemen hemen tamamı yanmış 1947 yılında 15 vagonlu olarak tekrar hizmete açılmıştır. Dönme Dolap Viyana’nın sembollerinden biridir.

DSC_0227 (Medium)

DSC_0223 (Medium)

Park eğlence garantili , o kadar güzel bir atmosferi var ki, kısacık zamanda kendini bana pek bir sevdirdi. Muhakkak tavsiye ederim,

DSC_0237 (Medium)

 

DSC_0242 (Medium)

DSC_0247 (Medium)

DSC_0249 (Medium)

DSC_0254 (Medium)

 

Hundertwasser Evi;

Tasarımı adından da anlaşılabileceği gibi  Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış olan bir apartman burası.

Bu binanın diğer binalardan en büyük farkı binanın hiçbir yerinde düz öğe kullanılmamış olması ve resimlerinde de görüldüğü gibi dış yüzeyinin rengarenk olması.

 

DSC_0272 (Medium)DSC_0262 (Medium)DSC_0264 (Medium)DSC_0273 (Medium)

DSC_0278 (Medium)

DSC_0287 (Medium)

Mimar  Joseph Krawina tarafından planlanmış ve asıl işin sanat yönünü yapan Friedensreich Hundertwasser tarafından hayata geçirilmiş. Terasında 250 adet ağaç bulunmakta.

Binada toplam 52 adet daire ve 4 adet dükkân var, ayrıca binanin üstünde bulunan teraslar büyük bir bahçeyi andırır.  bu bina Viyana’da en çok turist çeken binaların başında gelmektedir.

hal böyle olunca burayı görmeden geçmemek gerekiyor , karşısındaki pasajda ise bir şeyler içip, dinlenebilirsiniz,

DSC_0289 (Medium)

DSC_0295 (Medium)DSC_0291 (Medium)

DSC_0292 (Medium)

 

Kunsthaus;

Aynı mimarın bir diğer eseri olan bu bina yürüme mesafesinde, Hunderwasser evini gördükten sonra burayı cda görebilirsiniz,

DSC_0301 (Medium)

DSC_0303 (Medium)

bina 3 katlı, sergiler, hundertwasser resimleri yer alıyor, giriş katında çok güzel bir kafesi var,  ancak giriş katındaki hediyelik eşya dükkanı bizi bizden aldı,

O kadar ilginç şeyler varki, uzunca bir zamanı burada harcadık.Viyana dan ev hediyemiz yapbozu aldık buradan, sırt çantasıda hediyemiz oldu:)

 

Belediye Binası;

Muhteşem kulesinin şehrin bir çok yerinden görülen bu binayı hem gece hem gündüz görmenizi şiddetle öneririm,

DSC_0430 (Medium)

 

Schönbrunn Sarayı;

, son günümüzde uçağa kadar olan vaktimizi buraya ayırdık. Kraliyet ailesinin yazlık sarayı olan Schönbrunn ‘un bahçesi o kadar geniş ve etkileyici ki;tam gününüzü burada geçirebilirsiniz.

DSC_0511 (Medium)

DSC_0545 (Medium)

DSC_0586 (Medium)

DSC_0509 (Medium)DSC_0569 (Medium)

DSC_0589 (Medium)DSC_0615 (Medium)

DSC_0617 (Medium)

DSC_0618 (Medium)

Bahçenin içinde süs havuzları, hayvanat bahçesi,yürüme parkurları, labirentler mevcut, bahçesini gezmemiz bile 2 saati aldı. Saray ın içinide vaktiniz var ise muhakkak gezin.

 

peki gezip gördüğümüz yerler sadece buralarmı , tabiki değil,

Anker saati, Müzeler(Sanat tarihi müzesi, Doğa tarihi müzesi,Albertina vb), Viyana operası görebileceğiniz diğer alternatifler,

Viyana doya doya gezebileceğiniz, sizi büyüleyecek bir şehir,Muhakkak listenize alın;

 

Sonraki durak; Kopenhag.

 

No Comments