Saraybosna’ya yol almadan önce Mostar’a çok yakın Blagaj’a doğu yol alıyoruz. Mostar’ dan Hırvatistan yönüne doğru yola çıkarak rahatlıkla tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.  Buna’ nın doğum yeri olan Blagaj ayrıca mağarının hemen yanında yamacın başlangıcında yer alan Alperenler Tekkesi ile ünlü. Bu tekke 15.yüzyılın başlarında Alperenler(dervişler) tarafından ‘Yaratılanı Yaratandan ötürü sevmek’ idealiyle ile kurulmuş. Tarih boyunca birçok tarikata ev sahipliği yapmış. Tekkenin içerisinde Türbe, ibadet odaları,misafirhane, mutfak, hamamlık, iç avlu ve abdesthane bölümlerinden oluşmaktadır.

Beni asıl şaşırtan ise gezimiz boyunca savaşta camilere özellikle yapılan yıkımlara şahit olup, bu tekkeye zarar verilmemiş olması. Hemen hemen gezdiğimiz tüm camiler savaş esnasında ciddi hasar görmüşler,

Tekkenin girişinde sizi birçok dilde Hoşgeldiniz mesajı karşılıyor,

 

DSC_0216 (Medium)

 

DSC_0215 (Medium)

 

 

DSC_0100 (Medium)

 

DSC_0114 (Medium)

 

Tekkeyi gezmeye başlıyoruz,  Tekke içerisinde bir türbe mevcut,Sarı Saltuk;Türkistan Horasan bölgesinden bir hicret emri üzerine, 700 arkadaşıyla yola çıkan, Alperen denilen yiğit dervişlerden biri. Anadolu ve Rumeli fethinde arkadaşlarıyla beraber büyük rol oynamış. Ulaştıkları çoğrafyalardaki insanların gönüllerine girerek islamiyetin hoşgörüsünü, güzelliğini yaymış.        93 yıllık hayatı boyunca kendini İslamiyetin hizmetine vermiş insanlara doğruluğu, iyilik yapmaya , kalp kırmamayı anlatmaya çalışmaktadır. Aşık Paşa ile birlikte bu türbede yatmakta.

Tekkenin her bir odası ayrı huzur veriyor insana;

 

DSC_0170 (Medium)

DSC_0169 (Medium)

 

DSC_0171 (Medium)DSC_0181 (Medium)

 

 

 

DSC_0191 (Medium)

 

DSC_0138 (Medium)

 

DSC_0204 (Medium)

 

Salonun tavanı ise oldukça etkileyici

DSC_0205 (Medium)

Tekkeyi gezdikten sonra girişteki dükkandan birkaç hatıra alıyoruz,

Köprüden karşı kısma geçerek bu sefer manzaranın keyfini yapıyoruz,

DSC_0219 (Medium)

 

DSC_0243 (Medium)

DSC_0267 (Medium)

Buna’ nın doğduğu yer Bosna seyahatinde kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Listenize muhakkak alın derim, sakin görünen su bir anda o kadar hızlanıyor ki bu görüntüden ve sesten etkilenmemek imkansız. Planladığımız süreden çok daha uzun süre kaldık burada.  Sırada Saraybosna var.

 

DSC_0213 (Medium)

No Comments