Geçtiğimiz yıllarda amacımızın sadece Lizbon’u görüp dönmek olan bir seyahate çıkacakken, çılgın bir fiyata uçak bileti bulunca bir anda kendimizi Marsilya ile Cote d’azur bölgesinde bulmuş Lizbon’dan girip Nice’ ten çıkmıştık. İşte o yazda keşfettiğimiz Nice rehberi ile karşınızdayım.

Öncesinde bir not: Merak edenler için Marsilya ve çevresinde keşfettiğim yerlerin linkini bırakıyorum.(Arles, Sault,Avignon, Aix-en-provence,Marsilya)

Öncelikle açık söylemek gerekirse bir gün muhakkak Nice’i görmeliym aşkıyla yanıp tutuşmuyordum . Ama Fransa’nın Cote d’azur bölgesi bir gün gidilebilecekler listemdeydi. Bence Nice’e gelmişken kesinlikle çevredeki şahane yerleri de görmek gerekir . Tabiki bir haftasonu için bilet atlanıp gelinebilir ama ayırmanız gereken bütçeyi ve gezilecek yerleri düşününce bence doğru bir karar olmayacaktır. Bu yüzden mutlaka Eze, St.Tropez, Monte Carlo gibi çevredeki yerleri de kapsayacak şekilde plan yapmak gerekir.

 

Nice’i  yazlık bir kent olarak tanımlayabiliriz. Kışın pekde aktif bir kent değil. Ancak yazın iğne atsan yere düşmüyor. Tabiki bu tip durumlara alışkınız. Ülkemizde de kışın ölüm sessizliğine bürünen yazlık deniz kenarı beldeler yazın aşırı yükleme ile overdose olup yerlileri çıldırtan, gidenleri bezdiren bir hal alabiliyor. Bakınız Alaçatı. Nice;Fransızlar için yazlık bir şehir ve oldukça popüler, burada bir artı durum varki şehir dünyaca popüler.

 

20150720_203617

 

Şehir pahalı mı?

Cevap; EVET.Fransa zaten genel olarak Avrupa’nın pahalı ülkelerinden.Hele birde yazlık bölgelerinde fiyatlar iyici alıp başını gitmiş oluyor. Özellikle dibindeki St.Tropez ve Monte Carlo gibi yatı olmayanı dövdükleri, paraya para denmeyen şehirler ile çevrili olunca ayırmanız gereken bütçe konusunda kafanızda bir fikir oluşturmuş olurum. Bodrum da ki 40 TL lahmacunu bilen nesil , düşünki Bodrum ‘un Dünya sosyetesinin aktığı bölgenin içinde olsun. Sanırım bu konuda vermek istediğim mesaj yerine ulaştı.

Ancak bu demek değilki bütçede koca bir delik açacağız. Otel rezervasyonunu çok erken yaparsanız en büyük kalemlerden birini halletmiş olursunuz.

Ne zaman gidilir

Şehrin en popüler zamanı tabiki yaz ayları ve en güzel zamanıda bu dönem.Ancak bu dönemdeki çılgın kalabalığı ve pahalılığı göz önünde bulundurmak lazım. Özellikle yazın bir kaç hafta kala otel ayırmaya kalkarsanız sıkıntı yaşarsınız. Öte yandan yazın inanılmaz sıcak olduğunuda eklemeliyim.

İlkbahar sonbahar da denize girmek çok mümkün olmasada kentin tadını çıkarmak için uygun dönemler. Otel fiyatlarınında bu dönemde çok daha makul olduğunu tahmin etmek zor değil.

 

Nasıl gidilir

Yaşasın direkt uçuş imkanı bulunan şehirler. Nice onlardan biri. Ancak maalesef uçuşlar pekde uygun fiyatlı değil. Yaz döneminde bir ay öncesinden almak isterseniz neredeyse New York’a aktarmalı uçak bileti fiyatı gibi rakamlar görürseniz şaşırmayın.Bu nedenle erkenden bilet bakılıp, plan yapılması gereken bir şehir . Özellikle Pegasus’un kampanyalarını takip ederseniz önceden yaz ayları için uygun bilet fiyatları yakalayabilirsiniz. Biz Portekiz’den Fransa’ya uzanan bir seyahat kapsamında Nice’ i keşfetme fırsatı yakaladık. Uçuşumuz Lizbon’dan Marsilya’ya idi. Marsilya’dan araba kiralayıp Cote d’Azur bölgesini keşfe çıkıp Nice’ e ulaştık. İstanbul’a dönüşte Pegasus’u kullandık. Nice’e direkt uçuşla gelebileceğiniz gibi Avrupa da farklı bir şehirdeyseniz Marsilya’ da ayrıca bir alternatif olarak aklınızda bulunsun. Bu bölgede çok  yaygın bir tren ağı var. İster araç kiralayarak isterseniz tren ile rahatlıkla Nice’e ulaşabilirsiniz.

20150721_122009

Havaalanından Merkeze gidiş

Nice havaalanı ile merkez oldukça yakın. Hatta sahil boyunca havaalanan uçakları sürekli göreceksiniz. 3-4 kişilik grupsanız taksi tutmak mantıklı olur. Havaalanı ile şehrin merkezi yaklaşık 25-30 € civarı tutacaktır.Muhakkak taksimetreyi açtırın. Bunun dışında otobüslerle de merkeze ulaşabilirsiniz.Fiyat 5€.

 

Şehirde ulaşım konusu

Nice bir çok Avrupa şehri gibi şehir içi ulaşımın rahat olduğu bir şehir. Ancak bu şehirde metro değil otobüsler oldukça yaygın, seferler çok sık. Baştan söyleyeyim Nice yürüyerek keşfetmeye oldukça uygun bir şehir ama siz bizim gibi çılgın olmadığınızdan temmuz sıcağında yürümenin çok da akıllı bir iş olmadığını düşüneceksinizdir. Haklısınız. Otobüs bilet fiyatları gideceğiniz mesafeye göre 1-1,5€ arası değişiyor ve otobüste şoföre ödeme yapabiliyorsunuz. Otobüsler kilimalı ve çok sık seferler olduğundan yüksek sezonda olsa tıkış tıkış değil.

Özellikle bizim gibi Promenade Des Anglais caddesi üzerinde bir otelde konaklarsanız ulaşım daha da kolay olacak.Kendinizi caddede her 20-30 merede bir yer alan duraklardan birine atmanız yeterli.

Ulaşım konusunda bir paragrafı da Nice ‘e kadar gelmişken es geçmeyeceğinizi düşündüğüm Cannes, Monaco, Eze ,Antibes gibi yerlere açalım.Bu konuda da ulaşım gayet basit. Gitmeniz gereken yer Gare de Nice Ville yani kentin ana tren garı. Monte Carlo,Eze için aynı treni kullanıyorsunuz. Bilet fiyatı 3€ .(Her şey pahalı dediysek o kadar da değil, ucuz şeylerde var.:)) Zaten durak isimleri adları olduğundan uyuyakalmazsanızki bu kadar kısa sürede pek mümkün değil gibi çok rahat istediğiniz yere gidersiniz. Oldukça sık seferler var. Bu konuda da içiniz rahat olsun. Aynı şekilde Cannes içinde aynı gardan tren ile ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatı 5,5€. Cannes demişken ben bu kente gitmedim. O kadar çok gidipte hayal kırıklığı yaşamış olan varki bu konuda bir çok kişiye güvenmek durumunda kaldım. Vaktim gerçekten çok kısıtlıydı. Bu nedenle hakkımı farklı bir yerde kullanmak istedim. Pişmanmıyım.Pek de değilim aslında. Ancak vakti olan ve görmek isteyenler için eklemiş olayım.

 

20150720_210750

Nerede Konaklanır

Şehrin iki popüler bölgesinde yoğunlaşmanız muhtemel; bunlar Eski şehir bölgesi ve Promenade des anglais caddesi (sahil şeridi). Biz Hotel Flots d’azur da konakladık. Otelin en büyük avantajı lokasyonu .Plajın hemen karşısında yer alıyor.Sadece bir cadde geçtiğinizde kendinizi muhteşem plajda buluyorsunuz. Öte yandan  Promenade des anglais caddesinin Nice’in en aktif caddelerinden biri olduğunu unutmayın. Dolayısıyla gece geç saatlere kadar ses konusunda problem yaşayabilirsiniz. Yani ailece çoluklu çocuklu bir tatilde gerek oda büyüklüğü gerekse gürültü problem olabilir. Ancak bizim için lokasyon açısından 5 yıldızı aldı. Sabahları ayılmak için kahvaltı öncesi yüzmeniz mümkün, kahvaltı demişken fiyata dahil değil.Odalar biraz küçük, tekrar yazayım arada kaynamasın:)

 

Görülmesi gereken yerler

 

20150720_230828

 

Öncesinde mini bir itiraf gelsin. Biz çok uzun bir maratonun sonunda Nice’e 2 gün ayırdık. Temmuz sıcağından roadtrip yapmak pekde mantıklı bir iş değildi. Yorgunluk ve sıcak nedeniyle öyle Nice’in altını üstüne getirdik diyemeyeceğim. Örneğin yemek için uzunca mekan önerilerim yok maalesef. Müzelere pek zaman ayıramadık. Adım adım şehri gezip, ara sokaklarda çılgınca kaybolamadık. Bol bol deniz keyfi yapıp, olmazsa olmaz listemizi tamamladık.

 

Promenade des Anglais; Nice uzun bir sahil şeridi ile bilinir. Şehrin bir yerlerde denk geleceğiniz tanıtım görsellerinin hemen hemen hepsinde bu bölge kullanılır. İşte bu sahil şeridi ve paralel olan caddenin adı Promenade des Anglais. Bu cadde gece gündüz her daim kalabalık ve oldukça dinamik. Plajlar, kafeler, oteller ne ararsanız bünyesinde bulunduruyor.Bu bölgede bol bol otel seçeneği de mevcut. Ancak şehrin en popüler bölgesinden biri olduğundan yukarıda bahsettiğim gibi fiyatlar yüksek olabiliyor. Bu bölge kesinlikle benim Nice’te sevdiğim en güzel yerlerden biri. Yerlilerinde çok sevdiği ailece yürüyüş yapanların, spor yapanların , sokak sanatçılarının eksik olmadığı bir yer. Gece geç saatlere kadar sahilde vakit geçirip doya doya şehri yaşayabilirsiniz.Burası 2015 yılında Unesco Dünya Mirası listesine eklenmiş.

hni

 

Hotel Negresco; Şehrin hatta bölgenin en ünlü oteli. Görülmesi gerekenler listesine giren bu otel Promenade des Anglais’te yer almakta. Otelde bu zaman kadar konaklayanlar arasında Salvador Dali’den Pablo Picasso’ya , efendime söyleyeyim Micheal Jackson’a kadar yok yok.Valla dedenizden arsa falan kalanlardansanız konaklama içinde tercih edebilirsiniz tabiki. Bölgenin en pahalı otellerinden olduğunu söylememe gerek var mı bilemedim. Bünyesinde sanat eserleriyle dolu bir lobi bulunmakta ve otelde konaklamasanız bile burayı görme imkanınız var. Ayrıca otel hayvan dostu bir otel. Negresco’nun sahibi , bu otelin kazancının sokak hayvanları, evsizler gibi ihtiyacı olanları bağışlanmasını istemiş. Bir çok otelin aksine evcil hayvanınız ile konaklamanıza imkan sağlıyor.

 

Vieux Nice;Eski şehir bölgesi. Adının böyle olduğuna bakmayın. Burası şehrin en popüler, kuvvetle muhtemel yolunuzun en çok düşeceği bölge. En basit şekilde şehrin merkezi gibi düşünebilirsiniz. Çeşit çeşit kafeleri,restoranları, hediyelik eşyacıları,aşırı güzel rengarenk binaları ve ara sokakları ile hemen seveceğinize eminim. Hadi bir yemek yemeğe gelmediniz, hediyelik eşya ile işim olmaz, alışveriş etmem ben deseniz bile kesinlikle sadece fotoğraflamak için dahi yolunuz buraya düşecektir, düşmeli.. Akşamları ise muhakkak ara sokaktaki kafelerden birinde zaman geçirin. Gerçekten çok keyifli.

20150720_203021

 

Cathedrale Saint-Reparate;

Vieux Nice bölgesinde bulunan bu kilise 11.yüzyılda inşa edilmiş. Nice katedrali olarak da biliniyor.Kilisenin hemen önünde yer alan Rosetti meydanı şehrin önemli meydanlarından.

Caurs Saleya; Şehrin simgelerinden biride her gün kurulan bu çiçek pazarı. Cate D’azur bölgesinde bol bol göreceğiniz lavantalı sabunlar hediyelikler vb ne ararsanız burada bulabilirsiniz. Oldukça sevimli bir pazar. Bence muhakkak uğramanız gerekli.

 Massena Meydanı; Nice’in en büyük meydanı.Bir çok önemli ve büyük caddelerin birleşme yerinde bulunuyor. Meydanda bulunan havuz özellikle akşamları hem lokaller hem de turistler için buluşma noktası. Tıklım tıklım desem yeridir. Meydanı çevreleyen bol bol kafeler,restoranlar bulabilirsiniz. Meydanda bulunan heykel Apollon heykeli.

Kışın buralara gelecekler için bir not; Christmas market burada kuruluyor.

 

Parc de la Colline du Chateau; Kale tepesi olarak çevirebileceğimiz alan ve hemen üzerinde bulunan parktan meydana geliyor. Hem turistler hem de lokaller tarafından bir tatlı huzur almak için günün her saati gelinen bir park. Öncelikle hani şu meşhur Nice sahilinin resimlerinin çekildiği yer varya , orası buranın seyir terası. Seyir terasından sonrada parka çıkmaya devam edecekseniz. Problem şu ki burada biraz kondisyon devreye girecek. Özellikle yazın sıcağında o merdivenler ömürden ömür götürüyor ancak buralara gelmişken kesinlikle ama kesinlikle buraya çıkmalı ve bu manzarayı görmelisiniz. Aslında seyir terasına ulaşabilmeniz için bir asansör var ancak önünde de bir sıra var anlatamam size. O yüzden maalesef burada biraz tabana kuvvet gençler.

20150720_205418

 

 

Plajlar; Tabiki yaz aylarında Nice’e yolumuz düşmüşken denize girmeden dönecek halimiz yok. Promenade des Anglais boyunca 15 adet plaj var. Bu plajlarda bazıları özel, bazıları halk plajı. Özel plajlar için giriş ücreti 25-30€ arası. Halk plajlarında şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz gibi kendi eşyalarınızlada gelebilirsiniz. Neptun,Hi ve Blue beach şehrin en popüler plajlarından.

Bir dip not;Gece denize girme olayı Nice halkı arasında oldukça popüler. Gece geç saatlere kadar plajda ve denizde insanlar görürseniz şaşırmayın:)

20150720_204841

 

 

 

Kısa kısa

  • Maalesef ben zaman ayıramadım. Ancak şehrin güzel sanatlar müzesi Musee des Beaux-art ve modern sanat müzesi MAMAC görülmesi gereken başlıca müzeler.
  • Malum Nice oldukça pahalı bir şehir.Yaz aylarında da inanılmaz popüler ve kalabalık. Eğer bu aylarda Nice de olmayı planlıyorsunuz kesinlikle otel rezervasyonunuz çok erken yaptırın. Hatta uçak biletinizide kış aylarından ayarlamakta fayda var. Zira yaz ayları için 1.000TL’nin üzerinde bilet fiyatlar görmeniz mümkün.
  • Şehirde bol bol Carrefour var. Bu kadar pahalı bir şehirde bayağı kurtarıcı olabiliyor:)
  • Fransa’nın geneline göre Nice ingilizce konusunda problem yaşamayacağınız bir şehir.
  • Şehirde oldukça fazla genç nüfus var. Bu nedenle geceleri hangi mekana giderseniz gidin oldukça eğlenceli ortam bulmanız mümkün.
  • Nice bizim alışkın olduğumuz kum şeklinde bir plaja sahip değil. Oldukça taşlık. Dolayısıyla muhakkak yanınıza deniz ayakkabısı almayı unutmayın.

 

 

20150720_222952

20150720_204614

 

20150720_203619

20150720_224100

 

No Comments