Bilen bilir Doğu Ekspresi bir çok seyahatseverin yapılacak listesindedir. Türkiye’nin belki de en farklı, en merak edilen tren yolculuğudur. Ankara’dan başlayarak boydan boya ülkeyi geçip Kars ‘a varmak ve bu yolculuğu şahane manzaralar eşliğinde yapmak kulağa harika gelmiyor mu. Son dönemde oldukça popüler hale gelen bu yolculuğa , hazır  zaman yaratabilmiş iken gerçekleştirmek istedim.

Yolculuk esnasında bir çok soru geldi. Son dönemde oldukça popüler hale geldiğini görüyordum ama bu kadar ilgi olması gerçekten çok sevindirici. Keşke daha da çok tanıtımı yapılıp özendirilebilse ve fırsat yakalayan herkes bir an önce ertelemeden bu  yolculuğu yapabilse. Uzun zamandır bu kadar dinlendiren, bu kadar huzurla dolduğum bir yolculuk hatırlamıyorum. Gitmeden önce çok önyargılarım vardı 22-23 saatlik tren yolculuğu zorlayacak diye hissediyordum ancak hiç de öyle olmadı. Hatta keşke vaktim olsaydı da dönüşü de uçak ile değilde yine tren ile yapabilseydim.

 

17596756_284976098591966_7961452521497559040_n(1)

 

Doğu Ekspresi  Güzargahı;

Doğu Ekspresi Ankara’dan başlayarak Kars’a kadar devam eden bir tren yolculuğu. Bu güzargahta birçok ara ve ana duraklarda duruyor. Ara duraklarda oldukça kısa süre bekliyor. Ana hatlarda nispeten daha uzun süre duruyor ancak yinede çok uzaklaşmamak lazım, garda bulunan büfelerden birşeyler satın almak için vaktiniz olacaktır.

Her ne kadar Ankara ilk durak olsa da aslında trene Ankara’dan binmiyorsunuz. İlk durağınız Kırıkkale. Ancak internetten biletinizi Ankara olarak alabiliyorsunuz. Ankara Tren Garı’ndan kalkan otobüsler ile Kırıkkale’ye transferinizi sağlanıyor ve bu yolculukta bilet fiyatınıza dahil. Yolculuk yaklaşık 1-1 buçuk saat sürüyor ve bence  en konforsuz kısım bu otobüs yolculuğu ancak kısa sürdüğü için  çok da önemli değil.

Ana duraklar  Kırıkkale,Kayseri,Sivas,Erzincan, Erzurum, Sarıkamış ve Kars.

 

 

 Vagonları Tanıyalım

Yolculuk 20 saati aşacağından akla  gelen ilk soru rahatlık oluyor. Bu sorunun cevabı yolculuğu hangi vagonda yapacağınıza göre değişir. Hemen kısaca trendeki vagonları tanıtıp,bizim tecrübe ettiğimiz vagon ile ilgili yorumlarımı ekleyeyim.

Trende toplam 7 vagon var. En arkadaki vagon yataklı,altıncı vagon örtülü kuşetli, daha sonra yemekli ve pulman vagonlar şeklinde öne doğru ilerliyor.

Ekran Alıntısı

 

Pulman; Sadece koltuklu olan vagon. İkili yan yana ve bir koltuk ayrı  olmak üzere tek sırada 3 koltuk bulunuyor. Genişlik anlamında gayet rahat ancak bu vagonlarda uzun süre yolculuk yapmak pek de akıllıca olmayacaktır.

Ekran Alıntısı

Yemekli Vagon; Trenimizin lokantası. Birkaç menü alternatifiniz var. Pilav üstü döner olsun,köfte menü olsun oldukça çeşitli yani. Fiyatlar 15-20 TL arası.

Ekran Alıntısı

 

Örtülü Kuşetli; Trenin altıncı vagonu  örtülü kuşetli.4 kişilik olan 4 koltuklu vagon.Alttaki ikili koltuklar yatak haline geliyor, aynı şekilde üstteki yataklarda indirilerek toplam 4 yatak oluyor. Nevresim ve yastıklar size paketlenmiş veriliyor, iş başa düşüyor, yatağınızı kendiniz hazırlıyorsunuz. Fiyat:44TL/Tek yön/Kişi başı

Bu vagon ilk bakışta ikili vagona göre biraz daha geniş olduğu için bana daha konforlu gözüktü. Ancak 4 kişi kalacaksanız yatakların açıldığında biraz sıkışık bir hale geliyor. Çok eşyanız  var ise hepten daraltabilir sizi. Ancak sadece iki kişi kalacaksanız gayet kullanışlı. Bileti satın alırken 2 tam ve 2 çocuk ücreti ödeyerek komple satın alabilirsiniz. Öte yandan bakmayın baştan öyle yazdığıma dört kafadar arkadaş ile de pek bir keyifli olacağı kesindir:)

Ekran Alıntısı

Bendeki resim çok kötü olduğu için bu resim internetten alıntıdır, bilginize.

İnmeden evvel çekebildiğim kullanım sonrası azıcık dağınık olan oda resmi aşağıda. Trene bindiğimde boş iken bu vagonun resmini çekmeyi unutmuşum maalesef.

Ekran Alıntısı

Yataklı;2 yataklı oda şeklinde. İkili koltuk kısmı tek yatak oluyor, aynı şekilde üstteki yatak açılarak 2 kişilik konaklanabilecek bir odaya dönüyor. İçerisinde lavabo,ayna, buzdolabı, askılık, çalışma masası, küçük dolap bulunuyor.Yataklar hazırlamış oluyor,kurmakla uğraşmıyorsunuz.  Ayrıca örtülü kuşetlide tek iken, bu vagonda iki tane priz bulunmakta.  Kesinlikle trenin en konforlu vagonu , otelden farksız. Daha az sayıda yolcu bulunuyor. Kapılar içeriden kitleniyor ancak dışarıdan kilitlenmiyor zaten bence kilitlemenize gerekte yok. Yolculuk boyunca hiç kapıyı kilitleme ihtiyacı duymadık. Zaten tüm vagonla bir müddet sonra muhabbet koyulaşıyor. Çok keyifli bir ortam oluşuyor. Hatta bir çok defa aynı kişiler ile Kars ‘ta karşılaştık. Bazıları ile uçakta bile yine yan yanaydık.

Ayrıca bu vagon trenin en arkasında bulunduğu için arka taraftaki camdan şahane video  ve fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Fiyat: 96TL/Tek yön/kişi başı  — 113 TL ‘ye komple satın alıp tek başınıza da seyahat edebilirsiniz.

Birde bu vagondan sorumlu Nevzat Abi yıllardır Doğu ekspresinde görevli. O kadar hoş sohbet biriki,onunla keyifli bir sohbet bu trenin olmazsa olmazı.

Ekran Alıntısı

Ekran Alıntısı

Ekran Alıntısı

 

Hijyen; Yataklıda hazır halde , örtülü kuşetlide ise size teslim edilen nevresim yastık ve yastık kılıfları gayet temiz, mis gibi.Benim gözlemlediğim tek fark, örtülü kuşetlide teslim edilen yastıklar için çok titiz birisi iseniz ekstra yastık kılıfı iyi olabilir. Ancak yataklı vagonlar için kesinlikle gerekmiyor. Yanımda yastık kılıfı getirdim ancak kullanmasaydım da olurdu. Yataklı vagon otel konforunda , kesinlikle tavsiye ederim.

Her vagonda tuvalet bulunmakta. Yataklı vagonda pek problem değil ancak tren genelindeki diğer vagonlarda hijyen konusu  saatler ilerledikçe sıkıntı yaratabiliyor. Bu arada hangi vagonda kalırsanız kalın her vagondaki lavaboyu kullanabiliyorsunuz. Yanınıza sabun ve tuvalet kağıdı almayı unutmayın, tükenebiliyor.

Ekran Alıntısı

Nasıl bilet alırım?

Doğu ekspresi treni biletlerini bu linkten satın alabilirsiniz.  Diyeceksiniz ki aman  ne büyük hizmet linki eklemiş. Aslında bu paragraftaki hizmet bu değil şimdi aktaracağım husus. Ön yargı kötü birşey:)

Trenin biletleri belirli bir tarihten önce satışa çıkmıyor bu da kafaları biraz karıştırıyor. Biletler 20 gün önce satışa çıkıyor. Daha  ileri tarihi sorguladığınızda ‘uygun sefer bulunamamaktadır’ uyarısını göreceksiniz.Bu tarihe dikkat edin. Yine trenin en hızlı tükenen biletleri 2 Yataklı vagonlar. Biletler gece 01.00-02.00 civarı satışa çıkıyor ancak  sebebini tam olarak anlayamadığım şekilde ilk satışa çıktığında tüm biletler tükenmiş gibi görünüyor,ancak bir kaç saat  sonra kontrol ettiğinizde bilet bulabiliyorsunuz. Bir iki gün sonrasında da kontrol ettiğinizde dolmuş görünen oda da bilet bulma şansınız oluyor.

 

Tren Saatleri?

Tren her gün Ankara’dan 18.00 de, Kars’dan 08.00 ‘de hareket etmekte. Seyahatiniz esnasında  ise dönüş yolunda Erzincan’da trenler karşılaşıyor.

20170401_132552

 

Haftasonu gitsek?

Saatleri göz önüne aldığımızda bizim gibi hafta sonuna güzel bir plan yapabilirsiniz. Öğleden sonra uçak ile Ankara’ya geçip ,Ankara’dan 18.00’de trene binip ertesi gün 19.00 gibi Kars’ta oluyorsunuz. Mümkün ise Pazartesi  gününü de içine alan bir plan yapabilirsiniz. Ancak az izni olan beyaz yakalılar olarak sadece hafta sonunuz var ise cumartesi akşamı Kars da ki birçok yapıyı ‘ki çoğu Rus mimarisine ait binalar’ bunları gezebilir,fotoğraflayabilirsiniz. Pazar günü tura çok erken başlayıp, Ani Antik Kenti, Boğatepe köyü ve Çıldır Gölü’nü içine alan turu tamamlayıp  uçak ile dönebilirsiniz. Dönüşte İstanbul için 15:30 Atatürk Havaalanına, 15:40’ta Sabiha Gökçen’e dönüş uçağı var.

 

Ne zaman gitmeli?

Bu yolculuk her mevsim yapılabilir. Tercih size kalmış.Bembeyaz örtüyü görmek için Ocak&Şubat ideal ,Mart ayını geçirmemelisiniz. Ben 31 Mart 3 Nisan tarihlerinde oradaydım. Hem karla kaplanmış yerleri(Sarıkamış sonrası) hem de karların eridiği ve yeşile döndüğü manzaralar şahit oldum. Çıldır Gölü’nü donmuş halde görmek istiyorsanız Nisan ayının ortasına kadar vaktiniz var. Yolculuk tarihimde göl belirli bölgelerden çözülmeye başlasa da halen üstünde yürüme imkanımız vardı. Ancak kızaklar buz kalınlığı inceldiği için bulunduğum tarihlerde göl üstüne çıkmıyordu.

Ayrıca bu tarihlerde Kars’ta kısa sürelide olsa o meşhur  kristal kar ile tanıştım. Ancak ben oldukça şanslıydım, kar hiç beklenmeyen bir günde yağdı.

Son bir not gelen sorulara cevap olarak eklemek istedim; vagonun sıcaklığı konusunda hiç endişe etmeyin. Panelden sıcaklığı ayarlayabiliyorsunuz, vagonlar gayet sıcak oluyor.

Doğu Ekspresi En Güzel Manzaralar

Trene bindikten kısa bir süre gün battığından erkenden uyuma ihtimaliniz yüksek. Bence kesinlikle gün doğumunu kaçırmayın derim.Bu nedenle saatinizi kurmayı unutmayın.  Ayrıca birçok yerde göreceğiniz üzere Erzincan İriç için öğle saatlerinde gözünüz camda olsun:) Son olarak Sarıkamış civarı kesinlikle görülmeye değer,dalıp kaçırmayın.

 

Önemli notlar, kısa kısa;

 • Artık Erzurum’da trene cağ kebabı söylemek adetten olmuş. Söylemeyeni dövüyorlar. Zaten Gel Gör Kebap işi pratikliğe dökmüş, koca bir çantada sıcaklığını koruyacak şekilde muhafaza edip Erzurum garında sizi bekliyorlar. Öğle saatlerine doğru siparişinizi verip,Akçakale durağına gelince çağrı atmanız yeterli .(Şiş 8 TL, artık kapasitenize göre :)) Gel Gör Kebap numara:0442 213 32 53
 • Yataklı vagonda özel çöp kutuları var,örtülü kuşetli vagon için olup olmadığına emin değilim, ancak yanınıza muhakkak çöp poşeti alın.
 • Lens kullanıyorsanız gözlükle daha rahat ederseniz.Yataklı vagonda kalacaksanız çok problem olmayacaktır,sabun almayı unutmayın yanınıza.
 • Kırıkkale durağında trene binmeden önce tezgahlardan içecek çikolata vb stok yapabilirsiniz. İçecek trende de var ve fiyatları yüksek değil.
 • Yanınıza ıslak mendil ve bol bol peçete alırsanız iyi olur.
 • Örtülü kuşetli de tek priz var, ikili , üçlü bir çoklayıcı alırsanız rahat edersiniz.
 • Gitmeden gün içerisinde tüketmelik çikolata,fındık, çekirdek vb atıştırmalık almayı unutmayın. Vagonda ikramlarda geleneksel olmuş ,konu komşu kek,börek paylaşıveriyorsunuz.
 • Yine yanıma bir çok yerde bulabileceğiniz, 15-20 TL lik plastik basit kahve makinesinden aldım, yolculuk boyunca bol bol çay ve türk kahvesi tükettik, ikram ettik.Trende çay kahve satışı var, ancak pratiklik açısından yanınıza almanızı öneririm. Keyifli oluyor.
 • İki yataklı vagonda kalacaksanız yastık kılıfı almanıza gerek yok, örtülü kuşetliler için gerekebilir. Nevresimler tertemiz,mis gibi hiç merak etmeyin.
 • Yolculuk 22 saat civarı sürüyor. İnternet ana duraklar harici neredeyse hiç çekmiyor. Yanınıza kitap, dergi ,oyalanacak birşeyler alabilirsiniz.
 • Trenler çocuklar için çok önemli. Tren geçerken uzaktan el sallayan çocuklar göreceksiniz. Yolculuk boyunca özellikle Erzincan’dan sonra durduğunuz bir çok durakta trene çocuklar yanaşıyor. Yanınıza çikolata,şeker,sakız alırsanız, biraz sohbet ederek ikram edebilirsiniz. Gözlerindeki mutluluk anlatılamaz.

 

20170401_081015

20170401_081032

20170401_081037

20170401_113144

20170401_113148

20170401_133941

20170401_134010

20170401_134212

20170401_173752

Capture3

 

 

No Comments