Almanya da yaptığım Erasmus da üniversiteme sadece bir saatlik tren mesafesindeydi Dresden. Hal böyleyken plan yapılamayan her haftasonu Dresden ‘e düşerdi yolumuz.  Almanya ‘nın bir çok kentini görme  fırsatını yakalamış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirimki Dresden pek çok Alman kentinden oldukça farklı. Bunu şehre gelir gelmez hissedeceksiniz.  Zaten Dresden’e gitmeye karar verdiğinizde şöyle bir googlelarsanız aslında Floransa’a ya çokça benzetildiğini göreceksiniz. Mimarisi, sokakları, insanların samimiyeti size Almanya da olduğunuzu unutturuyor. Binaların güzelliğinden midir, sokakların şirinliğinden midir yoksa güneş gören masumların kendilerini sere serpe Elbe nehri kıyılarına attıklarındanmıdır  bilmem gerçekten kendinizi İtalya ‘da geziyormuş gibi hissediyorsunuz. Zaten genel anlamda Chemnitz, Leipzig ve Dresden merkezli Saksonya bölgesi Almanya da kaldığım kısa dönemde mimari ve kültürel anlamda biraz daha farklı hissettirdiler bana.

Dresden yukarıda da cümle içinde kullanıdğım üzere Elbe kıyısına kurulmuş bir şehir. Zaten bir şehrin denize kıyısı olduğunda yada içinden geçen bir nehri vasa muhakkak çehresini etkiliyor. İnsanlar daha bir sıcakkanlı oluyor gibi.

 

100_5770

 

100_5851

 

Dresden aslında küllerinde doğmuş bir şehir. Şehir savaşın bitiminde Almanya teslim olmuşken gerçek anlamda yerle bir edilmiş. Öyle bir bombardıman yapılmışki burada savaş boyunca hiç zarar görmeyen şehrin neredeyse tamamı yıkılıp,harabe halini almış ve bir çok sivil hayatını kaybetmiş. Daha sonra ise müthiş bir çaba ile şehir yeniden inşa edilmiş. Şurada bu yeniden doğuşun hikayesinin yer aldığı bir makale var. İlginizi çekerse diye linki bırmakmak istedim. İnsanın insana yapabildikleri gerçekten inanılmaz boyutlarda. Not:Aşağıdaki  resim bu makaleden eklenmiştir.

Dresden savaş sonrası1

 

Nasıl gidilir?

An itibariyle maalesef direkt uçuş yok, aktarmalı olarak uçabiliyorsunuz. Yanılmıyorsam önceki yıllarda Dresden’e direkt uçuşların olduğunu hatırlıyorum ancak son dönemde direkt uçuş yapılmıyor. Muhtemelen Dresden’e gidecekseniz çevredeki şehirlerin biri ile kombo yapmanız daha mantıklı olacak. Zaten kurban olduğum Almanya demiryolları utanmasa otelinizin odasına kadar size götürecek kapasitede olduğu için  güzelim trenleri ile şehre ulaşımınız pek de problem olmayacaktır.  Berlin, Leipzig, Prag gibi çevresinde yer alan şehirlere uçup buradan trenle, otobüsle Dresden’ e geçebilirsiniz.

Şehir içi Ulaşım

Bir çok Almanya şehrinde olduğunu gibi Dresden de de toplu taşıma da sırtınız yere gelmez. Zaten tramway,otobüs vb derya deniz. Ancak Dresden de az zamanınız varsa muhtemelen şehir merkezinde dolaşacaksınız. Bu noktada da toplu taşımaya dahi ihtiyaç duymayacak yakınlıkta olduğundan bol bol yürüyeceksiniz. Yine de özetlemem gerekirse 1.Zone için günlük bilet 6€, tüm bölgeleri kapsayan bilet ise günlük 13,50€. Ayrıca birden fazla kişiyseniz aile , grup vb farklı farlı alterntifler mevcut. Daha detaylı bilgi isterseniz şuraya göz atabilirsiniz.

Dresden şehir içi ulaşım

 

Dresden’e Ne zaman gidilir?

Sonbahar &Kış: Almanya’nın kışın oldukça soğuk olduğu , soğunun da bayağı  pis olduğunu eminim bir çok kişi biliyordur. Ancak bu noktada eklemek istediğim küçük bir detay var. Dresden’in merkezlik görevini üstlendiği  Saksonya bölgesi kış aylarında Almanya’nın geneline göre bir tık daha soğuk olabiliyor. Öyleki kışın bir kaç defa okula gitmek için buz tutan kapıma kaynamış su döküp beklediğim olmuştur, o denli. Ancak bu demek değilki kar kış yolları kapatır,otelde mahsur kalır şehre  gittiğinizle kalırsınız. Böyle bir durum söz konusu değil tabi. Yollar her daim temizleniyor ve hayat günlük akışına devam ediyor.Özetle demem o ki soğuya dayanma kapasitenize göre kışında pek bir güzel gezilir. Hatta çok üşüyen ve şehre kışında gitmiş bir olarak diyorumki mis gibi gezersiniz. Kar altındaki görüntüsü de bir o kadar etkileyici. Ayrıca Noel marketlerinin kurulduğu döneme denk getirebilirseniz ortam oldukça tatlı bir hal alıyor. Fiyatlarında yaz aylarına göre daha uygun olacağı aklınızın bir köşesinde olsun. Artık tek soru soğuya dayanma kapasiteniz:)

İlkbahar&Yaz; Almanya’nın geneli için gezilebilecek en güzel dönemi tabiki ilkbahar ve yaz ayları. Yazın ortasında da gitseniz(genel olarak) Türkiye den giden bünyeleri çok sarsacak bir sıcaklık olmuyor. Ancak kalabalık ve fiyatların arttığı dönem olduğuda aşikar. Bu noktada da karar bütçeye ve sabrınıza kalmış durumda.Şehri her dönemde görmüş biri olarak sanırım tavsiyem bahar ayları olacak.Hem soğuktan dudaklarınız çatlamamış olur, hem de kalabalıktan ve yüksek fiyatlardan biraz daha az etkilenmiş olursunuz.

Dresden'e ne zaman gidilirBakınız: Yaz kalabalığı

 

 Dresden’de nerede kalınır?

İtiraf edeyim ki defalarca gitmeme rağmen Dresden’de hiç otelde konaklamadım. Akraba,arkadaş evlerinde kalmıştım. Bu nedenle otel adı yazamıyorum. Ancak burada minik bir önerim olacak. Dresden’e ilk kez gidecekseniz olmazsa olmaz gezilecek yerleri genelde yürüme mesafesinde Old town çevresinde toplanmış durumda. Dolayısıyla az zamanınız var ise kendisini verimli kullanmak adına bu civarda konaklamanız daha uygun olacaktır. Almanya da akşam erken saatte  inle cinin top oynaması söz konusu olduğundan bu bölgede biraz daha geç saate kadar zaman geçirmeniz mümkün olabilir.

100_5977

Gezilecek yerler

Dresden şehrinin olmazsa olmaz görülmesi gereken yerler genel olarak Old Town diye adlandırılan Eski Şehir bölgesinde toplamış durumda. Hemen hemen yanyanalar. Birinden diğerine adım adım geçerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Elinizde bir harita ya da rehber olmazsa bile sadece ilgi çekici yapılara yönelerek zaten bir çoğunu görmüş olursunuz.

Capture

 

 

Augustus Köprüsü; Dresden’in Elbe Nehri kıyılarına kurulduğundan bahsetmiştim. Elbe Nehri boyunca şehri birbirine bağlayan bir çok farklı köprü var ancak en ünlü olanı Augustus Köprüsü.Eski ve yeni kenti birbirine bağlıyor. Köprü II.August döneminde yaptırılmış. Aslında bu köprü ile başlamamın nedeni ünü değil , şehre bu köprünün üstünden baktığınızdaki muhteşem manzarası. Bence şehri ilk bu köprüden görmeli. Aynı şekilde gün batımında da bu köprüye uğramanızı şiddetle tavsiye ederim.

100_5979

 Katholische Hofkirche (Frauenkirche)

Dresden’in en ünlü yapılarından biri.1726-43 yılları arasında inşa edilmiş bir yapı. Tarihi açıdan çok önemli olan bu yapı yukarıda bahsettiğim bonbardıman esnasında tamamen yerle bir olmuş.İki Almanya’nın birleşmesinden sonra bir proje kapsamında yenileniyor ve 2005 yılında yapımı tamamen bitiyor.

100_5973

 

Zwinger Sarayı

Bir şehrin olmazsa olmazı saraylar tabiki Dresden de de mevcut. Şehrin neredeyse meydanında yer alan Zwinger Sarayı kesinlikle atlanmaması gereken bir nokta. Yunan tanrıları heykelleri ile bezenmiş, şahane havuzları olan bir saray. Ayrıca terasına çıkarsanız muhteşem manzarıyı daha yakından görebilirsiniz. Ayrıca Raphael, Correggio, Giorgione, Tizian eserleri bulunan bir galeri bulunuyor. Bu alana giriş ücretli.

100_5815

100_5829

Capture

100_5818

 Semperoper Opera Binası

Sarayın hemen yanında yer alan opera binasını es geçmeyin derim. Zwinger Sarayı avlusunda gezindikten sonra direkt opera binasının yer aldığı meydana açılan bir kapı bulunuyor. İlginizi çekiyor ise etkinlik takvimi ve bilet alımı için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 Katholische Hofkirche

Yazının başlarında bahsettiğim gibi elinizde harita olmasada sadece güzelliği nedeniyle merak edip gideceğiniz yapılardan biride aynı bölgede yer alan Hofkirche. Bu bölgenin en görkemli yapılardan biri. Vaktiniz var ise içinide gezmenizi tavsiye ederim. Burasıda II.Dünya savaşı sırasındaki bombardımandan ağır zarar görüp 1970 lerde yenilenmiş.

100_5730

100_5755

 

Bruhl Terası

Hani bir şehre gittiğinizde özellikle gün batımı ya da doğumu için bir takım tepeler yada önemli noktalar vardır. İşte Dresden için bu teras şehrin güzelliklerini izleyebilceğiniz bir buluşma noktası. Her daim kalabalık.


100_5894

 

Capture

Fürstenzung

Burası çini işlemelerle bezeli bir duvar. Yaklaşık 100 metre uzunluğunda. Saksonya kraliyet mensuplarının çinilerle işlenmiş resimleri yer almakta. 25.000 adet çini kullanılmış. Sokak sanatçılarını  bu duvarın önünde bolca göreceksiniz.

 

100_5839


100_5844

 

Son olarak vaktiniz var ise Elbe Nehri üzerinde tekne turuna katılabilirsiniz.

Eğer haftasonu kaçacak bir şehir arıyorsanız Dresden sizi memnun edecektir. İnanılmaz renkli, keyifli bir şehir, yolunuzun en kısa sürede bu şehre düşmesi dileğiyle.

100_5797

100_5840

100_5859

100_5861

100_5866

100_5885

100_5931

100_5958

No Comments