Ayvalık’ın son yıllarda oldukça popüler bir tatil beldesi olduğu aşikar. Sizin hayatınıza ne zaman girdi bilmiyorum ancak benim 10 yaşımdan beri her yıl yaptığım tatilimin adresi.

Taş kaldırımlı sokaklar, lezzetli kahve durakları , uzun sapsarı Sarımsaklı plajları, renkli evler…

Uzun arkadaş sohbetlerimizin ev sahibi, zeytinin ve zeytinyağının bin bir türü,mezelerin cenneti, muhteşem manzaralar, mavi koylar…

Her sene bir köşelere savrulan dostların, kuzenlerin tekrar buluşma noktasıdır.

Ayvalık benim için sadece bir tatil beldesi olmaktan öte ikinci evim.

Her gidişimde bir önceki seneden neler değişmiş yazarım beynime, sanki Ayvalık’ ın da benimle birlikte büyümesini izlemiş gibiyim. Dolayısıyla Cunda da ki  Taksiyarhis kilisesinin yıkık dökük halini her yıl görüp iç geçirdikten sonra Rahmi M.Koç müzecilik ve kültür  vakfı bünyesinde restorasyonunun tamamlanmasının sevincini nasıl anlatsam bilemiyorum. Ya da gidipte katılmayanı dövdükleri tekne turlarının iyiden iyiye sazlı sözlü 100 kişilik akıl almaz bir garipliğe çevirdiklerinde yaşadığım üzüntüyü de tarif etmem zor. Özellikle Sarımsaklı da yüksek sezonda gidenleri  ‘bu kadar güzel bir yer nasıl böyle .. kokar ‘ şaşkınlığı yaratan alt yapı sorununun çözülmesinin yılları bulmasının yaşattığı şaşkınlıkta muhtemelen çekenin anlayacağı birşeydir. Yine aynı sezonda turist patlamasından dolayı otellerde yer kalmayıp fiyatlarında alıp başına gitmesiyle , yöre halkının  evlerini kiralama telaşı da farklı bir duygudur. Bu evlerde hep bir oda kilitli olur, ev sakinlerinin eşyalarını barındırır. Sonunda siz ya da bir akrabanız daire satın aldığında huzura ermenin ne demek olduğu anlamak zor olabilir:)

 

Hani bir zamanlar çayır çayır yandı buradaki güzel ormanlar , hatırlayanınız var mı? Ben halen daha giderken oralarda içim cız eder. Unutamam. Ama çoktan unutulmuştur yerine oteller bile yapılmıştır güzel ülkemde.

Şeytan sofrasına çıkışların sadece arabayla mümkün olduğu günlerdeki sakinliği ve huzuru bir daha yaşamak zor belki ama bence yinede Dünya da güneşin en güzel battığı yerlerdendir bu cennet. Halen daha buradaki şeytanın ayak izi olduğu yerlere para atılarak yanındaki ağaca dilekler dilenerek bez parçaları bağlanır. İnanılmaz bir kalabalık vardır güneşin batışında. Ama tam o dakikada sus pus olur etraf ve sıra Güneş’in şovuna gelir. Dalıp gidersiniz uzaklara. Güneş battıktan sonrada keyfi ayrıdır bu güzel manzaranın.

Ayvalık  bir balıkçıya oturduğunuz mezeyle doyup kalkacağınız yegane adrestir. Bir gününüzü muhakkak Perşembe günleri kurulan Ayvalık pazarına ayırıp meyvedir, zeytinyağıdır ne bulursanız doldurun sepetinizi. Akabinde şehrin tepesine kadar dar sokaklarında tırmanın. Muhtemelen kendinizi tutamayıp çocuklarla top oynayacağınız o sokaklarda kaybolun derim. Bu yaşıma geldim halen daha o çocukların bu kadar dik yokuşlarda nasıl top oynadığını anlayabilmiş değilim:) Birde bu çocuklardan sahip oldukları kondisyonla nasıl bir sporcu yetiştiremediğimize hayıflanırım.O sıcağın alnında yokuşları terletse de sizi, çok keyiflidir keşfetmesi.

 

sarimsakli-plajlari

 

 

spot-resimler_1397432988

 

Peki Ayvalık’a yolunuz düşerse ki muhtemelen düşmeyeniniz çok azdır; neler yapmalı, neleri bilmek gerekir derseniz;kısa bir liste hazırladım. Belki işinize yarar.

 

 • Suyu soğuktur Ayvalık’ın .. Bunu bilerek gelmek gerekir. Öyle Temmuzmuş Ağustosmuş dinlemez , her daim soğuktur.
 • Ayvalık’ a geldiğinizde denize girilecek en güzel yer Sarımsaklı plajlarıdır. Yalnız buradan uyarımı yapayım. Yazları özellikle haftasonlarında müthiş bir kalabalığa denk gelebilirsiniz.
 • Birde tam zamanını kestiremeyeceğiniz rüzgarlarıyla meşhurdur, az dayak yemedik o kumlardan.
 • Ben ve bizimle (kimler var tek tek isimleri yazmayayım:)) tanışmak isterseniz Olivera Beach teyiz bekleriz. Ben olmasam da muhakkak bizden birine denk geleceksiniz:)
 • Ayvalık merkezde de yürüme mesafesinde denize girebileceğiniz yerler var ancak bu bölgeler genellikle taşlık. Denizi Sarımsaklı plajlarında öğrenince ‘ Kum olmayan plaja bu da plaj mı ‘demeye başlıyorsunuz, istem dışı oluyor herhangi bir ukalalık yoktur.
 • Bu kadar soğuk bana yetmez , soğuğun kemiklerime işlemesi gerek derseniz Sizi Badavut plajlarına alayım. Plaj bir tarafından askeriyenin alanı ile başlıyor bu alandan plajın diğer tarafına doğru epeyce yürüdüğünde kayalıklar göreceksiniz. Buradan denize girmeye çalıştığınızda(Bakın henüz yüzme aşamasına gelmedim denize girmeye çalıştığınızı farz ediyorum) ne demek istediğimi anlayacaksınız. Suda kalma süreniz saniyelerle yarışabilir. Artık bu tavsiyem için bana teşekkür mü ederseniz yoksa … neyse..
 • Bu plajlara nasıl ulaşacağım derseniz.Ayvalık Merkezden Sarımsaklı -Badavut’ a giden minibüsler var.( Dikkat genellikle klimalar çalışmıyor ve kalabalık oluyor. İlk duraktan binmeye çalışın:). Sarımsaklıda Salı gününde semt pazarı kurulduğunda eğer amacınız buradan alışveriş yapmak değil yüzmek ise o gün kullanmayın derim, kalabalık hat safhada oluyor.
 • Sarımsaklıdan Ayvalık merkeze dönerken solunuzdan Şeytan Sofrası ayrımını göreceksiniz. Gün batımını görmeden ayrılmayın. Gerçekten çok şey kaçırmış olursunuz. Dört bir tarafınız deniz ve Güneş in ışıklarıyla mükemmel renklere bürünmüş adaları görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız. Peki arabayla gitmediniz. Sizi de düşündüm tabiki. Araba ile gitmediyseniz Sarımsaklı postanesinin yanında (hemen Lunaparkın karşısı bulamamanız imkansız en kötü sorun:)) gün batımı saatlerine yakın kalkan otobüsler var.Lunaparkı karşınıza aldığınızda postanenin sağında ise bir taksi durağı var. Bu taksi durağından da Şeytan sofrasına ulaşabilirsiniz. 5 kişi ücreti bölüşerek gidiş geliş olarak anlaşabiliyorsunuz. 5 kişi olmasanız bile muhakkak o civarda birileri olacaktır. Anlaşmayı deneyin:)
 • Ayvalık ta akşam yapılacak en güzel aktivite açık ara kumsal muhabbetleridir, alırsın içeceğini eline geç saatlere kadar sohbet edersin. Çok keyiflidir çok.
 • Eğlencelere doyamıyorum diyorsan tabi ki adresler var. Sarımsaklı da yıllardır bir çok mekan açıldı kapandı ancak hala açık ara GOSSİP en  popüler mekan , JOKER ide saymalıyız tabiki. Sahilde ise canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanlarda mevcut. Ayvalıkta ise  daha ziyade sahilde balık lokantalarında müziğin keyfine varabilirsiniz.
 • Ayvalık limandan Yunan adalarına ulaşabileceğinizi de hatırlatırım. Midilli 45 dakikalık feribot yolculuğu mesafesinde. Kapıda vize imkanı da var. Ancak günü birlik gideceksiniz kesinlikle yapmayın derim, zira oldukça sıra oluyor. Gününüzün büyük bir kısmı kayboluyor. Nereden biliyorum derseniz bir arkadaşımın arkadaşının başına gelmiş(hiç çaktırmadım sanırım) Öte yandan pasaport gerekiyor. Defalarca insanların zaman kaybetmemesini vazife edinmişim gibi anlatmaya çalıştığım olay kimlikle giriliyormuş efsanesinin doğru olmadığını anlatmaya çalışmam.
 • Hem deniz yoluyla hemde kara yoluyla Alibey namı diğer Cunda adasına gitmelisiniz, Cunda için ayrı bir post yolda,
 • Perşembe günü kurulan pazarda muhakkak zaman geçirin, serin serin sokakları da keşfedebilirsiniz.
 • Yıllık zeytinyağı ve zeytin stoğunuzu yapmadan dönmeyin,
 • Sahilde gece midye yemeği unutmayın.
 • Ayvalık tan kalkan tekne turlarına katılarak masmavi muhteşem koyların tadını çıkarın, özellikle daha küçük tekne turlarını tercih ederseniz daha keyifli zaman geçirebilirsiniz.
 • Sarımsaklı da Barış Büfe de Ayvalık tostu, LEDA da  dondurma,birde lokma yemeden dönmeyin bana teşekkür edeceksiniz

image_harita_buyuk

Sevgiler…

Sonraki durak: Cunda

 

 

 

 

 

 

 

No Comments