The Alhambra Palace at sunset, Granada, Granada Province, Andalucia, Spain

Bu Cuma 3 kişilik dev kadro ile Endülüs keşfindeyiz. Bilenler bilir Madrid biletleri(genel olarak İspanya biletleri aslında) öyle çok da ucuz değildir. O nedenle bilet kampanyalarını iyi değerlendirdiğim bir dönemde Madrid’i gözüme kestirmiş ve  bileti kapmıştım.

Aslına bakarsınız  Madrid’ten başlayıp  Sevilla’ya devam eden, adım adım Endülüs’ün o muhteşem şehirlerini keşfederek,güneye inip Cebelitarık Boğazı ile Fas’ ı da içine alan uzunca bir seyahat hayaliydi hep bendenizin.  Ancak  şartlar her zaman hayallerle örtüşmüyor. Tabiki bu durum benim için bir engel teşkil etmiyor. Bende planımı ikiye böldüm, Fas’ı farklı bir tarihe öteleyerek Madrid’ten yola çıkıyoruz. Dört gün boyunca araba ile şehir şehir gezeceğiz.

Biraz araştırmalardan sonra kendimize şöyle bir program oluşturdum,

  • Madrid ‘den yola çıkıp Cordoba’ya geçiyor olacağız. Toledo’yu pas geçeceğiz. Yolculuk çokda kısa olmayacağından konaklama Cordoba’ da. Görülecek yerler listelendi. Cordoba Cami ise listenin ilk sırasında. Yarın  not aldığım lokantaya rezervasyonu unutmamalıyım.
  • Ertesi gün erken kalıp Sevilla’ya hareket edeceğiz, yine konaklama bu şehirde. Sevilla görülecekler listemin nispeten daha uzun olduğu bir şehir. Sevilla Katedrali,Alcazar sarayı, Altın Kule ilk aklıma gelenler.  Flamenko gösterisi için Sevilla şehri en iyi adres gibi.Rezervasyon da yarın yapılacaklar listemde. Notlarımda iki mekan arasında kararsız kaldım. Sizinde öneriniz varsa beklerim. Bakarsınız kararsız kaldığım iki mekandan biridir önereceğiniz, bana yardım etmiş olursunuz:)
  • 3. günde en heyecanlandığım duraklardan biri ; Granada şehrinde yer alan  El Hamra Sarayı var. Okuduklarımdan araştırmalarından yola çıkarak en az 3-4 saat ayırmak şart. Bende plana bu şekilde alıyorum. Umuyorum bir aksaklık olmaz. Cuma günü internet üzerinden biletler alınacak.Akabinde dönüş Madrid’e. Burada da 1 günden fazla vaktimiz olacak. Madrid bir günde gezilemeyecek kadar büyük bir şehir farkındayım. Ancak bir günde ne kadar çok adım atarsam o kadar mutlu olacağım.Görülmesi gereken bir kaç durakta yine listede.

Biliyorum daha görülecek çok güzel şehirler var. Toledo,Malaga, Ronda, Nerja,Cadiz aklıma ilk gelenler. Ancak az zamanda çok şey başarıp bu dört şehirde en azından ‘olmazsa olmaz’ görülecek listemi tamamlayabilirsem bile çok mutlu döneceğime eminim.Döner dönmez sana anlatırım burda.

Sevgiler.

No Comments