Fas’a gelmişken yapılması gereken en önemli aktivitelerden biri kesinlikle çöle ayak basmak. Hatta mümkünse  yol üzerinde bulunan Atlas Dağları’nda trekking yapmak. Ülkeye sadece trekking yapmak için gelen bir çok gezgin olduğunu ekleyeyim. Çöl kısmına gelecek olursak Fas’ın bir çok şehrinden düzenlenen çöl turları mevcut. Benim bu yazımda bahsedeceğim Marakeş bazlı turlar olacak.

 

Fas’ta Marakeş’ten kısa süreli iki çöl turu opsiyonu var. Zagora ve Erg Chebbi.

e

 

Zagoro için Marakeş’te 1 gece 2 gün sürecek tur ile ulaşabiliyorsunuz. Erg Chebbi için ise en kısa süren tur opsiyonu bizimde tercih ettiğimiz 2 gece 3 gün olan. Bu opsiyonun diğerinden farkı Atlas dağlarında konaklıyor olmanız. Erg Chebbi Zagora’ya göre çok daha uzak.Bu nedenle Marakeş gidiş geliş yapmak isterseniz 2 gece 3 gün ayırmak zorundasınız. Seyahati planlarken yüzlerce sayfa okudum bir çok kişiye danıştım. Aslında Kazablanka’ dan kiraladığımız araba ile Marakeş–> Atlas dağları–> Quarzazate–>Merzouga(Sahara çölü)–>Meknes–>Fes—> Şafşavan–> Kazablanka rotasını takip etmek çok mantıklı.Araba kiralayıp rahatlıkla bu şekilde gezebilirsiniz.

 

Ancak Marakeş’ten Merzouga’ ya ulaşmak için takip edilen Atlas dağları yolu ve Merzouga ‘dan FeS’e ulaşacağınız yol oldukça uzun ve FeS Kazablanka arası gibi otobanlardan oluşmuyor. BU nedenle oldukça yorucu ve süreyi uzun tutmanız gereken bir rota. Bizim zamanımız yeterli olmayacağından Marakeş’e otoban üzerİnden dönüp buradan tur satın almaya karar verdik.

 

Fas’a geldiniz ve çöle gitmek istiyorsunuz. Belirttiğim gibi 2 seçeneği ve süreyi eklemiştim. Erg Chebbi için 4 gece 5 günlük (ya da daha fazla) trekking dahil olduğu opiyonlarda mevcut. Bizim bu kısım için ayırabileceğimiz maksimum süre 3 gün idi.

Peki Erg Chebbi ve Zagora arasındaki fark ne;

 

  • Öncelikle az zamanınız var ise tabiki Zagora’yı tercih edebilirsiniz. Bu turda da deve ile tur atıp , akşam bedevi kampında konaklayarak gecenin sessizliğinin tadına varıp yıldızları izleyebilirsiniz.
  • Sahara Çölü turunda ise kabaca Marakeş–> Atlas dağları–> Quarzazate–>Merzouga(Sahara çölü) yolunu takip edip bir gece Atlas dağlarında konaklayıp, diğer gece çölde konaklıyorsunuz. Bu opsiyonda da Sahara çölünde konaklamak mümkün

Aralarındaki en büyük fark ise çöldeki kumun görünümü. Sahara da çöl denince aklımıza gelen o sarı kum tepelerini görmek mümkün. Hatta Sahara 50-55metre arası kum tepeleri ile meşhur. Ancak Zagora kısmında bu şekilde yüksek kum tepeleri görmeniz mümkün değil maalesef. Tabiki Zagora opsiyonu da çöl deneyimini yaşatıyor ancak beklentiniz gerçek çöl görünümünde olan metrelerce yükseklikteki kum tepeleri ise seçeneğiniz uzun olan tur olmalı. İnanılmaz güzel bir manzara sunuyor. Özellkle tofoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız cennete düştünüz.Hem gün batımında hem de gün doğumunda o kadar farklı bir kızıllık sunuyorki insan bakmalara doyamıyor. Hayatım boyunca gördüğüm en güzel gün doğumu ve gün batımından biriydi.Sabah gördüğüm o paralak ışık gerçek değil gibiydi.

IMG-20171028-WA0016

Belirttiğim gibi gitmeden önce çok araştırdım. Hatta her iki kısımdada konaklayan bir kişinin fikirlerini aldım.Kendisinin belirttiğine göre tur şirketleri özellikle her iki turunda aynı olduğu konusunda çokça iddiada bulunuyormuş. Ancak kesinlikle aynı olmadığını ve inanılmaması gerektiğini söylemişti.

Beklentiniz çölün o yüksek kum tepelerini görmekse hedef belli.:)

 

20171026_193516

20171026_201927

  • Bir diğer farklı nokta ise Atlas dağlarında geçireceğiniz süre. Uzun turda bir çok farklı şehirde mola verip şehirleri ve yol üzerindeki vadeleri,Kasbah’ları keşfetmeniz mümkün.Ayrıca vadiye bakan geçitlerden birinde konaklamakda ayrıca bir keyif.

 

  • Bir diğer belirleyici nokta fiyatlar konusunda olabilir. Kısa turlar en genel fiyat ortalaması göre 55-80€ civarındayken, uzun tur 70-140€ arası değişiyor.Ancak bu tur kısmı ve fiyatlar çok farkediyor. Çünkü kalacağınız kampa göre sıcak sulu, özel tuvaletli opsiyonlar bile var! Burada fiyatlar kişi başı 380-400€ civarına ulaşabiliyor.Tabiki fiyatları 1 gece&2 gün ve 2gece&3 gün opsiyonu için verdim.

Çöl turu detaylarıda en yakın sürede blogda olacak. Yetiştirmeye çalışıyorum:)

Özetle avantajları ve dezavantajları ile 2 opsiyonu da özetledim. Ancak benim tavsiyem kesinlikle Sahara opsiyonu olacak.

 

 

No Comments