Fas ile ilgili diğer yazıları okumak için tıklayın.

Tahmin edebileceğiniz üzere bu maaliyet konuları oldukça değişken. Konfor alanınıza, gideceğiniz dönemdeki kura, yapmak istediklerinize bağlı olarak kişiden kişiye değişecektir. Maaliyet bilgilerine ilgili ülkeye gideceklere ve benzer bir program yapacaklara fikir vermesi adına blogda özellikle yer veriyorum. Şimdi gelelim 8 günlük Fas seyahatimizin maaliyetlerine. Tüm maaliyetleri kalem kalem paylaşıyorum.

 

Uçak bileti –>THY’nin Miles&Smiles üyeliğimizde biriken millerimizle aldık. Kişi başı 504 TL ödedik. 2 kişi 1008TL

Konaklama –> Tüm seyahatimiz boyunca Fes ve Marakeş’te riyadlarda, Şafşavan’da Dar denilen küçük bir evde , 1 gece çöl yolundaki geçitlerde yer alan pansiyondan bozma bir otelde ve 1gecede çölde Bedevi çadırında konakladık(son iki konaklama tur paketine dahildi extra ücret ödemedik). Toplam konaklama maaliyetimiz 1653 TL idi. Açıkçası önceki seyahatlerimize bakınca bizim için oldukça yüksek bir rakam. Bunun en büyük sebebi biraz daha lüks riyadlarda kalmamız. Özellikle daha önceden bakıp çok beğendiğim ancak fiyatı nedeniyle hemen vazgeçtiğim riyadlarda indirim olunca biraz yüksek fiyatlı olmasına rağmen kalmak istedik. Bu tatilde konaklama bütçesini biraz fazla tuttuk ancak siz  bütçeyi planlarken gecelik 35€-40€ gibi bir rakamı baz alabilirsiniz. (2 kişi için toplam)

 

Araba kiralama,sigorta,benzin,otopark –> Aracı Avis’ten kiraladık (Hyndai i10,Otomatik)8 gün için 1800 TL ödedik. Maalesef otomatik araba fiyatları Fas ‘ta çok yüksek. Sigorta için ise 160€ ödedik. Toplam benzin masrafımız 376 TL idi. Otoparklar ve otoban geçişlerine ise 180 TL ödedik. Yani bu kalem için toplam masrafımız 3050 TL idi.

Çöl turu,müze,rehberler, bahşiş –> 3 günlük çöl turu için kişi başı 900 Dirhem olmak üzere, şehirlerdeki lokal rehberler, tur esnasındaki bahşişler, müze ve medrese girişleri vb. gibi tüm masraflarımız toplam 892 TL ödedik.

 

Yemek –> Yemek konusunda da elimizi korkak alıştırmadık. Fas yemeklerine bayıldık. Ete doyduk diyebilirim. Riyadımızda yediğimizde oldu, lokanta da da. Yolda tezgahda beğenip aldığımızda.  Öğle ve akşam yemekleri, yolculukta benzinlikten aldığımız çikolata, atıştırmalıklar, içeçekler ne varsa hepsini not aldı. Herşey dahil iki kişi toplam 488 TL ödemişiz.

Alışveriş –> Bu kısım argan yağı ve magnetlerden oluşuyor. Toplam 182 TL harcamışız.

 

Özetle 2 kişi uçak biletleri ile birlikte herşey dahil  Fas seyahatimiz bize 7275 TL ‘ye mal oldu. Genel olarak iyi bir maaliyet gibi gözüküyor ancak bu maaliyetin çok çok daha altına düşebilirdik. Araba en yüksek kalemimizdi ancak rahat olmayı tercih ettik. Konaklama kısmında bahsettiğim gibi alışkın olduğumuz konseptin biraz dışına çıktık ve  bize göre lüks yerlerde kaldık:) Yemek için genellikle sokak yemeklerinden uzak durduk.

Sizin gibi seyahatseverleri ikna edebilirseniz dört kişi gittiğiniz durumda araba kiralama ve konaklama gibi iki yüksek maaliyeti minimize edebilir seyahatinizi çok daha ucuza getirebilirsiniz.

5 Comments