Defalarca gitsem bıkmayacağım bir ülke İtalya. Roma, Milano, Venedik, Amalfi kıyıları, Sicilya… Her biri ayrı güzel, her biri bambaşka.Nihayet uzun zamandır listeye aldığım ancak bir türlü gidemediğim İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Floransa’ya ayak basmış bulundum. E haliyle anlatacaklarım var ,sözü uzatmadan Floransa Rehberi karşınızda.

Öncelikle bu şehre adım attığınızda inanılmaz bir ruh haline büründüğünüzü söylemem gerek. Sonuçta Da Vinci’ lerin, Michelangelo’ların gezindiği sokaklarda sizde dolaşıyorsunuz. Çok havalı.

Tarihi yapılar ve binalar o kadar güzel korunmuş ki yüzlerce yıl önceki haliyle karşınızdaymış gibi geliyor tüm binalar. Şehrin asıl adı Firenze. Her Avrupa şehrinde olduğu gibi bu şehirde de şehrin ortasından geçen bir adet nehrimiz mevcut. Nehrimizin adı Arno. Bol bol şehri anlatacağım ancak ayrıca belirtmeden geçmek istemedim; Ben Floransa ‘nın en çok  sokaklarına vuruldum,saatlerce gezinseniz doyamayacağınız güzellikte ara sokaklar.

 

20150628_132849

Nasıl Gidilir?

Maalesef direkt uçuş bulunmuyor. Aktarmalı uçuş yapmak durumundayız. Uçuş olan yakın bir şehirle birleştirip buraya gelmek en mantıklısı. Yalnız bana kalırsa tur programı ile gelinip hakkını vermemezlik etmeyin ve yine önerim benim yaptığım gibi Bolonya’ya gelerek Floransa’ya geçmeniz olacak.

Bolonya’dan kiraladığım araç ile Floransa’ya geldim. Aracı kiraladığım şirketin adı Sicilybycar. Kendilerin Dünya’nın en rahat insanları:) Aracı teslim ederken işlemimiz 2 dakika sürdü. Araç kiralamadığınız durumda  şehre ulaşmanın en uygun ve kolay yolu tren olacaktır.Santa Maria Novella merkez istasyonumuzun adı.

 

Ne zaman gidilir?

En uygun tarihler Nisan, Mayıs ve Eylül diyebiliriz. Zira yaz ayları İtalya oldukça sıcak oluyor. Ben Haziran ayında Floransa’daydım. Ancak hava oldukça bunaltıcı ve turistler arasında boğulmacalı. Öte yandan fiyatlarda yüksek oluyor. Ancak ilkbahar ve sonbahar oldukça keyifli bir seyahat olacaktır. Ayrıca minimum iki gün ayırmalısınız. Keşke daha fazla vaktim olsaydı…

20150628_093936

Nerede kalsak?

Gelelim kalbimi bıraktığım, aramda duygusal bir bağ kurduğum otele; Hotel Vasari . Floransa’nın malum tarihi yapısı, sokaklarının dokusu ile  başlı başına sizi etkileyecek bir şehir. Birde bunun üstüne bu kadar güzel bir otelde kalınca 2 günlük Floransa seyahatim unutulmazlar arasına girdi, tekrar gidilesi yerler listeme eklendi. Hotel Vasari aslında 14. yüzyıldan kalma bir saray. 1950 yılından beri ise otel olarak işletilmekte. Zamanında manastır olarakta kullanılmış.Belirttiklerine göre Strozzi ailesi ve Fransız şair Alphonse de Lamartine binanın eski sahiplerindenmiş. Kahvaltı fiyata dahil ve manastırın o dönemki orjinal şöminesinin yer aldığı avluda servis ediliyor. Odaların ve dinlenme bölümlerinin dekorasyonu müthiş. Ortak kullanılan salonda bembeyaz koltuklar, duvarda tablolar, ufak bir kitaplık, piyano ve ziyaretçilerin notları ile dolu bir anı defteri bulunmakta. Kapıların her biri birer tablo.Evet gerçekten tablo şeklinde. Bu özelliğe bayıldım.Odaların tavanları o kadar yüksekki odadaki oksijen sayesinde enerji patlamasıyla uyandığım en güzel otel. Araba ile gelecekseniz otelin kendi otoparkı var ancak çok az sayıda arabalık yer var. Bu nedenle rezervasyon şart. Trenle gelecekler için Firenze Santa Maria Novella Tren İstasyonu 100 metrelik bir mesafede. Lokasyonda merkezi. Gönül rahatlığıyla tercih edebilirsin.

 

hv1

hv11

 

Gezilecek yerlere başlamadan önce birkaç noktaya değinmek istiyorum. Şehir içi ulaşımda benim çözümüm netti. Yürüyün, yürüyün, yürüyün. Bence bir şehir en güzel yürüyerek keşfediliyor.Özellikle bu imkanı değerlendirebileceğiniz şehirlerde fırsatı kaçırmayın derim. Tabi ki Moskova gibi bir şehirde her yere yürüyerek gidin demiyorum ancak Floransa kesinlikle bunlardan biri idi. Yalnız bazı noktalarda yokuş çıkacağınızı da bilmelisiniz. Özellikle Haziran ayında zorlanmadım desem yalan olur. Ama yapacak bir şey yok, o yollar yürünecek.

Bir de önerim müze gezecekseniz ki bu kadar sanat dolu bir şehirde es geçmeniz pek mümkün değil gibi Firenze Card edinmeniz. Ben yürüyemem o kadar yolu,karşıyım diyenlerdenseniz karta toplu taşıma dahil. Linki şuraya bıraktım.Fiyat 72€. Artık o kadar para ödemişken, altmıştan fazla müzeden bazılarını seçer seçer kullanırsınız. Son olarak bu kart ile çılgın turist sırasını beklemeden istediğiniz müzeye giriş yapabileceğinizi de ekleyeyim.

 

Duomo di Firenze /Floransa Katedrali

Diğer adı ile Santa Maria del Fiore şehirdeki ilk durak. İnanılmaz bir enerji ile uyanınca sabahın erken saatlerinde hatta köründe kendimi yollara attım. Bu muhteşem yapıyı turistsiz bir zamanında görmek istedim. Avrupa’da bir çok kez kilise katedral görmüş gençlik size sesleniyorum;burası gerçekten çok etkileyici. Kilisenin yeşil kapısı, dışta kullanılan mermerler ve kubbe muazzam. Yanında bir çan kulesi bulunuyor ve biraz sıra beklemeyi göze alırsanız kuleye çıkış imkanınız var.

 

5

 

20150628_102047

 

20150628_102334

20150628_102406

 

Piazza della Signoria

Floransa’nın bir diğer ünlü meydanı. Neptün çeşmesi, Davud Heykeli(gerçek olmayan), gerçek Davud Heykeli’nin sergilendiği Galleria del Accademia ve Palazzo Vecchio’yu içine alan bir taşla bilmem kaç kuş vurabileceğiniz meydan. Galleria del Accademia’ya giriş Firenze Card dahilinde. Neptün Çeşmesi ve Davud Heykeli çevresi çılgınca insanlar tarafından sarılmış durumda. Meydanda sergilenen tek heykel Davud Heykeli değil. Durum şu;… her yerde heykel var, yerlerde heykel…

İşte tam Floransa’da olduğunuzu hissedeceğiniz meydan. Yalnız heykelleri görebilmeniz için bile sıraya girmeniz gerekiyor o kadar kalabalık ki böyle bir çözüm bulmuşlar. Ancak heykellerin sergilendiği alanda bakışlara tahammül edebilirseniz istediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz.

20150628_121826

 

Uffuzi Müzesi

Floransa’ya gelince atlanmaması gereken en önemli müze.Sonuçta Rönesans’ın doğduğu topraktayız. Tabi ki sanat buram buram içimize dolacak.

Sanatla ilginiz olmasa dahil  bu zamana kadar ismini muhakkak duymuş olduğunuz Raffaello, Leonardo Da Vinci, Michelengelo gibi sanatçıların eserlerini görebileceğiniz, bol bol vakit ayırmanız gereken müze.

Giriş 10€, Firenze card dahilinde

Kart kullanımında sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz. Ayrıca internetten rezervasyon mümkün. Az zamanınız varsa rezervasyonsuz yada kartsız girmeye çalışmayın, saatlerinize yazık zira her daim önü uçsuz bucaksız sıra! Ah şu sanatsever Asyalı turist popülasyonu, seviyorum sizi…

capture

Ponte Vecchio

Uffuzi Müzesi’nden sonra yönünüzü hemen Ponte Vecchio’ya çevirebilirsiniz. Bir kaç dakika yürüme mesafesinde. Hani şu çeşit çeşit evlerin olduğu şirin bir köprü var. İşte bu köprünün adı Ponte Vecchio. Evlerin çoğu küçük esnaf dükkanı:), bildiğimiz kuyumcu. Köprünün hikayesinin anlatıldığı ve normalde giriş yapamadığınız bazı yerler için özel turlar mevcut,vaktiniz varsa katılabilirsiniz. Köprü sizi Palazzo Pitti’ye bağladığından bir iki defa geçiş yapmanız muhtemel. Her daim çılgın turist kalabalığı olduğunu eklemeden geçemeyeceğim.

e

20150628_124358

20150628_141949

 

Palazzo Pitti

Ponte Vecchio’yu aştıktan sonra karşınıza Pitti Sarayı çıkacak. İşte size duvar dibine çökmelik saray. Konuya böyle girdiğim için üzgünüm ancak Haziran sıcağında Floransa’yı keşfetmeye gelmiş çılgın bir turist olarak sıcaktan bayılmama az kala sarayın devasa duvarlarının oluşturduğu gölgeye kendini atan grupları görünce bence bitiverdim yanlarında.

Neyse konumuza döneyim; Medici Düklerine ait olan bu saray günümüzde müzeye dönüştürülmüş durumda.Saray kapsamında 6 farklı bölüm bulunuyor. Medici’lerden kalan kostümler, antika ve kostüm koleksiyonlarını görebilir, saray gezmelere doyamadıysanız odalarıda keşfedebilirsiniz.Boboli bahçeleri ise kesinlikle görülmeli.

Giriş 17€, Firenze Card dahilinde

20150628_133737

ge

 

Piazza della Republica

Sağımız solumuz meydan olmuşken, bir meydan daha ekleyelim listemize. Aslında Floransada’ki en büyük ve en önemli meydan diyebiliriz. Çoğu kişi için buluşma noktası olarak kullanılmakta. Fazlaca turistlik olduğundan çevresine serpilmiş kafelerin fiyatlarıda buna paralellik göstermekte. Avrupa’da bir çok şehrin meydanında olan atlı karıncadan bir tanede bu meydanda var. Yazının sonlarına doğru biraz detaylandıracağım ancak kısaca not olarak düşelim. Ünlü kafeler Cafe Gilli,Cafe Paskowski ve Caffe delle Giubbe Rosse bu meydan çevresinde serpilmiş durumda.

20150628_125246

 

 

Piazza Michelangelo

Farkındaysanız hiç toplu taşımadan bahsetmedim. Tüm Floransa keşfi boyunca bol bol yürüdüm. Bu meydan içinde ortalama 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesi var. Ancak yokuş çıkacağını ekleyeyim sonra bozuşmayalım. Davud heykelinin bir kopyası ve enfes şehir manzarasına karşı buz gibi limonata içebileceğiniz şahane kafeler olan meydan. Bence Floransa’ya bir de bu tepeden bakmak lazım.

 

20150628_144231


20150628_144234

 

Floransa Büyük Sinagogu

Avrupa’nın görkemli ve büyük sinagoglarından biride Floransa’da. 1874 yılında inşa edilen yapı,defalarca restore edilip en son halini 1966 yılında almış. İkinci Dünya Savaşı sırasında depo olarak kullanılmış. Almanya geri çekilir iken yapıya zarar vermek istemişler ancak büyük bir çoğunluğu aşırı zarar almadan kurtulmuş.

Sinogog’un bir katında küçük bir müze bulunuyor, hem yapının tarihi, hem Floransa’ da yaşayan Yahudi toplumundan bilgiler veriliyor.

Giriş için 6,5€ luk bir ücret ödüyorsunuz. İstanbulda’ki sinagoglar gibi önceden herhangi bir rezervasyon yaptırmanıza gerek yok. İçeride fotoğraf çekmek tabiki yasak. Girerken x-ray cihazından geçiyorsunuz. Tüm çantanızı , cep telefonunuzu vb ne var ise girişte bulunan emanet dolabına bırakmanız gerekiyor. Diz üstü ve askılı kıyafetlerle girmek yasak. Yine girişte temin edilebilen uzun etek üstü kapatacak şallardan edinmek durumundasınız. Aksi halde giremiyorsunuz.

ke

 

  •  Sinagog’un hemen yakınında her pazar günü kurulan ikinci el pazarı var. Şahane kitaplar, vintage ürünler,özellikle şahane kahve fincanları ve gözlükler bulabilirsiniz. Bence zaman ayırmaya değer.
  • İlginizi çeker is Dante’nin Evi de Floransa’da.Mini bir müzeye çevrilmiş durumda.
  • Şehirde iyi kahve için önerilen 3 kafe var.Yazının başlarında bahsetmiştim.Caffe Gilli,Caffe Paskowski ve Caffe Giubbe Ross. Her üçü de Piazza della Republica Meydanı’nda yer almakta. Ben Caffe Gilli’ye uğradım. 1733 yılından beri açık olan oldukça güzel bir kafe. Ancak bence benim ve bir çok İtalyan’ın yaptığı gibi içerideki bardan istediğiniz tatlılardan seçin ve kahvenizi burada ayaküstü içiverin. Aşırı turistlik olduğundan bahçedeki masalar her daim dolu ve fiyatlar gereksiz şişirilmiş. Aynı tatlıları ve kahveleri içerideki barda tükettiğinizde çok daha hızlı hizmet alıyorsunuz ve ucuz oluyor. Az zamanınız varsa bu şekilde denemenizi tavsiye ederim. Yok ben turistliğimi bileceğim, meydanı da izlerim, vaktim bol derseniz, kim tutar sizi.
  • Akşam yemeği için otelime çok yakın olan Trattoria Nerone’ye gitmiştim. Hem pizzaları hemde etleri çok başarılı. Önerdikleri şaraplarda başarılı idi(maalesef isimleri not etmemişim) Çalışanlar ilgili ve dekorasyon çok iyi.Fiyatları makul.Şiddetle tavsiye ederim.  Adres:Via Faenza, 95/97R, 50123 Firenze, İtalya

 

ffe

 

20150628_105741

20150628_110404

 

 

capture

 

3

20150627_231641

20150627_232355

20150628_102444

20150628_102846

No Comments