‘Gaziantep sen bir abidesin, sen ikinci bir Plevne, ikinci bir Çanakkalesin ‘

Kurtuluş Savaşı’nda elindeki tüm imkansızlıklara ve çok zor şartlara rağmen adeta bir destan yazmış olan ve destansı hikayesi ‘Gazi’ ünvanı ile taçlandırılmış şehir Antep. Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüğünün bulunduğu kent, bir ülkenin kurtuluşunun simge şehirlerinden biri. Aynı zamanda Dünya’nın sayılı gastronomi şehirlerinden. Türkiye’de ise belkide başkenti. Sonuçta kaç şehre bir yemek yiyeyim döneyim diye düşünüp bilet alabiliyoruz ki.  Ancak burası gerçekten öyle bir şehir, gittim geldim ve muhtemelen tekrar günübirlik bile o lezzetlere doymak için gidebilirim.

Yıllardır nasıl olsa bir gün gideriz diyip bir türlü fırsat bulamadığım Gaziantep’e düştü geçtiğimiz haftalarda yolum. Döner dönmez notları bloğa eklemek istedim.

57168469_491994298004582_5790941097651670229_n(1)

 

Gaziantep seyahati için en uygun dönem İlkbahar ve Sonbahar ayları. Sonuçta bol bol yiyecekseniz ve bol bol yürüyeceksiniz. Çok soğuk ve sıcak hava rahatsız edebilir. Dolayısıyla benim şehirde bulunduğum Nisan sonu oldukça uygun bir dönem. Ancak  maalesef ben çok soğuk iki gün geçirdim, neyseki yağmur sadece Şanlıurfa yolunda  yakaladı. Göbeklitepe hariç gezerken ıslandığım ve titrediğim başka yer olmadı. Esnaf ile sohbet ederken söylediklerine göre hiçbir zaman Nisan ayında böyle hava görmemişler. Mart sonu gibi kapatılan  ısıtıcılar halen aktif, onlarda şaşkındı:) Benimki küçük bir şansızlık tabi. Siz planınızı Nisan, Mayıs , Eylül-Ekim aylarına denk getirebilirsiniz. Gerçi bilet ararken göreceğiniz üzere şu an Gaziantep uçak biletleri o kadar pahalı ki ! ‘ucuz bilet bulunca affetmeyiz’ mottomuz olsun.

 

Ulaşım; Gaziantep Havaalanı’ndan merkez yaklaşık 20 dakikalık bir mesafede. Havaalanı çıkışında Havaş var, ücreti 1o TL.

Biz bu seyahatte 3 kişiydik. Gaziantep’ten Halfeti ve Şanlıurfa güzergahını yapacağımız için araç kiraladık. Bir kaç kişiyseniz taksiyle de merkeze geçebilirsiniz. Şehir içinde olmazsa olmaz yerler yürüme mesafesinde. Zeugma Müzesi bir tık daha merkezin dışında kalıyor ancak taksi ile rahatlıkla geçebilirsiniz. Özetle planınızda sadece Gaziantep var ise araç kiralamanıza gerek olmayacaktır.

 

Konaklama; Dört  günlük planımın iki günü Gaziantep’e ait idi. 23 Nisan tatilini fırsat bilerek dört günlük bir program yapmıştım. Tatile denk gelmesi sebebiyle otellerin bir çoğu dolu idi. Yinede şansımız yaver gitti diyebilirim. Benim size önerim mümkünse Bey Mahallesi civarında konaklamanız. Aşağıda detaylandıracağım üzere Bey Mahallesi eski Antep evlerinin yoğun olduğu bir bölge. Otellerin bir çoğu bu konakların restarasyonu sonrasında açılmış. Dolayısıyla atmosferi gerçekten çok güzel.

 

Bey Konağı; Eski Rum mahallesinin en eski binalarından biri olan bu konak 1886 yapımı. Bey Mahallesi’nde yer alan şimdiki Kurtuluş Cami, geçmişte Kendirli Kilisesi papazının kaldığı konakmış. Konağın son sahipleri konağı belediyeye bağışlıyor. Son yıllarda restore edilip otele çevriliyor. Otelin avlusu gerçekten çok güzel. Özellikle akşam ışıklandırılması çok başarılı idi. İkinci katın duvarında  Kendirli Kilisesi’nin eski dönemde çizilen orijinal resimlerini görebiliyorsunuz. Burada konaklayacaksınız muhakkak  konağın tarihini dinleyin.

Kahvaltı için ayrı bir parantez açayım. Gaziantep’teki ilk sabahımızda tehlike sinyalleri çaldı, çünkü daha kahvaltıda o kadar çok yemek yemiştimki gün içerisinde nasıl farklı yemek deneyeceğim bilemedim. Gerçekten çok çeşitli ve lezzetli kahvaltıları.

Son olarak fiyata değinmem gerekecek. İki gece üç kişi kahvaltı dahil ödediğimiz ücret 1.500TL, çok uygun olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak seyahate bir hafta öncesinden karar verdiğim için yer bulmak biraz zor idi. Daha erken rezervasyonlarda bu kadar yüksek fiyat çıkmayabilir karşınıza.

 

Capture

56571269_119162072603066_4733332605598853460_n(1)

LRM_EXPORT_12788356304580_20190420_110517733

 

Melek Lara Butik Otel: Şanlıurfa dönüşü konakladığımız otel ana caddesinin hemen yanıbaşında kalıyor ve karşısında kapalı otoparkı var. Yine küçük avlulu ve tarih kokan bir bina burası.Ayrıca çocuk dostu. Her odada bebek yatağı var. Bir çok otelde bunun için ekstra bir  araştırma yapmanız, talep etmeniz gerekiyor. Sabah kahvaltıda üç miniğin çoktan yerini aldığında otelin bir tercih sebebininde bu olduğunu anladım. Bir diğer tercih sebebiniz fiyatı olabilir.Burası için kahvaltı dahil gecelik üç kişilik bir oda için 340 TL ödedik. Kahvaltıda gayet başarılıydı, personelde oldukça ilgili idi. Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Fotoğrafları otelin sitesinden aldım, çok kısa zamanda ayrıldığımızdan sabah fotoğraf çekmeyi unutmuşum.

2

3

Capture

 

 

GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER

 

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

Gaziantep’teki ilk günümüzde yağmurlu bir güne uyandık. Dolayısıyla kahvaltı öncesi ilk durak Zeugma Müzesi idi. Otelimizden(Bey Mahallesi’nde) müze yaklaşık 15 dakika sürüyor. Sanırım Gaziantep için en heyecanlı olduğum yer burası idi. Hani her seyahatinizde bir ‘en iyi’ yer vardır ya  Gaziantep seyahatimde Zeugma  benim için o yer. Müze Dünya’nın sayılı mozaik müzelerinden. Hatta Dünya’da bu kadar çok sayıda ve yüksek kaliteli mozaiğin bir arada olduğu başka bir müze yok.

Çingene Kızı mozaiği müzenin en ünlü mozaiği. Hatta kendisi Gaziantep şehrinin simgesi haline gelmiş durumda. Sizlerinde bildiği gibi Türkiye’nin turistlik tanıtımlarında da bolca kullanılıyor. Aslında bu adı alması kazı çalışmalarında çalışanlar arasındaki bir espriye dayanıyor. Küpeleri nedeniyle bu isim takılıyor. Mozaik müzenin ikinci katında M32 nolu yerde ayrı , karanlık bir odada sergileniyor. Eğer daha önce hakkında birşey okumadıysanız boyutu ile ilgili epeyce şaşıracaksanız. Aslında Çingene kızı büyük bir mozaiğin çok küçük bir parçası. Bilmeyenler için mozaiğin kayıp diğer parçaları 2018 itibariyle Türkiye’ye iade edildi. Müzede diğer parçalarıda görebilirsiniz. Mozaik Helenistik dönem resim sanatında ‘üç çeyrek bakış ‘olarak ifade eden teknikle yapılmış tıpkı Mona Lisa’da olduğu gibi sizi takip ediyormuş hissi yaratıyor. Ve yine Mona Lisa’da ki gibi sevinç ve hüznü aynı anda yansıtıyor.

Müzenin en büyük mozaiği ise giriş katında yer alan Theoneo Mozaiği. Mozaik M22 ‘de sergileniyor.

Giriş:30TL, Müze karta ücretsiz. Müze kartınızı burada satın alabilirsiniz. Fotoğrafınızın olduğu bir kimliğinizin yanında olması gerekiyor.

Bilet satış noktalarında 3 tane sıra var, en soldaki sıra sadece kredi kartı ile bilet alım sırası. Müze kart ya da nakit bilet alacaksanız diğer 2 sıraya girin. Boşuna zaman kaybetmeyin.

 

Capture

3

 

1

 

Capture

 

BEY MAHALLESİ

Benim Gaziantep seyahatim boyunca sık sık yolumu düşürdüğüm ve gezmekten gerçekten çok keyif aldığım bir yer oldu Bey Mahallesi. Burası 20.yüzyıla kadar Ermeni ve Müslümanların birlikte yaşadığı bir mahalle olmuş. Yüklü bir devenin rahatlıkla geçebileceği genişlikte sokaklar, avlulu iki ya da üç katlı eski Antep evlerinin olduğu muazzam bir yer burası. Burada yapacağınız şey her bir sokağa girip çıkmak, bol bol yürümek. Her bir konak ayrı bir tarih. Yukarıda konaklama bölümünde değindiğim gibi bu eski evlerin her birinde bir avlu yer alıyor ve bu avluya bakan ayrı ayrı odalardan oluşuyor evler. Son dönemde bu mahallede oldukça güzel kafeler açılmaya başlamış. Zaten yemek yazısında ayrıca değineceğim. Bu mahalleyi benim kadar seveceğinize eminim.

 

1

2

 

3

 

KURTULUŞ CAMİ

Geçmişte Kendirli Kilise’si olan bu cami Bey Mahallesi’nde bulunuyor. Bu mahallenin en eski binalarından 1892 yılında yapılmış. Daha sonra  kiliseden camiye çevriliyor ve Kurtuluş Cami adını alıyor. Bey Mahallesi’ni gezerken burayı es geçmemenizi tavsiye ederim.

Capture

2

 

OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ

Bu bloğa yolunuz daha önce düştüyse bir şehirde oyuncak müzesi var ise kesinlikle uğradığımı biliyorsunuzdur. Daha önce gittiğim oyuncak müzelerini şu linkin altında toplamıştım. Buraya geldiğinizde görmeniz gereken bir müze. İstanbul’da ki Oyuncak Müzesi’ne göre çok daha küçük. Ayrıca dünya çocuklarına adanmış bir mağara kısmıda var.

İhsan Göğüş Müzesi’de Oyun ve Oyuncak Müzesi ile aynı avluda yer almakta. Bu müzede listenizde var ise not olarak eklemek istedim.
Giriş 2 TL, müze kart geçmiyor

gaz'antep oyun ve oyuncak m]zes'

 

ATATÜRK MÜZESİ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüğü bildiğiniz üzere Bey Mahallesi’nde. Müzenin girişindeki duvarda   Atatürk’ün kocaman bir nüfus cüzdanı  karşılıyor sizi. Kurtuluş Savaşı esnasında Gaziantep halkının kahramanlıklarının ve sonrasında şehrin gelişiminin anlatıldığı bir müze burası.

Bir kısmı Atatürk’ün Gaziantep ziyareti esnasında kullandığı eşyaların sergilendiği bir bölüme ayrılmış. Vaktiniz var ise Kurtuluş Savaşı’na ait 20 dakikalık bir video gösteriliyor.

Giriş 2 TL

Capture

2

3

 

TARİHİ GÜMRÜK HANI

İki çeşit kahvenin aynı fincanda pişirilmesi ile ünlenen patentli kahveci Seddar Kahvecisinin de yer aldığı Tarihi Gümrük Han bence görülmesi gereken bir başka yer. Bu arada bu orjinal kahveyi denemek için bence zaten gelmeli.

Han yakın bir geçmişte restore edilmiş ve üst katında  ebru sanatı,  tespih yapımı gibi bir çok el zanaatının sergilendiği dükkanlardan oluşuyor. Hatta kuka taşlı tespih satın aldığımız yerde yapımını deneyimleme fırsatımız oldu.

Capture

Capture

 

BAKIRCILAR ÇARŞISI

Gaziantep’in en ünlü yerlerinden biri kuşkusuz Bakırcılar Çarşısı. Özellikle el emeği göz nuru diye tabir ettiğiniz ata yadigarı el sanatlarının günümüzde hızlıca yok olduğunu düşününce bir kez daha bu atmosferde olmak çok iyi hissettiyor. Ustaların ve çırakların çalışmalarını izleyebilirsiniz. Burası sadece satış yapılan bir çarşı değil, aynı zamanda bakır işlemeciliğinide canlı canlı görebileceğiniz bir yer. Evinizde yok ise kendinize cezve, kahve seti ve kahve için el değirmeni almayı unutmayın. Ayrıca bu çarşıda Dünyaca ünlü bir yemenicimiz var. Yemenici Hayri Usta. Truva ve Harry Potter filmleri içinde ayakkabıları yapan ve şu an Dünyanın dört bir yanına yemeni gönderen bir işletme. Yemeni ayakları terletmeyen ve giydikçe ayağınızın şeklini alan gerçekten kullanıcıya has olan orjinal deri kullanılan bir ayakkabı çeşidi. Dolayısıyla eğer satın almayı düşünürseniz 50-60 TL gibi fiyatlar çok gerçekçi değil. Ortalama fiyatlar yetişkinler için 100 TL’den başlıyor.

 

5

1

Capture

Capture

ALMACI(ELMACI PAZARI)

Gaziantep’in en eski çarşısı. Bakırcılar Çarşı’sının hemen karşısında yer alıyor. 250 yıllık bir geçmişi var. Yerel, organik ürün almak isterseniz buradan alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle  antep fıstığı,baharat ,ev yapımı salça, nar ekşisi gibi organik ürünleri buradan alabilirsiniz. Biz tüm alışverişimizi bu pazarda yer alan Ömeroğlu Gıda’dan yaptık. Envai çeşit dükkan arasında karar vermekte zorlanırsanız tavsiye ederim,ürünlerinden memnun kaldım. Aklınızda bulunsun bu dükkanların çoğu İstanbul’a kargo hizmeti veriyor. Dolayısıyla Antep dönüşü bavulu tıka basa doldurmanıza gerek yok:)

Capture

Capture

GAZİANTEP KALESİ

Tarihi MÖ 3600 yıllarına dayanıyor kalenin. 527-565 yıllarında  12 adet burç eklenerek kale genişletilmiş. Kale bugünkü durumuna sırasıyla XIII. yüzyılda Eyyübiler, daha sonra Memlukler ve XVI.yüzyıldan sonrada Osmanlı döneminde kavuşmuş.1481 yılında Memlük Sultanı Kayıtbay ve 1557 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından onarılmış. Osmanlı İmparatorluğu’nun güçlü olduğu dönemde daha çok idari merkez, cephanelik ve ayrıca karakol olarak kullanılmış. Günümüzde Evliya Çelebi’nin bahsettiği 26 burçtan sadece 12’si ulaşabilmiş. İçeride Kurtuluş Savaşı dönemine ait bir müze bulunmakta.

Giriş 2 TL.

Capture

EMİNE GÖĞÜŞ MUTFAK MÜZESİ

Gaziantep Kalesi sonrası bu müzeye uğrayabilirsiniz. Kaleye oldukça yakın. Giriş 2 TL. Gaziantep gibi mutfağın el üstünde tutulduğu bir şehirde böyle bir müzeyi görmek isteyebilirsiniz. Yıllar boyunca mutfakta  kullanılan aletlerin sergilendiği bir müze

Hayvanat Bahçesi: Ben gitmedin ancak ilgilinizi çeker ise şehirde bir de hayvanat bahçesi bulunmakta.

Ayrıca vakit bulamadığım Gaziantep Savaş Müzesi ve Beyazhan Kent Müzesi’nide listenize almak isterseniz buraya not olarak bırakayım. Benim  bir sonraki Gaziantep seyahatime uğrayacağım müzeler olacaklar.

 

 

 

 

No Comments