Belçika benim ikinci evim gibidir.Yeğen burada olunca  zaman ve ucuz bilet ikilisini yüzüme gülerse soluğu burada alıyorum. Yılın ilk ayında yaptığım Brüksel ziyaretimde bir günümü ülkenin farklı bir şehrine ayırmak istedim ve yolumu Gent’e düşürdüm.Notlar biraz gecikti maalesef.

Herhangi bir şehri sadece bir gün gezerek bitirileceğine inanmayanlardanım. Ancak zamanım yok diyerekte es geçmek bana uymuyor. Olmazsa olmazlardan bir kaç tarihi mekan, mümkünse en az bir müze görmek, biraz başıboş yürümek, güzel bir yemek,  lokal bir mekanda belki bir bira, hava iyiyse bisiklet. ..Bir şehri keşfetmek için bunlardan birkaç tanesi bir araya gelmesi benim için yeterlidir.

Gent Belçika’nın büyük ve önemli şehirlerinden. Belki Brüj kadar popüler değil ancak kesinlikle görülmeyi hakedecek güzellikler barındırıyor. Açık söylemem gerekirki ben tekrar Brüj’e gitmeyi düşünürken son bir karar değişikliği ile Gent’ e gittim, çok da iyi ettim.

Capture

Capture6

 

Ne zaman gidilir? Nasıl gidilir?

Türkiye’den kalkıp sadece Gent’i görmek için Belçika’ya gelmek çok da mantıklı olmayabilir. Çevresindeki bir kaç şehirle birleştirip programa almak daha makul gözüküyor. Zaten Türkiye’den direkt uçuş olmadığından Brüksel’e gelmek durumundasınız. Örneğin Brüksel’e gelip Gent ve Brüj, bir kaç gününüz varsa Amsterdam’ıda dahil ederek bir plan yapabilirsiniz. Erasmus döneminde interrail yaparken bu bölgedeki şehirleri bu şekilde gezmiştim.

Gent şehri  Brüksel ile Brüj arasında yer alıyor. Bruksel’den Gent’e geçiş için en kolay yol tren seçeneği. Oldukça sık seferler var. 45 dakikada Gent’e varıyor ve kişi başı gidiş dönüş bilet fiyatı 10€.  Yalnız bilet alırken muhakkak süre kısmını kontrol edin. Brüksel’den Gent’e giden iki tip tren var, biri çok daha fazla durakta durduğundan süre bir buçuk saati bulabiliyor. Daha az durakta duran ki benimde kullandığım tren bu 45 dakika da varıyor. Her iki treninde bilet fiyatı aynı sadece süre değişiyor.

Gent’e geliş için bir diğer alternatifiniz ise otobüs. Otobüslerinde hemen hemen her saat başı ve 45 dakika -1 saaat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Tren ve otobüs yolculuğu için karar size kalmış,  çünkü bilet fiyatları da çok farketmiyor açıkçası, tabiki erkenden bilet almak kaydıyla.

Capture

 

Şehir içi ulaşım;

Gent yürüyerek gezilebilir şehirler listesinde yer alıyor. Bir çok önemli noktaya rahatlıkla yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ancak şehirde bir çok Avrupa kentinde görüp şaşırmadığımız oldukça yaygın toplu taşıma ağı mecut. Tramvay ve otobüsler ise can damarı desem yeridir. Ben sadece tren istasyonundan merkeze ulaşmak için tramway bileti aldım. Üşüdükçe de kendinizi otobüs ya da bu tramvaylara atabilirsiniz. Bilet fiyatı 3 €. 10 kullanımlı bilet ise yaklaşık 11€. Tren istasyonundan merkeze gitmek için benim kullandığım tramvay numarası ise 1 . Durağı tren garından çıkar çıkmaz sol taraftaki otobüs duraklarının arkasında yer alıyor.

 

Capture3

 

Gelelim hava durumuna,şehre ne zaman gidilir konusuna

Sanırım buraların kış aylarında ne kadar soğuk olduğunu söylememe gerek yok. Gent şehrini Ocak ayında gezdim ve gerçekten uzun zamandır bu kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum. Sıcaklık çok düşük olmasada hissedilen epeyce düşük oluyor:) Brüj seyahatimde de aynısını hissetmiştim. Bahar ve yaz aylarında çok daha keyifli oluyor buralar. Benim gibi bir programınıza dahil olduysa ve günübirlik bir gezi ise kesinlikle kışında gidip görülür. Bu hususta sizin soğuya dayanıklılığınız önemli. Benim için iklimin karar vermemde çok etkisi olmuyor açıkçası ancak çok kısada olsa bu başlık altında değinmek istedim.

Capture5

 

 

Gezilecek Yerler

Gent’in gezilecek yerleri çoğunlukla kent meydanı ve çevresinde toplanmış durumda. Tramway ile merkeze doğru ilerlerken şu dönme dolabı görüp epeyce heyecanlanmıştım:)

26869276_164457040861716_7945495330718482432_n(1)

 

Gravensteen

Nam-ı diğer Kontlar Kalesi. Yukarıda bahsettiğim tramway kalenin önünden geçiyor. 1180 de Kont Philip tarafından yaptırılmış. İsmide buradan geliyor zaten. Zaman içerisinde Kale kontların kullanımı dışında fabrika,hapishane gibi farklı farklı işlevler ediniyor. Uzun bir süre harabe halinde olan yapı 19.yüzyıl sonlarında yenilenmiş ve günümüzde bir müze haline getirilmiş durumda.  Müzede dönemin kontlarına ait eşyaları görebilirsiniz. Şehrin güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz adreslerden biri. Kalenin önündeki meydanda bir çok tatlı kafe ve hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar bulunuyor.

Capture7

 

St.Bavo Katedrali

Şu görüpte vurulduğum dönme dolabında yer aldığı meydanın bir bölümünde bu katedral bulunuyor, hemen karşısında ise tarihi posta binası yer alıyor. Maalesef  bizim bulunduğumuz dönemde St. Bavo kilisesi gezilemiyordu.Gitmeden kontrol etmenizde fayda var. Posta binası ise gezilebilecek durumda.

Capture9

Capture8

 

St. Nicolas Kilisesi

Kilise Gent’in en eski yapılarından biri. Aslında ilk anda içeri girmeden devam edecektim.İçeriye girip muhteşem tavanı görünce iyiki bu kararımdan vazgeçmişim dedim. Şehrin en büyüleyici eserlerinden biri olan St.Nicolas kilisesi yapımı 13.yüzyıla denk  geliyor ve Gotik stili bir dini yapı. Kilisenin en önemli  özelliği ise Fransız org yapımcısı Aristide Cavaille-Coll tarafından yapılan müzik aleti.

Capture

26870416_149849872387875_7793968205910769664_n

 

Veldstraat

Şehrin ünlü alışveriş caddesi. Bizim şehirdeki ilk durağımız Kontlar Kalesi’ydi. Buraya tramvay ile gelmiştik. Kontlar Kalesi’nden aşağıda bahsedeceğim Korenmarkt’a kadar yüreyeceğiniz cadde burası oluyor. Aklınıza gelebilecek bir çok meşhur markanın , lokal butiklerin , çikolatacıların olduğu bir cadde. Cadde üzerindeki evlerin tarihi dokusu çok iyi korunmuş. Dolayısıyla alışveriş yapmak ilginizi çeker mi bilemedim:)

St. Micheal  Köprüsü

Ortaçağdan kalma bu köprü Gent’e gelindiğinde görülmesi gereken en güzel yapılardan biri. Bu köprüyü bu kadar önemli kılan ise şehrin sahip olduğu 3 kulenin de  köprü üzerinden görünüyor olması. Ayrıca her iki tarafından da çok güzel bir manzara olduğunu ve bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğinizi şimdiden söyleyeyim. Üzerindeki işlemeleri ve heykelleri ben çok beğendim. Şehri keşfederken bu köprüye uğramayı unutmayın.

27574975_154047145393351_7640188181777743872_n(1)

 

St. Micheal  Kilisesi

Köprüyede adını veren St. Micheal Kilisesi şehrin en eski yapılarından biri. Açıkçası ben kiliseyi dolaşamadım. Ancak vakti olan ve merak edenler için çok kısa bilgi vermek istedim. Kilisenin içerisinde 18.yüzyıldan kalma heykeller ve Michelangelo’nun bir tablosunun kopyasıda mevcut imiş. İlgilenenlere duyurulur.

Nedense köprüden hep kuleleri görebileceğimiz meydanı fotoğraflamışım ve kilisenin fotoğrafını hiç çekmemişim. Kilise köprüsünün diğer ayağında yer alıyor.

Korenmarkt (Eski Buğday Pazarı)

Veldstraat ve Kortemunt isimli ünlü alışveriş caddelerinin birleştiği ve şu şahane dönme dolabın kurulduğu meydan. Bu bölgede bir çok kafe, restoran ve bar bulunuyor. Tahmin edeceğiniz üzere günün her saati oldukça hareketli. Yukarıda bahsettiğim St. Micheal Köprüsü meydana oldukça yakın. Bu güzergahı takip ederseniz gezmeniz daha rahat olur.

 Vrijdagmarkt

Açıkçası bu meydana yolumuzu bünyesinde bulundurduğu  Paul kafe için düşürdük. Ancak tabiki meydanın öneminden de bahsedeceğim.Meydanın ortasında Jacob van Atavelde’nin heykeli var. Kendisi  Gent’in aydınlarındanmış. Şehrin en büyük meydanlarından biri ve her Cuma burada bir pazar kuruluyor. Meydanın çevresi kafe ve restoranlarla dolu. Kahve molanızı buraya denk getirebilirsiniz.

Kraanlei ve House of Alijn

Kraanlei rengarenk sıralanmış evleri,mekanları görebileceğiz bir cadde. Bu cadde üzerinde yer alan Alijn evi ise günümüzde eski dönemlere ait atmosferi yaşayabileceğiniz bir müze.Giriş yanlış hatırlamıyorsan 6-7€ civarı.

 

İlginizi çekiyorsa  Gent Güzel Sanatlar Müzesi, Çağdaş Sanatlar Müzesi,Gent Şehir Müzesi(Stadsmuseum) görülmesi gereken müzelerden.

Son  olarak hatırlatmama gerek var mı bilemiyorum ancak buralara kadar gelmişken, bira ve waffle denemeyi, bol çikolata alışverişi yapmayı ve sezonundaysanız midye yemeği unutmayın.

 Capture Capture2 Capture3 Capture4Capture

No Comments