Münih kentinin sembolü haline gelmiş efsanevi festival Oktoberfest bu haftaki adresimiz. Festival Münih kentinin en önemli etkinliği. Türkçe adı her ne kadar Ekim festivali olsada bu sizi şaşırtmasın.Festival Ekim ayında düzenlenmiyor, son 2 günü Ekim ayının ilk pazarına denk gelecek şekilde Eylül ayının son günlerinde başlayarak 2 hafta sürüyor.

Nasıl başlamış;

1810 yılında Prens Ludwig ve Prenses Therese’ nin evlilik yıldönümlerini kutlamak için düzenlenen bu festival günümüze kadar gelmiş.Savaş yılları dışında sürekli kutlanmış. Tabi her yıl artan ziyaretçilerle birlikte.

Nerededir;

Festival adını Prenses Therese’ den alan Münih Merkezindeki Theresienwiese isimli geniş alanda yapılmaktadır.Ana gardan kısa bir yürüme mesafesindedir.

Açılışı;

Halkın geleneksel kıyafetleri ile Theresienwiese meydanına keyifli bir yürüyüşle başlar. Münih belediye başkanı ,özel olarak mayalanmış bu festivale özgü olan bira(alkol oranı bir miktar daha yüksek) fıçısına musluğu ‘O’zapfa is!’ diyerek çakar. ‘O’zapfa is! Çeşmelendi demek. Ve bu andan sonra festival büyüsüne kapılabilirsiniz.

 

octoberfest açılış1

 

octoberfest açılış2 (Large)

 

 

octoberfest açılış3

 

Oktoberfest8 (Medium)

 

seramoni

Not: festivalin kapanışa denk geldiğimizden açılış resimleri Oktoberfest sitesinden alınmıştır.

Nedir? Ne değildir?

*Festival her nekadar son dönemlerde sadece bira ile özdeşleştirilse de Bavyera kültüründe önemli bir yeri var . Bu nedenle halk festivale özel yerel kıyafetlerle katılıyorlar. Bu kıyafetlerin isimleri ise Drindl ve Lederhose. Fiyatlar 60€ dan başlıyor  250€ ve daha yüksek fiyatlara dahi bulabiliyorsunuz. Yeri gelmişken Münihteki Oktoberfest’ in benzerleri çevre illerde de yapılıyor. Bu kıyafetlerin türevlerinide oralarda görme şansı buldum. Fiyatlar buralardada yüksek.

* Bu festivalde özel olarak dizayn edilmiş devasa çadırlarda Bavyera şarkıları çalınıyor. Her şarkı sonunda ise katılımcılar ‘Prost ‘diye bağırıyor ve bardaklarını tokuşturuyorlar. ‘Prost’ ise Türkçedeki ‘Şerefe’ gibi düşünülebilir.Öğrencilik dönemlerinden kalma bir not: Almanlar Prost denirken yüzüne bakmanız konusunda hassas. İşinize yarar mı bilmem ancak ben yinede not olarak ekleyeyim.

*Yıllık yaklaşık 6 milyon insan ziyarete geliyor festivali,7 milyon litre bira tüketiliyor. Son hafta ise İtalyan haftası olarak anlıyor. Bu konuyu değineceğim:)

Ne yapılır ki;

-Festival alanında özel tasarlanmış devasa çadırlar mevcut. Bu çadırlarda bira içebilir, şarkılarla eğlenebilirsiniz. Giriş ücretsiz ancak biralar çok uygun değil. 1 Litre lik bardak 9-10€ civarı ayrıca garsona bahşişlerini unutmamalısınız. Garsonlar maaş almıyorlar bahşişle çalışıyorlar,kendileri için önemini anlayabilirsiniz sanırım. Çadırlarda ise bir bira içerek saatler harcayamazsanız yenisini ısmarlamazsanız kibarca kalkmanız konusunda uyarılırsınız. Sınırlı bir alan 6 milyon turistten bahsediyoruz. İğne atsak yere düşmüyor. Özellikle bizim gibi kapanış gününde festivale gitmek gibi çılgın bir eylemde bulunduysanız hak vereceksiniz.

100_6244 (Large)

 

100_6242

 

100_6241

 

– Alanda ise eğlenmeniz için bir Lunapark mevcut; dönmedolap, rollercoaster,çarpışan arabalar kısacası ortam müthiş,eğlencenin tadına varın,

100_6235

 

100_6236 (Large)

 

100_6239

 

 

100_6227

 

 

100_6226

 

 

100_6240

 

100_6223 (Large)Oktoberfest yorgunu ben

 

-Alman simidi Brezel yemeği unutmayın . Tabi üzerinde Oktoberfast ve I mog di yazılı kurabiyelerini deneyip eşe dosta hatıra olarak almayı da unutmayın, Yeri gelmişken nedir bu I mog di diyenleriniz olabilir. Evet Almanca bilmeyenlerimizin dahi bildiği Ich liebe dich seni seviyorum’ un Bavyeracası:)  Biraz kaba ve farklı geliyor dime. Bavyera detayına ise Münih yazısında yer verelim,

 

brezel

 

 

kurabiye

 

KURABİYE 1 (Large)

 

 

Neler yapmamalı !

Bu yazımda Oktoberfest ile ilgili neler yapmamanız gerektiği hakkında bir başlık açacağım maalesef. Çünkü biz çok kısıtlı bir zamanda Münih gezimizle festivali birleştirme gibi bir hataya düşmüş, ayrıca öncesinde yapmamız gereken hiçbirşeyi yapmayıp Oktoberfest in hakkını veremeden Mühih kentinden ayrıldık maalesef.

Yapılmaması gerekenler

-Öncelikle son günü festivale gitmeyin bence, mümkünse daha önceki günler zaman ayırın. Çünkü iğne atsanız yere düşmüyor. Ve sarhoş olup kendini kaybeden insan sayısı tahammül sınırlarının üstüne çıkıyor. Eğlenmek adına basit bir çarpışan araba bileti için bile, oldukça uzun ve beklenilmez bir sıra ile karşılaşabilirsiniz;

 

100_6243

-Ayrıca son haftasonu İtalyan haftası olarak anılıyor,Kuzey İtalyadan çılgın bir katılımcı kitlesi var, dolayısıyla kapanış döneminde turist sayısı şiddetli bir biçimde artıyor. Sanırım Almanlar daha dayanıklı tanıdık oldukları biraya, çünkü İtalyanların bir çoğu çoktan alkol sınırını aşmış oluyorlar,

-Eğer yapmamanız gerekenler listemdeki ilk tavsiyemi dinleyip son gün gitmezseniz çadırlardaki masalar için önceden rezervasyon yaptırın, yok yaptırmadıysanız 10-11 gibi festival alanında olun. Bizim gibi geç saatlere kalmayın, Bırak çadırda yer bulmayı, yürüyecek yer yok,

-Tahmin edeceğiniz üzere otel rezervasyonunuzu erkenden yapın, hatta tanıdık eş, dost varsa otelde daha rahat ederim diye düşünmeyin. Fiyatlar ciddi artıyor. Size açılan kapıları geri çevirmeyin,

-Oktoberfest Kurabiyelerinin sadece tadına bakmayın,hatıra olarak alın ,benim gibi pişman olmayın,

– Festivale kapanış haftasonunda gideceksiniz  önceden rezervasyon yapın ve  Münih’te konaklayın. Farklı bir şehre ve özelliklede trenle gitmeye çalışmayın. erken saatte ayrılırım derseniz problem yok, ancak akşam saatlerine kalırsanız çok pişman olursunuz. Örneğin biz akşam saatlerinde Stutgart’ a geçmeye çalıştık Ulm aktarmalı olarak. Trende ineceğimiz yere kadar kalabalıktan kaç kere vagon değiştirip yer aradık bir ben bilirm. Alkolünde etkisiyle sesini güzel sanan insanların müzik ziyafeti sundukları müthiş bir yolculuk oldu!Unutulmazlar arasına girdi:)

Kısacası siz bizim yaptıklarımızı yapmayın çok eğlenin, güzel için, festivalin tadını çıkarım,

Sonraki Durak: Buralara kadar gelmişken MÜNİH tabiki:)

 

 

No Comments