Bu yazı bloğumda okuduğun ilk yazı değil ise oyuncak müzelerini çok sevdiğimi ve gittiğim şehirde bir oyuncak müzesi varsa es geçmediğimi biliyorsundur. Şanslıyım ki bu sene  de gittiğim birçok şehirde oyuncak müzeleri vardı. Bende gidip gördüğüm ve yolunuz düşerse  muhakkak görmeniz gereken oyuncak müzelerini sıralamak istedim.

İşte benim gittiğim ve ilginizi çekiyorsa uğrayabileceğiniz oyuncak müzeleri.

 

PragSunay Akın’ın kitabını okurken altını çizip bir gün mutlaka gidip göreceğim dediğim listeme eklemiştim burayı.

Kale bölgesinde yer alan müzede Antik Yunan döneminden başlayıp,İkinci Dünya savaşı döneminden kalan oldukça eski oyuncaklar, yakın geçmişteki oyuncaklar ve  Barbie’nin yıllar içindeki değişimi, hatta neredeyse normal insan boyutundaki bir versiyonunu görmeniz mümkün:)

Giriş;60 CZK

Adres; Jiřská 4, Prague 1 (Kale civarı)

oyuncak-müzesi-Prag

DSCF1305

DSCF1311

Nürnberg’ de ilk durağım otelime sadece 1 dakika mesafede yer alan Oyuncak Müzesi idi. Nürnberg de ki  oyuncak müzesi toplam 4 kattan oluşuyor. İlk ziyaretçilerden biri benim, birde küçük bir ana okulu öğrencilerinden oluşan grup var:) Zamanımı verimli kullanmaya çalıştığımdan biraz daha tempolu müzeyi gezdiğim halde bir saati aştığımı görüyorum. Kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken bir müze.

Adres:Toy Museum (Museum Lydia Bayer) Karlstraße 13-15

Salı-Cuma 10-17/ Cumartesi-Pazar 10-18

Giriş:5€

Not: Bilet alırken şehir merkezindeki 5 müzede geçerli olan günlük bir bilet satılıyor, fiyatı 7,5€. Dürer’in evinde de geçerli olduğundan not alın.

 

Ekran-Alıntısı

 

Stockholm; Şehirde birde oyuncak müzesi bulunuyor.Leksaksmuseet; ilgilenenler için linki bıraktım

Zürih ;Zürih’teki oyuncak müzesi nispeten küçük bir müze, ancak küçükte olsa gezmesi keyifli. Vaktiniz varsa listenize alabilirsiniz. Koleksiyonda 18.yüzyıldan günümüze kadarki dönemde farklı yıllardan oyuncaklar mevcut.  Buraya daha ziyade merkez Bahnofstrasse civarında iseniz örneğin National Museum çıkışında gitmek mantıklı olacaktır,

Giriş;  5 CHF, 16 yaş altı çocuklara ücretsiz.Zürih karta ücretsiz,

Adres; Fortunagasse 15 

20161126_172925

 

Lizbon‘a gittiğinizde vaktiniz var ise yolunuzu Sintra‘ya düşürmenizi tavsiye ederim. Bünyesinde bir de oyuncak müzesi bulundurmakta.Benim gibi sevenlere ve vakti olanlara duyurulur. Müzenin adı Museu de Brinquedo. 

Oyuncak müzeleirnden bahsetmişken Türkiye de ki oyuncak müzelerini es geçmek olmaz.

İstanbul Oyuncak Müzesi;

Göztepe de şahane eski bir binada yer alan bu müzeyi halen görmediyseniz bu haftasonu planınız hazır. Müze 7 den 70 e herkese hitap ediyor bence. Çocuklar içinde atölye çalışmaları olduğunu unutmayın. Takvime göz gezdirebilirsiniz. Linki hemen şurada.

Giriş:12 TL, öğrenci 9TL

Pazartesi kapalı.

 

Cunda;Gelelim Taksiyarhis Kilisesi’ne ; neredeyse 13 yıldır düzenli olarak Ayvalık’a gidiyorum malum Cunda ya da her sene uğruyorum. Bu kilisenin eski içler acısı hali aklıma geliyor… Yıkık dökük halini bilenler varsa neyden bahsettiğimi anlayacaklardır. Neyse ki Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından 43 yıllığına kiralanıp 22 aylık bir restorasyonu sürecine girmişti ve 2014(Mayıs) senesinde müze olarak açılmıştı. 2 senedir ziyaret edemediğim bu müzeyi bu sene gezme fırsatı yakaladım. Tıpkı İstanbul’da ki Koç müzesi gibi içeride denizcilikle ilgili birçok makine ve aksesuara, antika arabalara, oyuncaklara vb. birçok özel parça görmeniz mümkün. Dışarıdan çok küçük gözükse de müzeye hakkını verebilmeniz için makul bir süre ayırmanız gerekecek. Üst katta ise çocuk bölümü bulunuyor ancak sakın çocuk bölümü yazıyor diye çıkmamazlık etmeyin. Küçük olsada sergi çok güzel.Bu bölümü çocuk bölümü yapmaları muazzam olmuş. Rengarenk camların önünde durunca bir mucizeye tanıklık etmiş gibi hissediyorum kendimi. Siz siz olun bu sene Cunda ‘ya gittiğinizde müzeyi gezin ve molanızı bu müzenin kafesinde verin. Çıkarken müzeye ait hatıralık eşyaların satıldığı dükkana uğrayabilirsiniz. Yaz aylarında 19:00 a kadar açık.

Ekran-Alıntısı4

 Gaziantep Oyuncak Müzesi; Gaziantep yıllardır bir türlü gidemediğm bir şehirdi. 2019 yılı itibariyle bu şehre gitmeyi başardım. İstanbul’da ki oyuncak müzesine göre oldukça küçük bir müze. Ancak vaktiniz varsa muhakkak uğramanızı tavsiye ederim. Giriş 2 TL

gaz'antep oyun ve oyuncak m]zes'

Antalya Oyuncak Müzesi; Antalya belediyesi tarafında 2011 yılında açılan müzede Sunay Akın da danışmanlık yapmış.Görülmesi gereken bir yer daha listeye ekleniyor.

Sizin gidip beğendiğiniz müzeleri aşağıya yorum olarak bırakmayı unutmayın. Yolumuz düşünce es geçmeyelim.

 

 

 

 

No Comments