Kaş’a kadar gelmişken, yanımızda pasaportlarımız ve pasaportlarımızda Schengen vizemiz varken Meis Adası’nı es geçmeyelim dedik ve günübirlik adaya gitmeye karar verdik.

 

Meis Kaş’a  o kadar yakın ki başka bir ülkenin toprakları olduğuna inanmak çok güç.  Daha önce herhangi bir Yunan adasına gittiyseniz Meis’in farklı olduğunu hemen anlayacaksınız. Rengarenk evlerin dizili olduğu minicik bir ada burası.  Yıllarca öyle bir ilişki kurulmuş ki karşı kıyı ile yabancılık hissiyatı çekmiyorsunuz hiç. Adada sizin muhatap olacağınız (garson, hediyelik eşya satıcı, tekne turları vb.) hemen hemen herkes Türkçe konuşuyor. Türk lirası ile gidip kendi hattınızı ülke değiştirmemişsiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Meis halkı çoğu ihtiyacını karşı kıyıdan gideriyor. Sanırım ada bağlı oldukları ana karaya bu kadar uzak olunca yakın olan Kaş ile yıllarca daha sıkı bir bağ kurmuş gibi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kekova tekne turuna başlarken rehberimiz Meis adası ile ilgili de bilgiler vermişti. Meis ‘göz’ anlamında geliyormuş. Kaş ismide birbirlerini tamamladıklarından dolayı biz Meis diyormuşuz adaya.  Yunanlılar adaya verdiği resmi isim Megisti.  Ancak adayı gezerken magnetlerin üzerinde hemen gözünüze çarpacağı üzere adaya Avrupalılar  ve yerlileri Kastellorizo diyor.

Kısaca adanın tarihine bakacak olursak. Öncelikle konumu nedeniyle yolu Akdeniz topraklarına yolu düşen hemen hemen her medeniyetin Meis Adası’nda da iz bıraktığı görülüyor. Likya döneminden tutunda, Romalılar, Bizanslılar, Rodos Şövalyeleri ve pek tabi Osmanlı. Osmanlı 1552 ve 1912 yılları arasında oldukça uzun bir süre adanın hakimi idi. 1.Dünya savaşı ile ada Fransızların daha sonrada İtalyanların eline geçiyor. Zaten adanın adı Kastellorizo İtalyanca  Castellrosso’dan geliyormuş yani kırmızı kale . II.Dünya Savaşı sonrası ise Yunanistan’a geçiyor ada.

Ada savaş öncesinde 10.000 üzerinde nüfusu varken savaş sonrası 500 civarına inmiş, Yaz aylarında nüfus bir miktar daha artıyor olabilir. Sahil şeridini adımlarken  ‘Sidney Cafe’  gibi Avustralya temalı tabelalar göreceksiniz. Adanın büyük bir çoğunluğu savaş sonrası Avustralya’ya göç etmiş, yazın küçük bir kısmı adaya geri dönüyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Ulaşım

Meis adası gerçekten çok yakın. Feribotla sadece 20 dakikada adaya ulaşabiliyorsunuz. Kahramanlar ve Meis Express firmaları ile adaya ulaşabilirsiniz. Bilet kişi başı gidiş dönüş 25€, online alımlarda 23€. 2 €’ya adada frappe içersiniz fena mı:)  Biz Kahramanlar ile gittik. Bileti alırken yurtdışı çıkış pulumuzu da acentadan temin ettik.

Feribot sabah 10.00’da gidip akşam 16.00’da dönüyor. Haftanın belirli günlerinde 16.30-23.00 şeklinde gece turu düzenleniyor. Pazartesi günü adaya bir cruise gemisi yanaşacağından o gün için sefer 10.30-16.30 olarak düzenlendi.

 

Vize Konusu

Meis Adası için geçerli Schengen vizenizin olması gerekiyor.Eğer yok ise kapıda vize uygulamasından faydalanabilirsiniz. En az 3-4 gün öncesinden acentaya evraklarınızı teslim etmelisiniz.  Kapıda vize demek 7 gün geçerli tek girişli vize demek ve sadece kapıda vize uygulaması kapsamındaki adalarda geçerli. Herhangi bir Schengen bölgesine bu vize ile giriş yapamazsınız.  Meis express sitesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.Kişisel yorumumu ekleyip bu başlığı kapatayım. Eğer Mavi Mağaraya’ da gideceksiniz kapıda bize başvurusu yapın. Ancak sadece adayı görmek için standart vize ücreti ödeyeceğinizden bence biraz yüksek bir fiyat, kurun hali ortada. Sadece  Meis için yüksek bir fiyat ancak hali hazırda geçerli bir vizeniz varsa kesinlikle görün. Özetle demem o ki standart vize ücreti ödeyeceğinizden  biraz daha uğraşıp farklı yerlerede giriş yapabileceğiniz bir vize almanızı tavsiye ederim.

 

LRM_EXPORT_92831517084303_20190818_122519474

Dönelim ada turumuza. Feribottan iner inmez biraz sıra beklemeniz gerekiyor. Çünkü Yunan polisi gerçekten işlemleri çok yavaş yapıyor. Belki her zaman böyle değildir bu seferlik bize denk geldi bilemiyorum. (Önce yanaşan teknedeki pasaport kontrolleri bitiyor, sonra ikinci tekne. Mümkünse biletinizi Meis Express’ten alın) Feribottaki Yunanlılar bile bir ara seslerini yükselttiler polislere.Tabi sıcak olunca insanın tahammül sınırları biraz zorlanıyor. Pasaport kontrolünden geçer geçmez hemen sağa yönelip gördüğümüz ilk tabela olan ‘Kostas Travel’in bilgilendirme masasına yanaştık. Zaten bir çok okuduğum blogda önerilmişti. Bilgilendirme yapan kız ilgili ve çok sempatikti. Dönüşte Aya Yorgi Adası’na da uğramak istediğimizi not ettirdik. Kişi başı 10€ ödedik, Aya Yorgi için ekstra ücret ödemedik. 13.15’te Kostas bizi alacaktı. Geç kalmamızı özellikle tembih etti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Saatlerimizi kontrol ettiğimizde bir saatten biraz fazla vaktimiz vardı.  Öncelikle sahil boyunca sıralanana rengarenk evleri fotoğraflamaya karar verdik. Normalde boydan boya sahil kısmını yürümeniz 15 dakika sürecek yeri fotoğraf çeke çeke 45 dakika civarında bitirdik. Aynı yoldan geri dönerken kocaman bir deniz kaplumbağası gördük. Vaktimiz olduğu için ara sokaklarda da gezindik biraz. Akabinde Stratos Cafe ‘da Mythos bira ve frappe molası verdik. Fikir vermesi adına ikisi için toplam 7,5€ ödedik. İnternette biraz araştırma yaparsanız hep bu kafe çıkacak karşısınız. Açıkçası biz sahil tarafındaki masalarında boşluk olduğu için oturduk. Yoksa bizim gibi sadece biraz ve frappe gibi içecek tüketeceksiniz sahil boyunca sıralanan kafelerden herhangi birine oturabilirsiniz. Odak noktamız manzara:)

LRM_EXPORT_92842597973257_20190818_122530554

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

LRM_EXPORT_92960081111404_20190818_122728038

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Feribotun yanaştığı yerde pasaport kontrolünden sonra sağa dönmüştük. Eğer sola doğru yürürseniz zaten gözünüzden kaçması imkansız olan  Osmanlı döneminden kalan ve günümüzde müze olarak gezebileceğiniz camiyi göreceksiniz. Cami 1752 yılından kalmış. Pazartesi günleri kapalı. Biz pazartesi günü kapalı olduğunu biliyorduk ancak en uygun günümüz bugün olduğundan bileti bilerek almıştık. Soğuk içecek molamızdan sonra hızlıca Kostas’ın teknesine yürüdük. Buradan sonra biraz dalgalı denizde Mavi Mağaraya doğru yola koyulduk.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gelelim İnstagramda özetlediğim Mavi Mağara’nın hikayeyesine .

Mavi Mağara Meis’ e gelmeniz için en önemli sebeplerin başında geliyor. O kadar güzel o kadar güzel ki… İyi ki atladım o suya

Mağara ünvanını doğal şekilde oluşan fosforlu mavi renginden alıyor.Ama ne renk.
Tavan yüksekliği 25 metre. Genişlik ise 50 metreye 30 metre. Işık  içeri o kadar güzel süzülüyor ki sanki mavi bir lamba ile özel bir şekilde aydınlatılmış  gibi. Doğanın  güzelliğine  bir kez daha hayran kalıyorum.

Giris bir metre kadar yükseklikte. O nedenle çok geç kalmadan gitmek gerekiyor. İlerleyen saatlerde dalgalarda yükseldiğinden giriş biraz tehlikeli. Bizi mağara girişinde bıraktı,yüzerek gittik. Botlarla böyle bir yere girilmemeli bence..

Giderken o kadar kuvvetli dalga vardı ki ben biraz korktum açıkçası mağaraya giremeyeceğimi  düşündüm. Çünkü o kadar güçlü dalgalarda benim yüzmem pek mümkün değil. Aşağıdaki  fotograflarda  mağara girişini görebilirsiniz. Su burada biraz daha sakindi. Kostas Amca Türkce ‘Korkma , çok tehlikeli ben söyler, şu an iyi, ben sana yardım,cok ileri karanlık gitme sonra gel’ 🙂 diyince atladım suya.

İçeri girer girmez büyülendik resmen. Yanımıza telefon almamıştık  dalga var diye. Go-pro’yuda getirmemişiz (insan Kaş’a gelirken su altı icin varsa kamera, kılıf getirmez mi pes bana) neyse Gökhan dayanamadı ‘Pişman olucağım gidip telefonu alıyorum’ dedi. Bu fotoğrafları çekebildik hızlıca. İçeride uzun süre kalamıyorsunuz. Bu arada fotograflarla hiç oynamadım. Gerçek rengi görmeniz için olduğu gibi ekledim.

Dönüş yolunda yanımızdaki Alman aile ile birlikte mutluluktan sürekli gülüyorduk, muhakkak ama muhakkak bu mağarayı görün

67142718_2791851844162664_4747506935450778492_n(1)

 

67793879_736917236745129_3723219811210336295_n

 

67528564_2279150838799761_4357453313353862703_n

 

Meis Adası’nda görülmesi gereken bir diğer nokta Aya Yorgi Adası.  Bu minik ada üzerinde St.Georg isminde bir plaj var. Deniz havuz gibi berrak.,ben çok sevdim .Adada denize girilebilecek en iyi yer. Mavi mağaradan dönerken Kostas bizi buraya bıraktı ve bir saat sonra almaya gelecek şekilde sözleştik. Bir saat boyunca kalamar, bira ve deniz üçlüsü keyfi yaptık. Şezlong ve şemsiye için 8 € ödedik,bu ücret zorunlu. Kalamar ve bira için 13,5€ ödedik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Döndükten sonra hemen kendimizi yine ara sokaklara atıp St. Georg Kilisesi’ne yöneldik ve hatıra olması için bu sokaklardan birinde denk geldiğimiz minik bir dükkandan magnet aldık.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pasaport kontrolü biraz uzayınca duty freeden uzo ve rakı alışverişi yaptık. Türk rakımızı başka memleketten alıyoruz maalesef!.. Dönüş yolunda pasaport yine eziyet oldu.Bir çok Yunan adasına gitmiş biri olarak bu kadar uzun beklediğimi hiç hatırlamıyorum. Ama yinede pek şikayetçi değilim çünkü çok güzel bir gün geçirdim. Sanırım yine yolum düşecek bu güzel adaya.

Aşağıya faydalı olabilecek bir kaç minik not bırakarak Meis adası notlarını tamamlıyorum.

 Minik Notlar

  • Pasaport kontrol işlemleri önce yanaşan tekne ile başlıyor. Meis expressi tercih edebilirsiniz.
  • Adada mevcut hattınız Türkiye’de ki gibi çalışıyor
  • Özellikle Mavi Mağara’ya gideceksiniz varsa gopro gibi su altı kameranız, telefon için kılıf ,gözlük vb. yanınıza alınız bizim gibi pişman olmayınız.
  • Adaya gelmeden önce adanın güzelliğinden savaşta olduklarını unutan İtalyan askerlerini konu alan  Mediterraneo filmini izleyebilirsiniz.
  • Bizim programımızda zamanımız olmadı. Adanın  200 metre yüklediğinde bulunan Saint Jean Şövalyeleri Kalesine çıkabilirsiniz. Ayrıca  Santrapeia Okulu da görülecekler listesinde.
  • Tekne adaya yanaşırken sahil şeridinin hemen arkasında görülen yüzlerce merdivenlik bir yol var. Bizim zamanımız kısıtlı olduğundan burayı hiç denemedik bile. Ancak fotoğraf tutukunuysanız tepeden muhteşem bir manzara ile karşılaşacağınızı tahmin etmek zor değil:)
  • Adada bir de Likya mezarı bulunuyor. Eğer vaktiniz yok ise bizim gibi adaya yanaşırken teknenin sol tarafında bulunursanız bu mezarı denizden görme ve fotoğraflama imkanınız olur.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

No Comments