Gaziantep’e kadar gelmişken Halfeti’ye uğramamak olmaz. Her ne kadar Şanlıurfa’ya bağlı olsada Halfeti Gaziantep şehrine Şanlıurfa merkezine göre daha yakın.

Gaziantep gezi rehberi için bu linke tıklayabilirsiniz.

 

Gaziantep ve Şanlıurfa rotası için 3 kişilik bir ekiple araç kiralamıştık. Gaziantep’ten Halfeti arası 100 km ve yol 1,5 saat   sürüyor. Araçsız gitmek isterseniz Gaziantep’ten kalkan otobüsler var ancak saatlerini kontrol etmelisiniz.  Diğer bir alternatif Birecik’e ulaşıp buradan Halfeti’ye(Yeni Halfeti) geçmek. Yeni Halfeti’den de Eski Halfeti’ye geçebilirsiniz. Bizim seyahat planımızda Şanlıurfa dönüşü Halfeti’ye uğradık. Eğer araç kiralamayacaksanız Şanlıurfa otogarından Halfeti’ye giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Şanlıurfa merkez ile Halfeti arası 115 km .

2000 yılında Birecik Barajı’nın açılmasıyla büyük bir çoğunluğu sular altında kalıyor Halfeti’nin .Mardin’e gittiğimde tıpkı Halfeti gibi sular altında kalacak olan Hasankeyf’ten bahsetmiştim size. Şu an Hasankeyf’te tarihi yapıların hemen hemen hepsi santim santim taşınıyor.  Hasankeyf aksine buradaki yapılar taşınmadı.  Halfeti denince akla ilk gelen görüntüde  caminin sular üstünde kalan minaresi oluyor.

Capture6

Capture7

Capture4

Capture5

 

Capture11

Halfeti’de tekne turuna katılmanız gerekiyor. İki tip tekne turu var. Biri Eski Halfeti’den kalkan ki bende bu turu kullandım. Diğeri Rum Kale’den kalkıyor.  Rum Kale’den kalkan turlar göl üzerinde dolaşıyor ancak Eski Halfeti’ye uğramıyor. Benim katıldığım eski Halfeti’den kalkan tekne turları kişi başı 15 TL. Eğer yoğun sezonda değillerse  Savaşan Köyü’nde de mola veriliyormuş ancak ben 23 Nisan tatili döneminde olduğum için yoğun sezonda sayıldığımızdan bu köye uğramadı.  Sadece cami minaresinin önünden şöyle bir geçerek geri döndük. Normalde bu köyün boş evlerinde gezmeniz mümkün. Kendiniz tekne kiralamak isterseniz ücreti 150 TL ki bu şekilde kiralayıp gezenler vardı. Bu şekilde hem bu köyü hakkıyla gezmiş oldular hemde bizim maruz kaldığımız işkenceye maruz kalmadılar.

Capture

 

Capture8

Capture9

Capture10

Capture13

Ülkece elimizdeki güzellikleri katletmek ve olanı çirkinleştirmek konusunda kimselerin bize yetişemeyeceğini düşünüyorum.  Bu kadar muhteşem bir manzarayı göbek havaları eşliğinde gezdik, haklarını yemeyelim zaman zaman önceden kayıt edilmiş bilgilendirme anonsları yapıldı ancak ne dediğini anlamak ya da tam olarak nereden bahsediyor diye anlamak için ekstra çaba harcamanız lazım. Ve tabi bilgilendirme kaydı biter bitmez hemen bir Ankaranın bağlarına bağladılar. Arkadaşlar ben bu müziklere ya da eğlenceye karşı değilim ama bazı şeylerin yerini zamanını anlayalım artık. Tekneden inerken resmen ben buraya geldim ama ‘ne gördüm ne anladım, hakkını veremedimki’ duygularıyla sinirli bir şekilde indim tekneden.

Tekneler kalktığı yere geri götürmüyor sizi,  göl kenarına kurulmuş lokantalardan anlaşmalı olduğu birine yanaşıyor! Son ses müziğin ve rüzgarın sersem ettiği beynimi toparlayarak iniyor ve  burayı hızlıca es geçerek, arka tarafta gözleme yemeye yöneliyorum.  Dönüşte aracı bıraktığımız yere kadar boydan boya Halfeti’yi yürüdük. Halfeti’de konaklama imkanınız var, şehrin içinde pansiyonlar  bir kaç butik otel var. Ayrıca aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere yapımına nasıl izin verildiğini anlayamadığınız dev gibi bir otel konumlandırılmış!

halfet' otel

Halfeti yolunca çok güzel bir seyir terası var, bence bir kaç dakikanızı ayırarak burada bir mola vermelisiniz.Her ne kadar bol bol negatif cümleler yazmış olsamda Fırat Nehri’nin güzelliğine doyabileceğiniz en güzel yerlerden biri burası. En kısa sürede yolunuzu düşürmeniz dileğiyle.

58978597_300440040870962_8253403031337537021_n(1)

 

 

No Comments