Avusturya’yı Viyana’dan ibaret sananlar,toplanın. Üzgünüm ancak Avusturya’nın göller bölgesini es geçtiyseniz çok şey kaybettiniz. Geçtiğimiz haftalarda Salzburg’a yolum düşmüş ve göller bölgesini keşfe çıkmıştım. Onlarca gölden oluşan bir bölgeden bahsettiğimizden uzun bir zamanınız yoksa tercih yapmak durumunda kalıyorsunuz. Bu güzargah boyunca Fuschsee, Wolfgangsee,köye ismini veren Hallstattersee benim seçtiklerimdi. Zaman problemim olduğundan üçünü listeme alabildim. Ancak açık söyleyeyim bir kaç gün hatta mümkünse bir hafta ayırabilirseniz asla pişman olmazsanız. Oldukça şirin minicik yerleşim yerlerinde zaman geçirip , mavi ve yeşilin mükemmel bütünlüğü ile ruhu huzura boğup dönmeniz garanti.

 

Capture4

 

Salzburg’dan sonraki ilk durağım Fuschlsee idi. Bu şirin yerle ilgili şurada bol resimli bir rehber sizi bekler. Akabinde de Hallstatt ‘a devam eden yol üzerindeki iki küçük köyde karar kıldım. Bunlar St.Gilgen ve St. Wolfgang. İki kasabada hemen Wolfgang gölü kenarında ve gölü her iki açıdan da görülebilecek şekilde konumlanıyorlar.

Wolfgang gölü Salzburg’dan 35 km  kadar uzaklıkta. Direkt olarak rotanıza bu göl ile başlarsanız araba ile yaklaşık 35-40 dakika olarak düşünebilirsiniz. Ben Fuschl gölünden ayrılıp St.Gilgen’e devam ettim. Yaklaşık 10 dakikalık bir mesafe.

Fuschlsee Salzburg’dan Wolfgang’a devam eden yol üzerinde yer aldığından bence muhakakkak uğrayın, es geçmeyin. St.Gilgen kasabasından St.Wolfgang da 15 dakikalık bir mesafede. Arabayla gitmeyecekler için Salzburg ‘dan direkt otobüs ile de ulaşabilirsiniz. Tek yön bilet fiyatları 8€ civarı ve süre 45-50 dakika.

 

gilgen ve wolfgang konum

 

St.Gilgen ve St.Wolfgang genel olarak kalabalık bir nüfusa sahip olmamasına rağmen özellikle yaz aylarında oldukça popüler olan iki küçük kasaba. Her iki kasabada da ilginizi çekecekler listesi; Doğa güzelliği, sakinliği ve tarihi dokusunu korumuş olması. Şehirleri gezerken 1400 yıllarından kalma binaları görebileceksiniz. Herşey o kadar özenli ki film setinde gibiydim gezerken. Oteller,sokaklar,resmi binalar, evler hepsi birbiriyle uyum içerisinde. Kafeler, parklar, yollar her yer rengarenk ve tertemiz. Çiçek ekilebilecek ne kadar alan varsa ; yol kenarları, evlerin balkonları, panjur önleri, kafelerde masa üstleri vb. her yeri değerlendirmişler. Hediyelik eşya satan bir dükkanlara girmek istemeseniz bile o kadar renkli ve güzelki resim çekme istediğinizi durduramıyorsunuz.  Parklardan, ağaçlardan, yeşillikten bahsetmiyorum bile. Bu şirinlik ve güzellik insanlarada yansımış. Özellikle yaşlılar gerçekten çok sıcakkanlı. Sizi gören hemen gülümsüyor, hatta evini fotoğrafladığım çift neredeyse kahvaltı sofralarına davet edecekti:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

20170716_121815

Benim planım bu iki köyü görüp devam etmekti. Ancak daha uzun vaktiniz varsa en azından bir gece konaklamanızı tavsiye ederim. Görülmesi gereken yerlere bir bakayım, sokaklarda kaybolayım, göl kenarında bir kahve molası vereyim diye düşünüyorsanız bir kaç saat ile idare edebilirsiniz. Ancak biraz daha tadına varmak, yapılacabilecekler listesindeki bir kaç aktiviteden faydalanmak isterseniz bence 2-3 gün rahat rahat bu civarda zaman geçirebilirsiniz.

 

Konaklama konusunda tahmin edebileceğiniz üzere iki önemli husus var; bunlardan ilki yolunuz buralara yazın düşecekse tabiki önceden rezervasyon yaptırmanız zira otellerde yer bulmak biraz zor olacaktır, diğeri ise yine yüksek sezonda yolunuz düşecekse kesenin ağznı biraz açmanız gerekecek.Seçenekler az olunca fiyatlarda çıldırıyor tabiki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Capture5

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Peki buraya kadar gelmişken neler yapılmalı hemen özetleyelim. Tabiki doğanın tüm nimetlerinden faydalanacağız ancak ilk adım kesinlikle yürüyerek sokaklarda kaybolmak olmalı.Zaten kasabalarla ilk aşkı bu keşif sırasında yaşıyorsunuz. Yüzlerce yıllık binalar arasında dolanırken bir yandan da günlük hayatın akışına kapılıp gidiyorsunuz. Belkide o şahane kafelerin birinde oturup insanların bir yere yetişmeye çalışmadan nasıl gözüktükleriniz gözlemlemek isterseniz. Aynı hayatı yaşıyoruz ama torpil geçilmiş gibi buradakilere:)

 

20635161_114116285915496_9130980491384586240_n(1)

20686914_322258194891015_2895421094150275072_n(1)

Capture2

Capture3

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

O kadar özenli ve şirin bir yerden bahsediyorumki hemen hemen her yer keşfetme arzusu uyandırıyor bedende. Örneğin St. Gilgen de ki mezarlık görülmesi gerekenler listesine girecek kadar muazzam.Evet bir mezarlık mı gezeyim diyeceksiniz ancak zaman ayırıp adeta her biri sanat eseri olan mezar taşları arasında gezinirseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız. Hayatları boyunca sağladıkları bu özen ve güzellik öldükten sonrada es geçilmemiş mezarlıklara dahi yansımış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kasabaların sokaklarında adımlamayı bitirdiğinizde artık yavaştan göl kenarına kendinizi atabilirsiniz. Günlük olarak düzenlenen turlardan birine katılıp tüm gününüzü yüzerek geçirebilirsiniz. Ayrıca kano,deniz bisikleti de kiralayabilirsiniz. Bir kaç gününüz varsa göl kenarında yürüyüşte kesinlikle yapılması gerekenler arasında yer alır.Yüzmeyecekseniz göl kenarında o kadar güzel kafeler varki birşeyler içmek için zaman yaratın kendinize.

Avusturya’ya adım attığınız andan itibaren özellikle Sazburg’dan geliyorsanız sağınız solunuz önünüz arkanız Mozart olacak. Ülke inanılmaz sahip çıkıyor ve haklı olarak ekmeğini yiyor bu konunun. Yaşadığı şehirler, ailesinin evleri, geçtiği yerlere kadar her yerde muhakkak Mozart ile ilgili birşeyler karşınıza çıkacak. Hal böyleyken sadede geleyim  St.Gilgen’de de bir  Mozart evi bulunuyor. Zamanınız ve merakınız var ise buraya da uğrayabilirsiniz. Salzburg da bu konuya yeterli vakti ayırdığımı düşünerek ben binayı gezmedim ancak not olarak bırakıyorum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Buralara gelmişken bence yapılması gereken en güzel şeylerden biri kesinlikle St.Gilgen de ki nostaljik teleferiğe binmek. Benim bu zamana kadar gördüğüm en yüksek teleferiklerden biri. St.Gilgen’e geliş yolunda kasabanın güzelliğini fotoğraflama şanşım olmuştu teleferik ile ulaşılan tepeden gölle birlikte bu çevrenin eminim muhteşem bir görüntüsü vardır. Buradaki en popüler aktivitelerden biri olduğundan biraz sıra beklemeyi göze almanız gerekiyor.

Son olarak ana caddelerde yer alan hatıralık eşya satan dükkanların bir kaçına uğrayın. Muhakkak kendinize ve sevdiklerinize göre birşeyler bulacaksınız. Tabi kur alıp başını gittiği için sepete birşey atarken kaçla çarpmanız gerektiğini unutmayın:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Bence bu iki güzel kasaba her ne kadar Hallstatt’ın gölgesinde kalsada en az onun kadar  görülmeye değerler.

No Comments