10 günlük Tayland Kamboçya gezimizi tamamlayıp yurda döndük. Bu seyahat bizim Uzak Doğu’ya ilk ayak basışımızdı. Gitmeden önce bir çok konu kafamızda soru işaretiydi. Bazı noktalarda gerilmedik desek yalan olur. Hava nasıl olur, o kadar saat nasıl uçacağız, ya ben kesin daralırım ilaç mı alsam (aslında bu konu beni geriyordu:)),yemek konusunu nasıl çözeriz, oteller pis oluyormuş gibi çevreden duyduğumuz şeylerin oluşturduğu sorular vardı kafamızda.  Günün sonunda tabiki işin içinde keşfetmek olunca bu tip konular ikinci planda kalıyor.

21107878_2055292374706613_4906065825674297344_n(1)

Seyahat esnasında ‘Bunu bilseydik çok iyi olurdu’, ‘bak bunu kesin blogda yazalım insanların işine yarar’ dediğimiz ne varsa seyahat boyunca sürekli not aldık. Yemeğinden, insanların huylarına, pratik bilgilere yani kısacası yaşadığımız ve faydalı olacak ne varsa rehberlere girişmeden önce bu yazıda toparladım. Olması gerekenden fazla para verdiğimizde oldu (kazıklandık demek istemiyordu:)), hostelde de kaldık, otelde de , tur da satın aldık kendimiz gezdiğimiz yerler de oldu. Yani gerilmenizi gerektirecek bir husus kalmayacak, biz sizin yerinize gerildik , tecrübe ettik ve bu yazıda hepsini toparladık.

 

Başlamadan minik bir not; Aynı yazı içeriğinin Tayland versiyonu da mevcut.

 

Vize;

 • Kamboçya bizlerden vize istiyor ancak Dünya’nın en rahat alınan vizesi olabilir. Şurada detaylı bir yazı mevcut. Bence e-vize ile vizenizi alın ve mutlaka 2 adet çıktı alın. Girişte bir adedini pasaport kontrol polisi alıyor. Diğer çıktı yanınızda olsun.

 

Ekonomik durum-Para konusu-Ucuzluğa gel

 • Öncelikle Kamboçya hayatımda bulunduğum en ucuz ülke olarak listemde ilk sırada yer aldı.Örnek vermek adına yarım saat ayak masajı 1 $, hindistan cevizi suyu (içini yemek isterseniz bitirdikten sonra kesmesini rica edebilirsiniz) 1$, ülkenin en meşhur tatlısı pişmiş muz en turistlik yerde fiyatı 1 $, sokak yemekleri ise tabağı 1-3 dolar arası, barlarda kokteyler 1,5$, Avrupa’dan gelenlerin açtığı turistlik kafelerde hamburgerler 4-6$, içecekler 2-3 $
 • Ülkenin para birimi Riel ancak biz kendisiyle yemek yediğimiz lokantalardaki para üstü olarak geldiğinde tanıştık sadece. Hemen hemen her yerde dolar geçiyor. 1 dolar 4000 Kamboçya Rieli şeklinde yaklaşık bir dönüştürme oranı kullanabilirsiniz. Ancak dediğim gibi küçük meblağıları kendi paralarıyla getiriyorlar ve bahşiş olarak bırakıyorduk. Bunun dışında hiç ihtiyacımız olmadı, hiç para bozdurmadık.
 • Para çekmenizi ya da bozdurmanıza gerek kalmayacak. Kamboçya ‘ya giderken para konusunda yapacağınız en akıllıca şey bol bol bozuk dolar  götürmeniz olacak.
 • Kredi kartlarıda bir çok noktada geçmiyor.

 

Oteller

 • Otellerin hemen hemen hepsinde kredi kartı ile ödeme mümkün.
 • Tayland da geçerli olan depozito olayı burada yok.
 • Otellerde problem yaşamazsınız ancak hostellerin bir çoğunda saç kurutma makinası yok. Hostellerde kalacaksanız ve bu konu sizler için önemliyse seyahat boyu saç kurutma makinası edinmek faydalı olacaktır.
 • Hem hostellerde hem otelllerde kilima mevcut. Sıcaklığı görünce bu konunun önemli olduğunu anlayacaksınız.
 • Şimdi gelelim önemli bir konuya. Bizim kaldığımız otel temizlik konusunda mükemmeldi. Hatta fiyat imkan olarak gerçekten çok iyiydi. Zaten şehir rehberlerinde detaylı bahsedeceğim. Kaldığımız otelin adı Angkor Elysium Suites.Resimde göreceğiniz üzere gayet şık bir oteldi.
 • Maalesef çinli bir gruba denk geldiyseniz o gece uyku yok arkadaşlar. Ben bu kadar gürültücü ve düşüncesiz bir millet görmedim .

otel1

 

 

Ulaşım; Ne kullanmalı TUK TUK

 • Karşıdan karşıya geçerken çok dikkatli olun. Hindistandan hallice bir kaos var yollarda. Kimsenin yayayı kontrol ettiği yok, aman dikkat.
 • Tuk tuk denen ulaşım aracı Kamboçya’nın en yaygın kullanılan ulaşım aracı. Öncelikle bilmeyenler için tuk tuk motorun arkasına takılan oturma yeri olan minik motorlar olarak tanımlayabiliriz. Şöyle birşey.

21042674_262332127607298_2287233663244435456_n(1)

 

Kamboçya halkıda tıpkı sizin gibi bol bol tuk tuk kullanıyor. Tüm seyahat boyunca havaalanı transferi dahil tuk tuk kullandık.Yalnız herşeyde olduğu gibi tuk tuk içinde pazarlık önemli.

 

Buda Hakkında, Tapınakları Gezerken

Tapınaklara girerken bir takım kurallara saygılı olmak gerekiyor.

 • Öncelikle tabiki dua edenlere saygı duymalı ve ses çıkarmamak gerekli.
 • Öte yandan tapınak içerisinde oturacaksanız dizlerinizin üzerine oturmalısınız. Ayak parmaklarınız Buda’ya dönük olmamalı.
 • Kamboçya Buda ile ilgili hediyelik eşyaları konusunda Tayland gibi hassas değil. Hediyelik olarak düşünürseniz bol bol Buda ve fil heykeli bulabilirsiniz.
 • Askılı ve kısa şort ile tapınaklara giriş yasak. Açıkcası çok kısa bir şortunuz yok ise birçok tapınakta problem yaşamazsanız. Her ihtimale karşı yanınıza bir şal alırsanız rahat edersiniz.

21147594_1841119836202810_5564544759520821248_n(1)

 

Yağışlı Sezon -Hava durumu

 • Geldik önemli bir konuya. Acaba bu sezonda gitsek mi gitmesek mi diye kafa yoranlar. O yağmur bildiğiniz gibi değil. Bir anda hava kararıp bir patlıyor, 1 metre önünü görmüyorsun. O esnada gezmek imkansız, bir yerlere sığınıp geçmesini bekleyeceksiniz. Normalde 1 saat yağıp gidenide gördük bütün tur boyunca tepemizden eksilmeyeni de.
 • Şimdi tüm bu sürece bakarak diyebilirim ki evet yağmurlu sezonda gidilir. Çünkü bu mevsimdeki sıcaklık bile hat safhada iken sıcak sezonda gezmenin neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorum.Ayrıca yağmurun yağması iyi bile oluyor ,ortam serinliyor. Sonuçta yağmur günlerce sürmüyor. Yalnız sağlam bir yağmurluk, kesinlikle şemsiye ve çantalarınızı korumak için çöp poşeti vb birşeyler yanınıza alırsanız bizim gibi herşeyiniz sırıl sıklam olmaz, tatilin ortasında birde kıyafetlerle uğraşmazsınız:)
 • Ayrıca Kamboçya da yağmur sonrası sinekler inanılmaz agrasifleşiyor:) Kesinlikle yanınıza sinek ilacı alın. Minicik minicik sinekler bir ısırıyor deli ediyor insanı.

 

 

Yeme içme

 • Hemen içinizi rahatlatacak bir cümle ile girişi yapayım. Biz Kamboçya da hiç aç kalmadık ve yemek yediğimiz her öğünde sevmediğimiz beğenmediğimiz şey olmadı. Masaya ne söylediysek silip süpürdük:)
 • Örnek vermesi adına bir kaç yediğimiz yemeklerin fotoğraflarını ekliyorum. Ancak şehir rehberinde yemek ve mekan isimleri fiyatları ile tüm detaylar olacak.Bir kere herşeyin yanında pilav geliyor:)
 • Kamboçya da bence yemek konusunda dikkat edilmesi gereken nokta sokak yemekleri. Çünkü hijyen gerçekten sıfır. Bünyeniz hassas ise hiç yanaşmamanızı tavsiye ederim. Zaten lokantalar oldukça uygun fiyatlı. Uzun kalacaksanız ve bünyeniz hassas ise yavaş yavaş geçiş yapmanızı öneririm. Ne bileyim et değilde sebze içerikli yemeklerden başlamak gibi…
 • Gelelim şu meşhur böcek yiyorlarmış konusuna. Tayland da bu konu tamamen turistlikken Kamboçya da işler biraz daha değişik. Çünkü Kamboçya genelinde özellikle kırsal kesimde köylerde böcekler protein ihtiyaçlarını gidermek adına yeniyor. Bunu  rehbere sordum. Büyük şehirlerde böceklerden ziyade kurbağa eti,fare eti yemek daha yaygın. Hatta tapınaklar bölgesini gezerken kurbağa eti pişiren ve satan köylülere bolca rastlayacaksınız.Deneyen bir çok kişide gördük. Ancak dediğim gibi böcekler daha ziyade çok daha fakir olan kesimlerde tercih ediliyor.
 • Tayland gibi Kamboçya da da kahvaltıda tuzlu konusu bayağı eksik. Peynir bulunmuyor. Bu sizin için problemse peynir,zeytin atıverin bavula.

 

20170828_071432

20170828_071436

20170829_095652

 

  

Genel bilgiler;

 • Pazarlık oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri Kamboçya.Bir örnek vermek gerekirse hediyelik eşya alacaksınız fiyat soruyorsnuz 15 $ diyor. Muhtemelen 3$ a alıp ayrılabilirsiniz ordan. 1$ öderken bile kesin kazıklandım diye piskolojiniz bozuluyor.
 • Kapalı mekanlar aşırı soğutuluyor. Yanınıza bir hırka,şal vb birşeyler almanızı tavsiye ederim. Özellikle havaalanları buz gibi. Çantanıza çorap dahi atmanızı tavsiye ederim.
 • Masaj çok ucuz, gerçekten ucuz. Yarım saatlik ayak masajı 1 $
 • Maalesef Kamboçya genel anlamda çok temiz bir ülke değil.Bavula ıslak mendil ve peçete stoklayın. Özellikle peçete bulmak gerçekten zor oluyor.Bünyeniz hassas ise şu ellerinizi dezenfekte etmek için kullanılan jellerden de yanınıza alabilirsiniz. Açıkçası ben 10 günlük seyahat boyunca bol bol kullandım, nolur ne olmaz diye.
 • Arkadaşlar hava tahmin edeceğiniz üzere çok sıcak . Ben böyle nem görmedim, bir akşam gerçekten nefes alamadığımı hissettim, otele kaçtık desek yeridir. Muhakkak güneş kremi ve şapka alın yanınıza. Hatta sandalet izi olacak o ayaklar, krem sürmeyi atlamayın. Ben termal su spreylerinden kullanıyorum , akşam buzdolabına atıyorum, otelden çıkmadan yanıma alıyorum. Gün içerisinde kullandıkça bayağı rahatlatıyor.
 • Kamboçya gerçekten fakir bir ülke. Bir çok insan neredeyse sokakta yaşıyor.Ev diye tanımladıkları bir çok yer baraka aslında. Dolayısıyla gördüğünüz bir çok manzara sizi çok etkileyecek. Ancak buna rağmen inanılmaz güleryüzlü insanlara sahip bu ülke. Hele çocukların gülüşleri… Kamboçya kesinlikle güleryüzlü insanlar ve herşeye rağmen çok mutlu olan çocukların ülkesi olarak kazındı benim zihnime.
 • Son olarak işinize yarar bir kaç kelime

21227759_515737065458191_2464154021980536832_n(1)

No Comments