10 günlük Tayland Kamboçya gezimizi tamamlayıp yurda döndük. Bu seyahat bizim Uzak Doğu’ya ilk ayak basışımızdı. Gitmeden önce bir çok konu kafamızda soru işaretiydi. Bazı noktalarda gerilmedik desek yalan olur. Hava nasıl olur, o kadar saat nasıl uçacağız, ya ben kesin daralırım ilaç mı alsam (aslında bu konu beni geriyordu:)),yemek konusunu nasıl çözeriz, oteller pis oluyormuş gibi  çevreden duyduğumuz şeylerin oluşturduğu sorular vardı kafamızda.  Günün sonunda tabiki işin içinde keşfetmek olunca bu tip konular ikinci planda kalıyor.

Seyahat esnasında ‘Bunu bilseydik çok iyi olurdu’, ‘bak bunu kesin blogda yazalım insanların işine yarar’ dediğimiz ne varsa seyahat boyunca sürekli not aldık. Yemeğinden, insanların huylarına, pratik bilgilere yani kısacası yaşadığımız ve faydalı olacak ne varsa rehberlere girişmeden önce bu yazıda toparladım. Olması gerekenden fazla para verdiğimizde oldu (kazıklandık demek istemiyordu:)), hostelde de kaldık, otelde de , tur da satın aldık ,kendi gezdiğimiz yerler de oldu. Yani gerilmenizi gerektirecek bir husus kalmayacak, biz sizin yerinize gerildik , tecrübe ettik ve bu yazıda hepsini toparladık.

 

Başlamadan minik bir not;Merak edenler için aynı içeriğin bir de Kamboçya versiyonu mevcut.

 

Vize;

 • Genel olarak Asya’da bir çok ülke bizden vize istemiyor. Tayland’da bunlardan biri. Ülkeye girişte iki form doldurmanızı istiyorlar. Bu iki form size uçakta dağıtılıyor.  Girişte birini alıyorlar, çıkış için ayrı bir form veriliyor, bu formu ülkeden çıkış yapana kadar kaybetmeyin. Çıkış formunu doldururken dönüş uçuş numaranızı yazmanızı istiyorlar. Uçuş numaranızı telefona ya da kolay ulaşabileceğiniz bir uere kaydederseniz işiniz kolay olur.

20170825_211351

Para konusu

 • Ülkenin para birimi Baht ve hemen hemen her yerde kendi para birimlerini kullanıyorlar. $ geçmiyor. Ancak her köşe başında ATM ya da döviz bürosu var.
 • 1 TL=9,66 Baht, kısaca gördüğünüz rakamı 10’a bölerek yaklaşık hesap yapabilirsiniz. 100 Baht 10 TL şeklinde.
 • ATM lerden her para çektiğinizde 220 BAHT yani 22 TL gibi bir komisyon alıyor, mümkün olduğunca az kez para çekmek mantıklı.
 • Kredi kartlarıda bir çok noktada geçmiyor. Geçen yerlerde de ekstra komisyon alıyorlar.
 • Belirli bir meblağının altında kredi kartı kullanamıyorsunuz. Örneğin 7 Eleven marketlerinde 300 baht, mağazalarda 1000 Baht limiti vardı.
 • Bazı döviz bürolarında parayı bozarak dönüştüremiyorsunuz. Yani 100 dolarınızın 30 dolarını bozduramıyorsunuz. Tamamını bozmanızı istiyorlar.

 

Oteller

 • Khaosan  Road civarı gibi oldukça popüler olan bölgelerde konaklamak olanaklar ve şehre hemen adapte olmak adına mantıklı olabilir.
 • Bir çok otel 1000 bahtlık depozito istiyor ve bu parayı nakit ödüyorsunuz, kredi kartı ya da dolar ile ödemeyi kabul etmiyorlar, en yakın döviz bürosuna yönlendiriyorlar. Size 1000 baht ödediğinize dair bir fiş veriyorlar. Bunu da kaybetmemeniz gerekiyor. Çıkış yaparken oda kontrol edilip fişi alıp , paranızı yine nakit olarak size geri veriyorlar.

21041481_1995882704020555_3767326805590016000_n(1)

 • Otellerde problem yaşamazsınız ancak hostellerin bir çoğunda saç kurutma makinası yok. Hostellerde kalacaksanız ve bu konu sizler için önemliyse seyahat boyu saç kurutma makinası edinmek faydalı olacaktır.
 • Hem hostellerde hem otelllerde kilima mevcut. Sıcaklığı görünce bu konunun önemli olduğunu anlayacaksınız.
 • Şimdi gelelim önemli bir konuya. Bizim kaldığımız otellerin hepsi oldukça temizdi. Bu konuda tam puanı verdik. Phuket ‘Kata Beach’de ‘Sugar Ohana Poshtel ‘de, ‘Patong Beach’ de ‘ Sira Grande Hotel ve Spa’ da ,Bangkok’ta ise bir gece ‘Nouvo City’ diğer 3 gece ise ‘Rambuttri Village Plaza’ da kaldık.

20170831_025500

 • Bu bahsettiğim otellerin hemen hemen hepsi merkezi noktalardaydı.Dolayısıyla gece geç saate kadar gürültü had safhada oluyor. Dolayısıyla çocukla seyahat ediyorsanız rezervasyon yaparken özel istek bölümüne ana caddeye bakmayan odalardan tercih ettiğinizi belirtmenizi tavsiye ederim.

 

20170830_124903

 

Ulaşım; Ne kullanmalı Toplu taşıma /Taksi / Tuk Tuk(aman dikkat!)

 • Tayland’da trafik soldan akıyor ve gerçekten her daim müthiş bir trafik var. Havaalanına gideceğiniz gün bu konuyu göz ardı etmeyin erken yola çıkın.
 • Karşıdan karşıya geçerken çok dikkatli olun. Zaten trafik ters akıyor,üstüne kimsenin yayayı kontrol ettiği yok, aman dikkat.
 • Eğer merkezden biraz dışarda kalacaksanız skytrain kullanacaksanız. Ancak bizim kaldığımız otelle itibariyle hiç gerek kalmadı.
 • Tuk tuk denen ulaşım aracı Tayland’da bildiğin turistlik aktivite haline gelmiş. Öncelikle bilmeyenler için tuk tuk motorun arkasına takılan oturma yeri olan minik motorlar olarak tanımlayabiliriz. Şöyle birşey.

20170829_153512

21042674_262332127607298_2287233663244435456_n(1)

 

Tayland da halkın kullandığı tuk tuk daha çok kişinin aynı anda kullanabildiği biraz daha minibüs benzeri motorlar. Tayland genelinde tuk tuk olayı bir Kamboçya, Sri Lanka vb gibi bir çok ülkeye göre daha farklı. Halk bahsettiğim bu daha çok kişiyi taşıyan modelini  tercih ediyor. Diğeri otelinden , turizm acentasına turistleri sömürmek  için alt yapısı kurulmuş bir ulaşım aracı. Bir kere çok pahalı , aynı mesafeyi daha ucuza taksi ile gitmenin yöntemini bulunca tuk tuk olayını tamamen bıraktık.

Otelinize girerken yanınıza hemen elinde Floating Market, Big Buddha vb yazan  ve fiyat kısmında da 20 yada 40 baht olan tabelalar ile tuktukçular gelecek. İşte bunlar size bahsettiğim turist tuzağı. Floating market dediği yüzen market değil kanal turu. Yüzen marketler şehrin dışında.  Kanal turu için fiyatı kişi başı 6000 baht diyecekler sakın ona binmeyin biz size 1000 bahtta özel teknede tur ayarlayacağız diyecekler. Tabiki yalan zaten bilet 1000 Baht ama bu kişiler bilet kesmediğinden komisyon alıyorlar. Bir de sizi takım elbise diken mağazalara götürecekler, bu mağazalardan getirdikleri müşteri başına benzin fişi alıyorlar. Sonrada sizi bir yerde bırakıp gidecekler. İnanmayın kendilerine. Ertesi gün gördüğümüz turistleri bile uyaramadık öyle çete gibiler. Turist ofisinde 50 TL lik turu 90 TL ye satmak için başınızın etini yiyiorlarki tuk tuk şöförüde bu aradaki farktan komisyon alıyor. Hatta otele gelip durumu anlattım, tur fiyatını söyledim ama onlarda fiyatların makul olduğunu ve hiç tuk tukçuların bırakıp gittiklerine şahit olmadıklarını söylediler. Özetle oteller bile işin içinde.Bu şekilde olanlardan uzak durun.

 

 •  Tuk tuk konusundaki bu problemden ötürü biz taksiye yöneldik. Burada da hayat kurtaran uygulama Grab oldu. Bu uygulamada konumunuzu ve gideceğiniz yeri seçiyorsunuz size yaklaşık olarak mesafeye göre ödeyeceğiniz tutarı söylüyor. Bu tutar sizin için uygun ise şoför bul diyorsunuz. Size en yakın ve mesafeyi kabul eden taksi plakası ve şoför resmi ile size bilgilendiriliyor. Bulunduğunuz konuma taksi geliyor. Varacağınız noktaya geldiğinizde tutarın üzerine 20 bahtlık bir ücret ekleyerek ödüyorsunuz. Ödeyeceğiniz tutar başta size belirtilen tutar aralığında oluyor. Bu sistem bayağı iyi, mis gibi kilimalı araçta güzel güzel gidiyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim. Bir gün önce tuk tuk ile iki adımlık yere 100 Baht verdiğimize üzüldük.

GRAB

 

 • Şehir rehberlerinde bahsediyor olacağım ancak Wat Arun için nehri geçerken kullanacağınız bota boşuna fazla para vermeyin. Wat Arun’un hemen önündeki iskelede turist fiyatı 50 baht. 40 metre kadar yürürseniz daha eski ancak halkın kullandığı iskeleden binerseniz bot bilet fiyatı 4 baht:) zaten karşıdan karşıya geçiş 2 dakika sürüyor. Ulaşım detaylarını bitirmeden bunu da ekleyeyim istedim. 

 

İletişim; Telefon ve İnternet Konusu

Bu konuyuda havaalanında hızlıca çözebilirsiniz.5gün,10 gün, 1 ay gibi farklı paketler var. Fiyatlarda gayet makul.

Buda Hakkında, Tapınaklara ve Büyük Saray’a girerken

Tapınaklara girerken bir takım kurallara saygılı olmak gerekiyor.

 • Öncelikle tabiki dua edenlere saygı duymalı ve ses çıkarmamak gerekli.
 • Öte yandan tapınak içerisinde oturacaksanız dizlerinizin üzerine oturmalısınız. Ayak parmaklarınız Buda’ya dönük olmamalı.
 • Bir kaç tapınakta resim ve video çekmek yasak.
 • Tayland’a Buda’ya ait aksesuarlarda oldukça hassaslar. Buda dövmesi yaptırılması, Buda figürü basılı yastık, obje vb eşyaların satın alınması yasak. Havaalanından itibaren her yerde bu uyarıları göreceksiniz. Ayrıca turizm ofisindeki konuşmamıza istinaden Buda heykeli ile komiklik yapmak adına saçma sapan fotoğraflar çekinmeye çalışırsanız ve biri sizi şikayet ederse bayağı tutuklanma ihtimailiniz var. Zaten her şeyden önce inanca saygı dimi ama.
 • Askılı ve kısa şort ile tapınaklara giriş yasak. Açıkcası çok kısa bir şortunuz yok ise birçok tapınakta problem yaşamazsanız. Ancak Büyük Saray’a girerken kesinlikle hem uzun etek hem de uzun kollu giymelisiniz. Erkeklerde dizdeki şort dahi kabul edilmiyor. Gökhan’a yanımdaki şalı verdim ancak kesinlikle girişe izin vermiyorlar. Gidip 150 bahtta bu tatlış pantalonu almak zorunda kaldık. Birde bu pantalonu 70-100 Baht arası kiralıyorlarki Iğyy sakın ya o sıcakta başkası terleyecek sonra siz giyecekseniz. 🙂

Neyse aşağıda uygun kıyafet örneği veriyorum.

Öyle göbeği açık giyinenler , yırtmaçlı eteği olanlar vb herkesi girişte geri çeviriyorlar, söylemedi demeyin. Ben yanıma şu uzun , incecik elbiseyi almıştım. Bu şekilde uzun  bir elbise muhakkak atın bavulunuza.

21224948_1595264140524973_8760428571559723008_n(1)

 

Yağışlı Sezon -Hava durumu

Geldik önemli bir konuya. Acaba bu sezonda gitsek mi gitmesek mi diye kafa yoranlar. O yağmur bildiğiniz gibi değil. Bir anda hava kararıp bir patlıyor, 1 metre önünü görmüyorsun. O esnada gezmek imkansız, bir yerlere sığınıp geçmesini bekleyeceksiniz. Normalde 1 saat yağıp gidenide gördük bütün tur boyunca tepemizden eksilmeyeni de.

Şimdi tüm bu sürece bakarak diyebilirim ki evet  yağmurlu sezonda gidilir. Çünkü bu mevsimdeki sıcaklık bile hat safhada iken sıcak sezonda gezmenin neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorum.Ayrıca yağmurun yağması iyi bile oluyor ,ortam serinliyor. Sonuçta yağmur günlerce sürmüyor. Yalnız sağlam bir yağmurluk, kesinlikle şemsiye ve çantalarınızı korumak için çöp poşeti vb birşeyler yanınıza alırsanız bizim gibi herşeyiniz sırıl sıklam olmaz, tatilin ortasında birde kıyafetlerle uğraşmazsınız.:)

 

Yeme içme

 • Öncelikle kesinlikle aç kalmayacaksınız. Çünkü hem Bangkok hem de Phuket oldukça turistlik şehirler. Bir kere yemekleri beğenmezseniz Starbucks,BurgerKing, KFC kısaca ne ararsanız var. Öte yandan sokak yemeklerine hemen giriş yapmak zorunda değilsiniz. Lokantalarda çok güzel Thai yemeklerini deneyerek geçiş yapabilirsiniz.
 • Ayrıca her iki adımda bir 7elevan marketi var. Buradan paket sandviç alabilirsiniz.
 • Evet şehir kullanılan yağdan ya da sosdan dolayı kokuyor, ilk zamanlarda hafif bir iştahınızı kesiyor ama alışıyorsunuz.
 • Yalnız kahvaltıda tuzlu konusu bayağı eksik.Sanırım marketlerde bulamayacağınız yegane şey peynir. Memlekette peynir yok .Bu sizin için problemse peynir,zeytin atıverin bavula. Sadece Phuket’te 7elevenda cheddar peyniri bulduk.O da her 7 elevan marketinde yok.
 • Su konusunda da bir problem yaşamazsanız, tadlar çok farklı değil. İsterseniz 7elevan da nestle su da bulabilirsiniz. Fiyatı 7 baht. Gördüğünüz gibi 7ELEVAN Tayland ‘da hayat kurtarıyor.
 • Şu böcek yiyorlar konusunada kısaca değineyim. Tayland’da bu konu tamamen turistlik ancak Kamboçya da işler biraz daha değişik. onun detayı Kamboçya yazısında. İlgili böcekleri Tayland’da Khaosan caddesinde akşamları turistlere satma üzere akrep, karafatma vb standlarda görebilirsiniz ancak günlük hayatta karşınıza sık çıkacak bir manzara değil bu.

20170830_100025

20170904_114816

 

  Genel bilgiler;

 • Tüm ülke geçen sene ölen kralları adına yasta. Hemen hemen her yerde krallarına dua etmek adına kurulmuş yerler göreceksiniz. Haftasonu ise inanılmaz uzun sıralarda Kral için kurulan yerde dua etmek için bekliyorlar. Biz böyle bir şey görmedik, bu nasıl bir kral aşkı inanılmaz. Krallarını çok seviyorlar yani bu durum zorlayarak olacakmış gibi gelmedi bize. Marketlerde tapınaklarda, sokaklarda, binaların duvarlarında her yerde krala ait resimler ve çiçekler mevcut.
 • Kob Khun Ka teşekkürler demek. Her yerde ama her yerde bol bol duyacaksınız:)
 • Pazartesi günleri Khason gibi çok turistlik yerler ve bölgeler dışındaki kafeler mağazalar vb kapalı, aklınızda olsun.
 • Tayland’a pazarlık payı çevresindeki diğer ülkelere göre daha düşük. Tabi bu paket turlar ya da yüzen market gibi aşırı turistlik konu ve yerleri kapsamamakta. Burada 300 bahtta alınacak turların 900 baht gibi fiyatlar söylendiğini göreceksiniz.
 • Kapalı mekanlar aşırı soğutuluyor. Yanınıza bir hırka,şal vb birşeyler almanızı tavsiye ederim. Özellikle havaalanları buz gibi. Çantanıza çorap dahi atmanızı tavsiye ederim.
 • Masaj çok ucuz, gerçekten ucuz. Ama Kamboçya dan sonra bana pahalı geldi:)Yarım saatlik ayak masajı Kamboçya da 1 $ iken burda 150 baht yani yaklaşık 15 TL civarı.
 • Her ne kadar Kamboçya’ dan sonra bize çok temiz gelsede genel olarak hijyen çok iyi değil. Bavula ıslak mendil ve peçete stoklayın. ünyeniz hassas ise şu ellerinizi dezenfekte etmek için kullanılan jellerden de yanınıza alabilirsiniz. Açıkçası ben 10 günlük seyahat boyunca bol bol kullandım, nolur ne olmaz diye.
 • rkadaşlar hava tahmin edeceğiniz üzere çok sıcak . Ben böyle nem görmedim, Muhakkak güneş kremi ve şapka alın yanınıza. Hatta sandalet izi olacak o ayaklar, krem sürmeyi atlamayın. Ben termal su spreylerinden kullanıyorum , akşam buzdolabına atıyorum, otelden çıkmadan yanıma alıyorum. Gün içerisinde kullandıkça bayağı rahatlatıyor..
 • İhtiyacınız olursaki bizim oldu(adalar turunda teknedeki bütün eşyalarımız ıslandı) 1 kg çamaşır yıkama için fiyat 40Baht.

 

 

 

No Comments