0177442_0.jpeg (Medium)

Malum hafta sonu yolumuz yine Yunanistan’ a düşmüştü. Ayağımın tozuyla hemen notları paylaşmak istedim.

Öncelikle Batı Trakya her daim aklınızda olmasını tavsiye ettiğim bir rota. Ulaşımı kolay, vize alımı basit,deniz tatili için ideal. En önemlisi ise sınırlarımızda olmasada sanki bizden bir yer gibi. Daha önce bahsettiğim gibi 1923 mübadele döneminde Türkiye yaşayan birçok Rum bu bölgelere(Kavala civarı)yerleştiriliyor.

Yunanistan tarafında İskeçe,  Gümülcine, Dedeağaç bölgesi , Türkiye tarafında İstanbul,Gökçeada, Bozcaada mübadeleye dahil olmayan bölgeler.Dolayısıyla Batı Trakya da Türk nufusu oldukça yoğun.

Gelelim bu bölgeleri kısaca tanımaya;

İskeçe ;

İstanbul dan 400 km mesafede yer alan 60.000 kişi nüfuslu bir kent. Kentte yaşam MÖ 870 li yıllara dayanıyor. 1371 yılındaki Çirmen Zaferinden beri Tükler  bu topraklarda.  Ancak bu kentin en önemli özelliği Dünyaca ünlü olan festivali,

Bu festival Şubat sonu Mart ayı başlarında kutlanmakta.  Yunanistan genelinden yüksek bir katılım oranı var. Bu gölgede ve bu kapsamda yapılan en büyük festival olduğundan , diğer ülkelerden de rağbet yüksek. Bu sene yapılan festivale sadece Türkiye den tek bir günde 77 otobüs katılmış.

Festival Rio karnavalının bir küçüğü! tanıtımların yalancısıyım:)

Festivalde danslar eşliğinde maskeler yüzlerde, rengarenk boyanmış insanlar müzik ile geçit töreninde ilerliyor, meydandaki alanda sahne kuruluyor ve tabi sınırsız eğlence.

Peki nedir bu festivalin hikayesi,

Hz. İsa’ nın  peygamber olacağı söylentileri ülkeye yayılır. Akabinde Hz.Meryem e oğlunu aradıkları ve öldürecekleri söylentisi ulaşır. Civarda yaşayan halk çocukların yüzlerini boyar ki hangi çocuğun Hz. İsa olduğu anlaşılmasın diye. 10 gün geçtikten sonra söylentiler asılsız çıkınca Hz. İsa ve tüm çocukları yıkanır , boyalardan arınır ve Temiz Pazartesi ye girerler. Bu nedenle halk, Hz. İsa nın hayatının kurtulmasını eğlenerek kutlar.

Bu festival kapsamında Türkiye de birçok acenta turlar düzenlemekte.

 

3_big (Medium)

 

Iskece Karnavali_23 (Medium)

Ancak İskeçe’ ye bu festival dışında gelindiğinde nereler görmek gerekir derseniz,

  •  Osmanlı dan kalma bir Türk köyü havasında Ahiriyan mahallesini keşfedebilir
  • Meydanda Yunanlıların ünlü Frappe sini içebilirsiniz
  • Yine aynı meydanda ‘2.Abdülhamit tarafından yapılan saat kulesini görebilir
  • Cumartesi günü kurulan halk pazarında zaman geçirebilirsiniz.

20150503_154139 (Medium)

 

 

 

20150503_154140 (Medium)

 

20150503_154017 (Medium)

 

DSC_1178 (Medium)

DSC_1170 (Medium)

 

Gümülcine;

İskeçe ye gitmişken muhakkak Gümülcine ye de uğramak gerekir. Şehirde 132 köy bulunmakta, 77 tanesi Türk köyü

Özellikle  görülmesi gereken bir anıt var. Gümülcine ninde simgesi bir nevi.  Çözmeyi başaranın Dünya’ nın hükümdarı olacağına inanılan  düğümün  bulunduğu yer . Ve tabi bu düğümü kesen Büyük İskender (hayır yazım hatası yok çözmemiş kesmiş:))

 

 

DSC_1189 (Medium)

 

DSC_1200 (Medium)

 

DSC_1171 (Medium)

Dedeağaç,

Gümülcineden Dedeağaç ‘a devam etmenizi öneririm, aralarında yarım saatlik bir mesafe var. Sınıra en yakın olan yerlerden biri. İpsala sınır kapısından geçtikten sonra  Atina’ ya kadar devam eden 900 km lik EgnatiaOdos otobanını takip ederek rahatlıkla bu yerleşim birimlerine ulaşabilirsiniz.

Şehre özellikle yaz aylarında güzel bir haftasonu kaçamağı yapabilir. plajlarında serinleyebilirsiniz.

Ayrıca rehberimizin anlattığına göre Troya savaşlarından dönerken esir olan Kral ın,  Yunan mitolojisinde tek gözlü devler olarak tanımlanan Kiklop un elinden kurtulduğu mağarada şehrin yakınlarında imiş efendim.

 

 

DSC_1206 (Medium)

DSC_1204 (Medium)

Bir günde  bu üç güzel şehri keşfe çıktık. Harika bir gün geçirdik.

Ne derseniz bir hafta sonu arabanızı alıp yola düşmenin zamanı gelmedi mi?

Sevgiler

Sonraki Durak: Selanik notları yolda efendim

 

 

 

 

 

No Comments