İzlanda ile ilgili faydalı bilgiler (havadurumu & ulaşım & konaklama vb) ve Kuzey ışıklarını’da içeren detaylı bir yazı için şuraya beklerim. Orada bol bol ne biliyorsam anlattım.

Bu yazıda Başkent Reykjavik ile devam ediyorum.  İzlanda’ya geldiğinizde muhtemelen gezmeye başlayacağınız ilk yer Reykjavik olacak.Reykjavik; Kuzey Kutbu’na en yakın başkent olarak biliniyor. Ülkenin toplam nüfusu 330.000 civarı . Bu nüfusun 200.000’e yakını başkent ve çevresinde yaşıyor. Gulf Stream sıcak su akıntısı dolayısıyla kış aylarında dondurucu soğuklar olmuyor ve diğer bölgelere göre buzla kaplanmıyor. Bu nedenle yılın her ayı liman aktif ve gemiler yanaşabiliyor. Bu olmazsa olmaz! bilgilerden sonra benim yorumlarıma gelelim.

İlk izlenim ‘Nerede bu insanlar’ .Üstüne gelen kalabalıklarla yaşamaya alışkın bir bünyeye fazla ferah geliyor sokakları. Öte yandan bu sessizliğe rağmen gördüğüm en şirin başkent Reykjavik.  İki ya da üç katlı rengarenk sevimli evleri; aşırı sakin hatta kimi zaman bomboş ara sokakları ,şahane müzikler dinleyebileceğiniz mekanları  ve gezmelere doyamadığımız tasarım dükkanları ile çok sevimli bir yer. Ancak pahalılığı ile gönlümde taht kurduğunu da eklemem gerek. Bir de her evi fotoğraflama isteği uyandırıyor insanda.

Not:O kalabalıkların nerede olduğunu mekanlara girip çıkmaya başlayınca bulduk.

 

20160912_194528

 

 

Reykjavik, küçük bir başkent olduğundan tek günde görülecek önemli yerleri bitirebilirseniz. Ancak müzeleride gezmek istiyor iseniz iki gün yeterli olacaktır.Biz bir çok beğendiğimiz mekanda zaman geçirmek istediğimizden  ve minik tasarım dükkanlarına bayıldığımızdan iki gün anca yetti diyebilirim.

Şehirde gezilecek yerleri listelemeden önce  City Pass’den bahsetmek faydalı olacak. Bu kartı gideceğiniz müzelerinden birinden alabilirsiniz. Aşağıda bahsedeceğim 3 önemli müzede ve yine şehir içi ulaşımda kullanacak olursanız otobüs bileti yerine geçiyor.Ayrıca bizim vaktimiz olmadı ama bir takım termal havuzlara da bedava giriş sağlıyor, çok sorgulamadık ama uzun süre kalacaksanız daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Yine uzun süre kalacaklar için Videy Adası feribotunuda kapsıyor.Daha detaylı bilgi isterseniz linki bırakıyorum.

24 saat geçerli kartın fiyatı 3500 ISK

48 saat geçerli kartın fiyatı 4700 ISK

72 saat geçerli kartın fiyatı 5500 ISK

2

Konaklama:Capıtal Inn’de konakladık, araç kiralayacaksanız kesinlikle tavsiye ederim. Şurada detaylı bir yorumu da okuyabilirsiniz.Hallgrímskirkja

Bu gözlerin gördüğü en ilginç dini yapı ile tanıştırayım sizi. Şehirde ilk durağımız burası oldu. Zaten uzaktan şehre baktığımızda kilise ilginç mimarisiyle sizi kendine çekiyor.Lav taşlarından esinlenerek Guðjón Samúelsson tarafından tasarlanmış. İnternette fotoğraflarını gördüğümde mimarisine vurulmuştum, oldukça farklı. İçerisi de bir o kadar sade. Giriş ücretsiz.

Rengarenk evlerin fotoğraflarını çekmek ve şehre şöyle bir tepeden bakmak için  bu kilisenin kulesine çıkmanız ve 800ISK ödemeniz gerekiyor. Kule için girişte hemen solda yer alan asansörü kullanıyorsunuz. Herhangi bir kontrol yok. Açıkçası bu kadar pahalı bir ülkede bilet almazsanız olur gibi geliyor. Anlayışla karşılanırsınız. Ön cephesindeki heykel Leifr Eiricsson’a ait.

Not: Arka bahçesinde aracınızı parkedebileceğiniz ücretsiz bir otopark mevcut.

14272118_102760626852101_318870225_n

Adres:Hallgrímstorg 101

Giriş Ücret; Kilise için ücretsiz, Kule için 800 ISK

 

Skolavördustigur, Laugavegur Caddeleri

Bu iki cadde Reykjavik’i keşfederken muhtemelen bir kaç defa geçeceğiniz en popüler caddeleri.

Skolavördustigur; tepeden çekeceğiniz resimde görünen  ana cadde.Kiliseden sonra şehre karışacağınız yer. Bu yol boyunca alışveriş kısmında bahsedeceğim bir çok farklı butik dükkan, plakçı, hediyelik eşya ve bol bol fotoğraf çekilesi rengarenk evler var.

Laugavegur; Skolavördustigur devamında yolunuz bu cadde ile kesişecek , bu caddede yine hem turistlerin hem de lokallerin uğrak yeri. Bir çok butik dükkan, hediyelik eşyacı, hatta süpermarket(Bonus market) ve barlar bu cadde civarında toplanmış durumda.

14309964_1285403964806032_1980729679_n1

 

Perlan;

Şehre tepeden bakma vol2 için Perlan’ı ziyaret edebilirsiniz. Burası otelimize sadece 2-3 dakika mesafedeyken uğrayalım,es geçmeyelim dedik. Sıcak su tanklarının üzerinde kendi ekseni etrafında dönen bir restoran eklenmiş. Restoran kısmı için fiyatlarda şişirilmiş. Ancak şöyle 360 derece  şehri görmek isterseniz terastan manzara gayet güzel ve terasa katı ücretsiz.Gidilmeye değer.Gözlem katında güzel de bir kafe mevut.

 

20160913_212432

20160913_213855
20160913_214735

Giriş;Ücretsiz

Adres:Oskjuhlio, Reykjavik 125

 

 National Museum of İceland

Şehirde müzeler konusunda çok yüksek beklentimiz yoktu. Buna rağmen bir kaç müzeyi listemize almıştık. National Museum ise diğer müzelere göre en beğendiğimiz oldu. İzlanda  kültürü ile ilgili  detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz bir müze. Adanın oluşumundan günümüze kadarki süreci hem toprak yapısı itibariyle  hemde kültürel olarak adım adım sunuyor. Hatta küçük bir bölümünde Grönland’a ayrılmış, fotoğraflar ile oradaki insanların yaşayışlarından kesitler sunmuş.Genel olarak beğendik ve ‘Vaktimiz yok, tek bir müzeye girelim, hangisi olsun’ dersiniz gönül rahatlığı ile bu müzeyi tavsiye ederim.img_3733

Giriş:1500 ISK , City Pass geçerli

Adres; Sudurgata 41, 101 Reykjavík

Ziyaret ; 1 Mayıs-15 Eylül 10:00-17:00 / 16 Eylül-30 Nisan  11:00-17:00

Not:Bahçesinde ücretsiz otopark mevcut

 

National Gallery

Bulunduğumuz dönemde  bir sergi salonu kapalı olduğundan sadece 2 ana bölümü gezebildik. İlk bölümde İzlanda’lı 23 farklı sanatçının birbirinden farklı fotoğraf çalışmalarının olduğu ‘LightPaint’ isimli sergiye  yer verilmişti. Diğer bölümde de başarılı modern sanat örnekleri sergileniyordu. Ancak oldukça ufak, çok uzun zaman planlamayın. Öte yandan sergilenen eserler dönemsel olarak değiştiğinden gittiğinizde neyle karşılaşacağınız tamamen şansa kalmış.

 

3e

Giriş;1200 ISK,City Pass geçerli

Adres;Fríkirkjuvegur 7

Ziyaret; 15 Mayıs-15 Eylül 10:00-17:00

16 Eylül- 14 Mayıs 11:00-17:00

Not; Otopark mevcut değil, hemen önündeki ana caddede ücretli park alanı mevcut, biz müzeye paralel ara sokaklarda ücretsiz park bulduk

 

Reykjavik Art Museum;

İzlanda’nın  lokal sanatçıları ile tanışmak için ideal bir müze. Uluslararası sanatçıların örnekleri de var tabi. Oldukça merkezde yer alıyor, planınızı buna göre yapabilirsiniz. Her ne kadar Reykjavik’in en büyük modern sanat müzesi olarak tanıtımı yapılsa da çok büyük bir müze değil. Bizim bu müze ile ilgili tuhaf bir iletişimsizliğimiz oldu , sevdik mi sevmedik mi karar veremedik. Örneğin İzlanda’nın önemli sanatçılarından olan Erro’nun The Making of Erro sergisindeki kolajlarda oldukça zaman geçirip,beğendik,giriş katındaki Hildur Bjarnadottir:Ecosystem of colours çalışması ile sağlam bir giriş yapmış olduk ancak müzeyi gezmeye devam ettikçe bazı sergilerde  alalen sıkıldık.  Halen tek müze şansımız olsa oyumuz  National Museum of İceland ‘a.

 

2png


20160917_141348

 

Giriş;1500 ISK,City Pass geçerli

Adres;Fríkirkjuvegur 7

Ziyaret;

Hafnarhús: 10:00–17:00 / Perşembe 10:00–22:00
Kjarvalsstaðir: 10:00–17:00
Ásmundarsafn: Mayıs–Eylül. 10:00–17:00/ Eylül–Nisan 13:00–17:00

Not; Ücretli otopark mevcut, içerisinde mini bir kafesi var.

 

 Harpa;

Reykjavik Sanat Müzesi’nden sonra hemen yakınında sahilde yer alan Harpa’ya bakmadan geçmeyin derim. Burası bir konser salonu ve mimarisi gerçekten etkileyici.

20160917_171037

Northern Light Center

Hangi dönemde giderseniz gidin kuzey ışıklarını da bir göreyim! derseniz bu merkezin bünyesinde panoromik olarak ışıkları izleyebileceğiz bir ekran mevcut.Kuzey ışıkları nasıl oluşur, şartlar vb bir çok bilgilendirme bulabileceğiniz bir merkez burası. Çok güzel kuzey ışıkları fotoğrafları da sergilenmekte imiş.

Giriş: 1600ISK

Adres:Grandagarður 2

 

Şehir Kütüphanesi

City pass dahilinde ücretsiz gidebileceğiniz bir diğer adres şehir kütüphanesi. Yolumuzun üzerindeki kitapçılara bol bol uğradık ancak kütüphaneye vakit bulamadık maalesef , ancak övenleri çok. Buraya not olarak bırakmak istedim. Aşağıdaki resimde güzel bir kitapçıdan gelsin.

20160912_210957

 

Blue Lagoon;

İzlanda hayalim bir dergide gördüğüm Blue Lagoon fotoğrafı ile başlamıştı. Burası bir jeotermal kaplıca , enerji üretimi için kullanılan bu tesiste yer altından çıkan doğal suyun içerisindeki mineraller insan sağlığı için faydalı olduğu tespit ediliyor. Bunun üzerine özel bir havuz oluşturulup su kontrollü olarak bu havuza boşaltılarak İzlanda’nın en meşhur ve en büyük turistlik aktivitesi oluşmuş oluyor.

Blue Lagoon ziyaretini havayoluna gidiş yada dönüşte listeye almanız mantıklı olacaktır.Gelelim uyarılara.

Blue Lagoon yapacağınız en pahalı aktivitelerden biri. Zira sadece giriş ve 1 adet maske dahil olan paket 40€ civarı. Ancak tesiste yenileme çalışmaları olduğundan şu an kapasitesi çok düşük. Bu nedenle muhakkak ama muhakkak erkenden, hatta mümkünse gitmeden çok çok önce internet üzerinden biletinizi alın. Ertesi gün için bilet alalım derken neredeyse bu tesise giremeden adadan ayrılacaktır. Cumartesi günleri 22:00’ye kadar açık olduğundan son saatte giriş yapabildik. 40€ luk sınıf tükendiğinden havlu,içki ve iki maske dahil olan paketi sitede belirtilen paket fiyatının da üstüne bir ücretle satın aldık. Süre yaklaştıkça fiyatta artıyor uçak bileti misali!40€ olan paketi  yakın bir tarih için almak neredeyse imkansız.

Girişte size bir bileklik veriliyor ve dolap kullanımı,havuz içindeki barlardan içki ve maske teminini bu bilekliği okutarak sağlıyorsunuz. Giyinme alanlarının yetersizliği ve mayosuz duş almanız istendiği için giyinme odasına girince çıplaklar kampına düşüyor gibi olacaksınız,hazırlayın kendinizi.

Suyun mineral seviyesi çok yüksek olduğundan saçınıza bol bol saç kremi sürün ve durulamayın, ben sorunsuz bir şekilde atlattım. Mümkünse de eski bikini ve mayolarınızdan götürün. Havuz suyu sıcaklığı 38-39 derece civarı, bazı bölgelerde bu sıcaklık daha yüksek. Dışarıdaki havuza içerideki bağlantı havuzundan geçiş var, benim gibi donmaktan korkanlara duyurulur.

Muhakkak ama muhakkak Blue Lagoon’a uğrayın biz çok keyif aldık. Akşamsaatleri için  ışıklandırmalar biraz yetersiz ancak  ayrı bir  keyifliydi. Çocukken bir gün mutlaka gideceğim dediğim yerlerden birinin daha yanına  ‘tamamdır’ yazmanın mutluluğunu yaşadım.

 

capture

Not: Az zamanımız olduğundan ve gece gittiğimizden resmi internetten ekliyorum.

Viking Müzesi

Gezilecek yerleri kapatmadan önce havaalanı yolunda listeye alınacak bir diğer aktivite Dünya Viking Müzesi.Uçuşunuza daha vakit varsa ve ilginizi çekerse uğranabilir.

Giriş:1500ISK

Saat; 07:00-18:00

 

 

Şehirde Alışveriş;

İzlanda’da alışveriş konusunu iki kere düşünmek gerekiyor.Maalesef fiyatlar her konu da olduğu gibi bu konuda da sınırları zorluyor,ancak önerilerim tabiki olacak. Bir çok mağaza gezdik ve pek tabi bavula birşeyler ekledik.

 

Bonus Market; İlk önerim bir süpermarket olsun. Amblemi pembe bir domuzcuk.Reykjavik dışındaki rotalardan önce sandviç,çikolata, içecek vb stoklamak için ideal

North 66 ve Geysir; Bu iki markanın dükkanlarını hemen hemen her yerde göreceksiniz. Özellikle North66 şapkaları her yerde, uçakta dahil satılıyor. North 66 bir outdoor mağazası ve birçok yerde şubesi var. Geysir ise daha ziyade günlük harika kıyafetler bulabileceğiniz bir marka ancak fiyatları çok yüksek. Ben sadece bakmakla yitindim.

12 Tonar; Skolavördustigur caddesinde bulunan bu sevimli dükkanı es geçmeniz imkansız. İçeride envai çeşit cd ve plak bulabilirsiniz. Hatta hem giriş katında hemde alt kattaki koltuklara gömülüp cd dinlemeniz mümkün. Eski kartpostal standına muhakkak bakın. Björk’ün konserinde çekilmiş fotoğrafının yer aldığı bir kartpostalını kapıp buradan gönderdim.

img_2703

 

img_2707

 

Aurum; Laugavegur  caddesinde yer alan şahane tasarım dükkanı;vitrindeki  örgü yastıklar ve takıları ile hemen dikkatinizi çekecek. Muhakkak uğrayın.

Adres;Reykjavik’in bir diğer popüler caddesi olan Bankastræti 4,

Tiger;Avrupa seyahatlerimde mağazası varsa affetmediğim Tiger  İzlanda’da da karşıma çıktı. Laugavegur caddesi üzerinde 13 numarada yer alıyor.

Eg tala ekki İslenksku;(İzlandaca konuşamıyorum); İşte bizim hediyelik eşyacı konusunda bayıldığımız minik dükkan. Çünkü diğer gezdiğimiz tüm dükkanlara göre hem daha ucuz hem de daha orjinal ürünler var, hem de aşırı sempatik çalışanlara sahipler. 150ISK ye magnet bulabileceğiniz nadir dükkan:) Ayrıca biz buradan içkiyi soğutmak için kullanılan taşlardan İzlanda’ya özgü olanından aldık.Hemde Türkiye de baktığımız Paşabahçe’de ki fiyatından daha uyguna:)Skolavördustigur caddesinde yer almakta.

Vínbúðin ; Son gün keşfedip kahrolduğumuz bir diğer mağaza var sırada. Burası yerli alkol konusunda geniş seçenek sunmakta. Eğer bizim gibi gittiğiniz bölgenin bira ve şaraplarını denemeyi seviyorsanız burası tam sizlik. Marketlerde 2,5% üzerinde alkol barındılan içkiler satılmıyor dolayısıyla burası hem fiyat hemde çeşitlilik olarak çok başarılı.Hem o gün içerisinde tüketmelik hem de evde denemelik bir iki marka aldık.

Adres:Austurstræti 10a, 101 Reykjavík

capture

İglo&İndi; Burası aslında organik pamuktan üretilen  çocuk kıyafetlerinin satıldığı bir mağaza. Gidecek aileler olur, yeğenlere hediye almak isteyen olur diye buraya bırakıyorum. Çok güzel ürünler var. Adres:Skólavörðustígur 4b

Myconceptstore; Vitrinindeki rengarenk uçan balonları ve haritaları gördüğünüzde dayanamayıp gireceğiniz mağaza. Oldukça güzel ürünler ancak maalesef burasıda pahalıııııı!!!Adres:Laugavegur 45

 

Yeme-İçme Konusu

Şehir pahalı olunca insan yemek içinde ciddi ciddi düşünüp hesap yapıyor. Nispeten ucuz olan hayat kurtarıcı  önerilerden başlayalım;

Bæjarins Beztu Pylsur;Sanat müzesi yakınında yer alan iddaalı bir sosisçi,ne zaman gitseniz önündeki sıradan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Adres;Tryggvatagata 1


20160917_142809

 

Drekinn; Şehrin hamburger konusundaki güzel alternatifi,hamburger fiyatları 640ISK dan başlıyor.

capture

The Deli; Yemeğe fazla zaman ve bütçe ayırmadıysanız ayaküstü pizza yiyebileceğiniz uygun fiyatlı bir mekan

Reykjavik Chips; Canı patates kızartması çekenlerin adresi:)

Reykjavik Roasters; Şehrin en başarılı ve en sempatik kahvecisi. Lokaller arasında da oldukça popüler.Diğer alternatif mekan ise Mokka

20160917_162345

 

20160917_163324

Puffin kuşu; İzlanda’danın sembollerinden biri; rengarenk gagası var ve hemen hemen her hediyelik eşyacıda, reklam panosunda vb her yerde karşınıza çıkacak. Sadece yaz dönemi adaya uğruyorlar.Bizim orda bulunduğumuz tarihlerde çoktan adayı terketmişlerdi.Maalesef İzlanda’da Dünya tatlısı bu puffin kuşu tüketiliyor, biz tabiki denemedik.Aynı şekilde köpek balığı eti de tüketiliyor. Genellikle gittiğim yerlerde ilginç yemekleri tüketirim ama bu sefer yemek istemedim.Merak edenler olur ise 1000-1500 ISK civarında bir fiyata 3 parça minik köpekbalığı eti ve yanında mini bir içki ile deneyebilirsiniz.

Loki cafe; İzlanda’ya özgü yemekler için uğrayabileceğiniz mekan, yalnız oldukça turistik bir bölgede kilisenin hemen dibinde olduğu için fiyatlarda oldukça pahalı

Ostabudin; deniz mahsülleri için tercih edebileceğiniz mekan,

‘Gull’ bolca karşınıza çıkacak olan bira markası .İzlanda seyahatimiz boyunca denediğimiz ve sevdiğimiz diğer biralar;

20160927_222445

20160927_222454

 

capture


20160913_164911

 


20160916_215521

capture

Kex hostel, Kaffibarin; Oldukça popüler iki mekan, özellikle de kokteyl molası için idealler, ancak fiyatlarıda bu popülerlikle paralellik göstermiş durumda.

20160917_145349

 

Şehirde gezerken graffitileri ve ara sokaktaki şirin evleri kaçırmayın,

 

20160912_203038

 


20160912_203604

20160912_203727

 

20160912_210544

 

 

20160912_201439

2 Comments