Sayfalarca yazdım durdum 5 ayrı bölüm oluşturdum tam 7 tane konu başlığım var blogda ancak İzlanda ile ilgili en merak edilen konu kaça mal olduğu oldu. Bir türlü blogda bulamıyorlardı:)

Bu konu hakkında çok mail alınca tamam dedim sanırım maaliyeti bloğa eklemek gerek. Sonuçta herkes bu işe kalkışmadan önce  yaklaşık maaliyeti bilmek istiyor.Bakalım bize kaça patlamış bu seyahat.

20161106_172104

 

Seyahatimizi Eylül ayında gerçekleştirdik ve 6 tam gün adadaydık.

Ulaşım: İstanbul Stockhol, Stockholm Reykjavik gidiş dönüş uçak bileti bagajlar dahil toplam 650 TL /kişi başı

Konaklama: Son gün Reykjavik havaalanı 1 gece, Reykjavik başkent 4 gece, Vik 1 gece toplam 1025 TL/kişi başı

Araç; Tüm izlanda seyahati boyunca Geysir firmasından kiraladığımız aracı kullandık 6 gün için 2000TL ödedik, ekstra full sigorta dahil, (Geysir firmasında full sigorta da kampanya oluyor daha uyguna geliyor aklınız da olsun)

Benzin; 1765 km yol aldık ve 640TL benzin harcadık, geçitlerde ödedediğimiz ücretleride eklediğimde kişi başı maaliyet 335 TL diyebiliriz

*Boşuna demiyorum 4 kişi gidin diye. Araç, benzin, konaklama masraflarını 4 kişi ile bölüşürseniz altından daha rahat kalkarsınız. Darlamayı unutmayın seyahatseverleri.

Yemek; tüm konaklamalarda kahvaltı dahil idi. Bir öğünüde  kendimiz pişirdik.Diğer yemek , günlük aldığımız sandviç, kafelerdeki tatlıdır ,çay, kahve vb.hepsi  515TL/kişi başı

Hediyelik; bir kaç magnet, kupa vb 80 TL/kişi başı

Müze; Blue Lagoon giriş, Reykjavik kart, krater görmek için ödenen para, yanardağ bilgi merkezi girişi, buzul gölünde bot turu vb kişi başı 621 TL (Özellikle Blue Lagoon için çok erkenden rezervasyon yapmazsanız internet sitesindeki paket fiyatlarından yer bulmanız neredeyse imkansız. Tesiste yenileme çalışmaları olduğunda kapasite sıkıntısı var. Biz de erkenden rezervasyon yapmadığımızdan çok para verdik buraya çoook. Ama işte gitmişken giremeseydim olmazdı)

 

 Hazırlık;Ayrı bir parantez açayım istedim. İzlanda için eğer elinizde sağlam outdoor kıyafetler yoksa bütçe ayırmanız şart.  Gitmeden öcne sağlam bir ayakkabı, içlik, pantalon edindim, elimdekiler yetersizdi. Bir de aksiyon kamerası ve basit bir tripot aldım, bunları bütçeye eklemiyorum çünkü diğer seyahatlerimde de kullanacağım yatırımlar oldu.

Bu maaliyetlere Stockholm konaklama,ulaşım(uçak hariç) vb. maaliyetler dahil değil. Özetle kişi başı toplam 4.225TL harcadık. Kısa süreli bir seyahat için yüksek bir maaliyet ama değer mi değer, yine olsa yine yaparım:) Ancak şu an ki dolar ve euro kuru ile şimdi yapmam,  biraz beklerim:)para biriktiririm.

 

 

Evet Dünya’nın  en pahalı ülkelerinden birine gideceğinizden işler kolay olmuyor, bütçe hafifletmek için yaptıklarımlarımı da aşağıya tekrar eklemek istedim.

  •  Öncelikle işin başında mümkünse birden fazla kişi ile gidin, çevrenizde seyahate meyilli bünyeleri ikna edin.Örneğin araba ve konaklama en pahalı kalemlerden ;4 kişi olursanız hem konaklama hem de ulaşımda tasarruf edersiniz
  • Airbnb candır, Biz konaklama konusunu araştırırken seyahatimize çok az süre kaldığından, alternatifler arasında iki kişi için fiyatlar otel fiyatları ile aynı idi. Ancak yine aynı konuya değineceğim, kişi sayısını ne kadar artırırsanız bu iki önemli kalemde payınıza düşeni o denli azaltırsınız.
  • Booking.com üzerinden yapacağınız rezervasyonlarınızda muhakkak Bonusway kullanın. Tüm otellerimizi booking’den tuttuk ve %4 lük kısmını nakit olarak geri almış olduk.
  • Otelleri kahvaltı dahil tuttuk ve gitmeden yanımızda konserve ton balığı, çabuk makarna,hazır çorba vb götürdük. Her gün bir öğünü kendimiz pişirdik ya da sandviç yedik. Tabi ki adaya özel  lezzetlerde denedik ancak bunun için günde sadece bir öğün ayırdık. Zaten İzlanda da ‘Yediğimiz en iyi kahvaltı olacak,şöyle nefis yemekler yedik vb’ diyenine denk gelmedik,böyle bir beklentimiz yoktu. Ekmeğin 10 TL olduğu bir yerden bahsediyoruz.
  • Yola çıkmadan marketten sandviç, atıştırmalık aldık.’Bonus’ market bu konuda ideal, her yerde şubesi var,
  • Bavula boş plastik şişe atın, çeşmeden su içebiliyorsunuz ve tadı gayet güzel,boşuna para vermeyin. Lokantalarda da masaya gelen su ücretsiz.
  • Otoparka hiç ücret ödemedik. Müzelerin park alanına yada kilisenin bahçesine bıraktık:)
  • Reykjavik gezi rehberinde detaylı bahsettiğim üzere,müzelere girmek istiyorsanız tek günlük City Pass almak mantıklı

 

No Comments