Maaliyetle ilgili yazılara bloğumda sık sık yer veriyorum. Seyahatlerdeki maaliyet başlığının çok göreceli olduğunun farkındayım. Gezmek istediğiniz yerler,yapacağınız aktiviteler, konfor beklentiniz, bu konudaki esnekliğiniz gibi bir çok etken var maaliyeti belirleyen…

Ancak ben bir yere gideceksem bu tip yazıların olduğu bloglardan bolca yararlanıyorum. Örneğin beni herhangi bir sosyal medya hesabımdan takip ediyorsanız ya da rehberleri okuduysanız ilgili ülkede ne tip konaklama seçeneklerini tercih ettiğimi, neler yediğimi, nerede yediğimi, gezdiğim müzeleri vb detayları gördüğünüzden sizinde bu tip bir seyahat planladığınızda o ülke ya da şehir için yaklaşık ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğinizi ön görebilirsiniz. Yukarıda belirttiğim değişkenlere göre bütçenizi artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Tüm Japonya yazılarını bitirdiğimize göre istedim ki son olarak  maaliyetlere  göz atalım. Bakalım bizim Japonya seyahatimiz kaça mal olmuş.

1539018466005

 

Maaliyeti Japon Yen’i cinsinden yazıyorum. Gezdiğimiz tarihte 1 JPY:0.04 TL idi. Maaliyetlerimiz 2 kişi için toplam maaliyet olacak.

Uçak bileti: Kore seyahatimize ek olarak yaptığımız bir seyahat olduğunda burada Kore Japonya arası uçuş maaliyetlerini ekliyorum. Toplam 2881 TL

Busan-Osaka: İki kisi 913 TL. Ancak iş seyahatimizin tarihi değişince Kore Japonya uçuş bilet tarihimizi değiştirmek zorunda kaldık ve bu değişiklik içinde iki kişi için toplam 308 TL ceza ödedik.

Tokyo-Seul: İki kişi 1660TL.

Shinkansen: Kendimizi tutamadık ve Kyoto Tokyo arasını gece otobüsü  ile gitmekten vazgeçip çantalarımızı kapıp en yakın ilk hızlı trene bilet aldık. 2 kişi toplam 27.840 JPY yani 1.114 TL ödedik(pahalı olduğunu söylemiştim)

Şehir içi ulaşım ve günlük pass: Toplam 11.820 JPY yani 472,8 TL

Tren;5.540 JPY

Günlük pass: 2400 JPY

Metro-Otobüs:3.880 JPY

Konaklama: Toplam 39.700 JPY = 1.587,96TL
Osaka 1 gece; Osaka She otel  6.804 JPY
Kyoto 1 gece  Kyoto Ryokan Yamato 8.100 JPY
Tokyo 2 gece Tokyo Hotel Musse Ginza Meitetsu 24.795 JPY

Bu bölümdeki harcamalar erken planlama ile oldukça düşürülebilir. Bizim maalesef böyle bir şansımız yoktu.

Yeme-İçme:Bu konuda elimiz epey açıktı. Sokak lezzetlerinide yedik, paraya kıyıp Kobe etide. Elimizi korkak  alıştırmadık.  Ana  öğünler, market alışverişleri, fırından aldığımız gün içi atıştırmalıklardan içtiğimiz kahve ve suya kadar  her şey için toplam 22.579 JPY yani  903.16 TL ödemişiz.

Müze-Anıt-Tapınak  Giriş Ücretleri: Özellikle Nara ve Kyoto ‘da neredeyse girdiğimiz her müze, kale ve tapınak ücretli idi. Tüm bu biletler için toplam 7.040 JPY  281,6TL ödemişiz. Şehir rehberlerinde bilet fiyatları ayrı ayrı yer alıyor.

Hediyelik eşya: Bu konuda da pek kendimizi firenlememişiz ne yalan söyleyeyim.  Bizim 1 milyonculara benzeyen 100 Jenciler varki aklınızı kaçırırsınız.  Eve sevimli ayı baskılı alüminyum folyo! bile almışım, delirmişim yani. Magnet, kupalar, çekiliş için aldıklarım derken herşeye toplam 10.274 JPY yani  410,96 TL ödemişiz.

Özetle tüm bu kalemler için  2 kişi toplam 7.651 TL harcamışız. Bizim seyahatimizin tarihinin belli olmasıyla biletleri almamız arasında 2 hafta gibi bir zaman olduğundan bazı konularda  yüksek  maaliyetlere katlandık. Umuyorum seyahat planınız için bütçe belirlemeniz konusunda kabaca size fikir verebilmişimdir. Şu an 1 JPY=0,05 TL, bu kısa sürede maalesef %25 değer kaybetmiş Türk Liramız. Maaliyetlerini bu oranda artırarak ve Türkiye’den direkt uçuş bilet farkınıda ekleyerek düşünebilirsiniz.  Şehir rehberlerinde ise bu maaliyetlerin dağılımı konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

No Comments