Japonya’ya gitmeye karar verdikten sonra ulaşım için almanız gereken çok önemli bir karar var daha var. JR PASS konusu. Öncelikle Japonya ‘ya gitmeye kararınızı yürekten kutlarım çünkü gerçekten güzel günler sizi bekliyor:) Ancak Japonya Dünya’nın en pahalı ülkelerinden, özellikle de ulaşım gerçekten pahalı. Dolayısıyla bu kısımda JR Pass konusuna değinmek gerekiyor.

hızlı tren

 

Japonya’nın meşhur hızlı trenlerine Shinkansen deniyor. Bu trenler saatte ortalama 350 km ‘lik hızlarla seyahat etmenizi ve bir çok ana şehir arasındaki bağlantılarınızı dakikalar- saatler mertebesine indirmenizi sağlıyor. Shinkansen tren biletleri pahalı. Bu nedenle ülkeye gitmeden önce sürekli karşınıza sadece turistlerin kullanabileceği JR Pass bileti almanız önerisi gelecek. Bu biletin 7 ,14 ve 21 günlük olmak üzere 3 çeşidi var ve fiyatları sırayla 270$, 430$ ve 550 $. Gördüğünüz üzere pahalı bir bilet, dolayısıyla bu noktada doğru karar vermek gerekiyor.

 Biz nasıl karar verdik detaylı açıklamak istedim. Sizde aynı şekilde gerekli incelemeyi yaparak JR Pass alıp almamaya karar verebilrsiniz. Bizim Japonya seyahatimizdeki uğrayacağımız şehirler  Osaka, Nara, Kyoto ve Tokyo idi. Osaka şehri ile ülkeye giriş yapıp Tokyo’dan terkedecektik. Yani ulaşım bu şehirler arasında olacaktı. Aşağıya linkini eklediğim siteden gideceğiniz güzargahı tek tek seçiyorsunuz.O hattaki yaklaşık tren fiyatlarını ekleyerek toplamda JR Pass alıp almamanızı öneriyor. Bu siteyi incelemenizi şiddetle öneriyorum.

 https://www.japan-guide.com/railpass/

  Örneğin bizim rotamızı aşağıya ekliyorum, bize JR pass ‘i önermedi. Çünkü Osaka ,Nara ,Kobe ,Kyoto birbirine yakın şehirler ve buradaki tren biletleri oldukça uygun. Bu şehirler arasındaki normal trenlerin süreleride 45dk-1 saat arası yani oldukça kabul edilebilir olduğu için buralarda pahalı bilet fiyatları ödeyerek hızlı tren kullanılmasına gerek yokki bizde öyle yaptık.

Sadece Kyoto ‘dan Tokyo’ya hızlı tren kullandık. Eğer seyahatlerinizin toplamına ödeyeceğiniz fiyat JR Pass fiyatı civarı olursa site zaten bileti almanız konusunda öneride bulunuyor.

image001

 Açıkçası adaya gitmeden önce planımız yaklaşık 4000 yen(yani 40 $)/tek kişi civarı fiyatı olan akşam otobüsü ile 8-9 saatte Tokyo’da olmaktı ama buralara kadar gelmişken hızlı trene binmeden dönmek istemedik. Ve bir kişi 13.000 yen yani yaklaşık 560 TL ödeyerek Kyoto ‘dan Tokyo’ya shinkansen ile 2 saat gibi bir sürede ulaştık.

 Önemli bir konuya değinmem gerekiyor. JR Pass süper hızlı Nozomi ve Miyuho Shinkansenler ‘de geçmiyor. Bu trenler için ayrıca bilet almanız gerekiyor. Aynı zamanda şehir içi (metro) ulaşımında da bu bilet geçerli değil. 

Bir diğer önemli konu ise bileti ülkeye girmeden önce almanız gerektiği. Bilet kargo ile tarafınıza iletiliyor. Satın alabileceğiniz sitenin linkini bırakıyorum.

 https://www.japan-rail-pass.com/

Ülkeye giriş yaptığınızda biletini aktif hale getiriyorsunuz ve geçerlilik süresi başlıyor.

No Comments