Bence Eylül ayı İstanbul’un en güzel zamanlarından. Bir kere insanlar yavaş yavaş tatilden şehre dönüyor yani festivaller, etkinlikler pıt pıt çıkıveriyor gündeme, e İstanbul Bienali, moda haftası başlıyor.Bitmedi:) bir çok yerde konserler düzenleniyor, kısaca yazın deniz kenarlarına taşınan hayatlar yavaş yavaş şehrin enerjisine dönüyor. Tabi ki yazlıktan dönen kalabalık ile birlikte zaten hali hazırda koca bir sorun olan trafik bir miktar daha büyüyor ancak en azından artık tatil fotoğrafları ile dolu olmayacak sosyal medya. Bir de böyle düşünün.

 

Şaka bir yana gerçekten Eylül ayı ile birlikte şehrin takvimi de dolmaya başlıyor. Blogda bazı yazılar geleneksel hale gelmeye başlıyorsa artık bir müddettir tanışıyoruz demektir. Bakınız yılsonu kapanışlar, bakınız yeni yıl planları…Bloğa ilk defa yolun düşmediyse seyahat kadar kahveyede düşkün olduğumu görmüşsündür, belki birazda alışveriş:). Geçtiğimiz sene kahve festivalinden sonra yediğim,içtiğim,gördüğüm bana kalmasın demiş  şurada bir yazı yazmıştım. Bu da Kahve Severlerin Festivali, İstanbul Kahve Festivali 2 olsun.

 

istanbul kahve festivali

Bu senede yolum yine kahve festivaline düştü. Etkinlik 21-24 Eylül tarihlerinde geçen yıl olduğu gibi Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşti. Biletler satışa çıkar çıkmaz program açıklanmamışken cumartesi gününe aldım bileti. Biz geçen sene tam gün bilet aldığımızda özellikle seans geçişlerinde kalabalık azaldığında ortam bize kalmıştı, epeyce keyif almıştık. O nedenle bu yılda tam gün alalım dedik. Açık söylemek gerekirse bu seneki kalabalık biraz sınırı aşmış gibiydi. Bu konuya dikkat ettiklerini düşünsem bile sanırım herkes aynı saat aralığına yüklendiğinden tüm gün kombine bilet aldığıma çok sevindim, çünkü o tıklım tıklım anlarda biz çimlerde keyif yaptık.

Peki bu sene ne mi vardı festivalde. Geçen seneki gibi sahne yemek alanı kısmında idi. Workshoplar,söyleşiler,sergiler ve sürpriz hediyeli aktiviteler vardı. Artık hali hazırda tanıdığımız kahvecilerin hemen hemen hepsi ordaydı, bir kaç yeni kahve markası ile de tanışmış olduk.

Anadolu Yakası’nda oturduğumuzdan birazcık geç kalınca trafiği bir güzel yiyip neredeyse öğleyi buldu alana gitmemiz.Haliyle sabah seansındaki seminerler biraz yalan oldu. Hızlıca karnımızı doyurup alanı gezdik. Bileti alırken bahsettiğim gibi programı bilmiyordum. Ancak öğleden sonraki Tchibo söyleşisinde benim en sevdiğim bloggerlardan Billur Saatçi olduğunu duyunca çok sevindim. Tabi tuttum bizim ekibi en ön sıraya oturttum, oldukça keyifli bir sohbet oldu. Çekilişle hediyeler verildi.

Tchibo’nun master şefi Kağan Giritli ile tanışıp festival boyunca Tchibo’nun yeni cold brewinin gönüllü pazarlamacısı olmuş olabilirim. Festival boyunca arkadaşlarımı, kuzenlerimi kimi gördüysem hemen Kağan şefin yanına getirip cold brewi tattırmasını istedim. Bayağı iyiydi. Yakında belirli Tchibo’larda satışta olacakmış.

 

21980590_116424652385386_8896686628068655104_n(1)

 

21911423_134183907213321_7016518604950601728_n(1)

Bu sene Türk kahvesi ile ilgili en başarılı sunum yine Starbuck’a ait idi. Ancak geçen seneki VR gözlük kısmı kaldırılmıştı.Yine MOC,Coffee Department, Coffee Sapiens,Kronotop önünde uzun uzun sıralar vardı. Paşabahçe özellikle mini orkestrası ile ara ara festival alanındaki enerjiyi yükselten en iyi stantlardan biri idi. Bu arada  türk kahvesine doyamayanlar ve double sevenler için çok güzel bir cam fincan yapmışlar,kaptım tabiki:)

Tasarım standları içinden bir tanesine gerçekten vuruldum. Kahve temalı ne kadar rozet varsa kaptım. Hem kendime hem arkadaşlara. Ayrıca seyahatlerim için bir tanede rengarenk balonlu olan rozetten aldım. Geçen sene atlamışım bu standı. Merak edenler için  @Gokmentoy hesabından ürünleri inceleyebilirsiniz. Online satış yapılıyor.

Koca bir gün hem müzik dinledik, hem dinlendik, hem sohbet ettik, hem alışveriş yaptık. Yine oldukça keyifli bir gün oldu. Ancak geçen seneye göre çok daha kalabalık  olduğunu yine belirtmeden geçemiyorum. Dönüş yolunda bol bol içilen kahvelerin arttırdığı nabız ile bir başka heyecan olan derbi yollarına(Beşiktaş -Fenerbahçe derbisi ile aynı güne denk getirmişler:)), yine İstanbul trafiği eşliğinde yol aldık.

Seneye yine festivalde görüşmek üzere…

IMG-20170929-WA0031

IMG-20170929-WA0030

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

No Comments