otel

2015 yılı benim için çok verimli bir yıldı. Bloğum görevini fazlaca yerine getirmiş, sonraki duraklarımı planlayarak tüm yıl boyunca bol bol gezmeme vesile olmuştu. Genellikle gezdiğim şehirlerde lüks otellerde kalmıyorum, çoğu hostelden hallice oluyor. Temiz olsun, metroya yakın olsun yeter. Ancak bazen öyle otellerde konaklıyorumki fiyat kalite dengesi muazzam. O zaman  avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte 2015 yılında kaldığım en güzel oteller karşınızda.

 

Konya-Hich, Aralık 2015

Adını Mesnevilikteki en yüksek mertebe olan ”HİÇ’ likten alan bu otel Şeb-i Aruz törenleri için Konya da tercih ettiğim adres oldu. Oldukça yeni bir otel. Ancak kısa bir süre içinde Türkiye’nin en iyi butik otellerinden biri olacağına eminim. Öncelikle konumdan başlayalım. Otel, Mevlana Müzesi’nin hemen karşısında yer alıyor. Selçuklu döneminden kalma 2 katlı 2 konağın  dekore edilmesiyle bugünkü halini almış. Otel içerisinde tüm detaylar tarihi dokuyu yansıtacak şekilde ve incelikle düşünülmüş. Her bir detayda özel bir anlam iliştirilmiş ve üzerinde uğraşılmış. Otele vardığınızda yaptığı işi çok sevdikleri her halinden belli olan ilgili personeli oteldeki detaylar hakkında bilgi veriyor. Kahvaltıda canlı müzik dinlediğim ilk otel oldu. Ayrıca yine kahvaltı tabağı servisi ortak yapılıyor. Odaların her birinde ayrı bir dekorasyon var. Bu otelle ilgili çok kısa ayrıca bir yazı yazağım.  Şeb-i aruz törenleri sırasında fiyat her otelde olduğu gibi burdada yüksekti. Ancak diğer dönemlerdeki fiyat- kalite dengesi çok başarılı.Konya’ya gittiğinizde kalabileceğiniz en güzel otellerden biri. Şiddetle tavsiye ederim.

 

kh3

konya hich

 

 

Ljublani-Galeria River, Kasım 2015

 

Ljublijana kentine benim gibi az zamanınıza varsa konum olarak kalbinizi fethedecek bir otel. Hemen Ljubljanica Nehri’nin tam ortadan ayırdığı ana  caddesi Breg üzerinde yer alıyor. Ljublijana şehri diğer Avrupa şehirlerinden biraz farklı olarak gece geç saatlere kadar kış olsada oldukça hareketli. Bu nedenle bu kadar merkezi bir otel şehrin tadını çıkarmak için muhteşem. Oldukça temiz ve odaları rezervasyon yaptırdığımız sitede gördüklerimizden daha genişti. Nehir ve kale manzaralı odalarını tavsiye ederim.Bina eskiden Zois Sarayı olarak anılan 18. yüzyıldan kalan bir bananin en üst katında yer alıyor. İçeriye girdiğinizde oldukça geniş bir avlu sizi karşılayacak. Avlu, kolonlar, merdivenler mimarisinin farkını hissettiriyor. Diğer katlarda ofisler, öğrenci ve aile evleri yer almakta.Girişteki posta kutuları aslında otelin bu güzel binanın sadece ufak bir kısmını kapsadığını anlayacaksınız.Bu anlamda lokallerle kaynaşabileceğiniz çok sevimli bir otel. Resepsiyon çalışanları çok kibar, hatta arabayı geç bırakabilmemiz için kiraladığımız acenta ile bizim için görüşüp o işide halletti. Pazar günleri Berg caddesinde antika pazarı kuruluyor. Hemen burnunuzun dibi. Erkenden çıkıp talan ettim. Bu anlamda kocaman bir artı daha veriyorum otele. Otelde kahvaltı servisi  yok zaten bence bu kadar merkezi bir yerde gerekte yok. Slovenya yazılarımda bahsettiğim gibi fırınlardan(pekar) birine kendinizi atıp harika tadlarla güne başlayabilirsiniz. Otelde otopark bulunmuyor. Otele yakın bir mesafede ücretli otopark mevcut .Ancak bunu kullanmanızada gerek yok. Otel çalışanları ücretsiz olan park alanlarını size işaretliyor. Bavulu bıraktığınız gibi arabanızı ücretli otoparktan alıp işaretledikleri caddelerden birine bırakabilirsiniz. Oteli genel oalrak sevdim, tavsiye edilir.

 

ljub

 

La Ferme , Aix en provence; Temmuz 2015

Yazın yaptığımız uzun seyahatimizde  Aix En Provence de merkezin biraz dışında oldukça güzel butik bir otelde kalmıştık. Yazın yolunuz buraya düşerse birkaç günlük rezervasyon yapıp doğanın ve huzurun keyfni çıkarabilirsiniz. Detayları burada anlatmıştım. Tereddütsüz kalabileceğiniz bir otel, hatta bir çiftlik evi olarak düşünebilirsiniz. Bu arada otelin bahçesinde güzelde bir havuz var. Yanımıza mayo, bikini, şort vb almayı unutmuyoruz. Birde kahvaltıda servis edilen kruvasanlardan benim içinde yiyin lütfen.

 

fo

 

Hotel Flots d’Azur , Nice, Temmuz 2015

Yine uzun süreli yaz tatilimizde sezonunda otel bulmanın zorluğunu bildiğimizden önceden rezervasyonumuzu yapmıştık. Önceden rezervasyon yaptırdığımız halde yinede yüksek ücret ödediğimden içim içimi yiyiordu ancak rezervasyon yaptıktan sadece 10 gün sonra fiyatları kontrol ettiğimde ne kadar doğru karar verdiğimi anladım. Otelin en büyük avantaji lokasyonu .Plajın hemen karşısında yer alıyor ve sadece bir cadde geçtiğinizde kendinizi muhteşem plajda buluyorsunuz. Öte yandan  Promenade des anglais caddesinin Nice’in en aktif caddelerinden biri olduğunu unutmayın. Dolayısıyla gece geç saatlere kadar ses konusunda problem yaşayabilirsiniz. Yani ailece çoluklu çocuklu bir tatilde gerek oda büyüklüğü gerekse gürültü problem çıkarabilir. Ancak bizim için lokasyon açısından 5 yıldızı aldı. Sabahları ayılmak için kahvaltı öncesi yüzmeniz mümkün, kahvaltı demişken fiyata dahil değil.Odalar biraz küçük, tekrar yazayım arada kaynamasın:)

 

hni

 

Hotel Vasari ,Floransa Haziran 2015

Gelelim kalbimi bıraktığım, aramda duygusal bir bağ kurduğum otele. Floransa’nın malum tarihi yapısı, sokaklarının dokusu ile  başlı başına sizi etkileyecek bir şehir. Birde bunun üstüne bu kadar güzel bir otelde kalınca 2 günlük Floransa seyahatim unutulmazlar arasına girdi, tekrar gidilesi yerler listeme eklendi. Hotel Vasari aslında 14. yüzyıldan kalma bir saray. 1950 yılından beri ise otel olarak işletilmekte. Zamanında manastır olarakta kullanılmış.Belirttiklerine göre Strozzi ailesi ve Fransız şair Alphonse de Lamartine binanın eski sahiplerindenmiş. Kahvaltı fiyata dahil ve manastırın o dönemki orjinal şöminesinin yer aldığı avluda servis ediliyor. Odaların ve dinlenme bölümlerinin dekorasyonu müthiş. Ortak kullanılan salonda bembeyaz koltuklar, duvarda tablolar, ufak bir kitaplık, piyano ve ziyaretçilerin notları ile dolu bir anı defteri bulunmakta. Kapıların her biri birer tablo. Bu özelliğe bayıldım.Odaların tavanları o kadar yüksekki odadaki oksijen sayesinde enerji patlamasıyla uyandığın en güzel otel. Araba ile gelecekseniz otelin kendi otoparkı var ancak çok az sayıda arabalık yer var. Bu nedenle rezervasyon şart. Trenle gelecekler için Firenze Santa Maria Novella Tren İstasyonu 100 metrelik bir mesafede. Lokasyonda merkezi. Gönül rahatlığıyla tercih edebilirsin.

 

hv1

 

 

hv1

 

İbis Budget Marseille Vieux Port,Marsilya Temmuz 2015

Oteli listeme almamın en önemli özelliği konumu. Marsilya da otel seçerken kafam oldukça karışmıştı. Bu otelin fırsat gününe denk gelince oldukça ucuz bir fiyata ayırmıştım.  Bizim seyahatimizden sonra Marsilya’ ya giden arkadaşlarımızda bu otlede kalıp bize teşekkür etmişlerdi. Bende tekrar buraya eklemek istedim.Evet odalar çok küçük, evet kahvaltı fiyata dahil değil, evet çevreden ötürü biraz gürültülü. Ancak gerçekten konuma bayılacaksınız. Şehre uzunca bir zaman ayırmadıysanız tam gün şehri talan edip sadece uyumaya döneceğim diyorsanız gönül rahatlığı ile yerinizi ayırabilirsiniz.

 

Hotel Museum Budapeşte; Şubat 2015

Gerçi yeni döndüm ancak 2015 Şubat ayında Budapeşte’ye gitmiş ve Hotel Budapest Museum da kalmıştım. Oldukça temiz, merkezi bir otel, fiyatı çok uygun ve  SPA’sı var. Bol yürüyeceğiniz bir seyahat olduğundan havuzda rahatlamak isteyebilrisiniz. Yanınızda mayonuzu almayı unutmayın. Otel Yahudi sinagogu ve St. Steven Bazilikası’nın hemen yakınında. Öte yandan günün belirli saatlerinde otelin içinde yer alan tablolardan oluşan müzeyi rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

 

bu2

 

 

bu

 

Benim 2015 yılında kaldığım ve beğendiğim en güzel oteller bunlardı. Sizinde tavsiyelerini beklerim. Malum günün birinde yolum düşer belki:)

Sevgiler…

2 Comments