Uzun zamandır planlanan Asya seyahatine çıkacağız. İlk durak Tayland. Akabinde Kamboçya’ya gidiyoruz. Siem Reap’da bulunan Angkor Wat ve Tonle Sap’ı göreceğiz . Gönül isterdeki daha çok vakit ayıralım ancak sadece 3 günümüz var. Gelelim vize konusuna.

KAMBOÇYA VİZESİ NASIL ALINIR

Elimizi kolumuzu sallayarak ülkeye giremiyoruz çünkü Kamboçya bizden vize istiyor arkadaşlar. Ama öyle vize istiyor dediysem gözünüz korkmasın. Aslında buradaki tek konu vize başvurularından gelen para. Yoksa öyle uzun uzun evrak listesi, kalacak yer çıktıları, uçak yada otobüs biletleri vb gibi gerekenler listesi yok. Hatta herhangi bir kişinin vize alamama gibi bir durumu kırmızı bültenle aranmıyor ise neredeyse yok gibi.

Kamboçya vizesini önceden online olarak alabileceğiniz gibi sınırda da alabilirsiniz.  Önceden vize almadığınız durumda yanınızda olması gereken şey fotoğrafınız.

 

Kara yoluyla gidecekler için muhtemelen Tayland ‘dan geliyor olacak ve Poi Pet sınırını kullanacaksınız. Hangi ülkeden giriş yapacağınız önemli değil zaten evrak listemiz değişmiyor . Başvuru formu, resim ve 36$ turist vize ücreti. Biraz bekledikten sonra vizeyi alabiliyorsunuz. Yalnız burada asıl problem ücret konusu olabiliyormuş. Araştırdığım kadarıyla kara yolu ile geçişlerde hiç problem yaşamayanlar olduğu gibi özellikle ücret konusunda problem yaşayanlar olmuş. Rüşvetin yaygın olduğu bir ülke Kamboçya. Bazı polisler kendilerine göre bir fiyat söyleyebiliyormuş.

 

Uçak ile ülkeye giriş yapacaklar;

Havaalanında vize; Muhtemelen Siem Reap Uluslararası Havaalanı’nı kullanıyor olacaksınız. Uçaktan inince direkt başvuru evrağını doldurup, resminizle birlikte veriyorsunuz. Başvuru evrağıda oldukça basit. Ayrıca 36$ ödediğinizde kısa bir süre bekledikten sonra vizenizi teslim alabiliyorsunuz. Burada yoğunluğa göre 20-30 dakika gibi bir süre düşünebilirsiniz.

Online vize; Bir de online yani e-vize opsiyonunuz mevcut. Ben bu şekilde kolayca hallettim. Kredi kartı ile de ödeme yapabiliyorsunuz. Şu linke tıklayarak başvuru sayfasına gelebilirsiniz.

0

 

Açılan ekrandaki bilgileri eksiksiz doldurun. İsim, soyisim doğum tarihi, adres ve ülkeye muhtemel giriş tarihini yazıp, net bir resminizi ekledikten sonra sonraki adıma geçiyorsunuz.

 

KAMBOÇYA 2

 

 

Son ekranda vizenizin gönderilmesini istediğiniz mail adresinizi girip, ödemeyi yapıyorsunuz. Onay kodu gelene kadar sayfayı kapatmayın. Bundan sonra 2-3 iş günü içinde vize mailinize iletiliyor. 2-3 iş günü dense de benim vizem 3 saat sonra mailime iletilmişti:) Bu vizeyi çıktı alarak yanınıza almayı unutmayın.

Capture

Başvuru yaparken ülkeye uçuş tarihimi belirtsemde vizem onaylandığı günden tibaren geçerli olmak üzere 1 aylık olarak iletildi. Yani o kadar garantici olunur mu emin değilim ama çok erkenden başvuru yapmayın:)

Son bir not: Pasaport kontrolünde ülkeye giriş damganızın pasaportunuza basıldığından emin olun. Bu konuda da güzel haberlere denk gelmedim. Bazen bilerek bu damganın basılmadığı ve sırf çıkışta bunun bir problem olduğunu ve bir miktar para istenerek bu sorunun çözülebileceği  şeklinde rüşvetler istenebiliyormuş. Tabi belkide bunların hiçbirine denk gelmeyeceğiz bile. Ancak aklımızın bir köşesinde olmasında  fayda var. Sonuçta bir damga kontrolü kaç saniyenizi alır:)

No Comments