DSC_0357 (Medium)

Next Destination’ı  kuralı yaklaşık 7 ay oldu. Bu 7 ay içerisinde  blog sayesinde anladığım  zamanın su gibi akıp gittiği ve işimizin hayatımızda oldukça önemli bir yer kapladığı. Daha bu blogda anlatmak istediğim 40 ın üzerinde durak var size. Her ay listeye minimum  bir adres daha eklemeye çalışıyorum. Ancak zaman probleminden ötürü bekletiyorum çoğu şehri.

Sırada Kavala var. 2014 yılı Haziran’ ında gittim Kavala’ya . Haftasonu bu güzel şehre tekrar uğrayacağım. Cuma Selanik’e doğru yola çıkıyorum. Üzerinden neredeyse 1 yıl geçmiş. Ancak hala notlarım blogda değil. Bunu görünce 1 sene boyunca nasıl beklettim diye kendime gerekli mesajı ilettikten sonra hemen notlarımın olduğu defterimi açtım, resimleri taradım neler yapmışız, neler görmüşüz anlatayım istedim. Bu haftasonu döndüğümde de neler değişmiş yazarım tekrar.

Öncelikle dergileri karıştırırken aşağıda  gördüğünüz resme vurulmuş ve bu şehri listeme eklemiştim,

KAVALA1 (Medium)

 

Kavala şehri yarım ay şeklinde uzanmış, su kemerleri ardında yükselen bir sahil şehri . Osmanlı döneminde Balkanlar daki en önemli merkezlerinden biri.(1387-1912),  sahip olduğu hemen hemen tüm tarihi eserler bu döneme ait.

İstanbul dan 5 saatlik araba yolculuğu ile bu şehre ulaşabilirsiniz. Yol boyunca birçok güzel Türk köylerinide görme fırsatı yakalayabilirsiniz.
Rehberimiz NeaKarvali yi anlatıyor yol üzerinde; burada bir parantez açmak istedim.Karvali nin kelime anlamı Güzelyurt demek,İç Anadolu da Ihlara vadesi ‘nden mübadele ile gelen insanlar burada NeaKarvali yi kurmuş. Mübadele ile göç ettirilen Rumlar Kavala ya yerleştirilmiş,

Şehrin surları Roma döneminde yapılıyor, Bizans döneminde ise önemli bir ticaret limanı olarak hizmet vermiş. Ancak hiçbir zaman Selanik ve İstanbul kadar önemli bir liman haline getirilememiş.

Bilindiği üzere Yunan kültüründe genellikle yaşam surlar içerisinde, Sur dışında yerleşimler Osmanlı dönemi hakimiyetinin sonlarında 1912 li yıllarda başlıyor.

Akropol yönetim yeri ve çevresi surlarda çevrili ve Akropolis olarak isimlendirilmekte.

Akropolis: Yaşam yeri

Nekropolis:Mezarların bulunduğu yer

En büyük Nekropolis ise Denizli Pamukkale de bulunan Hiyerapolistir. Bilgi darcığımıza bunuda not edelim. Belki lazım olur biryerlerde:)

Rehberimizin anlattığına göre bu dönemde 3 tip mezara rastlanıyor;

Lahitler , aile odaları(yeni bir birey öldüğünde eski kemikler bir kavanoza konularak yeni birey defnediliyor),Gömü tipi(ölen kişi  değerli eşyaları ile gömülüyor)

Gelelim günümüzde neler var şehirde bizi karşılayan

Öncelikle şehirde ilk ilgimi çeken şey evlerin otoparkları. Şaşırmış olabilirsiniz otoparklarla başladığımdan ama inanın bende şaşırdım. Kot farkından ötürü evin otoparkı çatıda, insanlar çatıya arabalarına park edip, merdivenlerden inerek evlerine giriyorlar.

DSC_0318 (Medium)

 

 

Yazın sahilleri oldukça kalabalık. İnsanları cana yakın sıcak bir şehir burası,

Şehri rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz,

DSC_0322 (Medium)

Şehrin girişinde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan su kemerlerinden geçeceksiniz,

DSC_0327 (Medium)

Bu yol size sahile kadar götürecek, yol üzerinde sağda eski adı İbrahim Paşa cami(Kanuni’nin isteği ile yaptırılmış) günümüzde minaresi  kısaltılarak çan kulesine çevrilmiş Aziz Nikolai Kilisesi olarak hizmet veren yapıyı göreceksiniz.

 

DSC_0328 (Medium)

 

 

DSC_0447 (Medium)

kilisesinin aynı cadde üzerindeki karşı sokağından yokuşu tırmanırsanız birçok yapı sırasıyla karşınıza çıkacak.

Bu bölge Panagia bölgesi, Öncelikle Panagia (Eski şehir )rengarenk evleriyle size karşılayacak.

 

DSC_0330 (Medium)

DSC_0416 (Medium)

 

 

DSC_0429 (Medium)

 

DSC_0440 (Medium)

 

DSC_0434 (Medium)

 

 

Yokuşun devamında size imarethane kaşılayacak,

 

DSC_0428 (Medium)

 

 

DSC_0420 (Medium)

DSC_0436 (Medium)

 

DSC_0430 (Medium)

 

DSC_0425 (Medium)

Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan bu imarethanenin 18 kubbesi , 2 medrese, 2 mesciti bulunuyor,

İmarethane; ihtiyacı olan kişiler için yemek ,eğitim, her türlü ihtiyaçların ücretsiz karşılandığı bir yapı, maalesef günümüzde müze olması gerekirken otel olarak hizmet veriyor. Mısır hükümeti tarafından satın alınmış, nedendir bilinmez bazı kültürlerde!  garip bir şekilde müze olması gereken yerler otel, lokantaya çevriliyor. Bakınız  Kız kulesi.

İmarethaneden devam ettiğinizde solunuzda kalacak olan kilise bu bölgeninde adı olan Panagia Kilisesi; bu kilise  önünde sarı bir bayrak göreceksiniz,bu bayrağın aynısının Dünya da kullanıldığı tek yer Istanbul patrikhanesi, bir kehanetin simgesi bu bayrak.

 

DSC_0395 (Medium)

 

 

DSC_0404 (Medium)

DSC_0335 (Medium)

 

DSC_0334 (Medium)

Sol tarafında ise Kavalalı Mehmet Paşa evini ve heykelini göreceksiniz, Osmanlı ya başkaldırdığı için şehirde çok önemli bir kişilik,

DSC_0408 (Medium)

 

Yolun devamında tepeye ulaştığınızda Deniz fenerini bulacaksınız.Deniz feneri bir okulun bahçesinde yer almakta. Deniz fenerleri uzun yıllardan beri denizcilerin kullandığı güvenilir bir kılavuz olmuş . Tüm deniz fenerlerinin çakarları(periyodu), yapısı ve ışık rengi birbirinden farklı, bu ve bunun gibi(yükseklik, görünme mesafesi vb) bilgiler ile haritalara işleniyorlar. Deniz fenerleri haritalarda fener cinsine göre mor nokta yada yıldız biçiminde gösteriliyormuş.

Dünya da ayn çakarı olan 2 deniz feneri ise Dedeağaç ve İskenderiye , Yalnız biri güney biri Kuzey konumunu belirttiğinden karıştırılması engelleniyormuş,

 

DSC_0341 (Medium)

 

 

DSC_0342 (Medium)

Daha önce deniz fenerleri ile ilgili çok fazla bilgim olmadığından öğrendiğim bu kısa bilgileri sana da anlatmak istedim, bu avludan şehir manzarası keyfi yapmayı ihmal etmiyoruz.

DSC_0402 (Medium)

 

 

 

 

 

Akabinde ise Kale son rotan olabilir, bu hafta sonu gezimde kale radarımda olacak,

Kavala kurabiyesi eşe dosta alınacak en önemli hediyelik,

DSC_0448 (Medium)

Kısa kısa notlar,

  • İstanbul Kavala arası yaklaşık 5 saat,
  • Yaz aylarında şehir tam bir turist cenneti oluyor, özellikle Türk nüfus ciddi şekilde artıyor, deniz tatili için güzel bir adres,
  • Özel olarak su kemerlerinde vakit geçirmenizi ve Eski şehri keşfederek, tepeden şehri seyretmenizi şiddetle tavsiye ederim,
  • Şehirde yaşam  ucuz , bu nedenle hafta sonu kaçamakları için ideal,
  • Sahilden kaleye çıkan yokuşta harika kafeler var, Şehir manzarası eşliğinde dinlenmek için ideal,
  • Yine aynı yokuştaki eski evler ve onların muhteşem kapıları radarımdaydı,

 

DSC_0415 (Medium)

DSC_0418 (Medium)

 

DSC_0398 (Medium)

Sevgiler
Sonraki Durak: Selanik

 

No Comments