Slovenya’ya ayak basmadan önce yararlı olabilecek bilgileri  sıraladım;

kısa kısa

-Ülkede Slovence konuşulmakta ve € para birimi geçerli.

-İngilizce konusunda problem yaşamayacaksınız.

Bled,Postojna,Piran, Ljublijana ülkenin en önemli şehirler, ancak müthiş doğa güzellikleri barındıran topraklardan bahsediyorum, dolayısıyla en az 1 hafta ayırmanız tam anlamıyla gezebilmeniz için ideal olacaktır.

-Kışın gidiyorsanız muhakkak yanınıza kalın bir mont alın.O soğuk hava hep Balkanlardan gelir unutma.

-Ljublijana şehrine adımını attığında her turistlik eşyanın üzerinde göreceğiniz Dragon; şehri koruduğuna inanılan şehrin simgesi.

-Bu seyahatinizde  araç kiralamanızı tavsiye ederim. Fiyatlar oldukça ucuz. Benzinde öyle. Ayrıca İtalya ve Hırvatistan komşu ülkeler. Örneğin Piran’ı gezdikten sonra rotanızı İtalya’ya çevirebilir,2 saate Venedik’te olabilirsiniz.

-Araçlarda tıpkı bizdeki HGS sistemi gibi bir sistem bulunmakta ve aracınızı kiralarken bu etiket arabınızda bulunmakta.(Yinede kiralarken bu detayı kontrol edin) Dolayısıyla otobanda gişelerde hızınızı düşürmeniz yeterli,

-Ljublijana diye yazılır Lubliyana diye okunur:) bu konuyu bir çözelim.

-Gitmeden önce Veronika Ölmek İstiyor adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim.

-Pazar günleri Ljublijana nehri kenarında 08.00 ile 14:00 arası harika bir ikinci el pazarı kurulmakta. Çok güzel plaklar ve sevenleri için harika vintage gözlükler var, benden söylemesi

-Ljublijana da haftasonları kurulan şehir pazarına muhakkak uğrayıp güzel bir çiçek kapın.

– Ljublijana da Zlata Ribica’ da sıcak çikolata ve sıcak şarabın tadını çıkarın. Fiyatlar oldukça uygun

– Yeme&içme konusunda problem yaşamayacağınız bir yer Slovenya. İtalyan, Alman ve Avusturya mutfağından fazlaca etkiler mevcut. Struklji ve gnocchi tadına bakabileceğiniz geleneksel yemekleri.

-Metelkova Ljublijana’da uğranılması gereken şehrin asi bölgesi

-Ljublijana birçok Avrupa şehrine göre akşamları oldukça hareketli.

-‘Pekar’ lar yanı fırınlar sabaha kadar açık, envai çeşit hamur işinden yanınıza alın, şehri böyle gezmek çok keyifli

-Postojna Mağarası’na muhakkak ama muhakkak gidin. Giriş ücretine verdiğiniz hiçbir € ya pişman olmayacaksınız.

-Mağarada o günün facebooku sayılan güzel bir kartpostal uygulaması var. Direkt mağara içerisinden kartpostal atabileceğiniz bir kutu var.

-İnsanlar çok sıcakkanlı ve yardımsever. Hemen hemen hepsi ingilizce konuşabiliyor, hem çoğrafi yakınlık hemde tarihteki etkilerden ötürü İtalyanca ve Almanca da konuşanlara rastlamak mümkün.

-An itibariyle THY ve Adria havayolları ile ülkeye ulaşabilirsiniz.

 

Slovenya ile ilgili  yazılarımın sonuncusu buydu. İlgimi çekti daha detaylı bilgi almak  istiyorum dersen; diğer yazılarıma buraya, şuraya ve tekrar buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Alışveriş duraklarımı  burada , bu seyahatin maaliyetini de burada anlatmıştım.

Sizce de artık rotayı Slovenya’ya çevirme zamanı gelmedi mi?

No Comments