Daha önce Belçika’ya bir kaç defa gitmiş Gent, Bruj, Brüksel, Antwerp gibi şehirlerini görme fırsatı yakalamıştım. Beni instagramdan takip ediyorsanız yeğenimi görmek için her fırsatta bu ülkeye gittiğimi biliyorsunuzdur. Geçtiğimiz haftasonu yine Belçika’daydım . Hava güzel olunca plaja gitmeye karar verildi ki o anda aslında Belçika’nın denize sınırı olduğu aklıma geldi! Nedense bu ülkenin yazın denize girilebilecek uzun plajların olduğu bir tatil beldesine sahip olabileceğini pek düşünmemişim. Hazır Belçika ‘da denizede gitmişken size bahsedebilirim diye düşündüm:)

 

knokke5

Knokke-Heist bölgesine Brüksel’den yaklaşık bir buçuk saatlik araba yolculuğuyla ulaşabiliyorsunuz. Yol gerçekten çok  güzel. Özellikle filmden çıkmış sıra sıra evler, geniş çiftlikler,yemyeşil düzlükler muazzam … Bir buçuk saatin nasıl geçtiğini anlamadım desem yeridir.

Knokke

 

Açık söylemek gerekirse Knokke ‘u daha önce duymamakla birlikte buranın Belçika’nın St. Tropez’i olduğunu öğrenince çok şaşırdım. Ülkenin  hatırı sayılır miktarda bir çoğunluğu ve özellikle varlıklı kesimi yaz tatili için burayı tercih ediyormuş. Genel olarak ev kiralarının ve otel ücretlerinin oldukça yüksek olduğu bir yer. Ülkenin genelinde karşılaşamayacağınız lüks markaların şubeleri bu bölgede mevcut. Yine ülkenin genelinde görmeye alışkın olmadığınız lüks ve antika arabaları görmeniz muhtemel. Mayıs ayı olmasına rağmen oldukça kalabalıktı. Genel olarak buranın  kalabalık olduğunu söyleselerde haftasonu olmasının ve hava sıcaklığının  28-29 derecelerde olmasının bu kalabalıkta etkili olduğunu düşünüyorum.

knokke1

 

Şehir genel olarak uzun bir plaja paralel yapılanmış.  Sahil kesiminde geniş bir bisiklet yolu ve ülke genelinde pek olmayan buraya özgü ailece kullanılabilen bisikletler çok yaygın. Yine sahil yolu boyunca çeşitli kafeler bulabiliyorsunuz. Çocuklara özel plajlar yapılmış. Giriş ücreti 6€ -8€ civarı.

Plajın belirli bir kısmında sayısı azımsanmayacak miktarda sıra sıra klübeler var. Bu klübelerin fiyatlarıda oldukça yüksek. Aslında tamamen şezlong, havlu gibi plaj malzemelerini stoklayacağınız bir alandan ibaret. Klübenin önünü  güneşlenmek için kullanabiliyorsunuz. Sahil boyunca şemsiye – şezlong konsepti yaygın olmadığından bu klübeler oldukça popüler. Açık söylemek gerekirse  konsepti hiç sevmedim 🙂

knokke 2

 

Knokke kıyıları  Kuzey ve Manş Denizi arasında yer alıyor.  Dünya’nın en ilginç doğal olaylarından biri olan gel git olayını gözlemleyebileceğiniz bir yer burası. Plajdan denize doğru yürüdüğümde denizin sahilden olan mesafesine inanamadım.

knokke3

 

Öğleden sonra bizim orada bulunduğumuz saatlerde deniz kıyıdan metrelerce çekilmiş, denizin çekildiği ıslak kumlara vuran güneş mükemmel bir manzara oluşturmuştu. Denize ulaşmak için bayağı mesafe katetmeniz gerekiyor ve sanırım suyun ne kadar soğuk olduğunu belirtmeme gerek yok:) Türkiye’den kalkıp sadece burayi görmek için gelinmez elbette. Ama yaz aylarında bu bölgedeyseniz geçerken uğrarsınız belki

Knokke, sakinliği ve bu güzel manzaraları ile şahane bir gün geçirdiğim yer olarak kazındı aklıma.

knokke 1

knokke 2

Knokke 3

knokke 4

knokke 5 knokke 6

knokke 8

knokke 10

knokke9

32597900_191990378116210_6482705529276727296_n(1)

 

No Comments